asyan.org
добавить свой файл
1

Літературні казки

Василя Сухомлинського


Мета: Ознайомити учнів з літературними казками В. Сухомлинського. Розвивати вміння читати й аналізувати самостійно прочитані твори, мислення, мовлення, уяву, вміння висловлювати свою думку, вміння працювати в групах. Виховувати пізнавальний інтерес учнів, любов до художнього слова, рідної природи, відповідальність за себе і своїх товаришів.

Обладнання: картки “скоромовки”, “Едигей”, прислів’я, опорні слова, “Соняшник”

Хід уроку


  1. Організація класу.

  2. Мовленева розминка:

    • Скоромовка;

    • Складання деформованих слів за Едигеєм.

  3. Повідомлення теми і мети уроку:

  4. Вступна бесіда:

Василь Сухомлинський. Ми його знаємо, як письменника, що писав казки для дітей. А чому він це робив? Тому що прагнув навчити діточок, як треба правильно себе поводити в різних життєвих ситуаціях. Скажіть, будь ласка, як називають людину, яка вчить людей. Отже, ми з вами дійшли висновку, що Василь Сухомлинський був вчителем-педагогом. Він працював вчителем української мови у Павлівській середній школі і одночасно обіймав посаду директора. Але трапилось так, що йому довелось вчити і шестирічних діточок. Саме для них він створює „школу під блакитним небом”.

Так як Василь Сухомлинський був творчою людиною, він видає багато книжок для вчителів. В них він описує те, як навчає і виховує дітей, свої міркування щодо різних ситуацій, вчить любити, розуміти і поважати учнів. Отже чи можемо ми сказати, що він був вченим? В цей час він і пише свої казки для дітей. А як ми назвемо людину, яка пише оповідання, казки, легенди? Письменник. Ви тільки-но почули про Василя Сухомлинського багато нового. Як на вашу думку він ставився до дітей? Він любив дітей всією душею. Найвідоміша книга Василя Сухомлинського так і називається „Серце віддаю дітям”.

  • Отже, на сьогоднішньому уроці, ми з вами спробуємо зясувати чому навчають казки Василя Сухомлинського.

  • Ви маєте знати, що казка це літературний жанр. Хто пише казки? Які казки називаються народними? Як називається книжка, з якою ви працювали? Чому? То що ж таке літературні казки?

  • Послухайте уривок з казки “Квітка сонця” Василя Сухомлинського.

На високому стеблі квітка з золотими пелюстками. Вона схожа на сонце. Тому й називають квітку соняшником. Спить уночі соняшник, схиливши золоті пелюстки. Та вранці, тільки сходить зірниця, тремтять пелюстки. Радіє соняшник сходу сонця. Вдень сонце пливе по небу і соняшник повертає за ним свою золоту голівку. Зайде сонце. Повертає соняшник голівку туди, де завтра зійде сонечко.

^ Спить золота квітка і сниться їй ранкова зірка.

  • Як ви вже певно побачили „Квітка сонця” розквітла сьогодні і в нашому класі. Вона нам стане у пригоді. На її теплих пелюстках містяться запитання і завдання для вас. Отже розпочинаємо змагання.




      1. ^ Робота над казками

І тур. Капітан команди – назва команди і захист її.

ІІ тур Казки: Найгарніша мама.(любов до мами)

Лисячий хвіст (головне - розум)

Зозулина журба (необхідність праці)

Завдання:

  • Назвіть головних героїв

  • Зачитайте, як про них говорить письменник

  • Зачитайте головну думку? Чому вас навчила ця казка?

Висновок: Чи тяжко визначити в цих казках головну думку?

Гра “Знайди речення за початком”


ІІІ тур Казки: Одинець муравлик (разом легше жити)

Два метелики (однакові хвальки)

Весняний вітер (вміння радіти життю)

Завдання:

  • Назвіть головних героїв

  • Що з ними трапилось і чому? (коротко перекажіть зміст казки)

  • Головна думка: чому навчає ця казка?

Висновок: Чи прямо висловлена головна думка. Які слова автора відображають її?


До якої казки підходить прислівя. Поясни свою думку.

^ МАЛЕНЬКА ПРАЦЯ КРАЩА ЗА ВЕЛИКЕ БЕЗДІЛЛЯ

СКАЖИ МЕНІ, ХТО ТВІЙ ДРУГ, І Я СКАЖУ ХТО ТИ

ВЧЕНИЙ ІДЕ, А НЕВЧЕНИЙ СЛІДОМ СПОТИКАЄТЬСЯ

ІV тур Казки: Дуб і сокира (обачність, далекоглядність, вміння обійти небезпеку)

  • Назвіть головних героїв.

