asyan.org
добавить свой файл
  1 2 3 ... 5 6

Козацтво – одна із славних сторінок в історії України, найважливіша віха в історії творення нашої держави. Бібліотеки активно прилучаються до відродження історичних, патріотичних та духовних традицій українського козацтва. Це знайшло відображення під час проведення виховної години «Козацька берегиня» (Олександрійська районна ЦБС), Дня українського козацтва «Козацькі забави» (Олександрівський район), Дня козацької слави «Тієї козацької слави повік не забудемо» (Долинський район), уроку «Зійшла козацька слава над хвилями Дніпра» (Онуфріївська ЦБС), вікторини «Козацькому роду - нема переводу» (Кіровоградська районна бібліотека), історичний екскурс «Козак – герой народу України» ( юнацький абонемент Ульяновської ЦРБ).

Цікавим був для старшокласників козацький турнір «Ну-мо, козаки!», що був організований Роздольською бібліотекою Компаніївської ЦБС. У програмі конкурсні завдання: «Наша слава не вмре, не загине ( історичний), «Козаки – любомудри» (мовно-літературний), «Січові стрільці» (козацької пісні), кашоварів.

Зацікавив студентську молодь лицарський турнір «Через віки і відстані» (Компаніївська ЦРБ), де згадали історію українського козацтва, а також мали змогу взяти участь в аукціоні «Козацькі прізвища», вікторині «Козацьке літо», в пісенному, «смачному», спортивному конкурсах, конкурсі «Найспритніші руки» та конкурсі отаманів.

Історична пам’ять – це святиня народу, нації. Існують сторінки історії, які не можуть і не повинні бути забутими. Усі бібліотеки області присвятили цикли заходів для юнацтва, які залишили слід у серцях і пам’яті юнаків і дівчат, вшануванню пам’яті мільйонів українців, які стали жертвами Голодомору 1932-1933 рр. Це: вечори-реквієм «Жнива скорботи» (Долинська РБ), «Про Голодомор знати і пам’ятати» (Ульяновська ЦРБ), вечори пам’яті «Дзвони скорботи» (Устинівська ЦРБ) за участю свідчень земляків-очевидців Голодомору 1932-1933 рр.

Важливим засобом формування у юнаків та дівчат почуття патріотизму є виховання на прикладі героїчного подвигу молоді під Крутами. У бібліотеках проведено низку заходів, пов’язаних із цими подіями: годину пам’яті «Вони славу здобували Україні біля Крут» (юнацький абонемент філії № 2 Світловодської МЦБС), уроки пам’яті, історичні години «Пам’ять про них живе вічно» (юнацька бібліотека-філія Знам’янської МЦБС).

Хвилюючим був захід «На Аскольдовій могилі поховали їх», організований Зеленівською бібліотекою-філією Компаніївською ЦБС, де проведено презентацію книги «Крути, січень 1918 року: документи, матеріали», а також складовою частиною години пам’яті було декламування віршів з творів Б. Ігоря-Антонича «У січневе свято» і «Крутівська пісня», О. Олеся «Сіються, сіються білі сніги» Т. Шкарб’юка «Бій під Крутами», М. Гармаш «Крути».

Однією із складових національно-патріотичного виховання молоді та юнацтва є краєзнавча діяльність бібліотек. Не можна бути патріотом, не знаючи історії своєї малої Батьківщини. Щоб пробудити у молоді інтерес до історії та сучасності рідного краю бібліотеки області популяризують історико-краєзнавчу літературу, літературу про пам’ятки історії та культури, про екологію і охорону природи краю, творчість місцевих письменників тощо.

Знайомству з історією рідного краю, його культурою допомагають Дні краєзнавства, літературно-краєзнавчі подорожі, краєзнавчі клуби, в яких проходять зустрічі з видатними земляками, краєзнавцями, літературознавцями, письменниками. Багато років такі клуби діють у Вільшанській, Гайворонській, Компаніївській, Олександрійській, Онуфріївській, Світловодській районних, Кіровоградській, Світловодській, Олександрійській міських ЦБС, Бобринецькому, Голованівському, Долинському, Кіровоградському, Новомиргородському, Олександрівському районах.

