asyan.org
добавить свой файл
1
Існує безліч фотопортретів відомого американського письменника Ернеста Хемінгуея. На одному з них камера зафіксувала письменника на палубі його яхти «Пілар». Оголений по пояс чоловік високого росту дивиться прямо на сонці. У його легкої посмішці і примружених очах світиться радість життя і віра в свою щасливу зірку. Його обличчя і вся потужна фігура - живе уособлення чоловічої сили, відваги і незламної волі. Таким Хемінгуей був у житті, такими були і герої його творів. Рідко хто з людей середнього і старшого покоління не «перехворів» Хемінгуеєм в юності. Притягала не тільки його лаконічна й виразна проза, але і дивовижна доля, що випробувала великого американця війною, любов'ю, несамовитими пристрастями і пригодами.
У 1946 році на Кубі, яка стала для американського письменника
Ернеста Хемінгуея другим домом, їм була написана знаменита повість-притча Старий і море» - ліричний розповідь про старого рибалку, який піймав, а потім упустив найбільшу рибу у своєму житті. Співвітчизник Хемінгуея, письменник-гуманіст Вільям Фолкнер, так відгукувався про повість: «Його найкраща річ. Можливо, час покаже, що це найкраще з усього написаного нами - його і моїми сучасниками. На цей раз вони створювали самі себе, ліпили себе з власної глини; перемагали один одного, терпіли поразки один одного, щоб довести собі, які вони стійкі. На цей раз письменник написав про жалість - про щось, що створило всіх: старця, який повинен був зловити рибу, а потім втратити її; рибу, яка повинна була стати його здобиччю, а потім провалля; акул, які повинні були відібрати її у старого, - створило їх усіх, любило й шкодувала. Все правильно. І, слава Богу, те, що створило, що любить і жаліє Хемінгуея і мене, не веліло йому говорити про це далі ».
Повість мала величезний успіх не тільки у співвітчизників, вона викликала світовий резонанс. У 1953 році Хемінгуей отримав за неї Пулітцерівську премію. А в 1954 році йому була присуджена Нобелівська премія з літератури «за оповідальний майстерність, в черговий раз продемонстровану в Старому і морі », а також за вплив на сучасну прозу».
Поєдинок старого з величезною рибою, яка довго носила його човен по Гольфстріму, став для автора приводом розповісти про гідність людини, про гіркоту і щастя переможця, що залишився з обгризеної акулами кістяком риби. Рибак Сантьяго підтвердив часто повторювану в книгах Хемінгуея істину - «Переможець не отримує нічого», тим не менш, образ головного героя повісті, старого кубинця Сантьяго, захоплює вже з перших сторінок.
Старий Сантьяго «був худий і виснажений, потилицю його прорізали глибокі зморшки, а щоки були покриті коричневими плямами неопасногокожного раку, який викликають сонячні промені, відображені гладінню тропічного моря». Його руки були покриті старими, «як тріщини в давно вже безводній пустелі» шрамами, прорізаними линвою, коли він витягав велику рибу. Але свіжих шрамів не було. Все в цьому старому було старе, крім очей. Це були «веселі очі людини, яка не здається». А тим часом йому було від чого прийти в смуток. Ось вже вісімдесят чотири дні він рибалив зовсім один на своєму човні в Гольфстрімі, але не спіймав жодної рибини. Перші сорок днів з ним був хлопчик Мандоліно. Але день за днем не приносив улову, і батьки відіслали хлопчика від «самого що ні на є невдачливого» старого-невдахи на інший човен, «яка дійсно привіз три хороші риби в перший же тиждень». Мандоліно важко було дивитися, як старий кожен день повертався без улову, і він виходив на берег, щоб допомогти йому віднести снасті багор, гарпун і обернутий навколо щогли вітрило. На вісімдесят п'ятий день рано вранці старий відправляється на чергову рибалку. І на цей раз він «вірить в успіх». Плавання і рибна ловля все ще доставляють старому радість. Він любить море, думає про нього з ніжністю, як про жінку, яка «дарує великі милості». Любить він і птахів, і риб, що мешкають в бездонній зеленої товщі. Насадивши на гачки приманку, він повільно пливе за течією, подумки спілкується з птахами, з рибами. Звиклий до самотності, вголос розмовляє сам із собою. Природа, океан сприймаються ним як жива істота.
