asyan.org
добавить свой файл
1
Тема: Шкідливий вплив тютюнопаління на здоров’я дитини.

Мета: продовжити формувати поняття про шкідливі звички, поглибити знання учнів про негативний вплив паління та його наслідки; розвивати уміння і навички відмовлятися від небажаних пропозицій; виховувати шанобливе ставлення до свого здоров’я.

Обладнання: плакати з антирекламою, приладдя для дослідів: тарілка, сірники, свічка, кульок, попіл, стакан з водою; прислів’я, ситуативні завдання, атрибути судового процесу, макет пачки цигарок.

Хід уроку:

І. Організаційна хвилина

Здоров'я — це ранок зі свіжим повітрям, 
Це сонце, що гріє ласкаво й привітно, 
Це хвилі Дніпра, що нам сили дають. 
Бери це сміливо, мій друже, і в путь. 

ІІ. Оголошення теми

 • Тема нашого уроку «Вплив тютюнопаління на організм людини».

- Я хочу розпочати з того, що розкажу вам вірменську казку. «У давньому минулому, коли тютюн тільки завезли у Вірменію, біля підніжжя Арарату жив добрий і дуже мудрий старий. Він відразу ж незлюбив це зілля й намагався переконати людей не вживати його. Одного разу він побачив, як купці розклали свій отруйний товар. Вони кричали:

 • Божественне листя! У ньому засіб від усіх хвороб!

Навколо них зібралося багато народу. Підійшов і старий:

 • Це “ божественне листя“ приносить людям користь: у будинок курця не зайде лиходій, його не вкусить собака, він ніколи не постаріє.

Купці з подивом подивилися на старого.

 • Ти правий, мудрий діду, - сказали вони. – Але відкіля ти знаєш про такі чудові властивості “божественного листа”?

Старий посміхнувся і відповів:

 • Лиходій не зайде в будинок курця, тому що той віддає багато грошей за тютюн і стає бідним, і в нього нічого красти. Крім того, від паління він буде кашляти всю ніч, а злодій не заходить у будинок людини, що не спить. Через кілька років паління людина ослабне, в неї почнуть боліти ноги, вона ходитиме з паличкою. А який собака вкусить людину з ціпком у руці? І, нарешті, курець ніколи не постаріє, бо помре замолоду.

Відійшли люди від купця. Якби всі прислухалися в наш час до порад старого!

- На кінець уроку, я гадаю, ми всі з вами станемо мудрецями і ви розгадаєте задачку мудреця. Чому при стількох результативних відповідях люди відійшли від купця?

ІV. Пояснення нового матеріалу

 1. Вплив на організм людини

А) Історія виникнення

- У нас працювала група дослідникіів, що вивчала історію виникнення куріння в нашій країні.

12жовтня 1492 року Колумб відкрив не тільки Америку, а й тютюн. Тютюн спочатку використовували, як декоративну рослину,пізніше склалось уявлення про його надзвичайні лікувальні властивості. Королева Катерина Медичі страждала від головного болю. Французький посол у Португалії Жан Ніко підніс їй у подарунок листя і насіння тютюну. Коли королева нюхала його, вона почувала себе краще. Посол здобув собі славу. З його ім’ям пов’язана ботанічна назва тютюну(Nісоtі аna ). За допомогою куріння намагалися лікувати головний і зубний біль, деякі шкірні захворювання.

Але в Англії, Туреччині бачили, що тютюн – це шкідлива речовина, яка містить отруту , приводить до наркоманії і до багатьох хвороб .Його заборонили вживати , за неслухняність людей били батогами, рвали ніздрі,але цієї звички не позбавились.

Петро 1 привіз тютюн до Росії з Голландії. Куріння швидко поширилося серед усіх верств населення. Стало модним нюхати табаку — це вважалось добрим тоном. У другій половині XIX ст. з’явилися цигарки й сигарети. Почали будувати тютюнові фабрики. Сигарети - це прибутковий товар, їхнє виробництво й споживання впливають на соціальні та економічні ресурси країни.

Тютюн часто використовують в побутових умовах . Його кладуть у шафи, щоб позбутися молі,використовують на присадибних ділянках для знищення шкідливиї бактерій.
Б)Біологічні відомості. (біолог)

Тютю́н (Nicotiana) — рід однорічних і багаторічних рослин родини пасльонових (Solanaceae), що містить понад 70 видів. Основна особливість тютюну— вміст нікотину. Нікотин — одна з найсильніших рослинних отрут, основна складова частина тютюнового диму.

