asyan.org
добавить свой файл
1
"Затверджую"

"___" _______________ 201_р.

директор школи

____________ ______________вчителя образотворчого мистецтва

_______________________________________

загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів

_______________________________________

Автори: Федун С.І., Рубля Т.Є.

Уроки образотворчого мистецтва

у 5-7 класах загальноосвітніх

навчальних закладах

5 класТема і зміст уроку

ДатаСприйняття мистецтва. Види образотворчого мистецтва. Зображення на площині. Виражальні можливості ліній, їх вплив на емоційний стан людини. Творча робота за уявою.


Зображення на площині. Відтворення образів та настрою у творчій роботі за уявою "Лагідна та зла рослини".


Зображення на площині. Відтворення настрою за допомогою використання групи ахроматичних кольорів. Тональна співзвучність живопису та музики. Створення декоративної силуетної композиції в техніці гризайль.


Прикладна діяльність. Відтворення настрою за допомогою локальних кольорів та простих геометричних форм в аплікаційній абстрактній композиції "Настрій".


Сприйняття мистецтва. Пейзажний жанр. Зображення на площині. Відтворення настрою за допомогою різних художніх технік (штампування, монотипія), створення роботи в техніці монотипії "Осінній ліс", та в техніці штампування "падає листя" або "Осінній букет".


Сприйняття мистецтва. Імпресіонізм як напрямок мистецтва. Зображення на площині. Відтворення стану природи за допомогою кольорових сполучень та використання техніки "по-вологому" в роботі "Ранок", "День", "вечір" – на вибір.


Сприйняття мистецтва. Символізм. Музика в живопису. Ознайомлення з творчістю М. Чюрльоніса. Зображення на площині. Створення композиції "Музичні фантазії".


Сприйняття мистецтва. Узагальнення вивченого матеріалу з теми "Асоціативно-образна мова". Вікторина "Мова художника".


Сприйняття природи. Симетрія форми та кольоровий контраст в забарвленні комах. Зображення на площині. "Фантастичний метелик", "Незвичайний жук".


Сприйняття мистецтва. Ознайомлення з різноманітними формами декоративно-прикладного мистецтва, розповсюдженого в Україні та визначенні його основних виражальних засобів і техніки виконання. Прикладна діяльність. Витинанки "Український вазон".


Прикладна діяльність. Створення образів природних форм в стилі техніки Петриківського розпису.


Прикладна діяльність. Створення декоративної композиції "Дерево життя" в техніці Петриківського розпису.


Сприйняття мистецтва. Ознайомлення з творами народних майстрів різних етнічних регіонів, основним мотивом яких є образи тваринного і рослинного світу. Зображення на площині. Створення підсумкової творчої роботи "Тварини в обрамленні рослин".


Прикладна діяльність. Завершення підсумкової творчої роботи "Тварини в обрамленні рослин".


Сприйняття мистецтва. Узагальнення вивченого матеріалу з теми "Асоціативно-образна форми". Вікторина. Гра ерудитів "Мозаїка культур".


Вид діяльності за вибором учня. Створення творчої фантазійної роботи за уявою "Дарунок від святого Миколая" з використанням вивчених художніх технік.


Зображення на площині. Виконання побудови простих та складних природних форм листя дерев (липа та каштан, береза та горіх).


Сприйняття мистецтва. Анімалістичний жанр. Зображення на площині. Створення силуетної композиції "Пташка на гілці".


Зображення на площині. Побудова тематичної композиції за уявою "Рибки південних морів".


Зображення на площині. Виражальні можливості кольору. Завершення тематичної композиції за уявою "Рибки південних морів".


Зображення на площині. Опанування технікою гратографії. Природні форми у статиці та динаміці в учбово-практичній роботі за уявою "Зимовий ліс".


Зображення на площині. Виявлення текстури, фактури, візерунка та пластики природних форм. Ілюстрування твору Кіплінга "Мауглі", створення образу удава Каа.


