asyan.org
добавить свой файл
1
Інтегрований урок природознавства, трудового навчання

1 клас

Тема. Лікарські рослини.

Мета. Ознайомити учнів із лікарськими рослинами своєї місцевості та їх значенням для людини.

Формувати інтерес до лікарських рослин, вміння спостерігати за ними.

Розвивати спостережливість, увагу.

Виховувати бажання вивчати лікарські рослини своєї місцевості, доглядати за рослинами та оберігати їх.

Обладнання:малюнки різних лікарських рослин; мелодія «Рання весна»; сигнальні карточки; мікрофон; ілюстрації лісу, поля, города, саду; асоціативний кущ «Рослина», пам’ятка «Правила поведінки в природі», пазли лікарських рослин, загадки, казковий герой «Лісовичок».

Тип уроку: інтегрований.

ХІД УРОКУ

1.Організаційний момент.

Пролунав дзвінок,

Починається урок.

Працюватимо старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі

Діти – просто молодці!

  1. Визначення психологічного стану класу.

  • Який настрій у вас перед початком уроку?

Кожний учень на початку заняття піднімає сигнал-світлофор. Зелений – усе в порядку, а червоний – щось турбує.

2) Завітав казковий герой «Лісовичок».

3)Прослуховування мелодії «Рання весна»

- Прислухайтесь, дітки, що ви чуєте? Яку пору року ви уявляєте?

(Звучить музика: чути спів пташок,дзюрчання струмочків, шум лісу)

3) Хвилинка спостережень

II. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

  1. Метод «Мозковий штурм»

На дошці ланцюжок слів: ЛЮДИНА ЗДОРОВ’Я РОСЛИНА

- Чи є зв'язок між цими словами? Якщо є , то який?

2) Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми поговоримо про чудодійні властивості рослин.

- Де ми найчастіше бачимо рослини? (поле, город, ліс, сад)

Але навіть і не замислюєтеся, що навколо нас і під ногами – справжній скарб. І цей скарб – лікарські рослини.

До чудо – ліків в гості вирушаймо,

Дивинку щонайменшу помічаймо,

Де материнка, подорожник, молочай,

Повинен знати кожен траво знай.

Із вдячністю цілющі трави пийте,

Ростіть на славу й здоровійте!

І сьогодні ми відправимось у подорож «Країну лікарських рослин»

У подорож відправляємось пішки,

а наш транспорт – наші ніжки.

Зупинки: 1. «Цікавинка». 2. «Чудодійна». 3. «Галявина загадок».

4. «Інформаційна». 5. «Відпочинок». 6.»Творча». 7. «Ігрова».

8. «Зупинись, пригадай».

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Зупинка «Цікавинка»

А)Вправа «Асоціативний кущ»

- Ваші асоціації до слова «РОСЛИНА»

Дерево кущ краса

Меблі повітря їжа

РОСЛИНА аромат

Вітаміни квіти ліки

Радість здоров’я парфуми

2. Зупинка «Чудодійна»

Б) Розповідь вчителя.

- Чи знаєте ви, що людина ще з самого початку свого існування шукала захисту у природи, намагалася зміцнити своє здоров’я, щоб вижити у складних, несприятливих умовах? Вона змушена була надавати собі лікарську допомогу при різних травмах та захворюваннях, і, цілком природно, засоби для цього шукала у навколишній природі та насамперед - у світі рослин. Так людина пізнавала цілющі властивості рослин та їх вплив на організм.

Наша земля надзвичайно багата на рослинний світ. Майже кожна рослина має цілющі, чудодійні властивості. Але чи вміємо ми користуватись їх силою, щоб робити дива зі своїм здоров’ям? За урок цьому навчитись неможливо. Але зазирнути до загадкового світу рослинних таємниць спробуємо. Допоможе це нам зробити подорож в «Країну лікарських рослин».

РОСЛИНА

ЛІКУЄ ВІТАМІНИ ВБИВАЄ МІКРОБИ

(дикорослі рослини) (фрукти і овочі) (часник, цибуля, буряк, редька, хрін)

3. Зупинка «Галявина загадок»

Ростемо у лісі, у лузі, у городі , в садку – в природі.

Коли захворієш, ми станемо в пригоді.

(Лікарські рослини)

Дидактична гра «Впізнай лікарську рослину».

- Що робить ця рослина для нашого організму?

