asyan.org
добавить свой файл
1

Чтоб мудро жизнь прожить, знать надобно немало,
Два важных правила запомни для начала:
Ты лучше голодай, чем что попало есть,
И лучше будь один, чем вместе с кем попало.

http://hayam.spinners.ru/images/null.gif

Омар Хайям

Звичайно, нерозумно розраховувати, що, з'ївши кілограм моркви або постоявши годинку на голові, ти зможеш довести теорему Ферма чи знайти формулу, за допомогою якої можна будь-яку людину навчити не розкидати свої шкарпетки. Але наполегливими вправами цілком можна допомогти нашим розумовим здібностям ...

Що таке розум, точно поки не знає ніхто. Але зате достеменно відомо, що це "не знаю що" є результат біохімічних процесів, що відбуваються в клітинах головного мозку. Для яких потрібна маса речей - від достатньої кількості енергії і кисню до нікчемною дози якого-небудь хрому, без якого, тим не менше, ну ніяк не можна. Виявляючи до головного мозку постійну увагу, ти зможеш завжди тримати свій розум у формі. Хіба цього мало?

Як є
Людина може обходитися без їжі більше місяці. На 7-10-й день такого існування, раптом набуває небачену раніше світлість, а думки - ясність. Однак якщо ти всього лише забула поснідати, на цей ефект можеш не розраховувати. Щоб твоя "фабрика розуму" працювала з повною віддачею, їй потрібно забезпечити безперебійну подачу енергії. В іншому випадку клітини мозку відразу впадають в стан "сидячої страйку" - основні обов'язки виконують, але не більше того.

ПРАВИЛО 1
Якщо тобі належить попрацювати головою по повній програмі, не забудь вчасно поїсти

Практичні поради.

 • Їж не рідше 4 разів на день, ще краще - 6.

 • Намагайся не пропускати звичний час прийому їжі і не доводити себе до сильного голоду. Виправляти наслідки ("неадекватну" роботу головного мозку) завжди важче, ніж просто їх не допускати.

 • Завжди тримай у своїй сумочці невеликий НЗ, яким ти можеш перекусити на перерві.

Що є
Як джерело енергії людина може використовувати практично будь-яку органічну їжу. Однак клітини головного мозку в якості джерела живлення визнають виключно глюкозу (ну ось такі вони вродили), основним постачальником якої є вуглеводи. Тому ось ця дивовижна куряча грудка може залишити твій мозок зовсім голодним. Звичайно, організм не варвар який-небудь, щоб при ситому шлунку примушувати клітини мозку (чай не чужі) мучитися від голоду. Так що при необхідності він може задіяти резервні біохімічні реакції, які все ж перетворять соковите м'ясо і апетитний жирок колишньої курки в достатню кількість глюкози. Але рівно для того, щоб не впасти в непритомність і не забути, у скільки тобі сьогодні йти на спецкурс.

ПРАВИЛО 2
для максимальної розумової продуктивності годуй себе вуглеводами

Практичні поради.

 • Тримай в своєму рамці пакетик з сухофруктами. Вони здатні швидко дати твоєму мозку потрібну глюкозу, але при цьому набагато корисніше, ніж просто цукор або цукерка. При цьому ти цілком можеш доповнити ними свій обід, якщо він містив мало вуглеводів.

 • Не чини опір, якщо тебе раптом потягнуло на солодке. Цілком можливо, що твоєму мозку терміново потрібна додаткова енергія.

 • Їж більше фруктів, в них багато вуглеводів і в той же час мало калорій.

Що є (продовження)

Вуглеводи бувають різні. Прості - це практично все те, що шкідливо: цукор, цукерки, морозиво, борошняні вироби, шоколад, варення і інші смачні речі. Незважаючи на те, що вони являють собою практично одну суцільну глюкозу, для мозку ця їжа все-таки "не цукор". Швидко розщеплюючись до шуканого речовини, прості вуглеводи викликають в організмі стан авралу. Спочатку глюкози стає занадто багато, і організм з переляку кидає на її переробку всі свої інсулінові сили. Потім - занадто мало. "А поїсти?" - Запитують в цей момент нервові клітини.