Зображення на площині. Сприйняття форм та кольорових співвідношень у природі. Відтворення колірних співвідношень, фактури та текстури в природніх формах в роботі за уявою "Птахи тропічних лісів".


Зображення на площині. Підсумкова творча робота. Ілюстрування української народної казки "Лисичка-сестричка та Вовк-панібрат".


Зображення на площині. Завершення в кольорі підсумкова творча робота. Ілюстрування української народної казки "Лисичка-сестричка та Вовк-пані-брат".


Сприйняття мистецтва. Узагальнення вивченого з теми "природні форми та явища". Конкурс кмітливих "Розгадай секрет художника".


Прикладна діяльність. Створення ескізу Великодньої писанки.


Естетичне сприйняття природи. Зображення на площині. Відтворення будови та характеру квітів в графічній роботі за попереднім спостереженням "Весняні квіти".


Зображення на площині. Створення тематичної композиції "Ельфи в країні квітів".


Прикладна діяльність. Паперопластика. Створення рухомої моделі казкового героя "Буратіно".


Зображення в об’ємі. Ліплення. Композиції об’ємної форми. Відтворення характеру , пластики та об’єму казкової тварини "Крилатий змій -- дракон".


Прикладна діяльність. Використання декоративних елементів традиційного арабського орнаменту в ілюстративній роботі за мотивами казок Близького Сходу "Літера в обрамленні орнаменту".


Зображення на площині з елементами прикладної діяльності. Створення ілюстрації до однієї з казок про Сіндбада-мореплавця у декоративному обрамленні традиційного арабського орнаменту.


Зображення на площині. Завершення в кольорі ілюстрації до однієї з казок про Сіндбада-мореплавця у декоративному обрамленні традиційного арабського орнаменту.


Сприйняття мистецтва. Узагальнення вивченого з теми "Художній образ". Підсумкове теоретико-практичне заняття "Клуб мистецтв" на тему "Як твориться образ?".
6 клас
Тема і зміст уроку

ДатаЗображення на площині. Елементарна побудова природних форм, в основі яких лежить геометрична подібність зображення (овочі, фрукти).


Зображення на площині. Побудова складних за формою предметів шляхом вичленення в їх будові простих геометричних форм (різні за формою глечики, вази, бідони). Силуетне рішення.


Сприйняття мистецтва. М. Сар’ян. Прикладна діяльність. Співвідношення локальних кольорів. Створення кольорової гармонії в аплікаційній композиції за мотивами творчості М. Сар’яна "Дари осені".


Прикладна діяльність. Відтворення тональних співвідношень в декоративній композиції за уявою "Гілка дерева з плодами та листям".


Сприйняття мистецтва. Скульптура. Зображення в об’ємі. Динаміка композиції та контраст форми в рельєфній роботі "дари природи".


Прикладна діяльність. Стилізоване рішення мотивів різних за формою дерев у підсумковій декоративній композиції "Ліс моєї фантазії".


Прикладна діяльність. Завершення підсумкової декоративної композиції "Ліс моєї фантазії".


Сприйняття мистецтва. Узагальнення вивченого матеріалу з теми "Форма" (площина, конструкція, об’єм).


Зображення на площині. Розвиток просторової уяви учнів та відтворення об’єму форми. Виконання вправ на побудову об’ємних геометричних тіл (куб, циліндр), які розміщені на різному рівні відносно лінії горизонту (вище, нижче, по середині).


Зображення на площині. Виявлення об’єма форми предмету за засобами світлотіні. Виконання елементарного натюрморту з двох предметів, наближених за формою до геометричних тіл за уявою в техніці гризайлі.


Зображення на площині. Відтворення об’єму форми засобами світлотіні за допомогою штрихування (конус, циліндр).


