asyan.org
добавить свой файл
1

Виставка японських кімоно у київському планетарії


Васюта Олександра,

студентка 5 курсу кафедри журналістики

Університету «Україна»


2 листопада у київському планетарії відкрилася виставка «Кімоно. Три століття японської моди», присвячена моді й культурі країни Сонця, що сходить. На виставці представлені кімоно для різних випадків та подій – весільні, повсякденні, для різних свят тощо. Погляд затримувався на неймовірних урочистих жіночих кімоно для різних свят: вони були зроблені з шовку, розшиті золотими та срібними нитками, прикрашені шитими малюнками, а іноді – навіть бісером. Представлені були також і дитячі кімоно, що в вишуканості й красі не поступалися дорослим.

Поруч із одягом були представлені й традиційні аксесуари – японські віяла, а також пояси-обі, що вдягаються на кімоно й зав’язуються складним вузлом. Зв’язати такий вузол, так само як і вдягти кімоно, самому не вдасться, тож у цьому японцям допомагають спеціально навчені люди. До речі, вони були присутні на виставці та домогали всім бажаючим одягти японське вбрання, аби вони могли зробити цікаве фото на згадку.


^ Що ж таке кімоно?

Кімоно (з японської – одяг) – традиційний одяг у Японії. Із середини ХІХ століття вважається національним костюмом. Також кімоно вважається робочим одягом гейш та майко (майбутніх гейш).
^ Деякі види кімоно

Жіноче кімоно

Жіноче традиційне вбрання поділяється на святкове (парадне) і повсякденне. У сьогоднішній Японії останнє поступово виходить із ужитку, оскільки більшість японок віддають перевагу простому одягу західного зразка. Проте святкове кімоно залишається еталоном гарного й елегантного костюму для жінки. Випускниці шкіл і університетів часто одягають барвисте халатоподібне кімоно з широкими штанами хакама, учасники церемонії повноліття ‒ багато декороване вбрання з довгими рукавами фурісоде, а дівчата-наречені ‒ білосніжні шати поверх декількох різнокольорових халатів кімоно.

Практично будь-який парадний традиційний одяг робиться вручну ‒ починаючи від виготовлення дорогоцінної тканини і закінчуючи пошивом. Це перетворює парадне кімоно у предмет розкоші, який у сучасній Японії інколи коштує дорожче автомобіля чи приватного будинку.

Куротомесоде (黒留袖, «чорна короткорукавка») ‒ кімоно чорного кольору з короткими рукавами і 5-а родовими емблемами мон, яке пишно декороване нижче талії. Одягається переважно заміжніми жінками на світські офіційні заходи, зокрема матерями наречених під час весілля.

Іротомесоде (色留袖, «кольорова корткорукавака») ‒ однокольорове кімоно з короткими рукавами і 3-ма або 5-а родовими емблемами мон, яке пишно декороване нижче талії. Одягається усіма жінками незалежно від сімейного статусу переважно для відвідин церемоній у синтоїстських святилищах.

Фурісоде (振袖, «довгорукавка») ‒ кольорове і пишно декороване кімоно з довгими рукавами. Поділяється на три підтипи в залежності від довжини рукава ‒ «велика довгорукавака» (大振袖), «середня довгорукавка» (中振袖), «мала довгорукавка» (小振袖). Одягається переважно незаміжніми дівчатами на церемонію повноліття, випускний вечір і весілля. Найбільш парадне вбрання має 5 родових емблем мон. Вважається найрозкішнішим кімоно.