asyan.org
добавить свой файл
1

ТЕМА:

Культура Стародавнього Єгипту

МЕТА:

  • Ознайомити учнів зі змістом поняття «культура», дати уявлення про основні галузі культури, розглянути особливості культури Стародавнього Єгипту, розкрити роль давньоєгипетської культури у світовій історії;

  • Набути навичок складання узагальнюючих таблиць і логічних ланцюжків; узагальнити набуті знання; вчитися опрацьовувати історичні джерела, користуватися енциклопедіями та ілюстраціями;

  • Виховувати повагу та інтерес до надбань культурної спадщини різних народів.

ОБЛАДНАННЯ:

  • Мультимедійна дошка;

  • Мапа Стародавнього Сходу;

  • Альбоми з мистецтва.

^ ТИП УРОКУ: комбінований

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

Перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Чотири учня працюють у дошки з наступними завданнями:

а. Географічне положення Єгипту (1 учень)

б. Намалювати схему управління єгипетською державою (1 учень)

в. Складання логічного ланцюжка по утворенню держави (2 учня)

Перевірка і оцінювання цих завдань.

Слово вчителя

Єгипетська держава стала однією з перших держав в історії людства. Єгиптяни винайшли математику, геометрію, астрономію – це з одного боку, а з іншого – вони вірили, що природою і життям керують боги.

Фронтальне опитування

  • Що таке релігія і в кого вірили єгиптяни?

  • Що таке міф? Коротко переказати зміст міфу про Осіріса, ілюструючи його малюнками учнів.

  • З якою метою і як робилися мумії?

Фізична пауза

Учні встають, учитель роздає на кожну парту картки з термінами, що були вивчені на попередніх уроках. Після цього кожна дитина повинна дати визначення отриманого терміну і сісти на місце.

Згодом колективно розв’язують кросворд, який було заздалегідь написано вчителем на дошці.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Повідомлення теми і мети уроку

Проблемне питання: чому епіграфом к уроку ми обрали вираз «Все на світі боїться часу, але час боїться пірамід»?

Учитель пропонує записати тему уроку в зошит. Кожен учень отримує аркуш з таблицею «Культура Стародавнього Єгипту» та контрольними термінами. Учитель пояснює, що заповнена самостійно таблиця і є підсумком сьогоднішнього уроку. Учитель звертає увагу на тему уроку і запитує яке нове поняття сьогодні діти повинні вивчити. Це поняття – «культура».

Висловлюючи свою думку, використовуючи попередні знання і опорну схему підготовлену заздалегідь на дошці, діти формулюють визначення терміна «культура» і записують його у власних зошитах.

^ ПЛАН ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Розвиток єгипетського письма

  2. Освіта. Наукові знання єгиптян

  3. Архітектура. Культові споруди

  4. Розвиток мистецтва

Творчі групи, які заздалегідь отримали завдання від вчителя, розкривають такі питання як писемність, архітектура, мистецтво Стародавнього Єгипту, використовуючи відеоматеріал, альбоми з мистецтва та додаткову літературу. Тим часом шість учнів інсценують розшифрування єгипетських ієрогліфів (представлення особи Франсуа Шампольона – 1 учень), екскурсію залами Каїрського музею античності («екскурсоводи» - 3 учня), мандрівку до єгипетських пірамід («мандрівники» - 2 учні) .

Водночас учні, які не увійшли до складу творчих шуп заповнюють контрольну таблицю, що була надана їм вчителем.

Розповідь учнів та учителя супроводжується відповідними слайдами з електронної презентації.

^ Наука і освіта Стародавнього Єгипту – розповідь учителя.

ІV. Закріплення отриманих знань.

Учитель перевіряє правильність заповнення таблиці.

Підсумкове слово вчителя.

Сьогодні ви побували на екскурсії в Каїрському музеї, познайомились з Франсуа Шампольоном, почули розповідь мандрівників, що приїхали з Єгипту, побачили фото- та відеоматеріали, які ілюструють культурні здобутки стародавніх єгиптян.

Сьогодні ми встигли роздивитися особливості культури Єгипту і зрозуміли, що культура Стародавнього Єгипту глибоко вплинула на подальший розвиток культури людства.

Давайте повернемося до епіграфу «Все на світі боїться часу, але час боїться пірамід» і з’ясуємо його зміст.

V. Підсумок уроку. Вчитель підводе підсумок, оцінює роботу кожного учня і повідомляє домашнє завдання (вивчити відповідні параграфи підручника, доробити таблицю, вивчити терміни).

Додатково пропонується написання твору-есе «Мандрівка долиною царів».