asyan.org
добавить свой файл
1

УСНИЙ ЖУРНАЛ

Автомобіль — це транспортний засіб чи витвір мистецтва?


Мета: сформувати в учнів систему ставлення до праці, науки, мистецтва, формувати навички спілкування , розвивати творчу уяву і пробуджувати інтерес до професії, до різних сторін суспільного життя.


Епіграф

«Для людини з талантом і любов’ю до своєї професії

не існує перешкод

( Л. Бетховен).


Обладнання: ТЗН, комп’ютер, проектор, учнівські презентації відповідно до сторінки журналу, вислови видатних людей,

^ Міжпредметні зв’язки: спецтехнологія, фізика, хімія, геометрія, географія, історія, іноземна мова.


І. Організаційний момент.

Вступне слово майстра.

Тема та мета позакласного заходу.


ІІ. Сторінками журналу:

  1. Історія слова «автомобіль»;

  2. Хто створив автомобіль;

  3. Перші спроби створити автомобіль;

  4. Перший автомобіль в Україні;

  5. «Золотий автомобіль»;

  6. Автомобіль для карликів;

  7. Це цікаво знати;

  8. Коло в автомобільних емблемах.

ІІІ. Вікторина.

ІУ. Підсумок заходу.


Історія походження слова "Автомобіль"


Розповідь про історію автомобілів логічно почати з історії походження цього слова. Далеко не всі знають, звідки з'явилося слово "автомобіль". Коляска самопересувна (вуатюоотомобіль) - так називався перший екіпаж з механічним двигуном. З часом, від цієї назви залишилося тільки слово "отомобіль", яке бере свій початок від грецьких "ауто" (сам) і латинського "Мобіліс" (рухомого). Саме ці два слова породили звичне для наших вух "автомобіль" і "авто".


^ Винахід автомобіля


Широке застосування автомобіля як транспортного засобу, мабуть, слід вважати із появою швидкохідного двигуна внутрішнього згорання. Німецький винахідник Н.А.Отто зконструював і побудував у 1876 році двигун внутрішнього згорання (ДВЗ), паливом для якого служив газ. Коефіцієнт корисної дії (ККД) цього двигуна виявився вищий, ніж у побудованих у той же час, парових машин.

28 січня 1897 року німецький інженер-конструктор Р.Дизель створив ДВЗ із запаленням робочої суміші не від іскри, як у Н.А. Отто, а від стиску . Двигун Р.Дизеля показав ще вищий показник ККД.

У 1885 році М.Даймлер (Німеччина) побудував мотоцикл, побудував його головним чином для того, щоб перевірити на практиці і довідатися про характеристики ДВЗВже у 1886 році його співвітчизник К.Бенц отримав патент на триколісний автомобіль з таким же двигуном, потужність 0,75 к.с.Наступні роки – це роки, які можна із успіхом вважати, початком промислового виробництва автомобілів. У 1890-ті роки з’явилися перші автомобілі «Панар-Левассор», «Де Діон Бутон» (Франція), у 1892 році побудував свій перший автомобіль Генрі Форд (США) і почав їхнє промислове виробництво в 1903 році. Один з перших російських автомобілів «Руссо-Балт»(1908). Перший радянський автомобіль був випущений у 1924 році – АМО-Ф15, а в 1932 році в СРСР почалося масове виробництво автомобілів ГАЗ-А.
З 1894 року регулярно влаштовуються автомобільні гонки, що відіграли велику роль у розвитку конструкції автомобіля і їх поширенню.

^ ХТО СТВОРИВ АВТОМОБІЛЬ?


На відміну від багатьох великих подій, ніхто не може приписати собі честь винаходу автомобіля. Він досяг сучасного рівня досконалості внаслідок застосування величезної кількості ідей протягом багатьох десятиріч.

Перший наземний самохідний засіб пересування з двигуном для практичного застосування був побудований у 1769 році французом Нікола Куньо. Це був громіздкий триколісний екіпаж з паровим двигуном і казаном величезних розмірів. Він пересувався зі швидкістю 5 км/годину і повинний був поповнювати запаси палива кожні 24 кілометри!

У 1789 році американець Олішер Еванс першим у Сполучених Штатах отримав патент на саморушний екіпаж.

Це був чотириколісний фургон з гребним колесом позаду, щоб він міг рухатися і по суші, і по воді. Важив він 19 тонн!

