asyan.org
добавить свой файл
1 2
Ярмарок професій.

Виховний захід

Мета:

ознайомити учнів із переліком галузей народного господарства, переліком професій які дають змогу займатися індивідуальною трудовою діяльністю, які мають попит на ринку праці;

порадити, як обрати професію до душі, як уникнути помилок розчарувань у виборі професій, як врахувати дані гороскопа при виборі професії;

виховувати зосередженість, щоб не розгубитися в різноманітності професій.

Оформлення: Вивіска « Ярмарок професій»; малюнки учнів; роботи дівчат: вишивки, в'язані речі; скриньки з матеріалами профорієнтації; столи, за якими сидять учні; квіти: живі, штучні, ікебани; кавовий набір, солодощі; дівчата мами, вчителі накидають на плечі хустки; хлопці одягають солом'яні капелюхи. (Лунає тиха, спокійна мелодія). Хід заходу. 1 -й учень.

Поки ти їв, і спав, і ріс Поки малий ще ти на зріст, Мабуть, вже тисячі людей Подбали про життя твоє. Аби ти добре ріс, Аби ти добре їв, Щоб ти спокійно спав І в різні ігри грав. Ти став здоровий, молодець, Сміливим і умілим, А чим порадуєш людей, Яким хорошим ділом?

Учитель. І щоб вибрати те хороше діло, професію до душі, ми сьогодні прийшли на ярмарок професій. А як ви думаєте, чи можна прожити без професії?

1-й учень . Я вважаю, що без професії людині прожити на можна, людині, яка поважає себе, бо в усі часи славилися хороші майстри своєї справи. 2-й учень. Я теж думаю, що не можна, бо улюблена праця звеличує людину. 3-й учень. А на мою думку, без професії, без улюбленої справи, людина існує, а не живе.

Учитель. Якщо так, то поринаймо у світ ярмарку. По - перше, розглянемо перелік галузей народного господарства і кожен подумає, в якій галузі ви хотіли б працювати?

(Учень роздає зі своєї скриньки перелік галузей народного господарства, і кожен учасник знайомиться зі списком). 1-й учень.

Учитель діткам - батько й мати У серці теплі почуття, Готовий їм завжди віддати Свойого часточку життя. В очах дитячих іскри грають, Співучий прозвучав дзвінок.
їх вчитель в класі зустрічає

І починає урок.

Живе учительське слово

У тиші човном попливло.

І ожили ліси й діброви

І оновилося село.

Бо слово вчителя, як мрія

Любов у ньому і краса. Воно добро у серці сіє, Воно ж бо чисте, як роса.

2 - й учень.

Учителем можливо стати, Учителем - дітей научати Науки головної - жить.

( Учень дістає зі своєї скриньки перелік професій освітньої галузі, роздає для ознайомлення і розповідає про свій вибір).

Учитель. Як учитель, я хочу, щоб мої вихованці не тільки добре засвоїли знання, а й могли використати їх у житті, були хорошими людьми і фахівцями улюбленої справи. 1 - й учень.

Професій безліч є цікавих,

Але свою вгадати як -

Щоб добре діло й добра слава?

І я собі міркую так: Потрібно лікувать хвороби, Водить у космос кораблі, Та я із роду хліборобів І родовід мій - від землі. Степ перейти - життя прожити, То на такі прості слова, Життя утворене від жита, Бо хліб усьому голова. Раніш од сонечка вставати, Погладить колос на ходу! Ні, я, мабуть, не в космонавти, -У хлібороби я піду.

( Учень зі своєї скриньки роздає перелік сільськогосподарських професій).

Учитель. Обираючи професію, треба пам'ятати, що здійснити відповідальний крок вибору треба свідомо, враховуючи свої нахили та здібності, особистості та громадські інтереси.

1 - й учень. Погляд на професію як постійну, на все життя справу - хибний, бо не враховує, що людина має різносторонні здібності, які дають можливість накопичувати спеціальні знання та навички у різних сферах діяльності, кращим інженером буде той, хто пройшов школу майстерності робітника.

2-йучень. Розподіл професій на погані й хороші, цікаві, легкі й важкі-помилковий. Значення професії у житті людини залежить не від характеру роботи, а як до неї ставиться сама людина.