Але ось починається серйозний лов, і вся увага Сантьяго зосереджується на волосіні, її стані: він чуйно вловлює, що відбувається в глибині, як реагує риба на наколоти на гачок наживку. Нарешті один із зелених прутів здригнувся: це означає, що на глибині ста морських сажнів марлин став пожирати сардин. Лісочка починає йти вниз, ковзаючи у нього між пальців, і він відчуває величезну тяжкість, яка спричиняє її за собою. Розгортається драматичний багатогодинний поєдинок між Сантьяго і величезною рибою.
Старий намагається підтягти волосінь, але в нього нічого не виходить. Навпаки, риба тягне, як на буксирі, човен за собою, поволі зміщуючись до північно-заходу. Проходить близько чотирьох годин. Наближається полудень. Так не може тривати вічно, роздумує старий, скоро риба помре і тоді її можна буде підтягнути. Але риба виявляється занадто живучою. «Хотілося б мені на неї поглянути, - думає старий. - Хотілося б мені на неї подивитися хоч одним оком, тоді я б знав, з ким маю справу ». Старий розмовляє з рибою, як з істотою, наділеним розумом, хоча поки він її ще не бачить, а лише відчуває її тяжкість: «Зле тобі, риба? - Запитує він. - Бачить бог, мені й самому не легше ». «Риба, - каже старий, - я тебе дуже люблю і поважаю. Але я вб'ю тебе ... »Сантьяго бореться з рибою, терпляче чекає, коли вона виб'ється з сил.
Проходить ніч. Риба тягне човен все далі від берега. Старик. втомився, він міцно стискає мотузку, перекинуту через плече. Йому не можна відволікатися. Йому дуже шкода, що поруч немає Мандоліно, який би йому допоміг. «Не можна, щоб у старості людина залишалась один, - вселяє він собі ...- Але це неминуче». Думка про рибу ні на секунду не залишає його. Іноді йому стає її шкода. «Ну не диво ця риба, один Бог знає, скільки років вона прожила на світі. Ніколи ще мені не траплялася така сильна риба. І подумати тільки, як дивно вона себе веде. Може бути, тому не стрибає, що вже дуже розумна ». Знову і знову шкодує він, що поряд з ним немає його юного помічника. Підкріпившись виловленим сирим тунцем, він продовжує подумки розмовляти з рибою. «Я з тобою не розлучимось, поки не помру», - говорить їй старий.
Вперше йому доводиться боротися з такою величезною рибою в поодинці. Не віруючи в Бога, він читає десять разів молитву «Отче наш». Він відчуває себе краще, але біль в руці не зменшується. Він розуміє, що риба величезна, що йому необхідно берегти сили. «Хоч це несправедливо, - переконує він себе, - але я доведу їй, на що здатна людина і що він може винести». Сантьяго називає себе «незвичайним старим» і повинен це підтвердити.
Проходить ще один день. Щоб якось відволіктися, він згадує про ігри в бейсбольних лігах. Згадує, як колись в таверні Касабланки мірявся силою з могутнім негром, найсильнішою людиною в порту, як цілу добу просиділи вони за столом, не опускаючи рук, і як він, врешті-решт, узяв верх. Він ще не раз брав участь у подібних поєдинках, перемагав, але потім кинув цю справу, вирішивши, що права рука йому потрібна для рибного лову.
Настає останній акт поєдинку Сантьяго з величезною рибою. Старий відчуває, що ця риба - гідний супротивник, і розуміє, що повинен її вбити, щоб вижити самому. І єдина його зброя в цьому поєдинку - воля і розум.
І риба, і старий вибилися з сил. Обидва нестерпно страждають. «Ти вбиваєш мене, риба ... Але ти маєш на це право », - визнає старий. Але все ж таки Сантьяго перемагає рибу. Він «зібрав весь свій біль, і весь залишок сил, і всю свою давно втрачену гордість і кинув все це проти мук, які терпіла риба, і тоді вона перекинулася і тихенько поплила на боці, ледь не дістаючи мечем до борту човна; вона мало НЕ пропливла повз, довга, широка, срібна, перевита фіолетовими смугами, і здавалося, що їй не буде кінця ». Піднявши гарпун, старий щосили, які тільки в ньому залишилися, встромляє його рибі в бік. Він відчуває, як залізо входить їй в м'якоть, і всаджує його все глибше і глибше ...