Майже через 80 років експерименти з самохідними екіпажами були продовжені. Більшість їх були паровими, хоч деякі приводилися в рух електрикою і повинні були везти, крім пасажирів, важкі акумулятори. Нарешті у 80-х роках XIX століття були зроблені два винаходи, які відкрили дорогу до появи сучасного автомобіля. Один з них - розробка двигуна внутрішнього згоряння, інший - винахід пневматичної, або безкамерної, шини.

Перша машина, що працювала на бензині, була виведена на дорогу в 1887 році німцем Готлібом Даймлером. У Сполучених Штатах два брати, Френк та Чарльз Дьюрі, побудували перший вдалий американський бензиновий автомобіль у 1892 або 1893 році. Їх машина відома як «безкінний кабріолет».

У сутності, усі ранні американські автомобілі, які пішли за нею, багато в чому копіювали її!

Ніхто не зробив спроби розробити абсолютно інший тип автомобіля. Ось усе що зробили інші винахідники: додали до нього бензиновий двигун внутрішнього згоряння й з'єднувальний привідний ремінь для передання тяги на задні колеса.


Тільки після того як автомобілі стали вже звичним засобом пересування, увага творців машин звернулася на те, як зробити його зручнішим і могутнішим. Досить швидко вони зрозуміли, що крихка форма кабріолета не підійде автомобілю. Поступово стала виникати знайома форма автомобіля, яку ми знаємо сьогодні. Двигуни були вийняті з-під сидінь і вміщені попереду. Більш могутні колеса змінили легкі велосипедні та екіпажні, а замість важелів з'явилися рульові колеса. I, нарешті, замість дерева для посилення конструкції стала використовуватися сталь.

І наш сучасний автомобіль став реальністю.


^ Перші спроби створити автомобіль


Ще в XVII ст були люди, які намагалися створити екіпаж, до якого не потрібно запрягати коней, але такі екіпажі пересувалися за рахунок зусилля іншої живої сили - самих пасажирів або лакеїв. В цей же час французький інженер Нікола-Жозеф Кюньо створив перший паровий автомобіль-тягач, призначений для артилерійської зброї. Цей транспортний засіб знаходиться в Паризькому музеї мистецтв і ремесел. Перші спроби не дозволили створити повноцінний автомобіль. За великим рахунком, не були автомобілями і парові омнібуси, що з'явилися в Англії в XIX ст. Будучи занадто важкими, вони споживали величезну кількість води і палива і вимагали ретельної і тривалої підготовки до походу. Омнібуси рухалися повільно, руйнували дороги, програвали залізничному транспорту ,який вже тоді з'явився. Але свою роль ці машини в історії автомобілів зіграли - була доведена можливість механічного пересування, створені та випробувані основні вузли і механізми. Однак саме ці, здавалося б, безглузді машини і дали початок історії автомобілів .... Спочатку XX ст. з'явилася класична компоновка, відома всім (уявіть собі сучасний автомобіль, краще російський), яка прослужила основою для автомобілів довгі роки.

^ Що залишилося від перших автомобілів і до цього дня?


Перші автомобілі були звичайними каретами і колясками, тільки без віжок і з бензиновим двигуном, який заміняв коней. У конструкції автомобіля і до цього дня збереглося багато чого від коляски, звичайно в сильно зміненому вигляді: колеса, осі, ресори, рама, кузов, гальма та інші вузли .. Колеса й осі підвішені до рами на ресорах, така система підвіски поглинає удари коліс на поганій (нерівній) дорозі, частково захищає кузов від трясіння. Схоже завдання виконують і надіті на колеса і наповнені стисненим повітрям шини. Гальма служать для уповільнення ходу автомобіля .. Колись їх робили у вигляді колодок, або черевиків, які кучер (або шофер) притискав до шин за допомогою важеля. Перші автомобілі були відкритими (можна сказати, кабріолетами), і, щоб захиститися від вітру, дощу, пилу і бруду, автомобілісти надягали шуби, шкіряні шоломи і великі окуляри. Вітрове скло з'явилося пізніше, і лише через деякий проміжок часу, став нормою засклений закритий кузов для пасажирів. Придивіться до будь-якого авто, навіть у самому сучасному японському автомобілі, ви знайдете багато чого від тих старих, безглуздих самохідних колясок ...

^ Перший автомобіль в УкраїніВосени 1891 року на Єкатеринську площу в Одесі виїхав невеликий відкритий екіпаж. Єдине, що вирізняло його на фоні інших – це відсутність запряжених коней. Машина проїхала площею кілька кіл, а потім зникла за рогом. Такою була перша поява автомобіля в „перлині біля моря”. Вона ж була першою і в Україні, і навіть в усій Російській імперії.

