asyan.org
добавить свой файл
1
Урок мови у 5 класі

Тема: У гостях у префіксів пре-, при-, прі-

Мета: Пояснити особливості написання префіксів; формувати вміння визначити орфограму, прищеплювати вміння правильно писати слова із префіксами пре-, при-, прі-; розвивати риси креативної особистості: спостережливість, навички творчої співпраці, виховувати інтерес до українських традицій і звичаїв, зокрема гостинності.

Тип уроку: Урок розвитку знань, умінь та навичок.

Форма уроку: Урок-гра.

Обладнання: Роздруковані завдання для групової роботи, запрошення, закладки з прислів’ями

Методи, прийоми та форми роботи: Бесіда, проблемне запитання, групова робота, ігрові ситуації.

Хід уроку:

І. Мотиваційний етап

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку (обмін побажаннями).

ІІ. Цілевизначення і планування

  1. Слово вчителя

Гостинність у звичаях українців

Слово «гість» - давнє, праслов’янське. Первісне значення його – чужинець, чужоземець. Справді, чужинцями, гостями були в нас купці. Дороги, якими вони прибували, називалися «гостинець», та й привозили вони теж гостинці.

Стародавні звичаї веліли, щоб гість, зайшовши на подвір’я, бодай на хвилиночку зайшов до хати. Гостя садовили на кращому місці, запрошували до столу. Сидячи за столом, гості повинні були чекати запрошення до страви. Коли гостина була святкова, то дітей за стіл не садили, господарі теж не сідали: господиня подавала їсти і припрошувала жінок, а господар – припрошував чоловіків. Нечемним вважалося, коли гість брав зі столу страви сам, без припрошення. Кожного гостя, який уже прощався, господарі проводжали аж на двір або за ворота.

2. Визначення учнями цілей уроку.

3. Колективне узгодження плану роботи.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу

Бесіда з учнями:

  1. Яке первісне значення слова «гість»?

  2. Розкажіть про звичаї, що вам запам’яталися. Яких із них ви дотримуєтеся?

  3. Що означає слово «припрошувати»? Який префікс у ньому вживається?

  4. Чи любите ви ходити в гості?

  • Сьогодні нас запросили в гості три «гостинних» префікси пре-, при-, прі-. Вони надіслали вам запрошення.

Кожен учень отримує надруковане запрошення:

Шановний п’ятикласнику!

Чекаємо на тебе __ квітня на уроці української мови для вивчення правил нашого написання.

Твої нові друзі пре-, при-, прі-.

Учні розсаджуються по групам залежно від кольору запрошення.

Ігрова ситуація:

Вчитель: Діти, біля дверей нас зустрів дворецький, сер Правопис, який чемно з нами привітався і попросив відповісти на питання:

  • Згадаймо, що називається префіксом?

  • Як ви гадаєте, що можна подарувати префіксам, бо в гості не ходять з порожніми словами? Майте на увазі, що в Україні кажуть: «Не дорогий твій подарунок – дорога твоя пам'ять», - тому справа не в ціні подарунка, а в щирості твоїх почуттів.

(Відповіді учнів)

Гра

Подаруємо нашим новим друзям веселий настрій, для цього лише досить покататися на «каруселі для префіксів». Кожній групі пропонується корінь, додавши до якого префікси, треба утворити нові слова:

при –

пере – ви –

з (с -) об –

під –

1 група

2 група

3 група

4 група

  • хід -

  • літ -

-каз -

-їх-


Гра «Префікс чи ні?»

З’ясуйте, чи є префікс у словах премія, призовий, приказка, прихід, принцеса.

Слова надруковані для кожної групи. Після обговорення спікер тієї групи, що була першою, відповідає.

Аналіз та доповнення відповіді.

Учитель. Схвильований сер Правопис повісив на дошці оголошення:

Всім! Всім! Всім! Допоможіть! У префіксів пр…, пр…, пр… загубилися літери и, е, і. Розшукайте їх та поверніть додому. Для цього треба вивчити правила написання цих префіксів.

Отже, діти, щоб допомогти «гостинним» префіксам, ми з вами мусимо закріпити правила їх написання.

Бесіда:

  • Яке загальне значення слів прийшов, приїхав, прибіг?

Загальне значення слів – «наближення до чогось» (надруковане значення прикріплюємо до таблиці біля віконечка префікса при-).

  • З яким префіксом написані ці слова?

Послухайте вірш.

Потяг прибув, космонавт прилетів,

Щось до нас наближається.

У словах прибув, прилетів, приплив

Префікс при- вживається.

Завдання:

  • Запишіть слова, що означають:

а) наближення птаха, коня, риби, змії – прилетіти, прискакати, припливти, приповзти;

б) наближення автомобіля, пішохода, лижника – приїхати, прийти, прикотити;

в) наближення круглого предмета – прикотитися.

Зверніть увагу на те, що приходити можуть не лише живі істоти; про здогад говорять: придумав.

