asyan.org
добавить свой файл
1


Електрична праска.


За конструкцією праски бувають трьох видів: без регу­лятора температури, з регулятором температури, з регуля­тором температури і зволожувачем.

Праска вмикається у мережу за допомогою шнура (мал. 1, а). Нагрівальний елемент праски буває пластинчастий (мал. 1, б) і спіральний (мал. 1, в). Пластинчасті елементи виготовляють у вигляді ніхромової стрічки або з дроту, намотаного на ізолятор, а спіральні зроблені з ніхромового або фехралевого дроту з нанизаними на нього керамічними бусами. Пластинчасті і спіральні елементи праски розраховані на 1000 годин роботи.

Розглянемо будову праски без регулятора температури (мал. 1). Така праска складається з кожуха 1, підошви 2. Підошву виготовляють з сірого чавуну, корпус — із сталі, а ручку — з дерева або пластмаси.

У підошві праски із спіральним елементом зроблені ка­навки, в які укладають нагрівальний елемент у вигляді спіралі. Кінці спіралі приєднують до контактних затиска­чів, ізольованих від корпуса фарфоровими трубками або прокладками з ізоляційного матеріалу.

Усі частини праски скріплені двома болтами. Якщо праска не нагрівається, треба:

1) перевірити справність штепсельної розетки, ввімкнувши контрольну (настільну) лампу;

2) перевірити справність шнура, ввімкнувши до нього кон­трольну лампу. Якщо ці деталі виявились справними, шукають несправність у самій прасці.

Праска не нагріватиметься, якщо в ній перегорить на­грівальний елемент або немає контакту (розірване елект­ричне коло). Щоб усунути таку несправність, прилад роз­бирають. Коли немає контакту або перегоріла спіраль у міс­ці контактів, то кінець спіралі зачищають до блиску і скру­чують кільце. Після цього відкручують гайку з контакт­ного затискача, до якого треба приєднати кінець спіралі, і знімають шайби. Скручене кільце спіралі надівають на контактний затискач так, щоб воно було між двома шай­бами, і добре загвинчують гайку. Якщо перегоріла спіраль, її можна відремонтувати або замінити новою. Це роблять так само, як при ремонті або заміні спіралі електричної плитки.

Мал. 1


Запитання для повторення

1. Які основні частини електричної праски?

2. Які бувають нагрівальні елементи праски?

3. З якого матеріалу виготовляють спіралі для праски?

4. Які несправності бувають у прасці та як їх усунути?