asyan.org
добавить свой файл
1
«Черкаські новомученики. Українська Голгофа»

(Передача сто перша)

24 листопада 2012 р. Автор: О. Денисенко

1-й чол. голос: «Черкаські новомученики. Українська Голгофа»

2-й чол. голос: - Глава сто перша.

Звучить здравиця Сталіну на параді на Красній площі:

Диктор: - У ХХ ст. найбільших гонінь християнська Церква зазнала у більшовицькій Росії. А Україна, як складова СРСР, що 10 березня 1919 р. на ІІІ з’їзді Рад, зігнаному червоноармійськими багнетами у Харкові, була оголошена Українською Соціалістичною Радянською Республікою, стала для безбожного режиму найбільшим полігоном цих гонінь. 8 березня 1922 р. в УСРР за підписом голови Всеукраїнського Виконавчого комітету Григорія Петровського був виданий декрет «Про передачу церковних цінностей у фонд голодуючих». Він був цілком тотожний російському декретові, який проголосили на два тижні раніше у Москві. Наприкінці березня почалася насильницька реквізиція церковних коштовностей. Жорстоко каралися усі, хто цьому опирався. 19 березня Володимир Ленін написав секретного листа Льву Троцькому і наказав йому таємно очолити гоніння на усіх християн:

3-й чол. голос (за Леніна): «Чим більше число духовенства, Леве Давидовичу, ми розстріляємо, тим краще для нас усіх більшовиків і справи світової революції.»

Диктор: - І Троцький довго не зволікав. Вже 5-го квітня був заарештований Патріарх РПЦ Тихон, за ним – київський митрополит Олексій, харківський архієпископ Нафанаїл і багато інших. У Балтському повіті Одеської губернії було ув’язнено 70 священиків. У Харкові тільки за травень 1922 р. було розстріляно більшовиками 187, а у всій Харківській губернії – 209 священнослужителів. В квітні війська ЧК озброєні кулеметами, оточили Києво-Печерську лавру.

Звучать черги з кулеметів. Гримить лаврський дзвін, неначе його розстрілюють впритул.

Диктор: - За добу заарештували усіх монахів лаври. Щоб не створювати зайвого шуму, більшовики реквізовували усі лаврські коштовності вночі. Десятки ченців, які захищали святі мощі, були розстріляні на місці, у храмах чи в підземних печерах. Урядова комісія сама зняла ризу з чудотворної ікони Божої Матері в Успенському Соборі. Згідно звітів цієї комісії з реквізованих 64 кг. золота після перетоплювання його у зливки залишилося лише 2 кг. Зневаживши почуттями віруючих, більшовики більшу частину коштовностей використали не на підтримку голодуючих в Україні, Білорусі чи Росії, а на закупку обладнання для заводів та фабрик. Ченців Києво-Печерської лаври примусили переїхати на Черкащину. Те саме робили і з іншим великими монастирями і храмами по всій Україні. Духівництво і чернецтво з них виганялося і їм дозволялося жити лише певних визначених більшовиками монастирях. Компактність проживання зігнаного з різних куточків України духовенства дозволяла встановити за ним пильний догляд ЧК/ОГПУ/НКВД. Ці нові міста служіння стали для багатьох православних священнослужителів своєрідним гетто.

Диктор: - На початку 20-х виникли перші гуртки «безбожників». З 1922 р. почали виходити газети: «Безбожник», «Безбожник біля верстата». Довкола них групувалися комуністи-атеїсти, які у 1925 створили «Спілку войовничих безбожників». Планувалося, що до 1937 р. кількість членів Спілки зросте до 22 млн. чол., хоч насправді в кращі часи ця Спілка нараховувала менше 2 млн. «Безбожники» активно проголошували гасло:

4-й чол. голос: - Геть християнську релігію! Духовенство – це труп, що висмоктує кров із живого організму суспільства!