Особливе місце в краєзнавчій роботі бібліотек відводиться героїчним сторінкам історії нашого краю і недаремно 2010 рік оголошено роком Ветерана війни, особливо враховуючи те, що з кожним роком усе менше залишається людей, які наближали Перемогу. З цією метою організовано тижні слави «А слава незгасне, а пам’ять нетлінна», куди ввійшли: вечори-зустрічі з ветеранами, учасниками тих героїчних подій, уроки мужності організовувались Бобринецькою, Голованівською, Новоархангельською ЦРБ; уроки пам’яті, вечори-реквієм, літературно-музичні подорожі – Кіровоградською, Долинською, Новомиргородською районів. Цікавою для юнацтва була історична година за документами краєзнавчого музею «Партизанська війна в спогадах Красногірчан», що відбулася в Красногірській сільській бібліотеці Голованівського району.

У бібліотеках Компаніївської ЦБС в рамках цільової комплексної програми «Мій край – моя земля» проведено:

 • вернісаж особистостей «Компаніївщина – колиска моя» (Мар’ївська бібліотека-філія);

 • поетичний калейдоскоп «Зігріває душу молоду поетичне слово земляків» (Губівська);

 • літературний портрет «Літературна карта Кіровоградщини» (Роздольська);

 • краєзнавча композиція «Письменники-земляки степового краю» (Сасівська);

 • зустріч з поетом Т. М. Невдаха «З поезією в серці» (Мар’ївська);

 • краєзнавча подорож «України рідної окраса – чарівна Кіровоградська сторона» (Червонослобідська);

 • презентація нарису-подорожі «Літературний Олімп Кіровоградщини» (Зеленівська);

 • конкурс малюнків «Мальовничі куточки степового краю» (Губівська);

 • інформаційний калейдоскоп «Компаніївщина в особах» (ЦРБ).

«Чи ви чули про наше село? Серед степу воно розцвіло» - день краєзнавства, що відбувся у Водянській бібліотеці-філії. Під час заходу підлітки переглянули сторінки фотоальбому «Моє село – моя історія жива», картини земляка, співака і художника В. Завгороднього, ознайомилися з книжковою виставкою «Моє село - ти зірка в небі синім», брали участь у вікторині «Чи знаєш ти свій край?»

У рамках програми «Мій рідний край, моя земля» бібліотеки Олександрійської РЦБС провели презентацію книги В. Дащенка «Щоб пам’ятали. Кіровоградщина в роки війни». Дане видання усі бібліотеки області одержали за сприяння С. Ларіна, голови Кіровоградської облдержадміністрації.

У бібліотеках Новомиргородського району змістовним був загальнорайонний огляд–конкурс «Подорожуючи рідним краєм».

Отже, бібліотеки області проводять постійну роботу з молодим поколінням про героїчне минуле нашого краю і цьому стверджує опитування юнацької бібліотеки-філії Олександрійської МЦБС «І нехай покоління знають».

В анкетуванні взяли участь 30 респондентів, з них: 15 студентів, 10 учнів шкіл, 5 працюючих молодих людей. За статтю: 23% - це чоловіки та 77% - жінки. На запитання «Чи знаєте Ви учасників Великої Вітчизняної війни?» 85% респондентів відповіли, що учасниками війни були їх прадідусі та прабабусі. Радує, що у родинах дбають про патріотичне виховання дітей, спогади про війну зберігаються у багатьох родинах.

На запитання «Чи дивитесь ви фільми про війну?» усі опитувані відповіли «Так» і навіть перелічили деякі фільми – «На безымянной высоте», «Звезда», «Смерш», «В бой идут одни старики», «В августе 44-го», «Шел 1941-й», «А зори здесь тихие», «17 мгновений весны». Серед прочитаної літератури, яка сподобалась, респонденти відзначили: «Україну в вогні» О. Довженка - 54%, «Голубі олені» О. Коломійця - 26%, «Небо війни» О. Покришкіна - 8%. Дуже приємно, що молодь виділила книгу нашого земляка В. Шурапова «Земний уклін тобі, солдате…» - 12%. Ця документальна повість про героїчне підпілля і партизанський рух на території нашого краю вразила наших читачів.

