asyan.org
добавить свой файл
1
Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №2 смт Піщанка

Урок природознавства

на тему:

6 клас

Вчитель біології ІІ категорії

Світова Т.О.

Клас 6 Урок 30 Дата _________

Тема. Червона книга.

Мета:актуалізувати та поглибити знання про природоохоронні заходи, ознайомити з окремими видами рослин і тварин, занесеними в Червону книгу України; видами, які існують на території області, району. Сприяти розумінню значення Червоної, Зеленої книг та чорного списку.

Розвивати уміння пояснювати необхідність охорони біосфери, дотримуватися правил поведінки природі.

Виховувати екологічну свідомість, відповідальність, бережливе ставлення, любов, повагу до природи, бажання допомогти.

Обладнання: презентації «Червона книга. Урок природознавства у 6 класі», «Рослини Піщанського району занесені до Червоної книги», «Степові тварини Вінницької області, занесені до Червоної книги»; таблиці з зображенням рослин і тварин Червоної книги України.

Основні поняття: «Мурафські товтри», Зелена книга, чорний список, вид, угруповання

Тип уроку: узагальнення знань

Хід уроку

І Організація класу

ІІ Актуалізація опорних знань та вмінь: робота зі слайдами

«Шифрувальник» (вправа проводиться письмово в зошитах, потім взаємооцінювання цього завдання), «Бліц – турнір» (за правильну відповідь дається талон, який учень може подарувати своєму другові при необхідності як додатковий бал), «Угадай слово» (вправа проводиться письмово в зошитах, потім взаємооцінювання цього завдання) Оцінюється попередній матеріал сумою балів

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:

Можливо хтось з вас чув, що символізує собою панда? А знак WWF? – це знак Всесвітнього фонду дикої природи, який створено у 1961 році біологами ентузіастами. Зараз це одна з самих впливових і авторитетних організацій , яка займається охороною природи. Президентом її є герцог Единбурзький принц Філіп. Організація збирає кошти і фінансує різні проекти по збереженню природи.

Як ви думаєте, що може зробити ця організація?

Чи існує у нас така організація? (товариство охорони природи)

Чи можемо ми зробити внесок в охорону природи?

А як ви вважаєте, чому люди вирішили зайнятися такою справою?

(зникло багато видів тварин, рослин).

Які зниклі або вимерлі тварини ви знаєте? Які причини їх зникнення – давайте поглянемо:

Дронт, морська корова, безкрила гагарка, лабрадорська гага, тур, тарпан…

Як ви вважаєте, ми живемо цивілізовано, пропогандуємо про охорону природи, чи можна зараз сказати, що тварин, які можуть зникнути з Землі, вже нема? Що всі вони можуть жити спокійно і не переживати за своє майбутнє?

Сьогодні ми з вами розглянемо, які види рослин і тварин у нас на Україні потребують охорони і дбайливого відношення. Щоб перед тим, як у лісі наступити на квітку або просто її зірвати, ви подумали, можливо ви в цей момент знищуєте останню рослину цього виду і від вас залежить, чи буде вона надалі жити.

Фізкультхвилинка: Гра « Як зберегти природу?»

(Всі встають і роблять те, що скаже вчитель.)

- Якщо ти не збираєш великих букетів, сплесни у долоні над головою.

- - якщо ти ніколи не залишаєш сміття у лісі, на березі річки – тупни ногою.

- - якщо ти хочеш більше знати про природу навколо тебе, то підніми руку.

- - якщо ти підібрав приблудне кошеня, собачку, або допоміг іншим чином якійсь тварині - простягни руку вперед.

- - якщо ти переконаний, що треба кожній людині піклуватися про природу, все живе – простягни руки своєму другу, візьми його за руку.

- Давайте ось так, як ви дружно взялися за руки, ми будемо єдині у прагненні зберегти нашу природу.

ІУ. Усвідомлення матеріалу:

Для початку нагадаємо, що таке ВИД – сукупність рослин чи тварин, схожих будовою, функціями, (процесами життєдіяльності), походженням Вільно схрещуються між собою і дають плідне потомство, живуть на певній території – ареалі і займають певну екологічну нішу.