В) Вплив на організм людини

1.Б) Склад тютюнового диму

Відомо, що тютюновий дим містить понад 4000 різних хімічних сполук, серед яких найбільш небезпечними

є :

 • Смола або дьоготь – в’язка чорна речовина – дослід (тарілка над свічкою)

 • Чадний газ – газ, який утворюється при згоранні. Він небезпечний тому, що блокує судини і заміщує кисень у крові – дослід (дим від сірника)

 • Нікотин – надзвичайно сильна отрута. Він швидко всмоктується в кров і за 7 секунд розноситься по всьому тілу.

А) "Як батьки можуть дізнатися, чи палять їх діти? - тютюновий дим добре змішується з повітрям і проникає усюди: в одяг, волосся, легені, живі тканини, кров, лімфу, мозок, розсіюється в повітрі. ◦ якщо п'явка присмоктуватиметься до шкіри пристрасного курця, вона негайно відвалиться і в судомах помре від отруєння;

2. Зуби

- "Чому зубні лікарі не рекомендують їсти або пити холодне зразу ж після гарячого? Або навпаки?"

Вислухавши відповіді, провести аналогію з курінням. Температура тютюнового диму на 35-400С вище температури повітря, що поступає в рот при курінні, у результаті в роті відбувається досить різкий перепад температур. Під час куріння однієї сигарети відбувається 15-20 таких перепадів, що погано відображається на стані зубної емалі: вона тріскається. Ось тому зуби починають руйнуватися раніше і швидше у тих людей, що палять, ніж у некурящих.

Дьоготь, осідаючи на зубах, забарвлює їх в жовто-коричневий колір.

3. Органи дихання

- Затримайте дихання. Скільки можете протриматися без кисню?

- Проведемо ще один дослід. Наші легені мають форму мішечка, який в свою чергу складається із сотні ще менших мішечків –авіолів. Що ж відбувається, коли гарячий дим потрапляє в легені – дослід (підпалюєм целофановий мішок).

Через те що нікотин ушкоджує клітини верхнього шару слизової оболонки легенів — дихальні шляхи запалюються та звужуються. А це, у свою чергу, спричиняє активне виділення мокроти та розвитку так званого «хронічного кашлю курців». Із часом стінки дихальних шляхів утрачають еластичність і товщають, як наслідок — знижується здатність легенів засвоювати кисень. Таким чином, курці власноруч примушують усі свої органи голодувати й «задихатися»!

4. Серце та нервова система
- До складу тютюнового диму входить чадний газ. Загальний показник токсичності тютюнового диму у 4,5 рази (!) перевищує токсичність вихлопних газів автомобіля. Ще він має властивість дуже швидко всмоктуватися у кров( 7 секунд). Як тільки чадний газ з'єднується з кров’ю , кров'яні клітини вже не здатні виконувати свої функції по транспортуванню по організму кисню. Наступає кисневе голодування, киснева недостатність. Це примушують серце скорочуватись частіше та підвищують серцевий тиск. Часто воно не витримує непосильного навантаження і здає. При великих надходженнях в організм чадного газу людина помирає.

- Чому спортсмени не курять?

Розлад кровопостачання м’язів ніг спричиняється до того, що під час руху в них виникає сильний біль. Людина змушена зупинятися, постояти і тільки після цього може йти далі. Такий стан називають «переміжна кульгавість». Молодий чоловік змушений зупинятися кожні 50 м, ходити повільно. Внаслідок розладу кровопостачання ноги мерзнуть навіть у теплу погоду, легко відморожуються.

Будь-який «досвідчений» курець зізнається, як надвечір у нього страшенно стомлюються ноги — бідолаха робить холодні ванночки, масажі й безліч інших процедур, аби втамувати біль. Дівчатам пощастило ще менше: вишукане взуття на підборах стає для них справжнім знаряддям для тортур! А все через те, що після кожної викуреної цигарки підвищується тиск крові на судини. Вони ж, у свою чергу, під дією нікотину, навпаки, звужуються, що спричиняє біль. Ти ж не хочеш на старість пересуватися в інвалідному візку?
5. Шлунок – дослід ( попіл змішуємо з водою)

- Тютюновий дим складається з повітря й підвішених в ньому продуктів згорання, що знаходяться у вигляді твердих частинок і крапельок рідини.

- А куди дівається величезна кількість частинок від тютюнового диму?

Проковтнувши частинки попелу, дьоготю разом із слиною, вони потрапляють в шлунок, збільшуючи ступінь ризику отримати рак шлунку.
6. Мозок – (поки триває дослід №5)

- Чому ж люди не кидають палити?( відповіді дітей)

- Через 2-3 хвилини після вдихання диму нікотин проникає в середину клітин головного мозку і ненадовго підвищує їх активність. Це сприймається курцями як освіжаючий приплив сил, або своєрідне почуття заспокоєння.
Однак через деякий час цей стан зникає. Відбувається звуження судин мозку та зниження його активності. Щоб знову відчути піднесення, людина знову тягнеться до цигарки. Тому нікотин вважається наркотичною речовиною. Це своєрідний наркотик, який дає людині певний короткочасний допінг. ( - ВАУ)
7. Підрахуйте, скільки грошей витрачає людина за тиждень ( місяць), що палить 1 пачку в день, на цигарки, якщо пачка коштує 8 гривень.