3 - й учень. Професію не слід обирати за компанію. Такий вибір тільки випадково
буває вдалим.
1-й учень. Інколи за зовнішньою привабливістю професії приховані її труднощі. Так, професію геолога інколи цінують за можливість мандрувати і споглядати світ. Але ж...

2 - й учень. Світ професій значно ширший, понад 40000, ніж коло навчальних
предметів, тому ототожнення улюбленого предмету з професією не є надійним
орієнтиром у виборі професії.

3 - й учень. Вибираючи професію, слід враховувати характер особи, стан її здоров'я
ознайомитися з гороскопом. Адже характер людини залежить від дати народження.
Гороскоп нам вказує не тільки на ті професії, які можна обирати, а застерігає від тих.
яких обирати не варто, бо це може призвести до погіршення здоров'я.

(Перший учень роздає зі своєї скриньки матеріали «Гороскоп і вибір професії», з якими учні знайомляться за столами. 2 - й учень роздає перепік професій, які дають можливість займатися індивідуальною трудовою діяльністю. З - й учень - список професій, які користуються сталим попитом у регіоні).

1 - й учень.

Зростають будинки і храми

За допомогою кранів крилатих.

1 все це створено руками
Будівельників завзятих.

( Учень дістає зі своєї скриньки перелік професій будівничих спеціальностей. Розповідає ким він хоче стати в майбутньому).

2 - й учень.

Вони призвані клятву давати

В будні свята

На варті здоров'я стояти,

Люди в білих халатах. Життя і здоров'я наше В їхніх руках. (Роздає список професій медичного спрямування).

Учитель. Сьогодні на ярмарку ми зустрілися з мамою нашої учениці, яка працює у медичному ліцеї і може більше нам розповісти про професії, що можна здобути у цьому закладі. (Розповідь мами).

3 -й учень.

На заводі бути - моя мрія,

Де чавун тече рікою, як зоря жевріє.

Там я домни і мартени буду будувати,

Мідь й вугілля в шахтах добувати.

( Учень роздає перелік професій машинобудування і металургії).

( Інші учні роздають списки професій зв'язку та транспорту, перелік професій захисників прав людини, та професій харчової та легкої промисловостей). ( Учениці, які мріють бути офіціантками, роздають коленому бажаючому каву, ставлять на столи солодощі).

Учитель. Ярмарки на Україні існують давно. Спочатку для обміну речей, пізніше для торгівлі. Бо ярмарок - це торгове дійство. Нині на ярмарок все частіше організовують виставки, на яких підписуються контракти купівлі - продажу. Проводяться зустрічі з цікавими людьми, концерти аматорських колективів, просто зустрічаються друзі за чашкою кави, щоб поспілкуватися, поділитися свої планами. В час ринкових відносин все більше розвивається мале підприємництво, тобто зайнятість людей індивідуальною трудовою діяльністю, на нашій виставці
представлені роботи учнів, а також роботи професіоналів: вишивальниць , квітникарів, кравців.

( Учениця роздає перелік професій галузі культури. Розповідає про свою мрію стати хореографом. Виконує танець.)

Учитель. Як ми бачимо, деякі учні вже визначилися з тим, ким хочуть стати у дорослому житті й уже зараз реалізовують свої мрії. ( Учень роздає список нових професій).

Учитель. Є професії, які говорять самі за себе, а є професії, про які ми нічого не знаємо, тому звернемося до словничка нових слів.

Майстер із виготовлення гобеленів - це майстер виготовлення килимових виробів. Кесонник - працівник, який веде роботи в закритому від зовнішнього повітря колодязі.

Такелажник - робітник, який обслуговує установки, в яких відбувається процес електролізу, тобто покриття деталей іншими металами чи сплавами. (Відбувається ще одна зустріч із мамою учня. Вона звертає увагу дітей на те, що треба пробувати свої сили в різних галузях і тільки тоді можна буде визначитися, що краще і найбільше підходить. Мама виконує пісню Н. Кругової - Шестак «Сину, сину, ангел мій».

Учитель. Вибір професії - це справа не одного дня. Сьогодні ми зробили початок, а вдалий вибір залежить від вас. Звичайно, всі галузі й професії ми сьогодні не згадали. Як же уникнути помилок і розчарувань у виборі професії? Зважуючи на те, що почули, я впевнена, що виберете собі професію до душі й не станете блудним сином. Бо лише трудом дорослішають душі, й лише на світі сущі ми.