У диво-машині, яка з’явилася на Єкатеринській площі, сиділо двоє: шофер і сам власник автомобіля. Ним був редактор газети “Одеський листок” Василь Васильович Навроцький – людина, яка жваво цікавилася технічними новинками. Якось у Франції він побачив автомобіль і відірвати погляд від нього вже не зміг: купив машину і привіз додому, в Одесу.

Точилися дискусії з приводу того, якої ж марки був автомобіль. Довгий час вважалося, що це був Benz. Але в 1981 році з’явилася стаття одесита І. Бати-щева. Він стверджував, що в підшивках “Одеського листка” знайшов інформацію про те, що машина називалася Panhard-Levassor. За доказ слугувало фото з цієї газети за 1906 рік. На користь і однієї й іншої версії свідчать чимало фактів, однак і до сьогодні достеменно не відомо, що саме за автомобіль бачили того дня одесити. Безперечним є лише той факт, що саме він і був першим автомобілем в Україні.


Перший же справді український автомобіль з’явився у 1959 році.

Це був ЗАЗ-965, більш відомий у народі, як “горбатий запорожець”. Прототипом першого українського автомобіля був італійський FIAT 600. Запорізьке дітище отримало вітчизняний двигун з повітряним охолодженням і потужністю 27 кінських сил. Усього, з 1960 до 1969 року, з конвеєра ЗАЗу зійшло 322106 таких автомобілей. “Горбатий” став справжньою легендою, він і сьогодні має величезну кількість фанатів як в Україні так і за її межами. Створюються автоклуби власників цього справді народного автомобіля і навіть відбуваються перегони на “горбатих запорожцях”.

^ Автомобілі, які увійшли в історію


Першим масовим автомобілем у світі був Ford Model T, який продавався з 1908-го по 1927-й роки. До цього автомобілі виготовлялися поштучно і коштували шалених грошей. „Модель Т“ прославилась у цілому світі

тим, що змінила уявлення про автомобіль,перетворивши його з іграшки для багатіїв на засіб пересування .


Наймасовіший автомобіль за всю історію – Фольксваген Жук. За весь час було продано більше 22 мільйонів «Жуків» по всьому світу.
Найбільшим автомобілем у світі є німецький самоскид Liebherr T 282B. Він важить 222 тони. Щоб потрапити в кабіну водієві доводиться піднятися на 16 сходинок. Вартість автомобіля від 4-5 мільйонів доларів
Найдорожчий серійний автомобіль у світі – Bugatti Veyron, його вартість становить 1.7 мільйонів доларів.А найдешевший автомобіль виготовляють в Індії – це Tata Nano, він коштує всього 2.5 тисячі доларів.Автомобілі Ferrari неодмінно асоціюються з перемогою у перегонах. А от випущений 1988 року Ferrari F40 став першим автомобілем відомої марки, який був виготовляли не обмеженою партією і призначався він не для перемоги у змаганнях, а для того, щоб просто бути об’єктом бажання.
Найлегендарнішим американським автомобілем мабуть є Ford Mustang. А модель Shelby GT500 ще й увійшла в історію кінематографу, виконавши головну роль у дуже відомій кінострічці “Викрасти за 60 секунд”.


Кожна країна, яка має багату автомобільну історію має і свій легендарний автомобіль. Так для французів це безперечно Citroen DS з його неймовірним, на свій час, дизайном та технічними новаціями. Для італійців такою гордістю є Fiat 500, який став прообразом і найвідомішого українського автомобіля – “горбатого” Запорожця.
^ Це цікаво знати.

Модель ГАЗ М-20, перший «масовий» радянський автомобіль. Він повинен був називатися «Родина». Однак після питання Йосипа Сталіна: «Ну і скільки у нас буде коштувати Батьківщина?», назву довелося змінити на «Перемога».


Перший автомобіль, що перевищив швидкість 100 км. на годину, був електромобілем. Його створив в 1899 році бельгійський автогонщик Камілл Женатці.

Перший автомобіль, обладнаний ременями безпеки, був випущений в 1959 році компанією Volvo.


Перші номерні знаки з'явилися ще на кінних екіпажах. Автомобільні знаки почали видавати в Мюнхені (Німеччина) у 1899 році. Літери з'явилися на знаках в 1901 році після того, як один берлінець попросив дозволу поставити на номерному знаку перед цифрами ініціали своєї дружини.


Після польоту в космос Юрій Гагарін був нагороджений чорною «Волгою» з номерами 12-04 ЮАГ (дата польоту та ініціали). Причому, літери були законно зроблені від індексу Московської області, де знаходилось Зоряне містечко.

