asyan.org
добавить свой файл
  1 2 3 4 5 6

Екопросвіта займає чільне місце в діяльності бібліотек Кіровоградщини, які всебічно сприяють реалізації програм молодіжних і громадських організацій та об’єднань. Цікава робота проводиться бібліотеками Новоукраїнського району в тісній співпраці з дитячими ГО «Екологічні детективи», шкільними європейськими клубами «Веселка», «Євроклуб».

Роздольська бібліотека-філія Компаніївської ЦБС працює за цільовою програмою «Екологія і ми». Пізнавальними заходами були:

 • день довкілля «Прекрасний край чудової краси: гаї, діброви, гори і ліси»;

 • еко-краєзнавча розвідка «Джерела екологічної загрози»;

 • дискусія «Повітря: чим ми дихаємо?»;

 • еко-репортаж «Людино, хто ти на Землі?»;

 • еко-вікторина «Світ неповторний і чудесний».

Бібліотеки області брали активну участь в акції «Зелений паросток майбутнього».

Повсюдно до чергової річниці Чорнобильської трагедії в бібліотеках організовувалися виставки–реквієм «Уклін тобі, чорнобильцю, уклін, що врятував весною світ», вечори-зустрічі «Чорнобильська трагедія через роки», екологічний репортаж «Чорнобиль – гіркий спомин», години пам’яті «Лицарі Чорнобильського лиха», «Трагедія весни 1986», уроки трагедії «Чорнобиль – біль в душі», вечори-портрети «Чорнобиль: трагедія, подвиг, пам’ять», «Чорнобильські Мадонни» за участю ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС та ін.

Важливим також є питання профорієнтаційної роботи з молоддю. Вступаючи в доросле життя, юнаки та дівчата ставлять собі життєво важливі запитання: куди піти навчатися, яку професію обрати? Бібліотекарі надають вагому допомогу у вирішенні соціально значущої проблеми вибору професійного шляху, проводячи диспути, зустрічі, дискусії, години та уроки спілкування, відкриті перегляди та огляди літератури, подорожі, дні професій: «Як правильно обрати свій шлях у житті» (Бобринецька РБ), «Професії XXI століття» (Компаніївська ЦБС), «Орієнтир у світі професій» (Новомиргородський район), «На світі тисячу професій, одна із них – твоя» (Світловодська РЦБС). У всіх бібліотеках організовано виставки–пропозиції «Робота, покликання, хобі», «Вступаючи в доросле життя». Спільно з районними центрами зайнятості в Голованівській, Долинській, Знам’янській, Новгородківській, Олександрійській, Ульяновській ЦРБ систематично оновлюються інформаційні зони «Центр зайнятості інформує», в яких розміщено інформацію про громадські роботи, вакансії, професійне навчання. Щоб допомогти молоді у виборі майбутньої професії, ознайомити її з ринком нових професій проводяться Дні інформації, Дні фахівця, ділові зустрічі, ярмарок професій, інформаційні години.

Зацікавив молодь День інформації «Студентські навчальні проекти за кордоном» (Олександрійська ЦМБ), під час якого були представлені європейські програми, що пропонують безкоштовне навчання, волонтерство та міжнародні обміни між студентами. Крім того, Центри надають інформацію про чисельність молодих людей, що стоять на обліку, про курси перепрофілювання, про можливість професійної перепідготовки. У багатьох випадках Центри зайнятості допомагають юнакам та дівчатам у працевлаштуванні.

Соціальний захист підлітків-інвалідів завжди був у центрі уваги бібліотечних працівників. Вони виявляють молодих людей з фізичними вадами, яким потрібне бібліотечне обслуговування вдома, з цією метою залучають волонтерів з числа учнівської молоді та соціальних працівників. Ця категорія користувачів у книгозбірнях області обслуговуються безкоштовно.

У бібліотеках області з користувачами, які потребують особливої уваги, проводяться змістовні та емоційні заходи: урок моральності «Немає чужої біди» (Вільшанська ЦБС), вечір-зустріч «Любов’ю переповнюючи мить» (Добровеличківська районна бібліотека), виставка-презентація творчих робіт інвалідів «Ми – духом незламні» (Світловодська МЦБС), акцій «Ми не такі як усі» (Новоукраїнський район), «Повір у себе» (Знам’янська міська ЦБС), «З добром до людей» (Олександрійська РЦБС).