  • Чого боявся дуб?

  • Який він за характером?

  • Чому вчить нас ця казка?


Павук і мереживо (річ цінна своїм призначенням)

  • Назвіть головних героїв.

  • Чому павуку не сподобалось мереживо дівчинки?

  • Які риси павуку притаманні?

  • Чому вчить нас ця казка?


Флейта і вітер (для будь-якої справи потрібне вміння)

  • Назвіть головних героїв.

  • Чому не заграла флейта?

  • Який вітер за характером?

  • Чому вчить нас ця казка?

Висновки: Чому вчать нас ці казки?

Гра: “Зачитайте, що є казкового, а що справжнє в казках.”


Вікторина:

І. З якого оповідання ці слова:

  • На душі у нього було тривожно. Усе поглядав до низу і думав... (Дуб і сокира).

  • Його зачудували міцні нитки і гарний узір. (Павук і мереживо).

  • Жменька зернчток – та й доволі. Ніхто мені не потрібен. (Одинець Муравлик).

  • Зустрілися, сіли на зеленому листочку, та й хваляться. (Два метелики).

  • А ластівки на крилах несуть барвисті стрічки. (Весняний вітер).

  • Далеко забилось – не може знайти рідного гнізда. (Найгарніша мама).

. Якого героя можна охарактеризувати:

    • Мудрий (Дуб)

    • Заклопотана (Зозуля)

    • Практичний (Павук)

    • Легковажний (Вітер)

    • Хвалько (Два метелики)

    • Щасливий (Весняний вітер)

. З якої казки взято головну думку:

  • Вмій радіти життю (Весняний вітер)

  • Кожну справу потрібно робити вміло (Вітер і флейта)

  • Кожна мама найкраща (Найгарніша мама)

  • Потрібно бути обережним (Дуб і сокира)

  • Головне розум, а не хитрість (Лисячий хвіст)

  • Кожна річ цінна своїм пирзначенням (Павук і мережево)


6. Підсумок уроку:

    • Про що ці казки?

    • Чому вони навчають?

  1. Домашнє завдання. Намалювати малюнок до самої цікавої казки



^

Весняний вітер





Клен цілу зиму спав. Крізь сон він чув завивання хуртовини і тривожний крик чорного ворона. Холодний вітер гойдав його віти, вигинав їх. Та ось одного сонячного ранку відчув Клен, ніби до нього торкнулося щось тепле і лагідне.

Прокинувся Клен. А то до нього прилинув теплий весняний Вітер.

- Годі спати, зашепотів весняний Вітер. – Прокидайся, весна наближається.

- Де ж вона – весна? – запитав Клен.

- Ластівки на крилах несуть, - каже теплий Вітер. - я прилетів з далекого краю, від теплого моря. Весна йде полями – заквітчалася квітами, красуня. А ластівки на крилах несуть барвисті стрічки.

Ось про що розповідав теплий весняний Вітер Кленові. Клен зітхнув, розправив плечі. Зазеленіли бруньки, бо йде весна – красуня.

^

Найгарніша мама




Випало Совеня із гнізда та й повзає. Далеко забилось, не може знайти рідного гнізда. Побачили птахи малого — некрасивого, з великою голівкою, вухатого, банькатого, жовторотого. Побачили та й питають, дивуючись:

— Хто ти такий, де ти взявся?

— Я Совеня, — відповідає мале. — Я випало з гнізда, не вмію ще літати і вдень дуже погано бачу. Я шукаю маму.

— Хто ж твоя мама? — питає Соловей.

— Моя мама Сова, — гордо відповідає Совеня.

— Яка ж вона? — питає Дятел.

— Моя мама найгарніша.

— Розкажи,
яка ж вона, — питає Дрізд.

— У неї голова, вуха й очі такі, як у мене, — відповідає з гордістю Совеня.

— Ха-ха-ха! — зареготали Соловей, Дятел і Дрізд. — Та ти ж потвора. Виходить, і мати твоя така сама потвора.

— Неправда! — закричало Совеня. — Мама в мене найгарніша.

Почула його крик Сова, прилетіла потихеньку, взяла Совеня за лапку й повела до рідного гнізда. Совеня уважно подивилося на свою маму: вона була найгарніша.