Тиждень – 56 гривень;

Місяць – 240 гривень;

10 місяців – 2400 гривень

Фізкультхвилинка

 Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити. 
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись. 
Руки вгору, руки в боки 
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу - все гаразд. 


V. Закріплення знань

1. Судове засідання (Судді під час роботи груп намагаються пояснити слова мудреця)

2. Робота в робота в 4-ках

- Які висновки ми можемо зробити з цього уроку?

- Складіть прислів’я про здоров’я.

Хочеш довше жити — кидай палити.

Бережи одежу знова, а здоров’я — змолоду.

Все можна купити, тільки здоров’я — ні.

Здоров’я більше варте, як багатство.

Без здоров’я ніщо людині не миле.

Ліпше здоров’я, як готові гроші.

 1. Ситуативні завдання ( робота в групах)

Проблемна ситуація №1.

В клас, де навчалася Ніна, прийшла нова дівчинка. Звали її Олею. Вона підійшла і сіла разом з Ніною, бо там було якраз вільне місце. Дівчатка познайомились, розговорились. Ніна розповіла їй про школу, про клас, про вчителів. Зі школи дівчата поверталися додому разом. Коли це Оля запропонувала: «Давай купимо по сигаретці, сядемо, відпочинемо, поспілкуємось, більше дізнаємось одна про одну…»

Що б ви зробили на місці Ніни?
Проблемна ситуація №2.

Дванадцятирічний Сергійко посперечався з друзями Михайлом і Ігорем, що викурить більше за всіх цигарок. Коли дорослі пішли, хлопчики зачинили двері в маленькій кімнатці Сергія. Від диму всі кашляли, з очей котилися сльози, в роті відчувався терпкий, гіркий присмак. Але ніхто з «героїв» не хотів показати, що паління неприємне. Навпаки, намагалися не відставати один від одного і затягувалися сигаретним димом. Раптом Сергій зблід і знепритомнів.

Поясніть, що трапилось?

Проблемна ситуація №3.

Антон з батьками мешкали в однокімнатній квартирі. Одного разу до них у гості завітали таткові друзі по роботі. Вони сиділи на кухні, про щось розмовляли, палили. Від їдкого диму Антон почав кашляти, в нього розболілася голова, нудило, хлопчик зблід.

Що трапилося з Антоном? Хто в цьому винен? Як би ви поступили в подібній ситуації?

Проблемна ситуація №4

Уявіть себе Міністром охорони здоров’я або Президентом України. Що слід зробити для того, щоб зменшити кількість людей, що палять?

Проблемна ситуація №5.

Люба і Надя товаришують ще з дитячого садочка. Люба вже спробувала палити і підбиває на цей хибний крок Надійку. Надя не хоче цього робити. Запропонуйте варіанти відповіді Наді. Як Надя може відповісти на пропозицію подруги?

 1. Цікаві факти

VІ. Підсумок уроку і домашнє завдання

 1. Пояснити слова мудреця.

 2. Намалювати антирекламу тютюнопаління.

 3. Розповісти людям, яких знаєте, що палять, про вплив куріння на організм людини.


= 31

c:\documents and settings\андрей м\мои документы\downloads\images (1).jpg

c:\documents and settings\андрей м\мои документы\downloads\images (1).jpg

c:\documents and settings\андрей м\мои документы\downloads\images (2).jpgc:\documents and settings\андрей м\мои документы\downloads\images (2).jpgc:\documents and settings\андрей м\мои документы\downloads\images (7).jpg

=

c:\documents and settings\андрей м\мои документы\downloads\022_230.jpg

c:\documents and settings\андрей м\мои документы\downloads\images (7).jpg

=

c:\documents and settings\андрей м\мои документы\downloads\022_230.jpg

c:\documents and settings\андрей м\мои документы\downloads\images (7).jpg

20 = 4 кг

20 = 300 c:\documents and settings\андрей м\мои документы\downloads\images (5).jpgc:\documents and settings\андрей м\мои документы\downloads\images (7).jpg

c:\program files\microsoft office\media\cagcat10\j0304933.wmf

c:\documents and settings\андрей м\мои документы\downloads\images (7).jpg

5 =

c:\documents and settings\андрей м\мои документы\downloads\images (3).jpgc:\documents and settings\андрей м\мои документы\downloads\images (7).jpg

100 =

c:\documents and settings\андрей м\мои документы\downloads\images (6).jpg

c:\documents and settings\андрей м\мои документы\downloads\images (7).jpg

60 =