В Новоукраїнці цікавим був круглий стіл «Турбота і милосердя: вічні проблеми» за участю представників територіального центру, райдержадміністрації, районної та міської рад, ЦПК «Ювілейний», центральної районної бібліотеки. На заході піднімалися проблеми людей з обмеженими фізичними можливостями: умови отримання допомоги при трудовому каліцтві та професійних захворюваннях, працевлаштування інвалідів тощо. За участю інвалідів бібліотекарі організували презентацію виставки «На вічних стежинах добра», де крім друкованих видань були представлені їх поробки. Учасники зустрічі брали участь у розіграші призів речової лотереї та отримали музичні вітання від аматорів народного мистецтва ЦПК «Ювілейний».

Бібліотеки області обслуговують дітей-сиріт та дітей, які залишилися без батьківського піклування. Щорічно проводяться спільні благодійні акції милосердя: до Дня захисту дітей пройшла акція «Дитинство – це ти і я» (Новопразька бібліотека, школа-інтернат та дитячі будинки «Перлинка», «Нове життя»). Центральна районна бібліотека Олександрійської РЦБС для прийомних сімей району провела презентацію акції «Як стати хорошими батьками».

Останнім часом бібліотеки області приділяють більше уваги організації родинного дозвілля дітей і батьків, інформування з питань сімейної педагогіки. В цьому році книгозбірні області разом з відділами у справах сім’ї, молоді та спорту; освіти райдержадміністрації брали участь в обласному конкурсі молодої (студентської) сім’ї «І в сімейному житті є місце для книги». Емоційно пройшов конкурс в бібліотеках Бобринецького, Вільшанського, Знам’янського, Новоукраїнського та Олександрійського районів. У програмі були конкурсні завдання: «Читацька автобіографія», «З якого ми твору?», «Улюблений автор», «Склади прислів’я», «Традиції і звичаї сім’ї», «Прочитав сам і раджу вам прочитати», «Краща книга сім’ї», «Відгадай мелодію», «Відгадай загадку» та ін.

Цікавими були: сімейно свято «Тато, мама, я – читаюча сім’я» в Устинівській ЦБС, де червоною ниткою заходу була присутня книга. У бібліотеках Новоукраїнського району змістовним було свято родин «Проситься в серце мамина пісня», Олександрійській районній ЦБС – свято молодої родини «З усього в світі найдорожче – своя сім’я і власний дім», які проводились в тісній співпраці з відділами: культури і туризму, у справах сім’ї, молоді та спорту, освіти райдержадміністрації, клубними закладами, молодіжними організаціями.

У бібліотеках ведеться банк даних «Багатодітні родини». Традиційними стали заходи до Міжнародного дня родин та Дня матері. Неординарними були: вечір-діалог «Сила сімейного вогнища» (Онуфріївська ЦБС), вечір-зустріч «Сімейні реліквії» (Петрівський район), День сімейного відпочинку «Всією сім’єю до бібліотеки» (Знам’янська ЦБС).

У рамках цільової комплексної програми «Сільська жінка» в Протопопівській бібліотеці-філії Олександрійської РЦБС відбулося засідання школи жіночого лідерства «Сучасна сільська жінка. Хто вона?». Тут зібралася жіноча громада села, в т.ч. молодь, аби обговорити проблеми, оцінити реалії, помріяти про майбутнє; цикл цікавих зустрічей відбувся у салоні «Музи у вашому домі» Протопопівської філії, інформкалейдоскоп «Створюємо власний бізнес» в Попельнастівській філії № 2 - районної ЦБС.

Книгозбірні області сприяли організації дозвілля підлітків та дітей в оздоровчих літніх таборах. Усі бібліотеки обслуговували пришкільні площадки шляхом проведення спільних заходів з шкільними бібліотеками, установами, закладами, організаціями, що працюють з молоддю: різноманітні конкурси-малюнків на асфальті, плакатів, стіннівок; розважальні та інтелектуальні турніри, вуличні ігротеки «Світ забав», гру-вікторину «Україна – твоя Батьківщина».