Уроки по профориентации, Урок 1

Тема: Алгоритм найважливішого вибору. Мета: познайомити учнів із напрямками курсу "Професійне самовизначення";

  • ввести школярів у великий світ професій;

  • систематизувати професії на основі їх типологій;

  • розвивати логічне мислення учнів;

  • виховувати любов до праці.
    Тип уроку: бесіда.

Хід уроку.

1. Вибір професії ї- невід'ємний в житті кожного, хто здатен трудитися Рано чи пізно ми

всі виходимо на роздоріжжя, щоб серед тисячі шляхів обрати свій, - єдиний.

Ким ти будеш? Ще малими на це запитання відповідають: "Бізнесменом", "Юристом",

"Президентом".

Зараз же, коли тобі вже ... надцять років, ти, очевидно, відчув, як важко відповісти на

таке, здавалося б просте запитання однозначно.

Видатний педагог А.С.Макаренко наголошував, що вибір професії - велика справа.

Головна складність - надто багато шляхів, надто широкі можливості. І тут важко

прийняти правильне рішення - надати перевагу тій професії, яка найбільше відповідає

вашим здібностям, покликанню, знанням, фізичним і психологічним можливостям,

потребам нашого суспільства.

"Професію треба обирати ту, яка потрібна суспільству. Тоді й сам відчуєш задоволення,

адже вибір твій у такому разі підказує почуття відповідальності перед суспільством, а не

лише особисте бажання".

Зїм надано важливе право — свободи вибору. Самостійно вибираючи, ви зможете черпати

у своїй професії радість і задоволення, розвивати особисту ініціативу, високо цінуючи

свобод}- вибору. Вам потрібно серйозно замислитись, якби зробити той вибір правильним

- коли вже працюватимеш — збагнеш, що далеко не кожен уміє скористатися свободою

вибору - інтерес до професії і професійний інтерес — не одне й те саме.

Маючи лише побіжні відомості про ту чи професію, що приваблює вас у шкільні роки, ви

не володієте життєвою орієнтацією зрілої людини, не маєте досвіду, знань, і навичок

набутих у процесі практичної діяльності.

І щоб не допустити помилку, треба знати зміст професій, їх роль у суспільстві.

Наша школа є і залишається стартовим майданчиком, який дані рівні можливості кожному

розкрити свої обдарування. Від того з яким багажем знань виходиш ти в життя із школи,

залежить і те, як широко розкриються перед тобою двері в найрізноманітніші світи

професій.

Життя ставить перед кожним вимогу: де ви не працювали: не просто виконуйте свою

роботу - будьте творцями. Творчість внутрішня потреба всіх, хто обирає професію за

велінням серця.

Людина може бути по-справжньому щасливою лише тоді, коли знайде своє улюблене

діло, коли житиме, творитиме в оточенні, що імпонує їй.

Юність дається кожному, але на жаль, вона дуже швидко минає. Від того, як ви проживете

ці золоті роки, значною мірою залежить і все ваше подальше життя. Але основне - обрати

свою майбутню професію повинні ви самі. Свідомо. Впевнено і безповоротно. В житті

утверджуючи ідеали, смисл буття, шукаючи оту — свою єдину стежину до професії — цей

один із найсуттєвіших розв'язків життєво важливої проблеми, що веде до мети - кожен

повинен керуватись системою неписаних правил, алгоритмом вибору.

Тільки знаючи особистий інтерес до професії, здібності, покликання, індивідуальні

фізичні і психологічні особливості, потреби суспільства в кадрах — складові свого

алгоритму, - ви зможете сподіватися на успіх.

  1. Написання твору - мініатюри "Ким я буду?"

  2. Виступ місцевого підприємця Надточій В.В.

  3. Презентація творів.

  4. Підсумок уроку.

Урок №2

Тема: Систематизація професій на основі їх типологій. Мета: ознайомити учнів з класифікацією професій;

навчити їх розрізняти професії за типами; розвивати здатність логічно мислити; виховувати шанобливе ставлення до всіх професій. Тип уроку: лекція. Хід уроку.

Класифікація професій.

В залежності від предмета праці всі професії поділяються на п'ять типів. «Людина — природа».

Професії: зоотехнік, агроном, кінолог, іхтіолог, лаборант хіміко- бактеріологічного аналізу та ін.

Серед професій типу "людина — природа" можна виділити такі, предметом праці яких є: рослинні організми, тваринні організми, мікроорганізми.