А) У земляній сиджу коморі, а коса моя надворі. (МОРКВА)

- А які ще рослини дають нам вітаміни? Де ми часто бачимо ці рослини? (сад, город)

Б) У зеленому лісочку, під мереженим листочком.

Червоніє невеличка, спіла ягідка …. (СУНИЧКА)

В) Стоїть при дорозі на одній нозі.

Хто її зрушить, плакати мусить. (КРОПИВА)

- Рослини, що лікують де ми частіше бачимо? (ліс, поле)

Г) Шкір має сім, а сльози випускає всім. (ЦИБУЛЯ)

- Рослини, які вбивають хвороботворні мікроби? (город)

4. Зупинка «Інформаційна»

Вправа «Мікрофон»

Окремі учні подають інформацію про рослини, які лікують, ілюстрацію до неї.

Ромашка, м’ята, мати-й-мачуха, звіробій, калина.

Лікарські рослини у віршах.

Ромашка М’ята

Її помітити не важко- Цій запашній травиці

Віночок білий у ромашки. Теж варто вам вклониться.

Голівкою киває діткам: Приємніші до страви

«Швиденько ви мене зірвіть-но! Ії м’ятою приправи.

Я лікуватиму животик; Вона дає надію

Зніму запалення у роті; І проти болю діє

Очищу дихальні шляхи. Безсоння подолати

Дружіть зі мною дітлахи!» Вам допоможе м’ята,

І вижене застуду, і другом вашим буде!

Мати – й –мачуха Калина

Тільки сніг під теплим сонечком зійде- Низький уклін аж до землі калині.

Жовтий вінчик на подвір’ї розцвіте. Вже хилить сонце до зими, вже іній,

Мати-й-мачухою зветься неспроста: А у калини стільки сил у гронах.

Таємниця – в особливостях листа, Скоріше китицю зірви червону!

Віддає він зверху холодом цупким, І нерви, й серце більш міцні в людини,

Знизу теплий він, ласкавий і м’який. Коли вона п’є з медом сік калини.

Цю рослину у народі звуть «підбіл». Лікуються узимку нею люди.

Ліки з неї додають здоров’я й сил. Вкинь в чай її – цілющим чай той буде.

Звіробій

Ось рослина ще одна, добра і цілюща.

Для здоров’я – дивина звіробою кущик.

Заспокоїть нерви вам, з грипом вступить в бійку.

Заболіла голова? Вас турбують нирки?

Щось із шлунком негаразд? Хворі ви й печальні?

Засіб є. Врятує вас звіробій звичайний.

5. Зупинка «Відпочинок»

Під муз. супровід – фізкультхвилинка.

IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів.

6. Зупинка «Творча»

Гра «Будь спостережливим!»

Завдання: серед ланцюжка рослин знайти зайву.

ЯБЛУКО, ВИШНЯ, РОМАШКА, ГРУША.

КРОПИВА, КУЛЬБАБА,ЦИБУЛЯ, ЗВІРОБІЙ.

СЛИВА, РЕДЬКА, ЧАСНИК, ЦИБУЛЯ.

7. Зупинка «Ігрова» (у групах).

Скласти з пазлів лікарську рослинку і довести до якої групи вона належить.

Капітану кожної групи треба знайти пару до своєї рослини.

(Абрикос, ромашка, цибуля, хрін, слива, калина)

V. Підсумок уроку. Рефлексія.

8. Зупинка «Зупинись і пригадай»

1) Гра «Що дає нам ця рослина?» (у парах).

На парті лежить рослина. Діти у парах вирішують до якої групи належить рослина. Виходять і об’єднуються з іншими рослинами з цієї групи.

2) - Що дарує нам рослина?

- На які три групи ми поділили цілющі рослини?

- Які лікарські рослини ви запам’ятали?

- Які зупинки вам найбільше сподобались?

- Що потрібно робити, щоб рослини не зникли?

Потрібно розуміти природу, спостерігати за нею, вивчати її.

3) Назвати правила поводження у природі.

4) Кожний учень отримує пам’ятку «Правила поводження у природі»

Будь другом природі. Коли буваєш у природі, дотримуйся таких правил.

  • Ходи стежками, щоб не витоптувати рослини.

  • Не ламай гілок дерев і не рви квіток для букета.

  • У лісі, парку, на луці не кричи, щоб не налякати диких тварин.

  • Не руйнуй пташиних гнізд, не бери до рук пташині яйця. Цим ти можеш відволікати птахів від їхніх домівок.