asyan.org
добавить свой файл
1


Щотижневий бюлетень

20 10 вересня 2004 р.
Перебування в Україні заступника Державного секретаря США8 вересня п.р. Президент України Леонід Кучма прийняв Другого заступника Державного секретаря США з питань Європи та Євразії Джона Ф.Теффта, який з робочим візитом відвідав Україну. У ході розмови обговорювалися питання розвитку українсько-американського політичного і економічного співробітництва. Порушувалась міжнародна проблематика. Зокрема, йшлося про ситуацію в Іраку і участь нашої країни в миротворчих операціях у складі Стабілізаційних миротворчих сил. Також наголошувалось на активізації міжнародних зусиль у боротьбі з міжнародним тероризмом.

Напередодні американський високопосадовець зустрівся з Головою Верховної Ради України Володимиром Литвином. Дж. Ф.Теффт подякував Україні за її вагомий внесок у проведення миротворчих операцій під егідою міжнародних організацій. В.Литвин торкнувся перспектив надання Україні статусу країни з ринковою економікою, вступу до Світової організації торгівлі, скасування відносно нашої країни поправки Джексона-Венніка. Голова парламенту також висловив сподівання на більш дійову позицію США у питанні інтеграції України до НАТО. Заступник Державного секретаря заявив про готовність його країни найближчим часом активізувати співробітництво з Україною у зазначених сферах.

На зустрічі Дж.Ф.Теффта з Міністром закордонних справ України Костянтином Грищенком обговорювався стан двостороннього співробітництва в Іраку. Сторони відзначили, що українсько-американським відносинам останнім часом властиві позитивні тенденції.

Обмін думками з послами європейських країнЗ вересня п.р. відбулася чергова зустріч Голови Верховної Ради України Володимира Литвина з послами країн – членів Європейського Союзу. Під час розмови йшлося про внутрішньополітичну ситуацію в Україні та подальшу інтеграцію нашої держави до європейських структур, аналізувалися її відносини з Євросоюзом.
Польща критикує Євросоюз за недостатню підтримку УкраїниПрезидент Польщі Олександр Кваснєвський в інтерв'ю газеті International Herald Tribune розкритикував Європейський Союз за нехтування прагнень України вступити до цієї європейської структури і закликав до надання підтримки нашій країні в її євроатлантичних прагненнях. Він заявив, що збирається енергійно виступити за те, щоб залучити й Україну до Євросоюзу як партнера у "плюралістичній, відкритій і новій Європі". За його словами, підхід ЄС до України є помилковим.
Загальні підсумки візиту Прем’єр-міністра України до Республіки Ірак
Як вже повідомлялося, Прем’єр-міністр України Віктор Янукович здійснив робочий візит до Республіки Ірак. В ході цього дводенного візиту його супроводжували Голова Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони Георгій Крючков та Міністр оборони України Євген Марчук.

На зустрічах Прем’єр-міністра України з Президентом Республіки Ірак Газі Машал Аджіл Аль-Яваром та главою іракського уряду Аядом Алаві порушувалися питання розвитку двостороннього співробітництва у політичному, економічному, військовому та гуманітарному вимірах. Обговорювались можливості залучення потенціалу України до відновлення економіки й інфраструктури Іраку, зокрема в нафтогазовій, електроенергетичній, транспортній галузях, у сферах водопостачання, охорони здоров’я, освіти. Підкреслювалось, що наша країна зацікавлена взяти участь у відбудові іракських аеропортів, поставці до Іраку транспортних і пасажирських літаків, суден торгового флоту. Щодо майбутнього статусу перебування там українського воєнного контингенту, якого торкалася делегація України на цих зустрічах, то Голова парламентського профільного комітету Г.Крючков зауважив, що Україна перебуває на порозі нового формату своєї миротворчої присутності в Іраку.

Глава Уряду України зустрівся з послом США в Республіці Ірак Джоном Негропонте, Командувачем Багатонаціональними силами в Іраку Джорджем Кейсі та керівником офісу відбудови Іраку Девісом Нешем. Основну тему переговорів складала проблематика нашої участі у повоєнній розбудові цієї країни. В.Янукович висловив, зокрема, зацікавленість України у залученні підприємств та компаній оборонно-промислового комплексу до створення нової іракської армії та сил безпеки. Американські високопосадовці виявили розуміння того, щоб така участь була повноцінною.

В.Янукович високо оцінив рівень співробітництва США з іншими країнами-учасницями багатонаціональних сил в Іраку. Говорячи про перспективу подальшої співпраці, він зазначив, що зараз Україна збирається допомагати молодій країні у формуванні власної системи безпеки, яка дасть змогу іракському уряду самостійно вирішувати всі проблемні питання, а Україні – поступово виводити свій військовий контингент. При цьому було підкреслено, що відправною точкою для такого переходу мають стати демократичні вибори в Іраку, які мають відбутися наприкінці нинішнього – на початку 2005 року.

Прем'єр відвідав військову базу "Дельта" в Іраку, де знаходиться штаб окремої механізованої бригади Збройних Сил України. Глава Уряду оглянув блок-пости, штабні приміщення, пункти зв'язку та місце дислокації українських військових.

Командування цієї бригади, а також керівництво багатонаціональної дивізії "Центр – Південь", яка формується з українців та поляків, поінформували Прем'єра про ситуацію в провінції Васіт, що належить до зони відповідальності наших військ.