Це професії пов'язані з сільським господарством, харчовою промисловістю, медициною і науковими дослідженнями (біологія, географія). Певну цікавість до природи (не основну, звичайно) повинні мати психолог, менеджер з туризму і готельного бізнесу.

Вказаний поділ не вказує на те, що робота людини направлена тільки на згадані предмети. Агроном -овочівник, наприклад, працює в колективі, використовує різноманітну техніку, займається питаннями економічної оцінки своєї діяльності. Але все ж головним пієтетом його діяльності є рослини.

При виборі професії цього типу важливо з'ясувати своє ставлення до природи: як до місця відпочинку чи як до майстерні, в якій ви сподіваєтесь віддати всі сили виробництву. Особливість біологічних об'єктів праці заклечається в тому, що вони складні, мінливі (за своїми внутрішніми законами), нестандартні. І рослини, і тварини, і мікроорганізми живутиь, ростуть, хворіють, гинуть. Працівнику треба не тільки дуже багато знати про живі організми, але й передбачати можливі зміни в них, котрі часом незворотні. Від людини вимагається ініціатива і самостійність в рішенні конкретних трудових задач, турботливість, дальновидність. «Людина - техніка »

Головним, ведучим предметом праці є технічні об'єкти (машини, механізми), матеріали, види енергії.

Професії: тесля, технік-металург, інженер-механік, архітектор, електромонтажник, радіомеханік, будівельник, складальник комп'ютерів, спеціаліст по телекомунікаціям. Праця робітників тут спрямована не тільки на техніку, але і на ведучий предмет професійної уваги - область технічних об'єктів і їх властивості. Серед професій типу "людина - техніка" можна виділити такі:

професії по добуванню, обробці ґрунту, гірських порід;

професії з обробки і використання неметалевих промислових матеріалів, виробів, напів ф абрикатів;

професії по виробництву і переробці металу, монтажу машин, приладів;

професії по ремонту, налагодженню, обслуговуванню технологічних машин, технічних засобів;

професії по монтажу, ремонту будівель, споруд, конструкцій;

професії по складанню, монтажу електроустаткування, приладів, апаратів;

професії пов'язані з застосуванням підйомних, транспортних засобів, керування ними;

професії по переробці продуктів сільського господарства.

При обробці, перетворенні, переміщенні чи оцінюванні технічних об'єктів від працівника вимагається точність, визначеність дій.

Оскільки технічні об'єкти практично завжди створюються самою людиною, то в світі техніки є особливо широкі можливості для новаторства, технічної творчості. Поряд з творчим підходом до справи в області техніки від людини вимагається висока виконавська дисципліна.

«Людина - людина». Головний, ведучий предмет праці - люди.

Професії: лікар, учитель, психолог, перукар, екскурсовод, менеджер, керівник художнього колективу та ін. Серед професій цього типу можна виділити:

професії, пов'язані з навчанням і вихованням людей, організацією дитячих колективів;

професії, пов'язані з керуванням людьми, колективами;

професії, пов'язані з побутовим, торговим обслуговуванням;

професії, пов'язані з інформаційним обслуговуванням;

професії, пов'язані з інформаційно-художнім обслуговуванням людей і керівництвом художніми колективами;

професії, пов'язані з медичним обслуговуванням.

_ І5 успішної роботи з професій цього типу треба навчитися встановлювати і г_гтгямувати контакти з людьми, розуміти людей, розумітися на їх особливостях, а також : володіти знаннями з необхідної галузі виробництва, науки, мистецтва.

Короткий перелік якостей, вкрай необхідних в роботі:

стійкий хороший настрій в роботі з людьми; потреба в спілкуванні;

вміння розуміти думки, наміри, настрій людей; уміння швидко розбиратися в стосунках між людьми; %-міння знаходити спільну мову з людьми.

«Людина- знакова система »

Головним . ведучий предмет праці - умовні знаки, цифри, коди. Професії: перекладач, , топограф, секретар-машиністка, програміст і т.ін.

Серед професій типу "людина - знакова" система є:

професії, пов'язані з оформленням документів, діловодством аналізом тестів і їх легетзоренням, перкодуванням;

професії, предметом праці в яких є числа, кількісні співвідношення;

професії, пов'язані з обробкою інформації у вигляді системи умовних знаків, схематичних зображень об'єктів.