Тепер старий прив'язує рибу до човна і починає рух до берега. Подумки він прикидає: риба важить не менше півтори тисячі фунтів, які можна продати по тридцяти центів за фунт. Маючи на увазі знаменитого гравця бейсболу, він говорить собі: «Думаю, що великий Ді Маджіо міг би сьогодні мною гордитися». І нехай у нього руки ще кровоточать, він втомився, змучений, але він здолав рибу. Напрямок вітру вказує йому, в який бік плисти, щоб дістатися до будинку. Але тут його підстерігає нова небезпека. Почувши запах крові, з'являється перша акула і спрямовується слідом за човном і прив'язаною до неї рибою. Вона поспішає, тому що видобуток близько. Вона наблизилася до корми, її пащу вп'ялася в шкіру і м'ясо риби, стала її роздирати. У люті і злобі, зібравши всі сили, старий ударив її гарпуном. Незабаром вона занурюється на дно, потягнувши з собою і гарпун, і частина мотузка, і величезний шматок риби.
«Людина не для того створена, щоб терпіти поразки, - вимовляє старий слова, що стали хрестоматійними. - Людину можна знищити, але її не можна перемогти ».
Він підкріплюється шматком м'яса виловленої риби в тій її частині, де побували зуби акули. І в цей момент він помічає плавники цілої зграї плямистих хижачок. Вони наближаються з величезною швидкістю. Старий зустрічає їх, піднявши весло з прив'язаним до нього ножем ... А опівночі «він боровся з акулами знову і цього разу знав, що боротьба марна. Вони напали на нього цілою зграєю, а він бачив лише смуги на воді, які прочерчивали їхні плавники, і світіння, коли вони кидалися рвати рибу. Він бив палицею по головах і чув, як брязкають щелепи і як здригається човен, коли вони хапають рибу знизу. Він відчайдушно бив палицею по чомусь невидимому, що тільки міг чути і відчувати на дотик, і раптом відчув, як щось вхопило кийок, і палиці не стало ». Нарешті акули відстали. Їм вже не було що їсти.
Коли старий входив у бухту, всі вже спали. Знявши щоглу і зав'язавши вітрило, він відчув всю міру своєї втоми. За кормою човни здіймався величезний хвіст риби. Від неї залишився лише обгризений білий скелет. Він увійшов до хижі, ліг на ліжко і заснув. Рибак ще спав, коли до нього зайшов Мандоліно. Він запевняє старого, що відтепер вони будуть рибалити разом, тому що йому треба ще багато чому навчитися у нього. Він вірить, що принесе Сантьяго удачу. «Вони здолали мене, Мандоліно, - скаржиться Сантьяго. - Вони мене перемогли ». Але хлопчик заспокоює старого, заперечуючи: «Але сама-то вона ж не змогла тебе здолати! Риба адже тебе не здолала! »Так, риба не змогла здолати Сантьяго. Це він переміг рибу, а разом з нею - і старість, і душевний біль. Переміг тому, що думав не про свою удачу і не про себе, а про цю рибу, якої завдає біль; про зірки і левів, яких бачив, коли ще плавав юнгою на вітрильнику до берегів Африки; про своє нелегке життя. Він переміг, тому що сенс життя бачив у боротьбі, умів переносити страждання і ніколи не втрачати надію.
Повість Хемінгуея написана у формі міркувань, спогадів старого Сантьяго, його розмови з самим собою. У репліках цієї мудрої людини чимало афоризмів, які підкреслюють кредо Хемінгуея - письменника і сильною, мужньої людини: «Ніколи ні про що не шкодуй. Ніколи не вважай втрат »,« ... людина не для того створена, щоб терпіти поразки. Людину можна знищити, але її не можна перемогти ». Стоїчно слідуючи своєму уявленню про честь і гідність, старий Сантьяго навіть у своїй поразці зумів здобути безумовну перемогу. Він був справжньою людиною, який не здається.

