asyan.org
добавить свой файл
1

«Давайте говорить друг другу комплименты…»

Конфлікти. Способи вирішення конфліктних ситуацій.

(Година спілкування з елементами тренінгу в 6 класі)


Мета заняття:

  • дати поняття «конфлікт», «інцидент»;

  • вчити визначати причини виникнення конфліктів і вирішувати конфліктні ситуації;

  • вчити встановлювати стосунки на доброзичливій основі;

  • розвивати мотиваційний компонент, уміння співпрацювати, комунікативні уміння і навички, моральні якості особистості, інтелект.


Устаткування: презентація POWER POINT; роздавальний матеріал для тестування учнів; малюнок дерева, картки з прислів’ями, капелюх, чисті картки, запис пісні Б.Окуджави “Давайте говорить друг другу комплименты”.

^ Хід заняття:

І. Вступне слово вчителя.

Добрий день, діти! Сядьте, будь ласка, зручно і вслухайтеся в слова пісні. Про що вона?

Емоційний настрій учнів на продуктивну роботу: звучить уривок з музичної композиції Булата Окуджави «Давайте говорить друг другу комплименты».

Вчитель: Тож, про що пісня? А що таке «комплімент»? (Відповіді учнів)

(Слайд1)

Комплімент – це люб'язні, приємні слова, похвала, схвалення нашої зовнішності, вчинків, характеру, дій. Це схвалення. Добре відношення до людини.

Але чи часто ми чуємо компліменти? А як часто вживаємо їх при спілкуванні з іншими людьми?

Відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері назвав людське спілкування найбільшою розкішшю на світі. Спілкування людей – досить складний і тонкий процес. Кожен з нас вчиться цього все життя, здобуваючи досвід, часто за рахунок помилок і розчарувань. І на жаль, досить часто ми потрапляємо в ситуації, які визначаємо як конфліктні. Що таке конфлікт? Чи можуть люди обходитися без конфліктів? Яку роль відіграють конфлікти у нашому житті? Як їх розпізнавати і попереджувати, розв’язувати?

Отже, тема нашої години спілкування — конфлікти, способи вирішення конфліктних ситуацій.

ІІ. Вправа «Асоціативний кущ (Слайд 2)

Вчитель: Які емоції та асоціації викликає у вас слово «конфлікт»? (Лайка, сльози, бійки, синяки, кулаки, сварки, образи, вбивства, тощо.)

Як бачимо, переважають негативні емоції та асоціації. Невже нічого позитивного немає в конфліктах? (Пошуки істини, відкриття, самоствердження тощо.)

^ Слово вчителя

(Слайд 3)

У тлумачному словнику слово «конфлікт» означає «зіткнення, серйозна розбіжність, суперечка». Для виникнення конфлікту потрібна конфліктна ситуація.

Конфлікт складається із: учасників; конфліктної ситуації; інциденту. (слайд 4)

Інцидент — подія, що надає руху конфліктуючим сторонам, активна, діяльна частина конфлікту. З нього починається безпосереднє зіткнення сторін. Інцидент веде до вирішення конфлікту.

ІІІ. Групова робота «Мозковий штурм».

Вчитель: На яких рівнях (з ким ) у Вас може виникнути конфлікт? (Відповіді учнів)

Якщо підсумувати ваші слова, то можна виділити 3 рівні: учень-учень, учень-педагог, учень-батьки.

1). Ви зараз сидите трьома групами, оберіть одну з трьох карток, поспілкуйтеся в групах і наведіть приклади конфліктних ситуацій, які можуть виникнути на рівні, що зазначений на картці. (2 хвилини)

(Один учень з групи обирає картку, де зазначені рівні учень-учень, учень-педагог, учень-батьки. Через 2 хвилини учні зачитують приклади конфліктних ситуацій.)

Як ви бачите конфліктів на рівні учень-учень буває більше ніж на інших рівнях.

2). Існує такий термін „конфліктна особистість”. Як би ви визначили риси характеру такої особистості, її ознаки?

(Обговорення 1 хвилина, відповіді учнів)

Підсумок. У такої особистості:

1. Бажання домінувати за будь-яких обставин.

2. Бути занадто принциповим.

3. Надмірна прямолінійність у висловлюваннях і судженнях.

4. Поганий настрій, роздратованість.

5. Несправедлива оцінка вчинків і дій інших.

Чи подобається вам спілкуватися з конфліктною особистістю. Чому?

А чи не буваєте Ви інколи такими особистостями?

ІV. Виступ психолога про типи поведінки у конфліктних ситуаціях.

