asyan.org
добавить свой файл
1



Номінація: урок

Навчальний заклад: спеціалізована школа I-III ступенів №6 з поглибленим вивченням інформаційних технологій

м.Прилуки,Чернігівська обл.

Автор: вчитель початкових класів Хоменко Тетяна Володимирівна

Назва роботи: урок трудового навчання «Елементи проектної графіки. Виготовлення аплікації з елементами техніки орігамі»

Вікова категорія: 4 клас


Тема: Елементи проектної графіки.

Виготовлення аплікації з елементами техніки орігамі.


Мета: Ознайомити учнів з орігамі як видом мистецтва, вчити читати креслення; формувати спостережливість, відчуття пропорції, кмітливість; розвивати просторову уяву, логічну пам'ять, фантазію, мислення; виховувати любов і бережне ставлення до природи, естетичні смаки, доброту, чуйність.


^ Обладнання: папір, ножиці, підкладна дощечка, зразки виробу, технічне обладнання


Хід уроку


  1. Підготовка робочих місць

(перед початком уроку)


  1. ^ Організаційний момент

Кожен з вас вже постарався –

До уроку приготувався.

Тож девіз тепер згадаймо

І урок розпочинаймо.


Девіз: Руки твої – найкращий скарб,

Коли умієш їм дати лад.


  1. Актуалізація опорних знань

  1. Бесіда

  • Давайте пригадаємо , яка зараз пора року?

Золота красуня – осінь – чарівниця !

По землі ступає, золотом іскриться,

В жовте і червоне листячко фарбує

І картини дивні, чарівні малює!

Небо синє, листя кольорове!

А яке довкілля радісне, чудове!


  1. ^ Побудова асоціативного куща до слова «осінь»

- Які зміни відбуваються в природі з приходом осені?




^ 3. «Червона книга»

- Давайте вирушимо з вами в уявну подорож до лісу.

Довгими журавлиними ключами літо відлетіло у вирій. Осінь взялася наводити лад, чарівним пензликом позолотила діброви і запросила в гості ранкову прохолоду. А ще прихопила з собою кухлик. З нього вона розсіває на землю дощик.

Вона мандруватиме полями, лісами, одягатиме дерева і кущі в золоті шати, закутуватиме сірими туманами від затяжних осінніх дощів.

  • Яку користь приносить ліс людям?

  • Чому не можна вирубувати дерева?


В Червону книгу ми запишем

Світ неповторний та чудесний,

Що поступово вимирає,

Давно рятунку в нас благає.


Невже в майбутньому на світі !

Не будуть квітнуть дивні квіти –

Конвалії й фіалки ніжні

І вісник березня – підсніжник?


Ми всі – господарі природи,

То ж збережемо її вроду?


  1. Мотивація навчальної діяльності




  • На сьогоднішньому уроці ми виготовимо чудового птаха. А якого саме , ми дізнаємось, коли відгадаємо кросворд.




- А як ще називають журавлів?

  • Вірш

Г. Паламарчук «Чому веселиками звуться журавлі?»

Тому веселиками звуться журавлі,

Що прилітають до веселої землі,

Що теплий день приносять на крилі

І залишають в нашому селі.

Лиш навесні веселики вони,

А журавлями звуться восени,

Бо журяться, у вирій летючи,

Що не заміниш рідний край нічим.




  • У золоті осінні дні журавлі відлітають у вирій. Через ліси, через поля, через гомінкі міста летять вони високо в небі.




  1. Робота над темою уроку



1. Вступна бесіда

- Виготовляти журавлика ми будемо з паперу.

- Паперу понад 2000 років. Винайшли його в Китаї.

Папір виготовляли власноруч з шовкового дерева чи бамбуку.

В наш час папір виготовляють спеціальні машини з деревини, макулатури,соломи, ганчір`я, стебел кукурудзи. Усі процеси на таких підприємствах автоматизовано.

Такі машини виготовляють близько 1 км. паперу за секунду.



- Зараз людство винайшло різні види паперу.


- Як ми можемо допомогти врятувати зелені насадження?

- В наш час лише в Японії збереглося ручне виробництво паперу. Це справжнє мистецтво.

Такий папір високо цінується, на ньому пишуть лише красивими каліграфічними літерами, а художники малюють картини.


- Папір, виготовлений руками майстрів, називають «вассі» - японський папір.

«Гарний папір примушує думати про гарні речі» - говорять японці.



  • Мабуть не даремно саме в Японії виникло мистецтво складання з паперу «орігамі».