Зі словами «патріотизм», «Батьківщина» 72% молоді пов'язує сім'ю та школу, 8% - гордість за свої досягнення в рідному місті, у 20% респондентів ці слова асоціюються з повним знанням і шанобливим ставленням до української мови.

На запитання «Про міста-герої та бої Великої Вітчизняної війни» всі опитувані відповіли достатньо чітко. Серед боїв були названі найвідоміші: Курська дуга, битва за Київ, битва за Берлін, блокада Ленінграду. Серед міст - Героїв перевагу віддали Севастополю - 40%, Києву - 30%, Москві - 12%, Ленінграду - 10%, Курську - 8%.

t

3 опитування видно, що всі молоді люди проявляють повагу до ветеранів у родині та у місті, бо на останнє запитання «Про кого із своїх родичів Ви б написали у творі про війну?» майже всі відповіли: «про бабусю чи дідуся».

При анкетуванні було виявлено, що почуття патріотизму, пошани до ветеранів, до пам'яті загиблих, любові до рідної землі присутнє кожному із опитуваних. Бесіди, дискусії, діалоги про війну проводяться майже у кожній родині. Патріотичне виховання молоді як у родині, так і в навчальних закладах ведеться на високому рівні.

Відновленню історичної пам’яті, вихованню шанобливого ставлення до матеріальних і духовних цінностей свого народу сприяють дні сіл, які проводились у Долинському, Кіровоградському, Олександрівському, Петрівському районах. Відбулись прем’єри та презентації книг місцевих творчих особистостей, зокрема: О. Віль «Я не письменник» та «Театр» (Добровеличківський район), С. Тимко «Доля, доленька» (Олександрівський район), О. Жовна «ЇЇ тіло пахло зимовими яблуками» (Новомиргородська ЦРБ); виставки «Краса земна і висота духовна» (Олександрівська районна бібліотека), літературно-музична композиція «У рідному краї і пісня співає» (юнацький абонемент ф. №2 Світловодської МЦБС).

В усіх бібліотеках області створені краєзнавчі кутки, кімнати, міні-музеї, де зібрані матеріали про історію міст і сіл краю, легенди про їх заснування, роботи місцевих умільців.

Юнаки та дівчата мають можливість познайомитись з старовинними предметами побуту, вишиванками, одягом, звичаями та обрядами, брати в них участь (наприклад, у Соколівці Кіровоградського району проводились «Купальські» ігри; у Вільшанці – «Масляна», повсюди - різноманітні вечорниці). Важливо є те, що ці матеріали активно використовуються учнівською та студентською молоддю при написанні рефератів, творчих та курсових робіт.

Значна увага останнім часом приділяється питанням формування толерантності у молодого покоління. Толерантність – це повага, сприйняття та розуміння всього розмаїття культури нашого світу, форм самовираження та самовиявлення людини.

У бібліотеках області змістовними були тренінги «Територія толерантності», де молодь в ігрових ситуаціях та творчих завданнях навчалась толерантно ставитись до інших.

Учнівська молодь Голованівська навчається толерантності в консультативно-психологічному пункті «У пошуках себе», Новомиргородського району – в центрі соціально-медичної реабілітації «Академія душі», а кіровоградці – у юнацькому клубі «Шляхетні панянки». Мета цих центрів - допомогти молоді краще зрозуміти, якою є сучасна людина , що спонукає її до дії, як використовувати знання для самореалізації тощо.

Бібліотекарі у книгозбірнях проводять: тижні національних культур; права; краєзнавчі читання; реалізовують цільові комплексні програми «Моя мала Батьківщина», «Пізнай свій край, а в ньому себе», «Екопросвіта громади села», «Молодь. Право. Закон» та ін.