Бібліотеки Світловодської МЦБС не залишились байдужими до обслуговування оздоровчих таборів «Славутич», Олександрійської РЦБС – «Дружба»: проводили пізнавально-розважальні ігри «Інтелектуальний марафон», КВК, різноманітні брейн-ринги, презентацій книг, вікторини; Компаніївської ЦБС – «Юність», «Веселка», «Вітрила» - конкурсно-розважальне шоу «Подорож навколо світу», у програмі якого: конкурс «Найкращий день мого дитинства», «Кольори мого життя», вікторини «Чи знаєш ти свій край?», танцювальний марафон «Стоптані черевички», гри «Квітка-семицвітка». Цікавими були подорож «Чарівний світ Катерини Білокур» та конкурс «Чарівний пензлик», що проходили в Новомиргородській районній бібліотеці.

Організації змістовного дозвілля молоді сприяють 498 (проти 2010 р. – 486) клубів та об’єднань за інтересами, що діють в книгозбірнях області.

Декілька років у бібліотеці-філії № 18 Кіровоградської міської ЦБС працює клуб для підлітків «Веселка», цікавими були:

 • конкурс творчих робіт «Від книги – до творчості»;

 • конкурс малюнків «Моя сім’я і книга»;

 • гра-конкурс «Усе в природі має свою душу»;

 • гра-вікторина «Учися! Пізнавай! Дивуйся!»;

 • конкурс «Невичерпні джерела знань».

Складові цих заходів – тематична консультація з картотеки «Довідкове бюро учня», огляд інформаційного вісника «Такі корисні сайти та відсилки», знайомство з Рубрикатором рефератів.

Пізнавальними були:

 • краєзнавча вікторина «Це все моя рідна земля!»;

 • година доброти «Уміймо любити, вміймо прощати!»

 • народознавче свято-конкурс «Святий Миколай».

Усі ці заходи проводяться бібліотекою спільно з ДЮК «Скіф», де спонсорами виступають депутати Кіровської районної та міської рад м. Кіровограда.

Активну роботу проводить молодіжна школа толерантності і права (ю/б Олександрійської МЦБС), що об’єднує студентську молодь міста і займається формуванням правової культури та молодіжний «Центр здоров’я і краси», що об’єднує молодь по вихованню серйозного ставлення до свого здоров’я.

Цілеспрямована ведеться робота у клубі «Ерудит» (Кіровоградська МЦБС). Члени клубу разом з бібліотекарем проводили цікаві заходи, як: «Конкурс знавців української мови», подорож-вікторину «Хімічна хрестоматія», «Бал у королеви Математики», конкурс ерудитів «Хто найрозумніший», «Турнір допитливих фізиків», «Географічний всюдихід», екологічний круїз «Бережи свою планету», подорож-вікторину «Хімічна хрестоматія» (театралізована). Клубівці брали участь у різних хімічних естафетах, вивчали будову атомів, проводили хімічні досліди. Для вболівальників проводилась вікторина. Під час підведення підсумків заходу демонструвався дослід, як обезбарвити райдугу. Сподобався користувачам, батькам і педагогам предметний захід «Бал у королеви Математики». Ведучі у костюмах Арифметики, Геометрії, Алгебри, Володарки, принцес і принців вели дійство. Зала була прикрашена плакатами з формулами, цитатами видатних математиків. Були танці, розгадувались ребуси й загадки, проводились цікаві турніри, конкурсні завдання. Такі заходи поглиблюють знання, допомагають швидше засвоювати матеріал, розвивати ерудицію й пам’ять.

Інформаційна підтримка освіти

Книгозбірні, поряд із загальними для всіх бібліотечних закладів функціями, займаються ще й виховною роботою, допомагають молоді у навчанні, створюють умови для духовного та інтелектуального спілкування. Бібліотечні працівники враховують, що від молоді в майбутньому залежить доля нації.

Мета тижня рідної мови «Слово до слова – складається мова» у Любомирці (Олександрівського району) полягала в тому, щоб розкрити багатство, гнучкість, музичність української мови, яка належить до найрозвиненіших мов світу. Протягом тижня було проведено:


  • літературно-музичну годину «О рідна мово, бальзам цілющий для душі»,

  • гру-конкурс «Мова – коштовний скарб», спрямований на розвиток творчого мислення.

