asyan.org
добавить свой файл
1
«Протестанти в Новій Англії»

(Передача вісімдесят друга)

16 вересня 2012 р. Автор: О. Денисенко

1-й чол. голос: «Протестанти в Новій Англії».

2-й чол. голос: - Глава вісімдесята друга.
Удари корабельних склянок. Крик дозорця зі щогли: «Terram video!» («Бачу землю!»).
Диктор: - 21 листопада 1620 р. після двохмісячного плавання до узбережжя Массачусетсу, де тепер місто Плімут, причалив галіон «Mayflower». До східного узбережжя Північної Америки після відкриття цього континенту Колумбом не раз приставали європейські кораблі, але чомусь саме це причалювання вважається відправною точкою історії США. Отці-пілігрими, які самі себе називали «святими», належали до сепаратистів – радикальної течії англійських пуритан і пливли на цьому кораблі з Нідерландів до Нової Англії, шукаючи нову Землю Обітовану, щоби створити «Американський Єрусалим» - теократичну державу, яка б керувалася їхніми пуританськими законами і принципами. Ці ж самі принципи, що полягали у беззаперечному авторитеті Біблії і в тому, що християни мають робити тільки те, що в Біблії написано, і лиш тоді вони стануть єдиним суспільством, й було причиною їхнього таємного від’їзду з Англії до Нідерландів у 1608 р. Вони були далекоглядними і не стали чекати на гоніння короля Якова І, що загрожував вигнати з Англії усіх пуритан.
1-й чол. голос: «Ми повинні віднаходити одне в одному радість, робити життя інших своїм життям, радіти гуртом і журитися гуртом, трудитися і страждати разом, завжди тримаючи перед очима нашу довіру одне до одного, нашу комуну в труді і членів нашої комуни, як одне ціле».
Диктор: - Це висловлювання відомого пуританина, хіміка, астролога, юриста і друга короля Карла ІІ – сера Джона Уінтропа, дуже чітко характеризує ту соціальну модель, яку пуритани мали намір збудувати у Новій Англії, і, як свідчить історія, на першій порі вони домоглися цього. До Нової Англії пілігрими пливли із Нідерландського міста Лейден, отримавши від того ж таки ненависного їм короля Якова І дозвіл на поселення на землях торгової «Лондонсько-Вірджинської компанії». І коли підпливли до Мису Тріски (Cape Cod), то наскочили на скелі. Пілігрими дивом врятувалися і вирішили залишитися біля цього мису у гавані Провінстаун, що північніше тих земель, на які розповсюджувалася юрисдикція торгової компанії. Тому, пливучи на одному кораблі разом із англіканцями – своїми давніми недругами, пуритани-пілігрими запропонували укласти угоду, яка б регулювала їхні стосунки у майбутній колонії. Цей документ увійшов в історію, як «Мейфлауерська угода». В ній «отці-засновники», зокрема, заявляли:
2-й чол. голос: «В ім’я Бога амінь! …З метою заснування першої колонії у північних частинах Вірджинії, цим урочисто і з взаємної згоди, перед Господом Богом і перед одне одним зобов'язуємося об'єднатися в громадянське політичне співтовариство для запровадження більш досконалого порядку… і на основі цього складати, встановлювати і створювати такі справедливі і засновані на спільній рівності закони, ордоданси, постанови, конституції і обов'язки, які уважатимуться найбільш належними і відповідними інтересам загального блага колоній…»

Диктор: - Цей документ став першим джерелом американського конституціоналізму. А їхній виснажливий труд у незвіданих землях з постійним протистоянням індіанським племенам і стихіям природи, приніс результат. Вони таки збудували колонію Нью-Плімут за своїми пуританськими догмами, з якої почалося формування Сполучених Штатів, а їхні моральні засади сформували так звану «американську мрію» про волю людини, яка осягає світ через важку працю, і її шлях лише тоді може бути удатний, якщо вона живе за Святим Письмом. Тому коли в сучасній Америці хтось каже:
1-й чол. голос: - Мої предки прибули сюди на кораблі «Мейфлауер».
Диктор: - Усі вважають таку людину «стопроцентним американцем»… І цей стопроцентний дух американської свободи відчули євреї, що приїхали з Європи і зійшли з корабля у 1654 р. на американську землю в гавані Нью-Йорка, який тоді називався Нью-Амстердамом. Вони, взагалі, почувалися у Новій Англії неначе вдома. І це тому, що пуритани традиційно найменовували себе ізраїльськими іменами, святкували суботу і ототожнювали себе з древніми ізраїльтянами, зіставляючи події своєї недавньої історії – втечу від релігійних гонінь з Англії до Нідерландів, а потім – і до Вірджинії – з порятунком євреїв з Єгипту. Отож, зустрічаючи євреїв, шанований пуританський проповідник Коттон Матер звернувся до них з такими словами:
2-й чол. голос: «Улюблені діти Бога! Вам було дано почути Його слова і принести Його заповіді через сотні літ важких випробувань у наші землі!..»
Диктор: - Перші законодавчі акти у колоніях, яких тільки на півночі Нової Англії було створено пуританами чотири: Массачусетс, Род-Айленд, Нью-Гемпшир і Коннектикут, ґрунтувалися також на Біблії, що пізніше відобразилося при укладанні законодавства багатьох штатів. Приміром, законодавство штатів Массачусетс і Коннектикут було засновано на такому положенні пуритан:
1-й чол. голос: «Юридичні закони Бога, оскільки вони були викладені Мойсеєм і оскільки вони являють собою загорожу для моральних законів… є обов’язковими в цілому для всіх громадян, аж допоки не будуть введені більш вузькі і конкретні формулювання».
Диктор: - Вочевидячки, що саме біблійна мудрість допомогла пуританам віднайти замирення з індіанськими племенами. Щоправда, першими на зустріч з пілігримами прийшли два індіанці. Стривожені пілігрими взялися за зброю, але один з індіанців раптом простягнув руку і сказав чистісінькою англійською:
2-й чол. голос: - Welcome! I’m Squonto from tribe of Patuksets. I was coming to help you.