Одним із основних напрямів роботи бібліотек з юними користувачами є активна популяризація літератури про здоровий спосіб життя, профілактику шкідливих звичок. На конкретних прикладах публікацій порушувались проблемні теми: «СНІД – рана людства», «Над прірвою великої біди», «Обери здоров’я, обери життя», «Життя людини – найвища цінність», «Молодь; СНІД: серйозний погляд», «На руїнах храму душі», «Наркоманія – смертельна прірва», які розкрилися під час заходів в бібліотеках Добровеличківського, Долинського, Кіровоградського, Новомиргородського районів та Знам’янської, Кіровоградської, Олександрійської і Світловодської міських ЦБС. У всіх бібліотеках змістовними були тренінги, бесіди, огляди та перегляди літератури. У бібліотеках Світловодської районної ЦБС пізнавальним для учнівської молоді були конкурси «Молодь і здоровий спосіб життя», на кращий плакат, на кращу стіннівку.

Бібліотеки Олександрійської районної ЦБС напрацювали позитивний імідж в організації та проведенні загальносистемних акцій «Життя без наркотиків і СНІДу», «Молодь за здоровий спосіб життя», «Молодь проти злочинності та насильства».

Виконуючи обласну та регіональну програму «Здоров’я нації» бібліотекарі області координують роботу з районними /міськими / центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, медичними працівниками, Товариством Червоного Хреста, продовжуючи поширювати серед молоді знання щодо формування здорового способу життя.

Серед активних форм слід назвати:

 • дискусію «Вороги юності: пияцтво, наркоманія, СНІД» (Бобринецький район);

 • діалог «Молодь. Наркоманія. СНІД» (Вільшанська ЦБС);

 • година-протест «Скажи наркотикам: ні» (Компаніївська ЦБС);

 • виставка-проблема «Гіркі плоди солодкого життя» (Новомиргородська районна бібліотека);

 • цикл відкритих уроків «Комп’ютер і здоров’я», «Ази здоров’я і краси» (Компаніївська ЦБС) тощо.

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом юнацька бібліотека Олександрійської МЦБС спільно з міським Центром соціальної служби для сім'ї, дітей та молоді провели анкетування на тему: «Що ти знаєш про ВІЛ/СНІД?».

З метою соціологічного вивчення обізнаності шкільної та студентської молоді з питань проблеми ВІЛ/СНІДу було опрацьовано 50 анкет.

Об'єкт дослідження: виявлення знань молоді щодо захворювань на ВІЛ/СНІД.

Предмет дослідження: підлітки і молодь віком від 15 до 21 року. Найактивнішими цього разу виявилися хлопці 58%.

Всього було розроблено 25 питань, в яких йшлось про збудник інфекції, епідемії, шляхи передачі, лікування та відношення до інфікованих людей.

Юнаки та дівчата вірно визначили, що ВІЛ це не бактерія, і не хімічна сполука, а вірус.

Питання про збудник вірусу та епідемії СНІДу виявилось складним. Молодь не надає цим значенням важливості. 100% опитуваних відповіли на питання про основний шлях передачі ВІЛ в Україні. Адже немає різниці де хворий інфікувався в Україні чи у світі. Більш важливим є те, як не стати ВІЛ-позитивним.

Більш важливим виявилось те, що з 50 опитаних 95% впевнені, що вірус імунодефіциту людини передається статевим шляхом. А також молодь знає, що ВІЛ передається при спільному користуванні голками для ін'єкцій, іншим «медичним» інструментарієм та при татуюванні спільними голками.

Не відомі були респондентам такі шляхи потрапляння ВІЛ-інфекції в організм людини як:

 • через пуповину від матері до плоду (10%);

 • через материнське молоко (39%);

 • через ушкоджені слизові оболонки (51%)

Відповіді про можливість інфікування розділилися рівномірно на три групи:

  • ті, хто веде нерозбірливий спосіб життя;

  • наркомани;

  • всі без виключення. Адже випадки інфікування в медичних закладах сьогодні не є виключенням. 73% респондентам відомо про можливість передачі ВІЛ від вагітної матері до дитини.

Щодо частоти передачі, 69% впевнені, що тільки в 25-30% ВІЛ передається від матері до дитини. І тільки 2% цього взагалі не знають.

Зовсім мало відповідей на питання про стан лікування та діагностику ВІЛ-інфекції в Україні.

Сьогодні в Україні проводиться безліч досліджень та опитувань щодо стану кількості захворювання на СНІД, але ці цифри не точні в різних засобах масової інформації. Тому респонденти розгубилися в статистичних даних.