Зображення на площині. Вправи з відтворення впливу оточуючого кольорового середовища на предмет білого кольору (куля) в трьох варіантах колірного середовища (жовто-синього, жовто-червоного, синьо-червоного). Етюди з натури.


Сприйняття мистецтва. Імпресіонізм. Відтворення дійсності у стилі імпресіонізму. Зображення на площині. Відтворення святкового настрою. Компонування підсумкової творчої роботи "Святкова ялинка на майдані".


Зображення на площині. Відтворення святкового настрою в пейзажній роботі "Святкова ялинка на майдані". Робота у кольорі з використанням техніки крапкування.


Сприйняття мистецтва. Узагальнення вивченого матеріалу з теми "Світлотінь".


Прикладна діяльність. Паперопластика. Сполучення геометричних тіл в об’ємній декоративній композиції "Різдвяна зірка", "Новорічна іграшка".


Сприйняття мистецтва. Первісне мистецтво. Звіриний стиль та рослинні мотиви в ужитковому мистецтві народів різних континентів. Урок-бесіда "Витоки традиційного стилізування та його розвиток в різних культурних регіонах".


Зображення на площині. Відтворення стильових закономірностей первісного мистецтва в анімалістичній композиції за мотивами наскельного живопису "Бізони", "Мамонти", "Шаблезубий тигр на полюванні".


Прикладна діяльність. Паперопластика. Створення декоративних образів тварин у техніці орігамі.


Прикладна діяльність. Сполучення рослинних та тваринних елементів у ескізній роботі за мотивами індіанського та маорійського ужиткового мистецтва "Тотемний стовп".


Прикладна діяльність. Розробка орнаменту з поєднанням стилізованих зображень рослин та тварин за мотивами ужиткового мистецтва древніх скіфів, германців, слов’ян (на вибір).


Прикладна діяльність. Символізм української вишивки. Імітація вишивки в українському народному стилі з використанням рослинного та тваринного мотивів.


Зображення на площині. Творчий натюрморт за уявою з предметів, що визначають епоху – "Трипільські мотиви", "Зброя вікінга", "Українська світлиця".


Підсумкова робота в довільній техніці та виді діяльності. Відтворення мотивів ужиткового мистецтва різних епох та культурних регіонів в ескізній роботі за уявою "Гобелен норманів", "В князівській палаті", "Український сувенір".


Завершення в кольорі підсумкової творчої роботи.


Сприйняття мистецтва. Узагальнення вивченого матеріалу з теми "Форма і зміст".


Зображення на площині з елементами прикладної діяльності. Передача основних особливостей пропорційної будови чоловіка і жінки в роботі за уявою "Дизайн спортивного одягу"

(контурне рішення).

Зображення на площині з елементами прикладної діяльності. Завершення в кольорі роботи за уявою "Дизайн спортивного одягу" (контурне рішення).


Сприйняття мистецтва. Портрет як жанр в мистецтві. Зображення на площині. Вправи з передачі пропорційної будови людського обличчя. Відтворення особливостей характеру людини в учбовій роботі "Дружній шарж".


Зображення в об’ємі. Відтворення пропорційної будови людської фігури та динаміки її руху в скульптурній роботі за уявою "Футболіст", "Хокеїст", "Гімнастка".


Зображення на площині. Особливості пропорційної будови дітей в ескізній роботі за уявою "Веселі старти".


Сприйняття мистецтва. Побутовий жанр. Зображення на площині. Порівняльна характеристика пропорційної будови дорослих і дітей у роботі за уявою "Сімейний відпочинок", "Йдемо у цирк".


Сприйняття мистецтва. Історичний, батальний та міфологічний жанри. Відтворення пропорційної будови людини та динаміки й експресії руху у сюжетній композиції за уявою "Мушкетери короля".


Завершення в кольорі композиції за уявою "Мушкетери короля".


Сприйняття мистецтва. Узагальнення вивченого матеріалу з теми "Людина та природний світ".


