asyan.org
добавить свой файл
1

Тема. Зима. Незабаром Новий рік

Матеріал до уроку С.Носань «Ялинка», О.Олесь «Ялинка»

Мета: виховувати в дітей бережливе ставлення до природи, привчати їх розумно використовувати природні багатства; удосконалювати навички виразного читання; розвивати увагу, збагачувати словниковий запас

Хід уроку

І. Організаційний момент

Сядьте рівно посміхніться і на клас наш подивіться!

ІІ. Проведемо орфоепічну розминку

Загадка

Летів птах на дванадцяти ногах та одне яйце зніс? (Рік)

  • Діти, повторіть слово відгадку. Яким звуком починається це слово?

Доберіть слова із цим звуком у різних позиціях.

А чи любите ви чистомовки? Адже тут треба вміти римувати.

Рі-рі-рі – на деревах снігурі.

Ір-ір-ір – горобців повен двір.

Ар-ар-ар – відкриваєм календар.

Рік-рік-рік – незабаром Новий рік.

ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку

  • Діти, а яка тема уроку ми дізнаємось,прочитавши зашифровані слова.

Для цього необхідно в кожному горизонтальному рядочку закреслити дві однакові літери.

к

з

о

с

и

ж

і

е

м

ж

і

а

в

к

о

к

н

з

м

о

д

в

є

и

м

є

й

д

з

к

б

а

в

р

ц

є

і

в

с

к

е

г

а

с

б



Виходить красуня-Зима (інсценізація)

Зима: Я завітала до вас на гостину і принесла подарунок – зимовий кросворд.

По горизонталі

  1. Пора року.

  2. То завиє, то заплаче як дитя

  3. Зайчата стали білими (інтегрування)

Ну зовсім наче сніг,

Щоб у лісі не зуміли ми

Відшукувати їх.

  1. Біле, сріблясте вбрання дерев взимку.



По вертикалі

  1. Річка сховалась – була і нема

Замурувала річку зима.

Там, де рибалка сипали сіть,

Можна сьогодні пішки ходить.

  1. Він для ворон і снігурів,

Калини грона підсолодив,

На вікнах квіти розмалював,

Щоб я за літом не сумував.

  1. Сніги упали свіжі,

Прослався білий шлях.

Візьму я бистрі лижі

Полину, наче птах.

  • Діти, а які зимові місяці ви знаєте?

  • А які приказки про місяці знаєте?

Грудень рік кінчає, а зиму починає.

Січень морозом січе, аж очі пече.

Питає лютий, чи добре взутий?


Робота в парах

Прочитайте приказки і поясніть їх значення.


1.

3

лю

7

крас

1

лю

12

є

2

тий




10

ну

6

бо

5

є

9

вес

4

ту

11

чу

8

ну



2.

7

Ці

4

гу

11

фар

6

річ

2

чень

10

синь




8

у

1

Сі




5

на

12

бу

9

про

3

кри

13

є

  1. Лютий лютує, бо красну весну чує.



  1. Січень на річці кригу у просинь фарбує.



-Діти, зима – це пора року, коли холодно та падає сніг. Природа одягається в білу ковдру. Сніг блищить на сонці. Взимку ми можемо кататись на санчатах, лижах та ковзанах. А чи всі діти люблять зиму? Проведемо невеличку дискусію. Підніміть руки хто любить зиму? А хто ні? Доведіть свою думку.

- А яке свято наближається до нас? (Новий рік)

- Усі діти люблять Новорічні та різдвяні свята. У ці дні окрасою наших осель стають ялинки. На сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати твори про красуню ялинку.


ІV. Робота над оповіданням.

Зараз ви послухаєте оповідання С.Носаня «Ялинка» і запам’ятаєте дійових осіб. (вчитель читає оповідання)

Робота з текстом

  1. Хто є дійовими особами оповідання?

  2. Давайте прочитаємо складні слова, які зустрічаються в тексті та пояснимо їх.

(Прикрашаємо, погомоніли, болісно, нищити, щонайменше, втіха, смітник)

  1. Читання тексту ланцюжком.

  2. Яка розмова відбулася між автором розповіді та лісником?

  3. Про що запитав лісник?

  4. Чому йому стало жаль красуню?

  5. Давайте прочитаємо виділені слова. Чи передають вони головну думку твору?

(Не можна заради втіхи нищити ялинки)

  1. Чи погоджуєтесь ви з думкою лісника?

До нас на урок завітав кореспондент газети «Новичок» і хоче взяти інтерв’ю. Чому не можна рубати ліс?

Висновок. Ліс потрібно оберігати, а не рубати!!!

Фізкультхвилинка «Ялинка»

А тепер час познайомитись ще з одним твором про ялинку, який написав О.Олесь. (повідомлення учня про письменника)

Робота з віршем О.Олеся «Ялинка»

  1. Виразне читання вчителем.

  2. Від чийого імені ведеться розповідь?

  3. Куди вирішив поїхати хлопчик?

  4. Кого він зустрів?

  5. Яка пригода з ним трапилась?

  6. Чому зайчик не дав ялинку?

Конкурс на кращого читця

Театралізація вірша



  • Діти, чим ці два твори подібні, чим відрізняються?

Отже, який висновок зробимо для себе перед Новорічними святами?

V. Робота в групах

1 група. Скільки разів слово «ялинка» зустрічається в оповіданні?

2 група. Із розсипанок скласти прислів’я про зиму.

З група. Із букв слова «новорічна» утворити нові слова.

4 група. Працює з учителем, прикрашають ялинку до свята.

Н – низенька Я -яскрава

О – оксамитова Л -лагідна

В – весела И

О -обережна Н - ніжна

Р- радісна К- колюча

І –іскриста А -активна

Ч -чарівна

Н -неповторна

А –артистична


VІ. «Магічний квадрат»

Виберіть з кожного рядочка букв зимове слово.

А

Б

З

Е

Х

У

Г

А

З

И

М

А

В

Г

А

Ж

А

Р

І

К

М

Я

А

Л

З

А

В

І

Я

С

О

Н

Е

Ч

К

О

К

Л

І

Н

З

А

М

Е

Т

І

Л

Ь

Р

М

Р


М

О

Р

О

З

С

І

М

Я

Л

И

Н

К

А

В

І

Х

О

Л

А

Г

О

Х

У

Р

Т

О

В

И

Н

А

Р

А

С

А

Н

Ч

А

Т

А

Т

А

Ц

Ь

С

Н

І

Г

О

В

І

Й

Ц

Я

П

Р


Значення яких слів ви хотіли б уточнити?

Зверенемося до нашого науковця за допомогою.

VІІ. Підсумок уроку.

Які ваші враження від уроку?

Що було найцікавіше?

Про що б ви хотіли розповісти своїм батькам?