____________________________________________________________________________________________
Навесні 1936 р. у журналі «Ексвайр» Е. Хемінгуей опублікував нарис, у якому розповідав про епізод рибного лову в Тольфетрімі. Старий рибалка піймав велику рибу, що довго тягла його човен у відкритому морі. Коли його знайшли, риба була об’їдена акулами, а рибалка в розпачі ридав. Через 16 років письменник повернувся до цього випадку і на його основі створив чудову філософську повість-притчу «Старий і море». Старий кубинець Сантьяго, головний герой повісті, вже з перших сторінок захоплює читачів. «Старий був худий та виснажений, потилицю йому посмугували глибокі зморшки, а щоки вкрили коричневі тшши незагрозливого раку шкіри, що буває від сонячного проміння, відбитого гладінню тропічного моря,.. Геть усе в ньому було старе, крім очей - вони мали колір моря і блищали весело і непереможно. Як і його одяг, йото вітрило було полатане мішковиною і, обгорнуте навколо щогли, скидалося на прапор безнадійної поразки».
За виразними рядками портрета героя постає нелегке життя. Ця людина, працюючи все своє життя, не нажила багатства, проте зуміла зберегти молодість душі, яка виблискувала в його яскравих веселих очах. Життя Сантьяго пов’язане з морем, до якого рибалка ставиться любовно і ніжно, немов до жінки. «Він завжди подумки називав море Рашаг, як кажуть по-іспанськи ті, хто його любить… Старий завжди думав про море, як про жінку, про живу істоту, що може й подарувати велику ласку, й позбавити її, а коли й чинить щось лихе й нерозважне, то лише тому, що така її вже вдача». Вісімдесят чотири дні старий виходить у море, але повертається додому ні з чим, мабуть, від нього відвернулося щастя. Аж на вісімдесят п’ятий день зусилля Сантьяго були винагороджені. Завдяки майстерності й спритності йому вдається впіймати величезного марліна.
Три дні бореться старий з велетенською морською рибою. Сантьяго розмовляє з нею, немов з розумною істотою: «Рибо, поки я живий, я тебе не покину». Старий називає рибу благородною, величною, прекрасною істотою. Нарешті людина перемагає у двобої з рибою. Проте зграя акул нападає на його здобич. Сантьяго мужньо боронить марліна від акул, але до берега він притягає лише величезний обгризений скелет, який згодом з повагою роздивлялися селищні рибалки, вимірюючи кістяк довгою мотузкою. Здавалося б, Сантьяго зазнав поразки. Та на відміну від свого прототипу з давньото нарису Хемінгуея, старий не впадає у розпач, не відчуває себе переможеним. Розмовляючи сам із собою під час триденного блукання морем, герой запитує себе: «Хто переміг тебе, старий? - Ніхто, - відповів він. - Просто я занадто далеко зайшов у море». А слова Сантьяго: «Людина створена не для поразки. Людину можна знищити, а здолати не можна», - звучать як гімн людині, яка, зазнаючи фізичного краху, зберігає духовну мужність.
Читач прощається з героєм Хемінгуея, коли «…старий знову спав. Він спав так само долілиць, і біля нього, пильнуючи його сон, сидів хлопець. Старому снилися леви». Юність поряд зі старим рибалкою і в образі хлопчика, і в образі левів, які часто приходять у сновидіння з його юності і змушують згадати молодість, мандри до Африки. В тих снах старий знову стає молодим. «Перемога - в поразці» - це один з улюблених художніх принципів Е. Хемінгуея. У своїх творах письменник часто змальовує ситуації внутрішньої перемоги людини навіть за умови зовнішньої її поразки, героя, який виявляє мужність і стоїцизм у боротьбі зі злою долею і при цьому зберігає честь, гідність, здатність до дружби і любові. Саме таку ситуацію і такого героя ми бачимо у повісті «Старий і море». Цей твір приніс Хемінгуеєві найбільше визнання та найвищі нагороди: премію Пулігцера (1952) і Нобелівську премію