По ряду правознавчих питань таких як, про усиновлення дітей з ВІЛ-інфекцією та безпеці спілкування в дитячих садочках та громадських місцях виявилась деяка невпевненість у відповідях. У більшості випадків респонденти давали відповідь «Не знаю».

Аби дати детальні відповіді на ці питання та ще раз порушити проблему толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих 1 грудня проведено волонтерську акцію «Знати, щоб жити», в якій брала участь студентська молодь.

Безпомилково вибрати усі правильні відповіді змогли лише 9% опитаних. Інших 91% респондентів вибрали як мінімум 1 неправильний варіант відповіді.

Аналіз отриманих даних дозволяє стверджувати, що молодь недостатньо обізнана з проблемою ВІЛ/СНІДу. Не всі респонденти мають чіткі уявлення про шляхи розповсюдження ВІЛ-інфекції і про способи профілактики захворювання. Така ситуація особливо насторожує, враховуючи темпи розповсюдження ВІЛ-інфекції в Україні, а також те, що вік сексуального дебюту постійно знижується. Анкетування носить профілактичний характер, оскільки проводилося перед волонтерською акцією та змушує задуматися про деякі кардинальні питання з ВІЛ/СНІДу. Враховуючи джерела інформації, з яких молоді люди беруть перші знання з проблеми, необхідно порекомендувати більш активно втручатися в освіту молоді медичним працівникам та педагогам, так само як ЗМІ, які займаються цією проблемою.

Слід наголосити на толерантному ставленні до людей, яких торкнулася ця проблема. Байдужість до неї може стати причиною смертей ще десятків тисяч людей. Отже, з метою профілактики та пропаганди здорового способу життя бібліотекарі і надалі будуть проводити заходи, спільно з провідними спеціалістами регіону.

У центрі уваги бібліотек знаходиться громадянське виховання молоді, популяризація та збагачення духовних здобутків нашого народу. У бібліотеках області є певні напрацювання щодо формування моральних цінностей молодої особистості: рамках циклу заходів проведено акцію «Молодь – майбутнє України». Так, в бібліотеках Новомиргородського району запроваджено цикл дискусійних форм роботи з молодіжною аудиторією, які дозволяють сперечатися, дискутувати, відстоювати власну точку зору. Зокрема, в Капітанівській бібліотеці діє психологореабілітаційний центр «Академія душі», в районній бібліотеці проведено проблемний діалог «Безробіття: як рятуватись молоді?», Йосипівській – дискусії «Будувати життя чи пристосовуватись до нього?», Пурпурівській – «Чи замінить книгу комп’ютер?». Ці заходи змусили молодь розмірковувати над вічними проблемами життя, а також визначитися, чи буде в пошані книга у молодого громадянина III тисячоліття.

Неабиякий резонанс мали заходи з циклу «Я обираю майбутнє, а майбутнє обирає мене» в бібліотеках Голованівського району:

- мистецтво жити з іншими ідеями, мистецтво жити з іншими людьми: ксенофобія, етнічна та расова нетерпимість;

- тенети торгівлі людьми: що ми знаємо?

- за що мають відповідати неповнолітні перед Законом?

- домашнє насильство: захисти себе сам.

Неординарними був цикл уроків повнолітнього життя «Молодь і час» у бібліотеках Новгородківської ЦБС:

  • урок-проблема «Як захистити себе і своїх друзів?»;

  • урок-застереження «Як підлітки втягуються у злочинну діяльність?»;

  • урок-попередження «Що таке правопорушення?»;

  • круглий стіл з «гострими кутами» «Молодь і право: розуміти, знати, дотримуватися»;

  • конкурс агітбригад «Юнь без наркотиків».

Цікавим був цикл молодіжних заходів «Виклик життя» у Йосипівській бібліотеці-філії Ульяновської ЦБС:

   • урок-протест «Підліток. Право. Злочин»;

   • КВК «Я - молодий»;

   • конкурс творчих робіт «Я, Ти, Він, Вона - разом товаристська сім’я»;

   • виставка-порада «Свої права ти добре знай, їх шануй і захищай».<< предыдущая страница   следующая страница >>