asyan.org
добавить свой файл
1

Методична скарбничка міста Новограда-ВолинськогоХІМІЧНА ПРОМИСЛОВІСТЬ – ОСНОВА РОЗВИТКУ КРАЇНИ

Васянович Жанна Миколаївна,

учитель географії ЗОШ І-ІІ ступенів №9.
Урок географії в 9 класі
Мета уроку:

навчальна: сформувати в учнів поняття про хімічну промисловість України; визначити передумови її розвитку; оцінити забезпеченість сировиною для розвитку галузі; дослідити особливості розвитку окремих галузей хімічної промисловості та розглянути їх географію; визначити основні проблеми розвитку галузі та шляхи їх розв’язання;

розвивальна: продовжити розвивати вміння роботи з географічними атласами та контурними картами; поглибити навички систематизації вивченого матеріалу у вигляді таблиць і схем, розвивати самостійність мислен­ня;

виховна: виховувати риси дбайливого господаря, екологічну культуру та самостійність мислення, сприяти розширенню економічного світогляду учнів

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Форма проведення: урок - дослідження

Обладнання: настінна карта «Промисловість України», географічні атласи, контурні карти, підручники, схеми на дошці, продукція хімічної промисловості, індивідуальні дослідження учнів,

Опорні поняття та нові терміни: корисні копалини, промисловість, галузі господарства, галузі: гірничо – хімічна, основна хімія, хімія органічного синтезу, хімія полімерів.
Епіграф уроку: «Широко простирает руки свои

химия в дела человеческие»

М. Ломоносов
Зміст уроку
I . Організаційний момент

II. Активізація опорних знань (складання асоціативної схеми)


Хімічна промисловість

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Хімічна промисловість разом із енергетикою та машинобудуванням є галузями авангардної трійки, від розвитку яких залежить економіка кожної країни світу. В наш час немає такої галузі промисловості, сільського господарства, транспорту, медицини, сфери послуг та побуту, де б не використовували продукцію хімічної промисловості. Це штучні матеріали (волокна, пластмаса, органічне скло, каучук) , мінеральні добрива, лаки, фарби, миючі засоби, кислоти та багато іншого. Не можна уявити сьогодні наше життя без цієї продукції.
IV. Вивчення нового матеріалу

1. Розвиток хімії. Значення хімічної промисловості.

Сторінка історії

Виступ історика: Розвиток хімічної промисловості тісно пов’язаний з сучасними досягненнями науки хімії, яка на протязі багатьох років здійснювала різні відкриття , експерименти.

Цікавим є той факт, що перш ніж виникла хімічна наука існувала алхімія. Серед алхіміків 18 століття можна виділити Джузеппе Бельсамона, більш відомого як граф Каліостро. Його діяльність описана у творах Гете та Дюма-батьком. Відомим алхіміком був лікар Авіцена.

Своєю діяльністю алхіміки вводили в оману населення. Цьому сприяли і королівські особи, якщо виникала необхідність поповнення державної скарбниці. Наприклад, англійський король Генріх VІ тримав при своєму дворі трьох алхіміків, які готували для нього «золото» із міді. Підготовлені ними підробки збувались до монетного двору Франції. Але від цього англійська казна не вигравала, бо так само із Франції до Англії поступали такі ж монети. Тобто дане явище існувало не тільки в одній країні.

Розповідь вчителя: Сучасні хімічні технології є складними. Вони мають значну перевагу над механічними способами обробки речовини.

Особливостями хімічної промисловості України є:

 • залежність від сировини;

 • складність галузевої структури;

 • потреб в енергії;

 • потреба в воді;

 • комбінування, кооперування виробництва;

 • вплив на довкілля;

 • різноманітне використання сировини


2. Галузева структура

Хімічна промисловість України має складну галузеву структуру. Це пояснюється різноманітністю принципів розміщення підприємств та надзвичайно багатою сировинною базою для розвитку галузей хімічної промисловості.
Прийом «Географічна лабораторія» ( складання схеми галузевої структури)
3. Сировинна база для розвитку галузі

Сировиною для розвитку галузі є:


- природний газ

- апатити

- нафта

- картопля

- зерно для спирту

- сірка

- відходи різних галузей

- кам’яне вугілля

- калійна сіль

- кам’яна сіль4. Географія окремих галузей, принципи розміщення підприємств

Розповідь вчителя

Серед основних принципів розміщення галузей хімічної промисловості слід виділити:

сировинний

споживчий

водний

науковий

Розміщення підприємств хімпрому по території України є нерівномірним, на що перш за все впливає наявність сировини та споживача.
Основні райони розвитку хімічної промисловості :

Донбас Придніпров’я Прикарпаття
Прийом «Картографічний практикум»

(визначення за картою атласу найбільших центрів та продукції, що в них виробляється).
Прийом «Творча лабораторія» ( робота по варіантах з підручником3 хвилини )
1 варіант – виробництво мінеральних добрив

2 варіант – виробництво сірчаної кислоти

3 варіант – виробництво соди

4 варіант – лакофарбова промисловість

5 варіант - виробництво синтетичних смол, пластмас та хімволокон

6 варіант – гумо-азбестова промисловість

Краєзнавча сторінка

Хімічна промисловість нашого краю орієнтується на споживача. У Житомирі працює підприємство по виробництву хімічних волокон і ниток, завод лікарських трав. У Коростені - завод побутової хімії, основною продукцією якого є лаки, фарби, оліфа.

У нашому місті є два підприємства хімічної галузі. «Новофарм-Біосинтез» виробляє інфузійні розчини для лікування хворих людей та антибіотики для тваринництва. Виробництво потребує стерильних умов і чистота повітря на підприємстві така, як при виробництві мікропроцесорів.

Відомим за межами району і області є ВАТ «Біоветфарм», де виробляють препарати для боротьби з шкідниками сільськогосподарських культур.

В районі працюють наливна та нафто-перекачувальна станції, проходить нафтопровід «Дружба» із Росії до країн Європи.

Але скільки б не було хімічних підприємств на тій чи іншій території. Всі вони забруднюють навколишнє середовище. Яким же є це забруднення, послухаємо із виступу еколога.
Екологічна сторінка ( про вплив галузі на довкілля)
5. Проблеми розвитку галузі та шляхи їх розв’язання

Серед проблем, що існують у хімічній промисловості України можна виділити:

1) значне забруднення повітря газами та вод промисловими стоками;

2) застаріле обладнання підприємств;

3) енергоємність виробництв;

4) вплив на стан здоров’я населення;

5) значна концентрація хімічних підприємств на відносно невеликих територіях.

Шляхи розв’язання проблем:

 • збільшення фінансування галузі;

 • докорінне технічне переоснащення підприємств;

 • впровадження нових безвідходних технологій виробництва;

 • будівництво ефективних очисних споруд;

 • виведення окремих підприємств за межі міста.


VІ. Закріплення нових знань і вмінь

Проблемне запитання

 • Чи доцільно розвивати хімічну промисловість в Україні?

VІ. Підсумок уроку

VІІ. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника.

Нанести на к/к центри хімічної промисловості.
Хімічний калейдоскоп (додатковий матеріал до уроку)

*** Всі ми розуміємо необхідність підживлювати сільськогосподарські культури різними мінеральними добривами. Про значення азоту для рослин говорили давно. Вперше з селітрою до Європи прибув корабель у 1825 році із Чилі, де широко використовували ці добрива. Але європейці не зрозуміли значення товару і скинули його за борт корабля.

*** Аспірин – жарознижуючий препарат, належить до синтетичних лікарських засобів. За своїм обсягом виробництва займає 1 місце серед ліків.

*** Жувальна гумка є досить відомою сьогодні. Її вік 100 років. Індіанці майя та ацтеки жували каучук ще до прибуття європейців. Вперше жувальна гумка була виготовлена американським винахідником Томасом Адамсом із соку одного тропічного дерева. Новий товар сподобався американцям і став невід’ємним у житті. На початку 20 століття гумку почали експортувати до Європи. Основа гумки – синтетичний полімер, до якого додають ароматизатор та речовини, що не дають гумці прилипати до зубів.

*** Губна помада – один з найпоширеніших видів косметики. Основним компонентами її є вазилін, парафін, воск, парфумерні масла, що отримані із нафтопродуктів. Також до складу помад входять вітаміни, духмяні речовини та барвники. Наприклад, барвником є малиново-червона сполука нікелю. Перламутрові ефекти помад, гелів, шампуні, кремів створюють солями вісмуту або слюдою.

*** У кремах є багато різних компонентів.Щоб перевірити чи є в них ртуть, можна провести золотим виробом по обличчю. Якщо залишиться чорний слід – є.