Зовсім інша справа складні вуглеводи - це каші, хліб з борошна грубого помелу, макарони з такої ж муки, кукурудза, овочі, бобові та інші, в принципі, цілком їстівні речі. Потрапляючи до нас у шлунок, вони не намагаються тут же розкластися до глюкози, а вважають за краще перетравлюватися до потрібного стану повільно й статечно. Забезпечуючи тим самим безперебійне "підживлення" клітин мозку.

ПРАВИЛО 3
для тривалого підтримання максимальної розумової продуктивності годуй себе вуглеводами складними.

Практичні поради.

 • Наступного разу, коли тобі доведеться їсти "на ходу", спробуй замість булочки, шоколадки або чіпсів купити собі пакетик чорних сухариків, житній коржик або пару бананів. Теж смачно.

 • Якщо ти сильно голодний, з'їж спочатку трохи простих вуглеводів - це "заспокоїть" клітини головного мозку і дозволить тобі не з'їсти "цілого слона".

 • Макарони - відмінна їжа для сніданку, якщо ти не знаєш, коли тобі наступного разу вдасться поїсти. І неправда, що від них товстіють.

 • Мюслі - вдале поєднання простих і складних вуглеводів. Їх можна їсти не тільки на сніданок, але і протягом усього дня. Запиваючи соком чи кефіром.

Що додати до раціону

Звичайно, людина може харчуватися тільки однієї глюкозою - але недовго. Так як клітини нашого тіла потребують не тільки в джерелі енергії, але і в масі інших корисних речовин. Головний мозок не виняток. Тому для його успішної роботи потрібні і білки, і жири (особливо риб'ячий), і тим більше вітаміни з мікроелементами.

ПРАВИЛО 4
якщо хочеш ясно мислити, харчуйся різноманітно

Практичні поради.

 • Не зациклюйся на одних і тих же звичних продуктах. Весь час додавай до раціону що-небудь новеньке.

 • Якщо ти будеш постійно "урізати" себе в їжі, то обов'язково приймай вітамінні комплекси і спеціальні харчові добавки.

 • Їж якомога частіше рибу. У ній містяться речовини, що активізують роботу мозку, а також йод - його дефіцит призводить до ослаблення розумової діяльності.

Скільки води пити

Людський організм може існувати без води приблизно тиждень. При цьому вже десь на другий-третій день головний мозок починає давати збій, періодично замінюючи об'єктивну реальність галюцинацією і маренням. У звичайному житті до цього ми, ясна річ, себе не доводимо. Але води нам цілком може не вистачати, що обертається "туманною" головою, розсіяними думками, розсіяною увагою і поганою пам'яттю.
ПРАВИЛО 5
для підтримки своєї голови в хорошій робочій формі випивай на день не менше 1,5 літра води

Практичні поради.

Більшість газованих напоїв містять речовини, які сприяють ще більшого "зневоднення" клітин мозку. Заміни їх мінеральною водою. Пий свіжо вичавлені соки. Вони чудово втамовують спрагу, живлять клітини мозку, а також містять потрібні тобі вітаміни та мікроелементи.

Як дихати

Людський організм може існувати без кисню хвилин тридцять, годину і, можливо, навіть більше. Але все це не має значення, тому що клітини головного мозку в цій ситуації здатні протриматися не більше 10-15 хвилин. Не випадково після закінчення цього терміну реанімація людини вважається недоцільною. Тим не менше наш мозок може страждати від нестачі кисню навіть при наявності безперебійного дихання. Наприклад, якщо у тебе закладений ніс. Або ти весь день сидиш у задушливому багатолюдному приміщенні - решта народу теж не фікус. Або працює обігрівач - навіть самий хороший імпортний примірник забирає "на себе" солідну кількість кисню. Не дивно, що очі при цьому злипаються, а думки плутаються.