Диктор: - У травні 1929 р. пройшов XIV з’їзд рад. Він змінив ст. 4 Конституції РСФСР, у якій «свобода релігійної пропаганди» була змінена на «свободу релігійних сповідувань та антирелігійної пропаганди». Відповідні зміни невдовзі були внесені і до української Конституції. А з 1932 почалася нова компанія нищення культових споруд. Впродовж 1933-34 рр. в Україні священики і монахи масово виселялися з храмів, заарештовувалися, як безхатченки, і доправлялися до праце-виховних закладів. За цей період було знищено 70% церков, які ще лишалися в Україні. Особливо більшовицький режим руйнував храми на Полтавщині, Київщині, Вінниччині та Черкащині, у всіх чорноземних зонах України, де разом із вірою виморювався штучним голодом, розкуркуленням і репресіями український народ. Скрізь, на клубах і залізничних станціях, на поштах і базарах вивішувалися антицерковні плакати і заклики:

3-й чол. голос: - Геть куркуля і його підсобника попа!

Диктор: - 5 грудня 1936 р. в СССР була прийнята Конституція, в якій декларувалася свобода совісті. Формально вона скасовувала обмеження духовенства в громадянських правах і це багатьох ввело в оману. Змучене суспільство прийняло на віру, що настав кінець репресіям, і коли у 1937 р. був проведений всесоюзний перепис населення, то у графі віросповідання 75% населення Совєтської імперії підтвердили свою віру в Бога. А в деяких містечках і селах Черкащини, все ще переповнених духовенством, що було позбавлене своїх парафій і монастирів, кількість віруючих сягала 90 і більше відсотків. Більше того, на Пасху 37-го року, яка збіглася з першотравневими святами, церкви і храми були переповнені, а комуністичні демонстрації відбувалися на безлюдних площах і вулицях. Влада була шокована, після «революції» пройшло 20-ть років, Церкву вважали викоріненою, а виявилося, що всі зусилля, вбивства і катування духовенства ні до чого не привели. 20 травня 1937 р. Голова Верховної Ради СССР Георгій Малєнков подав Йосипу Сталіну записку з аналітикою релігійного відродження в большевистській імперії, яка починалася словами:

2-й чол. голос: «Відомо, що в останній час серйозно пожвавилася ворожа діяльність церковників…»

Диктор: - 30 липня 1937 р. було видано Оперативний наказ, згідно з яким усі підрозділи НКВС мали з 5-го серпня впродовж 5-ти місяців провести масові репресії серед вцілілих кліриків. Голова НКВС Микола Єжов розбив країну на сектори, куди були відряджені підрозділи НКВС і міліції. Але Черкащина цього не потребувала, бо тут ще від початку гонінь більшовиків на Церкву стояла 58-а стрілецька дивізія НКВС, яка контролювала вигнане з парафій духовенство. Незареєстрованих і зареєстрованих священнослужителів хапали просто на вулицях і серед білого дня розстрілювали на очах у сотень свідків. Вироки розстріляним виносилися пізніше, заднім числом. Загалом за ці місяці по СССР було заарештовано близько 150000 православних священиків і ченців РПЦ, представників української автокефальної Церкви, обновленців та старообрядців, з них близько 100000 чоловік розстріляно.

1-й чол. голос: «До революції на Черкащині нараховувалося 800 населених пунктів, і в кожному був свій храм, свій священик, а у великих селах — навіть по два батюшки та ще диякон. І всіх їх енкаведисти замордували: в червні 1938 року в нашій області розстріляли останнього священика. Після цього тут не залишилося жодного вцілілого храму, жодного незруйнованого монастиря, жодного живого священика.»

Диктор: - Це слова митрополита Черкаського і Канівського Софронія. Його стараннями вже в 90-х роках проводилася дослідницька робота у архівах СБУ, виявлялися документи усіх священиків РПЦ, які загинули мученицькою смертю. У 1997 р. 104-и Черкаські новомученики були канонізовані. У грудні 2001 р. вийшла у світ книга «Святі новомученики та сповідники черкаські: життя, подвиги страждання». Усі житія новомучеників вражають. Варто згадати, бодай одного, о. Михайла Нечаєва з села Лукашівка на Золотонощині. На свято Воскресіння Господнього 1938 р. він відслужив на руїнах свого храму Службу Божу, а насамкінець забив у саморобного дзвона з залізничної рейки. Це була його остання Пасха…

1-й чол. голос: «Черкаські новомученики. Українська Голгофа».

2-й чол. голос: - Українське радіо.