asyan.org
добавить свой файл
1

Сім дхату тіла


7. Сім дхату тіла
Дхату – значить «тканина», або буквально «підтримувати, живити». Вони є основою фізіологічної діяльності організму. Дхату спричиняє ріст тіла, постачає його структурними елементами й живильними речовинами. Це матерія, що є результатом діяльності трьох дош.

При переварюванні їжі утворюється перша тканина – раса, вона трансформується в ракту й так далі, тобто у процесі життєдіяльності організму кожна попередня тканина фізіологічно трансформується в наступну тканину.

У процесі трансформації однієї тканини в іншу формуються вторинні або допоміжні тканини, а також вторинні продукти.
Основні функції тканин тіла (дхату)

та їх трансформація


Дхату

Основні функції

Процес трансфор-мації

Вторинні,

тканини

Вторинні продукти

Результат порушен-ня функції дхату

1

2

3

4

5

6

Раса


плазма, «сік» - хілус, що з'являється в процесі травлення їжі і є її сутністю; шкіра тіла
підживлення, живить всі тканини організму, циркулює по каналах тіла за допомогою вати

перетворюється в кров

грудне молоко, менстру-альна кров у жінок

слиз

ослаблена раса приводить до нагромадження слизу (вторинного продукту) – бронхіальна астма й інші захворювання


1

2

3

4

5

6

Ракта

кровообіг і кров: червоні кров'яні тільця (гемоглобін)
дає тканинам силу, тілу колір і блиск, складається з раси й пітти

живить м'язижовч, що входить у кал

якщо виробляється мало крові, то це приводить до надлишку жовчі (пітти) – дратівливість і злість

Мамса

м'язова тканина – дає людині відчуття безпеки
продовжує існування організму, є похідним раси й ракти

містить ферменти, що створюють умови для формування жирувідходи, які накопичуються в різних отворах тіла

зменшення є причиною слабості, а велика кількість веде до тучності – утворення злоякісних пухлин

Медас

жирова тканина, на санскриті – снєха («змазувати», «любов»)
змочує й змазує суглоби, захищає мамсу й астхі, розвиває здатність любити

створює умови для форму-вання й підтримки кісток

жирові відкла-дення

на животі

піт


надмірно товсті люди не змогли реалізувати потребу в любові1

2

3

4

5

6

Астхі


кістки, тверді структури тіла
підтримує мамсу й медас, не обновляється

створює умови для форму-вання маджджі і захищає йогозуби
волос-ся на тілінігтікістки стають крихкими

Маджджа

кістковий мозок, мозок
похідна астхі, змазує тіло

живить шукру
волос-ся на головів очах сльози й блиск


тьмяні й погаслі очі: у важко хворих людей очі блищать, тому що організм бореться, використовуючи кістковий мозок

Шукра

сім’я (сперма і яйцеклітина) – біла, клейка, рідка


почуттєве задоволен-ня, любов і вагітність, породжує нове життя


є основою оджаса й концентрованою творчою енергією

втрата сімені позбавляє можливості творити й створювати, концентруватися й займатися духовною діяльністю, послаблює оджас

шукра – це апогей функціонування фізіології організму, вона є квінтесенцією їжі (з 1 кг їжі з'являється міліграм шукри); сублімоване сім’я перетворюється у творчу енергію


У результаті трансформації всіх семи дхату з'являється життєва енергія в тілі – оджас – прояв нашої імунної системи й сутність дхату, тобто захисна сила організму. Він запобігає розпаду й дегенерацію тіла та охороняє від хвороб.

Згідно Аюрведі існує:


Грубий оджасНаддуша (Параматма20) перебуває у серці всіх живих істот і являється джерелом як духовної, так матеріальної енергії

Тонкий оджас

10 грам енергії, які поширені по всій шкірі й створюють ауру тіла

9 крапель енергії у серці, які дають йому можливість битися


Руйнування оджасу приводить до імунодефіциту (СНІДу), у результаті чого зупиняється серце й наступає смерть.


«Надмірні фізичні навантаження, піст, груба їжа, недоїдання, вітер і сонце, страх, горе, не підсолоджені напої, пильнування вночі, надмірне виділення (слизу, крові, сімені), старість і поранення є причинами зменшення оджасу»

[Чарака-самгіта, Сутрастхана, XVII (1), 76-77]


У процесі перетворення однієї дхату в іншу виникають вторинні продукти, тобто відходи (мали52), які виводяться з організму з потом, сечею, фекаліями, через вуха, очі, ніздрі, рот, геніталії, нігті тощо. Згідно їхнього стану визначається стан самої тканини та встановлюється точний діагноз. Від них потрібно завжди звільнятися.

Те, що поглинається (засвоюється) із їжі (раса), і те, що виводиться назовні (мала), повинно перебувати в рівновазі. Ця рівновага в тілі підтримує баланс дхату.


Засвоєння їжі

↑ більше

надлишкове харчування

→ ожиріння й інші порушення

Виведення відходів

↓ менше
Засвоєння їжі

↓ менше

недостатнє харчування

→ слабість і втрата ваги

Виведення відходів

↑ більше


У результаті порушення травлення, коли дхату перетворюються одна в іншу, утворюються токсини (ама), які заважають утворенню оджаса. Оджас й ама – дві протилежні сили. Чим більше ами, тим менше оджасу і навпаки. Яскрава аура людини свідчить про сильний оджас й відсутність ами, про духовне й фізичне здоров'я.