Спілкуючись із солдатами і офіцерами, Глава Уряду, який одночасно очолює Державну комісію з питань реформування, розвитку Збройних Сил, інших військових формувань, озброєння та військової техніки, зазначив, що досвід українських миротворців в Іраку може бути корисним при вирішенні цих питань. В.Янукович також наголосив, що українські військові не лише гідно служать тут, а й проводять належну підготовку місцевого населення для підтримування порядку і створення системи безпеки Іраку. А це, за його словами, "дозволить нам поступово виводити свої війська". Він поінформував, що зараз Уряд працює над тим, щоб доповнити українську військову групу в Іраку новим озброєнням та, дещо зменшивши її, перемістити ближче до української військової бази. "Я хотів би, щоб ми чітко розуміли: підготовка системи безпеки Іраку – це можливість скорочення нашого контингенту і поступового виходу з цієї країни", – підкреслив Прем'єр.

Віктор Янукович поділився намірами запропонувати Верховній Раді прирівняти українських миротворців в Іраку до категорії учасників бойових дій, відзначивши, що необхідні документи для цього зараз готуються Урядом. Наразі Георгій Крючков повідомив, що дана пропозиція розглядалася парламентським профільним комітетом, і було прийнято рішення виступити на її підтримку.
Військове співробітництво України, Польщі та Великої Британії
З 6 по 8 вересня п.р. у Великій Британії перебувала з робочим візитом українська військова делегація на чолі з Міністром оборони України Євгеном Марчуком. Основна мета цього візиту полягала в участі у Днях високоповажних осіб українсько – польсько – британських миротворчих польових тактичних навчань "Козацький степ – 2004" у рамках програми НАТО "Партнерство заради миру".

Під час відвідання Великої Британії керівник українського військового відомства мав зустрічі з Державним секретарем оборони цієї країни Джофрі Хуно, Державним міністром Великої Британії у справах Європи Денісом Макшейном та Міністром національної оборони Республіки Польща Єжі Шмайдзінським, на яких обговорювалися питання двостороннього військового співробітництва та хід проведення в Україні оборонної реформи. За підсумками переговорів Є.Марчука з британським колегою було підписано Меморандум про взаєморозуміння між урядами України та Великої Британії в галузі обміну та взаємного захисту таємної інформації оборонного характеру. Керівники оборонних відомств трьох країн відвідали загальновійськовий полігон "Солсбері плейн", де спостерігали за активною фазою цих навчань.
Перспективи українсько-польської співпраці
Про них розповів Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Марек Зюлковський на шпальтах газети "День". Високопоставлений дипломат, коментуючи, зокрема, останню зустріч міністрів оборони України та Польщі повідомив, що вона проходила в рамках традиційного обміну думками з питань конкретного співробітництва українського та польського контингентів в Іраку та спільних планів щодо їх скорочення. Торкаючись важливих для України питань входження в євроатлантичний простір Посол відзначив, що головним завданням на сьогодні є боротьба зі створенням політичного міфу, згідно з яким після розширення Європейського Союзу нібито закінчився український шлях у Європу. За словами М.Зюлковського, "такий український скептицизм є для нас новим явищем. Коли європейський горизонт наблизився, всі українські оглядачі почали говорити, що він став далеким, як ніколи. Але насправді Європейський Союз наблизився до України, і ми будемо проводити серйозну роботу з українською політичною елітою, аби це твердження стало надбанням України."

Уточнюються параметри миротворчої операції Європейського Союзу на Балканах
У зв'язку із завершенням в Боснії і Герцеговині миротворчої операції під проводом НАТО та рішенням Європейського Союзу про започаткування там операції "АLTHEA" 6 вересня п.р. в Брюсселі відбулося засідання Політико-безпекового комітету ЄС, на якому були присутні представники України. Йшлося про цілі, мандат та параметри цієї операції. Члени даного комітету цікавилися досвідом участі України у попередніх миротворчих операціях на Балканах під егідою НАТО. Відзначалися високий авторитет та повага до українських миротворців у населення Балкан.

7 вересня у штабі Об’єднаних Збройних Сил НАТО в Європі, м. Монс (Бельгія), відбулася конференція "Force Generation Conference", присвячена плануванню сил для участі у цій військовій операції, в якій взяли участь представники країн-членів ЄС та партнерів НАТО. Україну на ній представляли співробітники Місії України при Євросоюзі.
Передача командування силам НАТО в Косово
Франція перебрала від Німеччини командування багатонаціональними силами НАТО в Косово. Під час цієї церемонії командувач силами НАТО у Південній Європі Грегорі Джонсон піддав критиці неспроможність КФОР уникнути тут конфліктів, зазначивши, що основною причиною цього є неузгодженість дій країн – учасниць багатонаціональних сил Альянсу в Косово.

Міжнародна співпраця розвідок
Така співпраця є яскравим свідченням довіри, вкрай необхідної в боротьбі з актуальними загрозами, а отже – важливим фактором на шляху європейської та євроатлантичної інтеграції. Про це сказав перший заступник начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-лейтенант Микола Мельник. Він повідомив, що підрозділ військової розвідки введено до складу нашого військового контингенту в Іраку. Це перший випадок за всю історію миротворчої діяльності Збройних Сил України.