Щоб успішно працювати по професії, потрібні особливі здібності подумки занурюватись в сзіг. здавалося б, позначень, відволікатись від власне предметних ознак оточуючого середовища і зосереджуватися на даних, котрі несуть в собі ті чи інші знаки.

Пгп ссробпі інформації у вигляді умовних знаків виникають задачі контролю, перевірки, обліку, обробки даних, а також створення нових знаків, знакових систем.

«Людина -художній образ »

Головний, ведучий предмет праці - художній образ, способи його побудови.

Професії: актор, художник, музикант, дизайнер, різьбяр по каменю, літературний

працівник.

Професії типу "людина - художній образ" включають:

професії, пов'язані з образотворчим мистецтвом; професії, пов'язані з музичною діяльністю; професії, пов'язані з літературно-художньою діяльністю; професії, пов'язані з акторсько-сценічною діяльністю.

Одна з особливостей професій типу "людина - художній образ" заключається в тому, що значна частина зусиль залишається прихованою від стороннього спостерігача. Більше того, нерідко прикладаються спеціальні зусилля для створення ефекту легкості, невимушеності кінцевого результату.

//. Проведення опитування,

Опитувальник визначення спонукань вибору професії.

Опитувальник складається з трьох блоків запитань. Перші чотири запитання спрямовані на визначення мотивів, які спонукають учня діяти у напрямку розвитку тих особистісних рис, які сприяють установленню професійної спрямованості до відповідної сфери

•пинагсті. Друга серія запитань спрямована на визначення ставлення учнів до виконання _ї2лні Значне місце займають запитання, спрямовані на визначення позиції опитуваних -с—І—-'й блок запитань).

І-~*~:рт,-кція. Ознайомтесь уважно з запитаннями, які викладені нижче і дайте відповіді на г::гне Із них. Потрібну відповідь необхідно підкреслити. Якщо у переліку запропонованих ніигсбілєй ви вважаєте за доцільне підкреслити декілька значущих для вас відповідей, то —' тг-гг-есліть їх, відповідно до значимості (однією лінією - значимо, двома лініями - досить Інїчимо. трьома - дуже значимо). Зякую за роботу.

Опиту еальник визначення спонукань вибору професії.

1. Що спонукає вас обрати дану професію:

І. Інтерес до цього виду діяльності.

І Прагнення оволодіти прийомами та засобами праці.

Вважаю, що набуті знання, вміння і навички згодяться у майбутньому.

Iі' .майбутньому я планую вибрати саме цю професію.

ПЛк ви ставитеся до виконання завдань?

І. .Активно включаюсь в роботу, бажаю досягти позитивних результатів.

1. Стараюся не відволікатися під час виконання завдань.

  1. Стараюся довести роботу до кінця.

  2. Вважаю, що вміння і навички мені будуть потрібні у майбутньому.
    Ш. Якими мотивами ви керуєтеся виконуючи завдання?

І .Бажаєте оволодіти раціональними засобами щодо виконання завдань?

2. Якшо спочатку виконання завдання ви зацікавлені, чи проявляєте ви активність, чи
Іітгримується у вас такий стан до кінця втілення замислу в реальний продукт?

5.Чи читаєте ви науково-популярну літературу з метою досягнення позитивних результатів при виконанні завдань?

  1. Коли перед вами стоїть вибір: присвятити вільний час прогулянці, зустрічі з друзями,
    відвідати кінотеатр, розв'язувати різні творчі завдання, то чим ви з задоволенням будете
    зї5матзся? (вкажіть найбільш привабливий вид діяльності)?

  2. Чи подобається вам вирішувати завдання, які потребують довгих роздумів, висування
    гіпотез. обгрунтування засобів розв'язання тощо?

Опитувальник дає можливість визначити змістовну характеристику спонукань (на що спрямовані мотиви учнів, наскільки глибинним є бажання набути знання, вміння та навички, які будуть їм у нагоді при оволодінні тією чи іншою сферою діяльності у майбутньому тощо).

Застосування цієї методики дає змогу здобути якісну характеристику щодо професійної спрямованості особистості, простежити наскільки усвідомлені бажання учнів оволодіти тими надбаннями, які будуть визначати їх успішність в майбутній сфері діяльності, наскільки глибинні й стійкі і інтереси, мотиви вибору професії.
Урок№3




следующая страница >>