Психолог: Існує 5 стратегій або типів поведінки у конфліктних ситуаціях:

(Слайд 5)

Тип «А» — (Суперництво) жорсткий тип вирішення конфліктів і суперечок. Ви до останнього стоїте на своєму, захищаючи свою позицію. Ви прагнете виграти, незважаючи ні на що. Це тип людини, яка завжди має рацію. (АКУЛА)

Тип «Б» — (Співпраця) це демократичний стиль. Ви дотримуєтеся думки, що завжди можна домовитися. Під час суперечки намагаєтеся запропонувати альтернативу, шукаєте рішення, які задовольнили б обидва боки. (СОВА)

Тип «В» — (Компроміс) компромісний стиль. Із самого початку ви згодні на компроміс. (ЛИСИЦЯ)

«Г» —(Пристосування) м’який стиль. Свого опонента ви «знищуєте» добротою. З готовністю встаєте на його бік, відмовляючись від своєї точки зору. (ВЕДМЕЖА)

«Д» — (Уникнення) стиль утечі. Ваше кредо — вчасно піти. Ви прагнете не загострювати ситуації, не доводити конфлікт до відкритого зіткнення. (ЧЕРЕПАХА)

^ V. Тестування учнів.

Психолог: Далі я пропоную вам тест, який допоможе визначити ваш тип поведінки.

Тест «Оцінка власної поведінки в конфліктній ситуації»

Необхідно щиро, не задумуючись відповісти на питання «Як ви зазвичай поводитеся в конфліктній ситуації або суперечці?». Якщо вам властива та або інша поведінка, поставте відповідну кількість балів після кожного номера відповіді, що характеризує певний стиль поведінки.

Якщо так само ви поводитеся:

часто — 3 бали;

інколи — 2 бали;

зрідка — 1 бал.

1. Погрожую або б’юся.




2. Прагну врахувати точку зору опонента, приймаю як свою.




3. Шукаю компроміси.




4. Допускаю, що не правий, навіть якщо не можу повірити в це остаточно.




5. Уникаю супротивника.




6. Бажаю, незважаючи ні на що, досягти своєї мети.




7. Намагаюся з’ясувати, з чим я згоден, а з чим — категорично ні.




8. Іду на компроміс.




9. Здаюся.




10. Змінюю тему.




11. Наполегливо повторюю одну думку, поки не досягну свого.




12. Намагаюся знайти джерело конфлікту, зрозуміти, з чого все почалося.




13. Трішки поступлюся і підштовхну цим до поступок опонента.




14. Пропоную мир.




15. Намагаюся обернути все на жарт.




Обробка результатів тесту

Тип А — сума балів під номерами 1, 6, 11.

Тип Б — 2 + 7 + 12.

Тип В — 3 + 8 + 13.

Тип Г — 4 + 9 + 14.

Тип Д — 5 + 10 + 15.


^ VI. Обговорення в групах.

Психолог: Які шляхи вирішення конфлікту використовують ці типів?

(Обговорення в групах 1 хвилина, відповіді учнів)

(Слайд 6) Розв’язання конфлікту

Конструктивне Деструктивне

Доброзичливість. Погрози, насильство

Визначити причину конфлікту Грубість, приниження

Тактовність Перехід на обговорення особистостей

Пошук альтернативи Відхід від вирішення проблеми

Пошук компромісу Розрив стосунків

Здатність визнати свою помилку.

Уміння слухати й чути одне одного.

Гумор

Поступка

Усвідомлення позицій сторін


Яка стратегія на вашу думку є найкращою? Чому? (Сова)

^ VIІ. Творча робота «Формула терпимості»

Вчитель: Звичайно, розумна, обізнана людина знайде вихід із будь-якого становища, але мудра людина в нього не потрапить. А значить, мудрий не доведе стосунки до конфлікту.

Ми всі різні та неповторні особистості але рівні у правах на життя, щастя, здоров`я.

Чи погоджуєтеся ви з думкою, що кожен з Вас має право на повагу та терпимість з боку оточуючих?

(Слайд 7)

(На листку терези. Над однією чашею теза: „Я маю право на повагу та терпимість з боку оточуючих”)

Але повинна бути рівновага. Як її домогтися? (Обговорення)

Треба на іншу чашу записати тезу: „Оточуючі мають право на повагу і терпимість з мого боку”.

Тепер ми маємо рівновагу. Перед вами формула терпимості нормального співіснування в колі вашого спілкування: в сім`ї, в школі, серед друзів. Пам’ятайте: не можна розраховувати на повагу та розуміння від інших, якщо ви особисто не є такими для оточуючих. Терпимості потрібно вчитися. Ми всі – різні. Але потрібно бути толерантними один до одного.

