asyan.org
добавить свой файл
1
Урок № 3, 4, 5 Природознавство
Що таке обрій?
http://dob.1september.ru/2002/02/12.htm - обов’язково ознайомитись і виконати останнє завдання!
Обрій – це межа, яка нам ввижається, між земною поверхнею і небом.

Слово обрій у перекладі з грецької мови означає – те, що обмежує.

Частина земної поверхні на відкритих для нашого погляду місцях, де добре видно лінію обрію, називається відкритою місцевістю, а обрій називається видимим. У лісах, горах і містах лінію обрію не видно, тому таку місцевість називають закритою.
До лінії обрію не можливо наблизитися - вона постійно віддаляється. З давніх-давен ще перші мандрівники, йдучи у відкрите море, спостерігали, як за обрієм ховалася земля, але тільки в XVI віці, після того, як було доведено, що Земля кругла, загадка обрію стала зрозумілою.
Обрій має чотири основні сторони: північ, південь, схід, захід.

Між основними сторонами обрію знаходяться проміжні сторони: між північчю і сходом – північний схід; між півднем і сходом – південний схід; між північчю і заходом – північний захід; між півднем і заходом – південний захід.

Скорочено сторони обрію позначають великими літерами. Після яких стоїть крапка.

Наприклад: північ – Пн., південь – Пд., захід – З., південний схід – Пд..-Сх., північний захід – Пн.-З., південний захід – Пд..-З., північний схід – Пн.-Сх.
Де знаходиться північ?
Земля має властивості магніту. Навколо Землі розташоване магнітне поле, яке створюється джерелами, розташованими всередині нашої планети.
На Землі два магнітних полюси – північний і південний. Від одного магнітного полюсу до другого йдуть силові магнітні лінії, що впливають на стрілку компаса.
Компас – одне з найбільших винаходів людства. Ще в глибокій давнині люди помітили властивість залізної руди – магнітного залізняка – притягати до себе залізні предмети.

Надзвичайна здатність залізної руди намагнічувати металеві предмети вважалася в ті часи дивом.

Але ще більшим дивом здавалася властивість намагніченої стрілки вказувати напрямок на північ.

Цією властивістю магніту користувалися перші мореплавці і мандрівники.

Приблизно так виглядали перші компаси: у глиняній посудині, наповненій водою, плавала на шматочку дерева або кори тонка смужка намагніченого заліза. Одним кінцем вона показувала на північ, другим на південь.
Магнітні полюси Землі не збігаються з географічними полюсами. Стрілка компаса завжди відхиляється від точного напрямку на північ і південь у напрямку до заходу або сходу. Про це мореплавці знали давно, але не могли дати пояснення такому явищу.
Коли команда адмірала Колумба у вересні 1492 року помітила, що стрілка компаса вказує не на північ, а відхиляється до сходу, моряки вирішили, що їхній корабель наближається до краю Землі. Марновірні моряки могли підняти бунт, тоді Колумб встановив компас так. Що його стрілка знову стала показувати на північ.

Те, що земля є величезним магнітом, вперше відкрив англійський фізик і лікар Вільям Гілберт (1544 – 1603). Він перши пояснив. Що магнітна стрілка прагне прийняти положення уздовж магнітних силових ліній Землі. До нього ніхто не знав , що земна куля має магнітні властивості.
Давній компас поступово набував знайомий нам вигляд і став незамінним приладом для мандрівників. Він допомагав людям орієнтуватися на землі, на морі, у повітрі.
Як користуватися компасом?


Компас – це прилад для визначення сторін обрію.
Будова компаса не складна. У центрі плоскої циліндричної коробки на вістря голки спирається магнітна стрілка.


Це найважливіша частина компаса. Стрілка, вільно повертаючись на вістрі, приймає положення, при якому один кінець її вказує на північ, другий – на південь. Таке положення магнітна стрілка займає, підпорядковуючись дії магнітних силових ліній Землі. Кінець стрілки, що вказує на північ, фарбується в синій колір, а кінець стрілки, що вказує на південь, - у червоний колір. За допомогою спеціального важеля можна зафіксувати стрілку в одному положенні. На дні коробки знаходиться градусне кільце, з розміченими сторонами обрію.

Якщо повернути компас так, щоб навпроти синьої стрілки виявилися букви Пн., то в цьому напрямку буде знаходитися північ.
Подумай де буде південь, захід і схід?


Орієнтування на місцевості
Орієнтуватися на місцевості – це означає визначити своє положення стосовно сторін обрію. Звичайно, визначити сторони обрію простіше за все по компасу, але коли його немає...
http://rutube.ru/tracks/1986570.html?v=95bcdcca3822e6299a0c46cab7b36e2a - уважно подивись!
Орієнтуватися на місцевості можна, якщо знати деякі ознаки навколишньої природи.


  • Гриби ростуть на північній стороні дерев, пнів;
  • У дерева, що стоїть окремо, з північної сторони менше гілок, ніж із сонячної, південної сторони;
  • Мох на каменях і деревах завжди росте на північній стороні;
  • У мурашників крутий схил спрямовано на північ, а більш положистий - на південь;
  • Мурахи будують свої мурашники з південної сторони дерев.


Знайди: як орієнтуватися по Сонцю і Місяцю? Приготуй проект.