ПРАВИЛО 6
якщо хочеш мати світлу голову, більше" дихай киснем "

Практичні поради.

 • Не забувай провітрювати приміщення, в якому ти проводиш багато часу.

 • Якщо у тебе вдома встановлені склопакети, то два рази на день обов'язково відкриєш вікна повністю хоча б на кілька хвилин - це необхідно для правильного повітрообміну.

 • Заведи собі собаку і гуляй з нею по можливості три рази на день.

Як рухатися

Так як у головного мозку немає ні рук, ні ніг, то він не в змозі самостійно ходити на заняття з фізкультури або робити вранці легку гімнастику. Так що розраховувати він може тільки на тебе. По-перше, при виконанні тобою будь-яких вправ відбувається посилення кровообігу у всьому тілі і збагачення крові киснем, що сприяє посиленню обмінних процесів у кожній клітинці твого мозку. По-друге, сигнали, що надходять до центрального органу управління від працюючих м'язів, стимулюють відповідний їй відділ кори головного мозку. Тому, рівномірно навантажуючи всі м'язи свого тіла, ти тим самим "опрацьовувати" і мозок.

ПРАВИЛО 7
якщо хочеш зберегти свій розум завжди молодим і завзятим, займайся спортом.

Практичні поради.

 • Якщо тобі доводиться довго сидіти (на уроках чи вдома), час від часу виконуй вправи для голови, нахиляючи її в сторони і вперед-назад. Це зніме напругу м'язів шиї і поліпшить мозковий кровообіг.

 • Чергуй тривалу роботу розуму (наприклад, підготовка до іспиту, олімпіади або висіння "в Інтернеті) з роботою тіла, виконуючи періодично п'ятихвилинні розминки.

Як тренувати розум

Кажуть, якщо розуму немає, то його вже і не буде, як не старайся. Можливо. У той же час навіть самий гострий розум може перетворитися на своє цілком тупе подобу, якщо його постійно не тренувати. I навпаки. Згідно з дослідженням американських вчених, люди, що займаються протягом життя постійним розумовою працею, набагато довше зберігають чіткість думок, ніж їх однолітки, мало працюють головою. Регулярно навантажуючи свої мозок, можна навіть поліпшити свої споконвічні природні дані. Якщо, звичайно, в цьому є необхідність.

ПРАВИЛО 8
якщо хочеш мати гнучкий розум, воруши звивинами

Практичні поради.

Постав перед собою мету вивчити всі європейські мови. Це вражає. Ну гаразд, хоча б деякі. Один, наприклад ...

 • Допоможи своєму молодшому братові (якщо він є, звичайно) підготуватися до заліку з хімії.

 • Візьми інструкцію до свого мобільного телефону і навчися-нарешті-то користуватися усіма закладеними в ньому функціями.

 • На худий кінець - вирішуй кросворди.

Де розуму набратися? На кухні!

Апельсин, ананас - сприяють концентрації уваги.

Сочевиця - крім великої кількості складних вуглеводів містить амінокислоти, необхідні для швидкого перебігу біохімічних процесів в клітинах мозку . Забезпечує ясність розуму і підвищує швидкість мислення.


Ріпчасту цибулю - сприяє кращому насиченню клітин мозку киснем (досить половинки цибулини на день).

Часник - містить речовини, що активізують клітини мозку. При тривалому застосування покращує пам'ять і перешкоджає віковим змінам головного мозку.

Риба - містить холін і лецетин. Вони беруть участь у виробленні ацетилхоліну v речовини, додаткову кількість якого необхідно клітинам мозку при тривалій напруженій роботі.

Кефір або йогурт - нормалізують роботу мозку і відновлюють клітинний обмін.