В кожній школі й на уроці у містах чи у селі,

Хто природу вже вивчає, має книгу на столі.

Книги сторінки завітні всіх нас доброму навчать –

Про рослини і тварини, які будем оберігать.

Книга скаржиться, буває: «Не завжди я у пошані,

Хоч мене вивчають, та природу не оберігають»

Що за книга ця чарівна, всі її вже знаємо,

І Червону книгу старанно вивчаємо.

Червона книга - офіційний документ про сучасний стан видів організмів, які перебувають під загрозою зникнення та про заходи щодо їх збереження і науково обґрунтованого відтворення.

Вважають, що вид перебуває у небезпеці, коли загальна кількість особин менше тисячі або народжується менше, ніж помирає. За підрахунками вчених. Щодня на нашій планеті вимирає один вид рослин або тварин.

Зелена книга - список, до якого заносять рідкісні й типові для певної місцевості рослинні угруповання, які потребують особливого режиму їхнього використання.

У нас на Україні у Асканії – Новій росте тюльпан скіфський, якого нема більше ніде у світі. Тому наша держава несе відповідальність за збереження цього виду рослини.

Вчені вирішили підрахувати втрати з 1600 року, результати були приголомшливими: за 400 років зникло 83 види ссавців, 113 видів птахів, 21 вид плазунів, 23 види риб і 384 види рослин.

У Червоній книзі є також і «чорний список», куди заносять тварин і рослини, які зникли на планеті після 1600 р.

Ми вже називали деякі види і причини їх зникнення. Тепер давайте попрацюємо, можливо хтось з вас знає тварин, занесених до Червоної книги.

Які рослини вам відомі? (робота з картками)

Зараз ми переглянемо презентацію «Рослини Піщанського району занесені до Червоної книги», «Степові тварини Вінницької області, занесені до Червоної книги»

  • Мурафські товтри (Східноподільські товтри) - один із товтрових кряжів, що пролягає від р. Рів у Жмеринському р-ні Вінницької області до с. Загнітків Кодимського р-ну Одеської області і гирла р. Кам"янка в Придністровській республіці. Це специфічне геологічне утворення Сарматського віку - залишок рифового бар"єру в теплому сарматському морі. В цілому флора Мурафських товтр завдяки значному представленню кальцефітних видів з родини Хрестоцвітих та інших родин є специфічною, а тому достатньо чітко вираженою регіональною флорою.

Дані презентації використовуються для ознайомлення з видами рослин і тварин, їх назвами. Додатково вивчити особливості їх пристосування, збереження можна під час екскурсій, літньої практики, табору.

У. Систематизація головних теоретичних положень і провідних ідей теми

Завдання №4 в робочому зошиті (видавництво «Ранок»)

УІ. Осмислення об’єктивних зв’язків:

Вікторина «12 балів»

У дітей підготовленні картки з цифрами 1, 2, 3. Учні дають відповідь, підіймаючи картки з відповідними номерами, за що отримують картку – бал. (можна навпаки, якщо дітей багато, давати картку тим, хто дав неправильну відповідь, тоді чим більше карток, тим менше оцінюється робота)

УІІ. Підсумок уроку:

Гра « Червоний клубочок». Діти передають один одному клубочок червоних ниток, розмотуючи його, називають представника Червоної книги і промовляють, що найбільше їм запам’яталось на уроці. В кінці виходить, що весь клас обмотаний червоною ниткою. Потім вчитель відрізає кожному учню шматочок нитки, промовляє: «Нехай ця ниточка, що символізує Червону книгу, нагадує вам про наш сьогоднішній урок.»

І наостанок:

  • Невже в майбутньому на світі

  • Не будуть квітнуть дивні квіти?

  • Конвалії й фіалки ніжні,

  • І вісник березня - підсніжник?

  • Невже ми більше не побачим,

  • Як сон-трава росою плаче?

  • Троянда степу, квітка мрії

  • Жар-цвітом землю не зігріє?

  • Ми всі – господарі природи,

  • Тож збережемо її вроду!

УІІІ. Домашнє завдання: пар. 26, тренувальні вправи в робочому зошиті