Олександрівська районна бібліотека провела загальнорайонний інтелектуальний конкурс ерудитів «Турнір розумних і кмітливих» та гру-конкурс «Рідна мова – Божа благодать».
Знам’янська центральна універсальна міська бібліотека до Дня рідної мови провела свято мови «Мова хай живе, нехай серця нам гріє», Онуфріївська центральна бібліотека – літературний словник «Краса твого імені, жінко» (жіночий клуб «Перевесло»).
Бібліотеки області включились у підготовку до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка. Неабиякий інтерес в учнівської молоді викликав цикл заходів «У кожній думі Кобзаря живе могутня Україна», який включав заходи:

 • Літературно-музичну вітальню «На перехресті Музи й Долі» (Ульяновська ЦРБ);

 • Засідання етнографічного клубу «Пісня Шевченка од схилів Дніпра у безсмертя шляхи проложила» (Олександрівський район);

 • Літературно-туристичну подорож «Хай славен буде у віках його безсмертний геній» (Новгородківська ЦБС);

 • Літературно-мистецьку годину «Наш край – історії скарбниця, тут б’ється слово Кобзаря» (Знам’янська РЦБС);

 • Поетичну свічку «Тебе, Тарасе, не забудемо, твої пісні в серцях у нас»(Устинівська ЦБС);

 • Конкурс читців «Ти живеш, Тарасе, в наші дні, ти з нами в праці і в борні» (Кіровоградська МЦБС) та захід до Дня перепоховання Т.Г. Шевченка на Чернечій горі «Бо немає України без Тараса, допоки світу буде з нами він» (Світловодська МЦБС).

За допомогою ігрових елементів, змагання й розважальності бібліотеки підвищують інтелектуальний рівень підростаючого покоління, що є важливим чинником освіти й виховання.

Серед інтелектуально-розважальних заходів слід відзначити:

 • турнір розумних і кмітливих «Із знаннями – в майбутнє» (Бобринецький район);

 • інтелектуальна гра «Хто багато читає, той багато знає» (Кіровоградська районна бібліотека);

 • літературна гра «Книга – знань невичерпне джерело»(Голованівський район);

 • брейн-ринг «Світ неповторний та чудесний» (клуб «Ерудит» Новомиргородського району);

 • інтелектуальний конкурс «Книжкові пристрасті» (Світловодська РЦБС);

 • конкурс на кращого юного читача «Пізнаємо світ – читаємо» (Олександрійська РЦБС);

 • конкурс «В моєму селі читають усі» (Олександрівський район).

Особлива категорія наших читачів – творча молодь. Для розширення світогляду молоді, активізації її творчих здібностей, мрій, задумів Новоукраїнська ЦРБ залучає її до вивчення загальнолюдських надбань, орієнтирів у сфері декоративно-ужиткового мистецтва, організовуючи творчі зустрічі, презентації, уроки майстерності, майстер-класи з провідними митцями. Постійно оформляються виставки творчих робіт учнівської та студентської молоді.

Конкурси народної творчості, години української пісні, зустрічі з народними умільцями проводяться майже в усіх бібліотеках.

Так, до дня святого Миколая в Компаніївці, відбувся фестиваль дитячої і юнацької творчості на тему: «На свято Миколая творча іскорка палає!». На нього зібралися творчі і талановиті підлітки та юнацтво з усього району: і читці, і співаки, і танцюристи, і майстри народного та ужиткового мистецтва, різьблення, вишивки та макраме. Спонсором цього заходу виступив відділ у справах сім’ї, молоді та спорту Компаніївської РДА.

Творчість – це частка людського життя. Цьогорічний фестиваль підтвердив, що в житті юного покоління вона займає вагоме місце.

У Мар’ївській бібліотеці-філії, що на Компаніївщині, цікавими були: творча виставка «Перші проби пера», де представлені доробки Михайленко С., Цуцман Н., Лазаренко Ю.та персональна виставка юної художниці Уткіної О. «Дивосвіт таланту».

Бобринецька районна бібліотека провела з старшокласниками ЗОШ №5 зустріч з Іриною Білик «Я – творча особистість». Незважаючи на свій юний вік вона насправді вміє робити багато – творити красу своїми руками. Ірина захоплюється різними видами декоративно-ужиткового мистецтва: малює, вишиває гладдю, хрестиком, кольоровими стрічками, грає на фортепіано та гітарі, співає, пише вірші.

Все, що оточує, все чим займається, всі улюблені справи, все почуте, побачене, пережите, Іринчина муза уміло перетворює в поетичні рядки. Серед її віршів є вірші про Батьківщину, про рідну мову, про рідний край, Вознесенський собор, про весну і зиму, сонце і воду… Ірина неодноразово була учасницею різних концертів і фестивалів.