Діти, я гадаю, з вас

Дехто в руки вже не раз

Паперовий аркуш брав,

З нього граючись, складав

Чи то човника, чи пташку,

Чи кишеньку, чи баклажку,

Чи то жабку, чи жучка,

Чи то просто літачка.

То ж повернемося з вами

До складання знову,

До мистецтва орігамі –

Є такеє слово.

Це японське давнє слово

Необхідно знати :

«Орі» - склад в японській мові,

Значить щось складати,

А папір свій називають

Всі японці – «гамі»,

Коли з нього щось складають,

Кажуть «орігамі».


  • Це мистецтво народилося в Японії багато сотень років тому. Яскраві паперові фігурки виготовляли для храмів. Їх ставили біля статуї богині, щоб задобрити її і попросити прихильності й захисту. Пізніше, коли люди навчилися робити дешевший папір, мистецтво орігамі прийшло у кожну японську родину. Паперові фігурки прикрашали житло, народні свята і карнавали.

  • З паперу можна скласти фігурки тварин, птахів і навіть людей.




  • Орігамі люблять дорослій діти.



  • Існує також легенда про те , що якщо скласти 1000 журавликів – «цуру»і загадати бажання, то воно обов’язково здійсниться.




  • 12- річна дівчинка Садако Сасакі після бомбардування міста Хіросіма у 1945 році помирала від променевої хвороби. Садако хотіла зробити тисячу журавликів, сподіваючись після цього одужати, але встигла скласти лише 644. Дівчинка молилася, щоб на Землі був мир. Вона хотіла жити, посміхатися сонцю і траві, усьому живому.

- З тих пір паперовий журавлик – символ миру і довголіття.

^ 2. Перегляд таблиць


  • Саме в Японії вперше придумали спеціальні знаки, за допомогою яких зображували послідовність складання паперових фігурок.




  1. Розгляд зразка виробу.

  • З якого матеріалу будемо виготовляти виріб?



  1. Правила техніки безпеки та гігієни праці.

  • Інструктор нагадує основні правила техніки безпеки на уроках трудового навчання

Фізкультхвилинка

Притомилися малята –

Час фізпаузу почати!

Унадився журавель до бабиних конопель.

Сякий – такий довгоногий,

Сякий – такий довгоносий,

Сякий – такий довгошиїй,

Сякий – такий виступає,

Конопельки все щипає.




  1. Технологія виготовлення виробу

Одночасне поетапне виконання орігамі вчителем та учнями.


  1. З квадрата АБВГ виготовити трикутник.




  1. Кути В і Б перегнути так, щоб вони наклалися на прямі кути А, Г.




  1. Із точки квадрата, в якій сходяться кути В, А, Б, Г, зробити згин кутів Е і Ж так, щоб вони своїми сторонами торкалися діагоналі квадрата. З`являються дві нові точки – Л і К.


4. Фігуру зігнути по всій довжині, а кути Ж і Е заховаються в середину. Усе прогладити.




5 . Далі все згорнути. Утворилася чітка форма чотирикутної зірки. Зовнішні краї зірки перегнуті в один бік «до середини», щоб контури квадрата перемістилися за контури зірки.


6. Трьома пальцями лівої руки взяти кути А і Г та звести їх до центра, де вони мають торкнутися одне одного.


  1. Зведені кути А і Г тримати лівою рукою, а правою – звести до них кути В і Б.




  1. Кут Б по лінії М К перегнути на протилежний бік.





  1. Приблизно 1\3 ромба сторін МБ і КБ зігнути всередину.



10. Кути А і Г перегнути до верху.




  1. Кути А і Г вивернути до діагоналі квадрата.




  1. Отриману фігуру скласти навпіл.




  1. Верхній кут Б увігнути двічі всередину для виготовлення голови і дзьоба.




  1. Оцінювання та демонстрація дитячих робіт




  • Спробуйте оцінити свою діяльність на уроці за допомогою «шкали оцінювання».

  • Виставка учнівських робіт.




  1. Підсумок уроку.

  • З якою технікою роботи з папером знайомились на уроці?

  • Хто отримав задоволення від своєї праці на уроці?



- Давайте берегти і примножувати багатства нашої Вітчизни!


Щоб квітла Україна

Із сонцем, з вітерцем,

Кожнісінька родина

Плекає деревце.


Той вишеньку,

Той яблуньку,

Той дуб, а той горіх,

Для того, щоб прикрасити

Свій батьківський поріг.


У донечки, у сина

Калинонька росте.

Матуся Україна

Всім дякує за це!


Ось і уроку кінець!

Хто працював – молодець!

За роботу – по заслузі!

Щиро дякую вам друзі!