На сьогоднішній день найбільшим автовиробником у світі є Toyota, друге місце займає General Motors, третє - Volkswagen.

Найдовший автомобіль у світі - лімузин завдовжки 30,5 метрів. Ви запитаєте: «Як же він переміщається?» Секрет досить простий - цей лімузин здатний згинатися посередині або залишатися непохитним за бажанням водія. Автомобіль використовують в основному для виставок або зйомок у фільмах.

У кого найбільше автомобілів? Найчисленніший штат автомобілів належить султанові Брунею - в чотирьох підземний гаражах загальною площею 1 кв. кілометр зберігається 5 тисяч авто!


^ В Індії створили перший у світі "золотий "автомобіль інкрустований дорогоцінним камінням
Перший у світі автомобіль, покритий золотом і сріблом і інкрустований дорогоцінним камінням, представили в індійському місті Мумбаї.

Приводом для створення дорогого оформлення став ювілей - 5 тисяч років з моменту зародження в Індії ювелірного мистецтва.

Королівський тюнінг проводили за найдешевшою серійною машиною в світі Tata Nano, в результаті індійська малолітражка затьмарила ціною суперкар Bugatti Veyron, зазначає Indian Autosblog.

Для прикраси компакта 30 ювелірів використовували 80 кілограмів золота, 15 кілограмів срібла і різні дорогоцінні камені. Вартість золотої версії становить $ 4,6 млн. Керівництво автоконцерну, що виробляє Tata Nano, сподівається, що елітний автомобіль допоможе збільшити продажі своєї бюджетної версії, пише РИА "Новости".

Tata Nano, на думку виробників, повинна була ознаменувати нову еру у виробництві автомобілів, коли навіть бідні жителі Індії могли б замість мотоцикла придбати безпечний автомобіль. Проте нині попит на Nano впав через декілька випадків самовільного займання автомобілів і підвищення ціни.


Створено перший у світі автомобіль для карликів
Бразильський підрозділ автоконцерну Volkswagen випустив перший у світі автомобіль, призначений для людей з маленькими розмірами тіла, або, простіше кажучи, для карликів.


Mini-Gol нічим не відрізняється від звичайного автомобіля. Він є точною копією міського компакта Volkswagen Gol з тією лише різницею, що він на 30% менший від оригіналу і під його капотом стоїть значно менш потужний двигун.


Довжина Mini-Gol – всього-на-всього 2,25 метра, про висоту не повідомляється, але відомо, що салон здатний вмістити до чотирьох пасажирів зростом до 1,5 метра.


Під капотом автомобіля встановлений електричний двигун потужністю 5,5 кінської сили, що дозволяє розвинути максимальну швидкість у 27 км / год.

Масовий випуск карликових машин не планується. Volkswagen випустив лише два таких автомобіля – вони беруть участь у різних автовиставках і використовуються в піар-акціях німецької компанії.


^ Коло в автомобільних емблемах

Автомобільні емблеми цікаві тим, що такі ж різноманітні, як і самі авто. Деякі логотипи еволюціонували разом з машиною, а є сталі, незмінні емблеми.

Одні просто позначають марку, а інші сповнені символів, у яких без підказки й не розберешся. Спробуймо придиви­тись і, якщо треба, розшифрувати авто-емблеми.

Утілення розкоші й надійності ні­мецька ВМW (Баварський моторний за­вод) має лаконічний знак: два блакит­них і два білих сектори (символічне зоб­раження пропелера) у чорному колі, по­дібному до автомобільного колеса. То є згадка про славне авіаційне минуле фір­ми, з моторами якої літали знамениті лі­таки Другої світової війни — «месер-шміти».

З особливим змістом-натяком знач­ки німецького «Мерседеса» і

фран­цузького «Сітроена». Трипроменева зірка в сріблястому колі — то не що ін­ше, як символ єдності й вищості Мercedes у тривимірному просторі — на зем­лі, у воді та повітрі. Менш гоноровита емблема Citroen — перевернуті «галоч­ки» одна над іншою — є схематичним зображенням механізму зубчастого зчеплення.

Коло взагалі — улюблений елемент багатьох емблем німецьких виробників. Рахуйте! У логотипі ^ Оpel — коло з проштрикнутою горизонтальною блис-кавкою-зигзагом; в Аиdi — овал зі стилізованою назвою всередині, не кажучи вже про чотири з'єднаних кола — то знак концерну «Фольксваген», який ви­готовляє чотири марки авто — «Фольк­сваген», «Ауді», «Шкода», «СЕАТ». Сам Volkswagen має коло з вписаною буквою W (точніше, буква V над W).