Особливе місце в роботі книгозбірень області з обдарованими підлітками займає виставкова діяльність, адже талановита молодь має змогу продемонструвати свої творчі роботи: вишивки, різноманітні поробки, особливо вироби з природних матеріалів.

Неабиякий інтерес серед учнівської молоді Сасівки, Компаніївської ЦБС викликала виставка творчих робіт «Чарівний світ», де були вироби з солоного тіста, м’які іграшки, обереги, аплікації, малюнки.

Філія №1 Кіровоградської міської ЦБС проводить цикл зустрічей з міськими поетами-аматорами, оформляють виставки робіт самодіяльних художників. Цікавою для учнівської молоді була виставка-презентація «Духовність книги - натхнення душі» вихователя дошкільного закладу Тетяни Велігорської. Особливу увагу привертають вироби мисткині із солоного тіста, яскраві різнобарвні орнаменти на дощечках, пейзажі рідного краю. До того ж вона має не лише талант художника, а й поета. Під час таких зустрічей юнаки та дівчата діляться своїми враженнями, обмінюються думками, розповідають про свої художні смаки, виявляють бажання показати і свої таланти.

Аналогічна робота з творчою молоддю проводиться в бібліотеках Бобринецького, Кіровоградського, Новгородківського, Олександрійського, Світловодського районів та містах Знам’янці, Олександрії і Світловодську.

Стимулюючи творчість своїх читачів, бібліотека постійно виступає в якості організатора, спонукаючи молодь до участі в різних творчих акціях. Не кожному підлітку судилося стати видатним художником, музикантом, співаком, архітектором або артистом, але кожен може відкрити в собі творця. І бібліотеки допомагають в цьому, адже без творчої діяльності неможливий гармонійний розвиток і формування особистості.

Працівники ЮСП області орієнтуючись на читацькі та інформаційні запити юнаків та дівчат, намагаються якнайповніше їх задовольнити. І одним із важливих напрямків роботи з молоддю та юнацтвом є довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування. Поряд з традиційними широко використовуються новітні технології: надаються усні, письмові та віртуальні довідки, як: «Молодіжні організації Кіровоградщини», «Україна – європейська держава», «Символіка краю». Індивідуальні абоненти з числа молоді отримують інформацію за темами: «Молодіжне житлове кредитування» (Олександрійська МЦБС), «Екологія рідного краю» (Долинська районна бібліотека), «Нормативно-правова база у соціокультурній сфері» (Світловодська МЦБС), «Туристичними стежками степової Кіровоградщини» (Кіровоградська МЦБС), бібліотечні уроки «Книга і комп’ютер в інформаційному суспільстві: сучасне і майбутнє» (Новоукраїнський район), інформаційний колаж молодіжних періодичних видань (Голованівська РБ) тощо.

Підвищенню інформативно-бібліографічної культури користувачів юнацького віку, формування навичок пошуку приділяється значна увага бібліотеками Гайворонської, Голованівської, Новгородківської, Олександрівської ЦРБ. Тут проводяться Дні бібліографії на теми: «Довідково-бібліографічні та інформаційні джерела», «Захоплююча бібліографія», «Лоції у світі знань», «Читач пропонує».

Великою популярністю серед учнівської молоді Кіровоградської МЦБС користуються такі форми роботи як бібліотечне лото, бібліомарафон, бібліотечний лабіринт, День відкритих дверей.

Бібліотекарі готували веб–списки корисних сайтів, друкували буклети, інформаційні листки та закладки на актуальні теми. Серед назв: «Віртуальний туризм», «Бібліотечні блоги», «Екологічні проблеми Кіровоградщини», «Преса в мережі Інтернет», «Електронні бібліотеки світу», «Закон і підлітки», «Пам’ятаємо про минуле, думаємо про майбутнє», «Інтернет для навчання – тим, хто вчить», «Безробіття: суть і причини», «Тим, хто шукає роботу», «Україна. Молодь. Європейський союз», «Юнацька бібліотека запрошує» і т. д.

Але, як показує практика, цього недостатньо. Є читачі юнацького віку, які не знають як користуватися ДБА, не знайомі з структурою каталогів та картотек, не можуть сформулювати свій запит.


<< предыдущая страница   следующая страница >>