^ VІІІ. Експеримент: «керування емоціями».

Психолог. Під час конфлікту людина перебуває у стані емоційного збудження. Які ж емоції супроводжують конфлікт? (негативні: гнів, злість, роздратування, розчарування).

Учені виявили, що жодна конфліктна ситуація не проходить для організму безслідно.

Пропоную провести дослід із повітряною кулькою. Уявіть собі, що кулька — це ваше тіло, а повітря всередині неї — це ваш гнів. Надуємо кульку й відпустимо її. Прослідкуймо, що з нею відбувається. Вона летить з одного боку в інший, вона абсолютно некерована. Так буває і з людиною, коли вона сердиться. Вона не контролює себе, а тому може образити кого-небудь або навіть ударити. А тепер надуймо кульку і спробуймо випускати з неї повітря маленькими порціями

· Що відбувається з нею? (Вона потихеньку здувається.)

· А що відбувається з повітрям усередині неї? (Повітря поволі виходить.)

Кулькою можна керувати й поволі випускати з неї повітря. Важливо також навчитися потроху випускати свій гнів, свою злість назовні, не кривдячи тих, хто перебуває поряд. Як можна контролювати свій гнів? (Заспокоїтися, зробити паузу, розслабитися, порахувати до 10.)

ІХ. Творча вправа «Чарівний капелюх»

Вчитель: Зараз я пропоную вам закінчити вислови.

(Учні беруть із капелюха картку з висловом і продовжують його.)

Найголовніше, щоб обидві сторони бажали... (вирішення конфлікту).

Розберіться в істинних причинах і зосередьте увагу на проблемі й на тому... (як її розв'язати).

Пробачення допоможе звільнитися від того негативу... (який накопичився в результаті конфлікту).

Дайте можливість партнерові висловитися... (уважно його послухайте).

Надайте співрозмовникові психологічну паузу... (для зняття емоційного напруження).

Визнавайте свої помилки до того, як співрозмовник почне вас... (критикувати).

Не поспішайте реагувати на чуже... (роздратування).

Ідіть на всі можливі... (компроміси).

Не критикуйте особистість партнера. Ніколи не завдавайте емоційної... (шкоди особистості).

Поступайтеся в дрібницях, щоб добитися... (перемоги а головному).

Створіть можливість гідного виходу з конфлікту, щоб «берегти... (час і здоров'я).

Не уникайте конфліктів (вони неминучі!), а намагайтеся їх... (розв'язати або уникнути негативних наслідків).

Пам'ятайте, що безвихідних ситуацій... (не буває).

^ Х. Творча вправа «Дерево рішень»

Психолог.

- Що ви довідалися про конфлікт?

- Люди можуть спровокувати конфлікт і не завжди можуть його вирішити.

- Наше завдання навчитися вирішувати ситуації, не доводячи їх до конфлікту.

Отже, сформулюймо правила спілкування в конфліктній ситуації. Запишіть їх на картках і прикріпіть на дерево, яке ви бачите на дошці.

(Кожен учень записує 1 правило на картці, що має форму листочка, по черзі виходять, зачитують і прикріпляють картки до дерева.

• Залишайся спокійним і врівноваженим.

• Будь терплячим.

• Не відповідай образою на образу.

• Будь готовим визнати свою провину.

• Не треба мститися.

• Прагни розв’язати конфлікт.

Психолог: А також не забувайте говорити один одному добрі слова.

Вчитель: Кажімо більше ніжних слів

Знайомим, друзям і коханим.

Нехай комусь тепліше стане

Від зливи наших почуттів,

Нехай тих слів солодкий мед

Чиюсь гірку загоїть рану

(Чи перший біль, чи то останній, -

Коли б то знали наперед).

Кажімо більше ніжних слів,

Комусь всміхаймось ненароком,

То не життя людське жорстоке,

Жорстокі в нас слова черстві...

Кажімо більше ніжних слів!

Я сподіваюся, що у всіх конфліктних ситуаціях, які будуть зустрічатися у вас на життєвому шляху ви, будете використовувати знання, отримані сьогодні на годині спілкування .

ХІ. Вправа „Я бажаю тобі!” (Слайд 8)

Вчитель: А тепер давайте встанемо, візьмемося за руки і побажаємо тому хто знаходиться ліворуч від нас, всього найкращого, доброго, теплого, лагідного і самого-самого…