Щоправда, не завжди коло входить до фірмового знаку. Як, наприклад, на радіаторах шведських машин Volvo. Ота стрілочка праворуч, що стримить угору, є символом римського бога Марса або, за іншою версією, давнього скандинав­ського бога Тора. Офіційним знаком компанії є стилізоване слово Volvo (пе­рекладається «той, що котиться»).

Коло, як елемент емблем, почали ви­користовувати не одразу. Приміром, автівки «Опеля» не мали його до 1950-х років. А от скромний, ми б навіть сказа­ли, аскетичний логотип французької фірми Rеnаиlt спершу мав коло, до якого після Першої світової війни вписа­ли... танк. Однак у такому вигляді емб­лема проіснували недовго — до кола по­вернули назву фірми, а згодом відмови­лись від усіх елементів і залишили прос­то ромб.

При всій повазі до широковживаних кола чи овалу — усе-таки не вони є го­ловним елементом емблем. Є й інші ідеї. Лев на задніх лапах прикрашає ло­готип французької фірми Рeugeot. Ка­жуть, його «запозичили» з герба міста Бельфора, де розміщувалася згадана фірма. Інші твердять, що тварина — то уособлення трьох властивостей першої продукції знаменитої фірми — пилки: гостра, як зуби лева, міцна, як його тіло, і гнучка, як його спина. Одне слово, обирайте ту легенду, яка вам більше по­добається.

В автомобільних позначках, як у зоо­парку, є звірі на будь-який смак. Воно й не дивно, адже виробники ніби натяка­ли на особливі якості своїх машин (спритність, потужність, надійність, си­лу). Тут тобі й стрімкий ягуар у легкому стрибку-польоті на емблемі престижної англійської машини Jaguar, і голова би­ка — на капоті народної американської марки — Dodge. Язиката тваринка з ко­роною прикрашає торговий знак швед­ських автомобілів Saab. Увінчана коро­ною змія, схоже, назавжди розташувала­ся поруч із рицарським червоним хрес­том на логотипі уславленої італійської фірми Alfa Rотео. Це навіть не емблема, а герб старовинної дворянської родини Ромео, чиє прізвище додали до назви Alfa (розшифровується, як Аиtотоbіlе Lотbаrdо Fabriса Апопіта).

Автомобілі Роrschе прикрашає кінь, що став дибки. Його запозичено з герба німецького міста Штутгарта, засновано­го в середньовіччі на місці кінного заво­ду (Stuten Garden , або «Сад коней»).

В азійських виробників авто власні підходи до творення емблем. Наприк­лад, на значку японської автівки Mitcubishi (перекладається як «три алма­зи») — символічне зображення трьох діа­мантів, а на емблемі Subaru («сузір'я Плеяд») — розсип блискучих зірочок. Поважна і впевнена в собі Тоуotа має елегантний логотип — овал як земна ку­ля, меридіан і паралель якої утворюють стилізовану букву Т. На перший погляд, однакові емблеми в японської Нопdа і південнокорейської Нуuпdаі — перша буква назви. Тільки от японці помістили її в овал, а корейці написали з нахилом.

Простенько і зі смаком оформили свої емблеми фірма ^ Nissаn — назва, що перетинає червоне коло (символ «краї­ни, де сходить Сонце»), а продукцію Suzuki прикрашає одна буква S.

Є серед емблем, так би мовити, екзо­тичні, одразу й не здогадаєшся, що то вони означають. Для прикладу розпові­мо про логотип італійського автомобіля Маzеratі — червоний тризуб. На цен­тральній площі Болоньї встановлено чи не найкращу у світі скульптуру бога мо­рів Нептуна. Його тризуб використали для емблеми брати Мазераті для засно­ваної в 1914 році фірми. Давні римляни вірили: той, хто володіє тризубом Неп­туна — володіє морями. Отже, на «ас­фальтових морях» царює той, у чиїх ру­ках тризуб Мазераті. Амбіційний лого­тип виправдав себе. У 1920-1950 роках ім'я Мазераті гриміло на автоперегонах так, як в античні часи імена гладіаторів-ретаріїв, що виходили на арену Колізею із тризубом і сіткою.

Утім, нині будь-який автомобіль з будь-якою емблемою — неначе гладіа­тор, що долає відстані й перешкоди за­ради свого володаря — автомобіліста.