Спостереження:

  • Яке загальне значення слів пришив, пригвинтив, приєднав, прив’язав?

Загальне значення слів – «приєднання до чогось» (кріпимо до дошки).

  • З яким префіксом вони пишуться?

  • Послухайте вірш.

Гвинт пригвинтив, прикрутив колесо,

Приклеїв, пришив уміло.

Пишемо при -, говорячи про все,

Що золоті руки зробили.

Завдання:

  • Запишіть одним словом: приєднати за допомогою молотка та цвяхів, клею, булавки – прибити, приклеїти, приколоти.



Хвилина жартів:

  • Запишіть одним словом : приєднатися за допомогою слона.

Зверніть увагу, що приєднатися до чогось можна не обов’язково за допомогою клею чи мотузки. Усе, що може просуватися, прагне до якоїсь мети та, врешті-решт, досягає її, з’єднується із нею. Слова приземлитися, причалити продовжують з’являтись в нашій мові.

Наприклад, коли космічний корабель досяг Місяця, виникло слово – примісячитися. Колись нам удасться погостювати на Венері, Юпітері, Сатурні, поза Сонячною Системою, зокрема на Тау Кита чи Альфа Центавра. Як ви гадаєте, які слова придумують луди?

Спостереження:

  • Яке загальне значення слів приморський, придорожній, пришкільний?

  • Загальне значення слів – «перебування біля чогось».

  • З яким префіксом вони пишуться?

Завдання:

  • Запишіть одним словом: перебувати біля міста, Дніпра, Чорного моря – приміський, придніпровський, причорноморський.

Спостереження:

  • Яке загальне значення слів пригорів, призупинився, присів, приліг?

Загальне значення слів – неповнота, незакінченість дії.

  • Послухайте вірша.

Язик прикусив – не зовсім відкусив.

Пригоріло – не зовсім згорить.

Пам’ятай: те, що зроблено не зовсім,

Пишемо з префіксом при-.

Завдання:

  • З’ясуйте, які з поданих слів не мають значення неповної, незакінченої дії: приступити, примовкнути, придивитися, привітати, пригоріти, придумати, призупинити, прибувати, пристібнути.

Робота за підручником:

  • Перевіримо свої спостереження за підручником. Прочитаємо, чи збігаються наші правила написання префікса при- з тими, що подані в підручнику.

Спостереження:

  • Яке значення слів предобрий, прегарний, пречудовий?

Загальне значення слів – перебільшення (віконечко префікса пре-).

  • З яким префіксом вживаються слова?

  • Яким словом можна замінити префікс пре-?

Завдання:

Вчитель:

  • У останній кімнаті живе префікс прі-, що вживається лише з трьома словами: прірва, прізвище, прізвисько.

  • Як ви гадаєте, як утворилося слово «прізвище»?

  • Розкажіть, будь ласка, як ви ставитесь до того, що деякі невиховані учні вигадують прізвиська своїм однокласникам і вчителям.

Орфографічний тренажер:

Кожен учень отримує картку зі словами до яких треба додати префікси пре-, при-, прі-. Після виконання роботи результати обговорюються спочатку в групі, потім спікер тієї групи, яка закінчить першою, оголошує їх для всіх


1 група

2 група

3 група

4 група

Пр…мудрий

Пр..красити

Пр…варити

Пр..рва

Пр…рва

Пр…вчити

Пр..кріпити

Пр…звище

Пр…злий

Пр…цікавий

Пр…смерки

Пр..писати

Пр…довгий

Пр…дивитися

Пр...звище

Пр…звисько


Додайте до слів префікси пре-, при-, прі-. Обговоріть результати роботи в групі.

Везти, тримати, класти, валити,сісти, гарний, носити, вітати, спокійний.

Розвиток мовлення:

  • За допомогою словосполучень опишіть наше гостювання в префіксів пре-, при-, прі-. Прекрасні господарі, прибути на місце, привітати гостей, прецікаве правило, подивитися уважно, превелике задоволення.

  1. Рефлексивно-оцінювальний етап

  1. Обговорення питань:

  • Що нового взяв для себе з уроку?

  • Чи все зрозуміло було уроці?

  • Як оцінюєш власну діяльність на уроці та результативність роботи вашої групи.

  1. Підсумкове слово вчителя:

  • Ми з вами стільки зробили подарунків префіксам, що вони вирішили не відпускати нас із порожніми руками та подарували кожному з вас ці чудові закладки, на яких записані прислів’я з правилами поведінки в гостях:

  • У гостях за їжу останній приймайся, а перший переставай.

  • Коли їдеш у гостину, бери хліб у торбину.

  • У чужому домі будь привітний, а не примітний.

  • Веселий гість – сім’ї радість .

  1. Коментар оцінок

  2. Домашнє завдання: Дібрати та записати прислів’я з префіксами: при-, пре-, прі-. Повторити правила.


Вчитель української мови Мисюра Л.Г.