asyan.org
добавить свой файл
1

ЗАХИСТ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА –

ШЛЯХ, ОБРАНИЙ МНОЮ
З чого починається нормальне повноцінне і незалежне життя людини з певним добробутом і самоповагою? Мабуть, із розбудови власної оселі. Як пощастить, то поруч буде чиста прозора річка, веселий ліс і живодайні луки... І наповнюватиме все навколо свіже, ясне повітря. А далі - все залежатиме від господаря. Наскільки він зможе зберегти те, що надано йому Природою, чи не перетворить він власну хату на смітник, наскільки розумно стане хазяйнувати на своїй землі - так і сусіди до нього ставитимуться.

Мій дім - Україна. І більше за все мені хочеться, щоб у домі тім був лад. Так, цивілізація принесла багато зручних і корисних дрібниць у повсякденне життя людини і ми, не замислюючись, звідки це взялося і куди потім подінеться, користуємось кожного дня її здобутками, безжально експлуатуючи, а іноді безповоротно знищуючи своє обійстя. Кожному з нас, я гадаю, до болю знайома картина - залишки веселого пікніку у міських парках та приміській зеленій зоні: порубані і спалені дерева, "забуті" бляшанки та пластикові пляшки, брудні плями із суміші мазуту та миючих засобів на березі ще не так давно досить чистого ставка, а іноді - кинуті також як непотріб колишні домашні тварини, що ними вже награлися.

Чому в провідних країнах Європи забір води на промислове підприємство розташований нижче того місця, де відбувається злив відходів того самого підприємства? Чому в центрі великого промислового міста Франкфурта-на-Майні в одному з міських парків можуть жити на волі кролі, і навіть людей не лякаються? Чому в Середземному морі повно риби? Вона що - вся емігрувала туди з Чорного та Азовського морів, попросивши екологічного порятунку? Чи, може, ловити її там комплексують? Може, люди якісь у Європі інші, особливі? Ні, на мою думку, люди - скрізь люди, просто розумні закони щодо довкілля та виховання змалечку відповідно до цих законів зробили їх більш відповідальними за порядок у власній хаті.

Якщо, припустимо, у Великій Британії кинути недопалок у вікно - то на перший раз можна обійтися штрафом у 1000 фунтів стерлінгів; якщо не прибрати вчасно подвір’я біля будинку - то доведеться мати справу з муніципальним службовцем на предмет вашого подальшого перебування в цьому районі; якщо ви погано ставитесь до собаки - то на допомогу йому прийде Комітет захисту тварин. І так скрізь.

Всі ці дива я на власні очі бачила і зрозуміла, що нормальні відносини між країнами можливі тільки тоді, коли ти насамперед нормально ставитимешся до себе і до того, що оточує тебе.

Спершу треба навести в хаті порядок, змести павутиння з вікон, помити підлогу, прикрасити господу, а потім уже запрошувати гостей. Саме через це я і обрала такий фах, щоб міжнародні відносини розпочиналися діалогом між двома сусідами, в яких кожному є чим пишатися у квітучому саду, що росте навколо його домівки.


Дарина МОШКОВСЬКА

(спеціальність "Екологія та охорона навколишнього середовища"),

Газета «Університет «Україна», № 8, 2001