Арахіс і фініки - містять дофамін. Ця речовина активізує розумові реакції.

Брюссельська капуста - підвищує здатність до концентрації.

Перед штурмом (мозковим)

Якщо тобі терміново потрібно привести свою голову в порядок , точніше , її вміст, - спробуй зробити наступне (в комплексі або окремо).

1. Помасажуй гарненько кінчик свого носа - це активізує клітини головного мозку.
2. Гарненько розітри мочки вух, поки вони не стануть гарячими, - аналогічний ефект.
3. Два своїх вказівних пальця встав у вуха, так щоб вони перекрили слуховий прохід. Поворуши злегка пальцями і потім швидко їх вийми - при правильному виконанні повинен вийти "чпокающій звук".
4. Солодко-солодко позіхніть. Ця вправа покращує кровопостачання головного мозку і підвищує в його клітинах вміст кисню.
5. Знайди на тильній стороні лівої руки між великим і вказівним пальцями болючу точку - помасажуй її протягом хвилини. Потім поміняй руки. Вийде дистанційний масаж голови.
6. Ляж на підлогу, руки вздовж тіла. Підніми ноги вгору, вище, ще вище, закинь їх за голову. Залишайся в такому положенні декілька хвилин. Все, вставай і йди працюй. Ця вправа збільшить приплив крові до голови і гарненько прочищає мізки. Можеш робити його щодня профілактично.
7. Включи у ванній теплий душ і посидь там хвилин п'ять, подумай. Утворюють при цьому негативні іони допоможуть тобі у цій нелегкій справі, а заодно провітрить твої мізки.
Пам'ятай! Ти найкращий!

Треба тільки, щоб твою роботу побачили й оцінили інші!

Вчитель завжди допоможе , не бійся звернутися до нього за порадою або з пропозицією.


Золоті правила уроку


Для того, щоб урок для вас був повноцінним, добре запам'ятайте такі правила:


1.Знання здобуваються головним чином на уроці.

2. Нічого не можна залишати незрозумілим, невивченим.

3. На уроці повинне бути повне напруження сил і уваги

4.Розвивайте на уроці мислення, пам'ять, спостережливість, уміння конспектувати та багато інших умінь і навичок, без яких навчання перетвориться в працю без користі.

5. Пам'ятайте, що учень повинен активно здобувати знання і вміння, а не чекати ,доки їх подадуть у готовому вигляді.

6. Будьте самостійними, не заучуйте, а відкривайте нові для вас істини.

7. Не втрачайте на уроці жодної хвилини. Втрачені хвилини ведуть до втрати годин, днів, років.

8. Розкажіть про почуте на уроці своїм рідним вдома. Перевірте себе настільки глибоко ви засвоїли матеріал уроку.

9. Кожен урок повинен не просто давати знання, а і виховувати переконаність у необхідності готувати себе до самостійного життя.

10. Оволодівайте знаннями. Вони допоможуть вам знайти себе у житті.


Як працювати з підручником

 1. Прочитайте , не поспішаючи, весь матеріал уроку. Читаючи текст вперше, не намагайтесь відразу запам'ятати його, а постарайтесь насамперед зрозуміти прочитане.

 2. Зрозумівши прочитаний текст,дайте відповіді на запитання, вміщені в кінці параграфа або задані учителем.

 3. Якщо на уроці ви зробили записи, то уважно перечитайте їх.

 4. Вивчіть виділені правила.

 5. Якщо зустріли незрозуміле слово, то зверніться до словника в кінці підручника або до тлумачного словника.

 6. Щоб засвоїти прочитаний матеріал, перекажіть його. Якщо це важко, перечитайте його ще раз і спробуйте переказати його знову за окремими абзацами, а потім уже цілком. Краще це робити вголос. Треба вміти своїми словами розповісти основний зміст прочитаного.

 7. Запам'ятайте авторів підручника.