asyan.org
добавить свой файл
1

Використання фотоматеріалів на уроках географії

Досвід показує: якщо учні бачать географічні об’єкти, їх уява, пам'ять, мислення активізуються. Вони починають активно працювати над вирішенням проблемних завдань.

Наочність з підбірки найпростіших фотографій об’єктів природи, які нас оточують можна адаптувати до уроків географії та природознавства в 5-11 класах. Для кожного класу скласти проблемні запитання, які можна буде використовувати під час інтерактивних технологій: групової роботи, брейн-рингів, рольових ігор, творчих вправ, проблемного викладу матеріалу, евристичних бесід тощо. Фото можна демонструвати під час подачі нового матеріалу, в ході уроку, під час закріплення.

Я використовую фотографії на уроках, у роботі з обдарованими дітьми, на факультативних заняттях та під час індивідуальної роботи з учнями. Для цього маю папки з фотографіями, які об’єднані певною тематикою: «Рослини нашого краю», «Тварини в природі», «Природні комплекси», «Рослини і тварини Червоної книги», «Рельєф», «Клімат», «Екологічні проблеми» та інше.

Фотографії можна використовувати по-різному. Наприклад до фото додаються надруковані (з науково-популярної літератури) дані про зображений об’єкт. Такі матеріали добре використовувати для групової роботи на уроках: «Географія-6 кл»; «Географія світу-7кл»; «Географія України 8-9 кл»; «Природознавство-6кл»; «Економічна і соціальна географія-9кл». Кожна отримує фото, читає додаткову інформацію і працює над завданнями. Матеріали, що містять додаткову інформацію, добре використовувати під час екскурсії на екологічну стежину або польову практику, на позакласних заходах з предмету, під час гурткової роботи.

Наприклад: «Зовнішня гряда Кримських гір»

Кримські гори – це гори на південному Кримському півострові. Складаються воно з трьох пасом: Південного або Головного, що досягає висоти 1545м (г. Роман-Кош), і двох пасом, що мають характер куест (північні схили пологі, південні - круті) та які лежать північніше; Середнє або Внутрішнє – до 723 м заввишки та Північне або Зовнішнє до 342 м. Головне пасмо складається з кількох столових гір (плоска верхня поверхня яких має назву «яйл»), з характерними для них карстовими формами рельєфу. На схилах гір – дубові, букові та соснові ліси, на яйлі – гірська ксерофітна рослинність. (В.Г. Клименко «За сторінками шкільного підручника географії», Харків; Видавнича група «Основа», 2006р.)«Тис ягідний»

Тис ягідний, ще з античних часів це вічнозелене хвойне дерево пов’язували з тугою та журбою. Наші предки називали його «дерево смерті». І невипадково, адже тис ягідний дуже отруйне дерево. Відоме слово «токсичний» походить саме від латинської назви тису – «таксум». Смертельно отруйними є майже всі частини цієї рослини.

Тис – дуже корисне дерево, його деревина надзвичайно міцна, стійка до гниття, тверда саме тому її часто порівнюють із залізом. Не випадково із «королівського дерева» (так називають тис) у давнину робили цвяхи і навіть корабельні щогли. Сьогодні його застосовують у машинобудуванні, будівельній та меблевій промисловості. До того ж із хвої «дерева смерті» вчені отримали лікарський препарат, який одержав назву «таксол» і рекомендують його для лікування онкологічних хворих. Сьогодні дерево перебуває під охороною. В Україні тис зустрічається в Карпатах і в Криму, де він росте на різних заповідних територіях. Тис – довгожитель, його вік може сягати 4 тис. років. (В.Г. Клименко «За сторінками шкільного підручника географії», Харків; Видавнича група «Основа», 2006р.)

Інша форма роботи з фотоматеріалами містить проблемно-творчі запитання, їх можна використовувати, окрім вище перерахованого в роботі з обдарованими дітьми під час підготовки до предметних олімпіад. Це розширить знання учнів про навколишній світ і закономірності природи. Для полегшення роботи до кожного проблемного запитання ставляться додаткові запитання, які коригують відповідь – учень зможе сформулювати відповідь на проблемне запитання в цілому.

Наприклад: Вивчаючи тему «Літосфера» в 6 класі можна використовувати такі фотографії, зроблені в Криму.


^ Карадаг – згаслий вулкан

Криму.

Чому виникають вулкани?

Яка їх будова?

Де на території України крім Криму зустрічаються вулкани і чому?
^ Лишайники на гірських

породах.

Що таке вивітрювання?

Під впливом чого відбувається органічне вивітрювання?^ Мармурова печера Криму.

Під впливом яких зовнішніх сил утворюються печери?

Які найбільші печери світу і України ви знаєте?
^ Головне пасмо.

Як називаються вершини без лісу в Кримських горах?

Чому на вершинах немає лісу?Ці фотографії також можна використати і в 8-му класі при вивченні теми «Рельєф».

Якщо учитель або учні чи їх батьки мають цифрові фотоапарати, то робити фотографії можна і в зоопарку, в ботанічному саду, на морі, в лісі, в музеї тощо. Захопившись зйомкою географічних об’єктів, ви ніколи не розчаруєтеся і завжди матимете наочність. Можна також використовувати фотографії з Інтернету.

Для дітей та вчителя є дуже цікавим збір сюжетних фотографій з рослинами, тваринами, природоохоронними територіями, рослинами і тваринами з Червоної книги, пейзажами, краєвидами тощо. Діти із задоволенням приймають участь у створенні колекції. Самі підготовлюють інформацію про об’єкти і проблемні питання до фотографій, які привозять з подорожей, під час літніх канікул, екскурсій. Це створює творчу співпрацю між вчителем та учнями.

Фотоматеріали можуть бути використані і для комп’ютерної версії презентації вивчає мого регіону або як слайди-опитування.

Фотографії використовуються також при оформленні залів школи, змінних стендів у кабінеті географії. Експозиції змінюються за темами уроків або можуть мати природоохоронну мету або знайомити з куточками України, наприклад «Печери Криму», «Карпати», «Кримські гори», «Товтри», «Парки Хмельницького», «Софіївка» тощо.

Протягом тижня географії традиційно готуються фотовиставки. Іноді фотовиставки стають фото-вікторинами. До фотографій готують підписи-загадки, цікаві запитання.

Робота з фотоматеріалами дає можливість зацікавити дітей природою рідної країни, розширити їх знання про об’єкти природи, про охорону природи, про екологічні проблеми. Під час роботи з фотоматеріалами у дітей виховується любов до прекрасного, до рідного краю, здійснюється екологічне виховання.