Звучить переклад англійською: «Ласкаво просимо! Я – Сквонто з племені Патускетів. Прийшов, щоб допомогти вам».
Диктор: - І індіанець Сквонто, який знав англійську, бо був колись захоплений работоргівцями в полон, з якого утік, таки й справді допоміг їм. Він навчив пуритан вирощувати гарбузи, боби і маїс, показав, як протухлою рибою удобрювати ґрунт задля кращого врожаю, як точити кленовий сироп і ловити диких індиків. І завдяки його допомозі пуритани не лише вижили, а й за рік обжилися й виростили чималий врожай. Так що, керуючись своїм правилом влаштовувати «дні приниження» перед Господом, коли пуритани зазнавали біди, або ж святкувати «дні подяки», під час яких вони хвалили Господа за удачу в праці і посланий Богом талан, пілігрими організували у четвертий четвер листопада свято, яке ось вже майже чотириста літ справляє вся Північна Америка. Це «День Подяки», у який американці неодмінно дякують Господові, що послав їм за труди хліб і до хліба, і безпремінно частуються печеною індичкою, яку навчив їх предків ловити індіанець Сквонто і завдяки яким вони вижили. Той перший «День Подяки» у четвертий четвер листопада 1621 р. вони святкували разом з індіанцями, намагаючись навчити їх шанувати Бога-Отця і Його Сина Господа Ісуса Христа та Духа Святого.
1-й чол. голос: - За все дякуйте, бо така про Вас воля Божа во Христі Ісусі.

2-й чол. голос: - Апостол Павло з Послання до Солунян.
Диктор: - Шануючи Біблію і знаючи кожне слово її на пам’ять, пуритани були переконані, що у Господа все визначено наперед. Тому й зустріч з індіанцем Сквонто була невипадковою для них. Бо саме Сквонто допоміг укласти пуританам перший договір з індіанською конфедерацією племен – вампаноагами. Цей договір діяв майже 50 років, але був розірваний з огляду на численні напади індіанців.

Нетерпимість і активна діяльність пуритан була настільки ефективною, що дуже багато англіканців переходило у пуританство. І на середину XVII століття значна частина колоністів Нової Англії послуговувалася законами і моральними нормами, які запровадили на новій «Землі Обітованій» пуритани. Приміром, борючись зі своїми релігійними опонентами – квакерами, які також були протестантами і вихідцями з Англії, пуритани вдалися до надзвичайних заходів. 14 жовтня 1657 р. Генеральний суд колонії Массачусетської затоки прийняв жорсткий закон проти квакерів, що передбачав покарання ув’язненням і каліцтвом. А наступного року було прийнято ще один закон, який дозволяв виносити квакерам смертний вирок.
Диктор: - В основі їхнього вчення лежить доктрина «внутрішнього світла», «божественної іскри», яку квакери взяли з Євангелія від Іоанна. Вважається, що голос Божий напряму звертається до кожної душі, і тому він розглядається, як вища духовна інстанція для людини. Оскільки він належить усім людям, то квакери не визнають ніяких церковних кліриків і відмовилися від будь-яких богослужбових обрядів. У них відразу знайшлося багато прихильників. І квакери раптом стали дуже небезпечними будь-яким клерикалам. Тому їх відразу почали переслідувати і в Англії Старій, і – Новій. 1 липня 1660 р. у Бостоні була заарештована квакерка-проповідниця Мері Дайєр і приречена до страти через повішання.
Чіткі кроки загону солдат, удари барабанів, що заглушують жінку, яка читає Євангеліє.
Диктор: - Коли пастор запропонував їй зректися своєї віри взамін на помилування, вона сказала:
Жін. голос: - Ні, я не можу. Я корюся лише волі Господа, і до самої смерті буду вірною їй.
1-й чол. голос: «Протестанти в Новій Англії».

2-й чол. голос: - Українське радіо.