7 клас
Тема і зміст уроку

ДатаСприйняття мистецтва. Використання законів перспективи у графічних творах. Зображення на площині. Абстрактна композиція "Простір".


Сприйняття мистецтва. Використання засобів повітряної перспективи у творах живопису. Зображення на площині. Створення абстрактної композиції "Безкінечний коридор".


Зображення на площині. Побудова фронтального інтер’єру за уявою "Моя кімната", "Спортзал".


Зображення на площині. Побудова кутового інтер’єру за уявою в практичній роботі "Акваріум в інтер’єрі".


Зображення на площині. Відтворення лінійної та повітряної перспективи в творчій композиції за уявою "Дерево серед степу".


Зображення на площині. Побудова підсумкової сюжетної композиції "Прогулянка в осінньому парку".


Зображення на площині. Завершення в кольорі підсумкової сюжетної композиції "Прогулянка в осінньому парку".


Сприйняття мистецтва. Узагальнення вивченого матеріалу з теми "Художні засоби зображення простору".


Сприйняття мистецтва. Архітектура. Образ в архітектурі.


Зображення на площині. Побудова зображення будинку у кутовій перспективі.


Зображення на площині. Створення композиції за уявою "вулиця рідного міста".


Сприйняття мистецтва. Монументальне мистецтво. Прикладна діяльність. Імітація вітража в готичному стилі.


Зображення на площині. Створення сюжетної композиції "Вулиця середньовічного міста".


Зображення на площині. Виконання в кольорі сюжетної композиції за уявою "Вулиця середньовічного міста".


Сприйняття мистецтва. Узагальнення вивченого матеріалу з теми "Об’ємно-просторова форма. Архітектура і місто".


Прикладна діяльність. Паперопластика. Колективна робота "Різдвяний вертеп".


Сприйняття витоків етнічної культури українців. Зображення на площині. Створення сюжетної композиції за мотивами народних традицій "Різдвяне надвечір’я".


Зображення на площині. Завершення в кольорі сюжетної композиції за мотивами народних традицій "Різдвяне надвечір’я".


Зображення в об’ємі. Відтворення динаміки та експресії форми в об’ємі. Зображення тварини в русі "Вітер-кінь".


Зображення на площині. Відтворення виразного природного середовища в сюжетній композиції "Арізона", "Пустеля".


Зображення на площині. Завершення в кольорі сюжетної композиції "Арізона", "Пустеля".


Сприйняття мистецтва. Дизайн та архітектура. Зображення на площині. Організація простору в природному середовищі в поєднанні з архітектурною спорудою. Створення дизайн-проекту "Будинок на лоні природи".


Зображення на площині. Завершення в кольорі дизайн-проекту "Будинок на лоні природи".


Прикладна діяльність. Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику.


Прикладна діяльність. Завершення в кольорі плакату на екологічну тематику.


Сприйняття мистецтва. Узагальнення вивченого матеріалу з теми "Природа і культурне середовище людини".


Сприйняття мистецтва. Мистецтво графіки. Прикладна діяльність. Різні стильові особливості шрифтової грамоти. Виконання вправи у стилі граффіті.


Прикладна діяльність. Створення ескізу Великодньої листівки з використанням шрифту.


Прикладна діяльність. Розробка ескізу емблеми класу, спортивної команди.


Прикладна діяльність. Створення подарунка (іграшка, сувенір).


Зображення на площині з елементами прикладної діяльності. Створення дизайнерської розробки "Дитячий майданчик" – компонування зображення.


Зображення на площині з елементами прикладної діяльності. Завершення в кольорі дизайнерської розробки "Дитячий майданчик" – компонування зображення.


Зображення на площині. Підсумкова сюжетна композиція "Місто майбутнього".


Зображення на площині. Виконання в кольорі підсумкової сюжетної композиції "Місто майбутнього".


Сприйняття мистецтв. Узагальнення вивченого за курс образотворчого мистецтва.