Емоційний стан людини, що не перебуває на духовному рівні, багато в чому залежить від його фізичного стану. На духовному рівні емоційний стан не залежить від фізичного стану, тому що ціль духовної практики – подолати розум.

Тіло людини має імунну систему для збереження життя, навколишнього середовища й для зменшення сили впливу на нас усіляких сутностей тонкого світу. Кожна жива істота в людській формі, або у формі нерухомих живих істот, або у формі нижчих рухливих живих істот має імунну систему. Кожна жива істота відповідно до складу свого розуму поміщається в певне середовище й, перебуваючи в тій або іншій формі життя, має для свого проживання відповідне природне середовище. Наприклад, хтось живе у воді, хтось у землі, хтось у тілах інших живих істот, але для всіх їх середовище перебування є природним для їхньої форми тіла й не приносить їм занепокоєння.

Імунна система допомагає зберегти рівновагу в зіткненні із силами природи. Але якщо жива істота попадає в неприродні умови, то імунна система не може допомогти живій істоті. Наприклад, метелик летить на вогонь, але гине від спеки, тому що для метелика вогонь є неприродним середовищем. Також і риба, витягнена з води, гине, тому що потрапила в неприродне для її життя середовище. Людина, потрапивши в матеріальний світ, споконвічно має природне середовище для свого проживання, але, століттями віддаляючись від Бога, створюючи й «поліпшуючи» умови життя для себе, тобто створюючи ілюзорні умови життя, вона руйнує природне середовище. Нещадно експлуатуючи ресурси планети, забруднюючи планету отруйними продуктами відходів промислових підприємств, руйнуючи екологію, людина добровільно погіршує умови для свого проживання. Ріст великих міст, асфальтування вулиць і площ, забруднення рік відходами підприємств – всі ці фактори порушують дихання землі. Наприклад, коли людина працює на шкідливому виробництві, вона порушує роботу легенів, точно так само важко дихати планеті, на якій ми живемо. Земля теж живе подихом і на вдиху вона вбирає в себе разом з енергією планет сморід, створений людиною при видиху – віддає забруднену енергію, тому так важко людині дихати в більших містах. Тут земля одягнена в бетон й асфальт, про яке ж природне повітря може йти мова. Ми намагаємося на вихідні дні виїхати за місто, щоб набратися свіжого повітря, але й до цих здорових куточків землі ми ставимося так само по-варварськи, забруднюючи їх. Усіляке сміття, машинне масло, бензин, залишки їжі, пакети, банки – це ж неприродне середовище для життя. Спробуйте у своїй власній квартирі так насмітити, як ви будете почувати себе в такій обстановці? Далеко не кращим образом. Крім того, до сміття будуть залучатися сутності, для яких це середовище буде природним. Миші, пацюки, таргани, мухи дуже швидко потягнуться в це середовище перебування. Те, що людина опустилася до такого рівня свідомості, що до нього залучилися нижчі сутності, говорить про те, що людина сама готує собі майбутнє втілення в нижчих формах життя.

Крім того, незнання законів природи приводить до того, що людина, руйнуючи екологію, створює неприродні умови для проживання не тільки собі, але й своїм меншим братам. Незнання законів Бога не звільняє нас від відповідальності, і тому, роблячи гріховні дії, ми збільшуємо свою карму, тобто ми будемо відповідати за вчинене в майбутньому житті. Ріст лікувальних установ і ветлікарень не зможуть допомогти імунній системі людини, як би суспільство не пишалося досягненнями сучасної науки й медицини. Намагаючись витрачати величезні засоби для лікування фізичного тіла, суспільство дозволяє тим самим людям творити зло. Заохочуючи вільний секс, люди придумують усілякі методи й способи для лікування венеричних хвороб, наприклад, СНІДу, але ніхто не замислюється над тим, що не цього чекає від них Бог. Тому люди повинні припинити гріховні дії, і стали жити за Його законами, а не за законами, створеним недосконалим розумом людини. Але наше суспільство скоріше буде шукати засоби для боротьби із хворобами, чим відмовиться від почуттєвих задоволень.

Говорячи про гармонію з природою й не знаючи, що гармонія природи й імунітет людини повністю залежать від того, наскільки щиро люди виконують закони Бога. Їжа, якою вони намагаються нагодувати своє фізичне тіло, стає отрутою, тому що вбита плоть інших живих істот не може дати гарну й природну кров, – вона є неприродною для нашого організму, тому не переварюється належним чином, а лише засмічує нашу кров жовтою жовчю, чорною жовчю, пекучими соками й слизом. Їжа, будучи нечистою, створює аму або шлаки в тілі. Людина не замислюється над тим, що крім фізичного тіла, що підтримується їжею, існує й тонке тіло, що також підтримується за рахунок прийому їжі. Їжа створює розумовий настрій, і тому нечиста їжа створює нечисті думки, а нечисті думки блокують канали нервової системи.

Однією з головних причин ослаблення імунітету є секс, коли під час оргазму викидається сім’я. Сперматозоїди і яйцеклітини є кінцевим продуктом трансформування нашої їжі. Весь процес травлення спрямований на те, щоб дати закінчений продукт їжі. Їжа проходить довгий шлях, що починається із прийому її через рот. Потім вона проходить чотири процеси переварювання. У цьому процесі беруть участь шлунок, печінка, тонкий кишечник, товстий кишечник й у процесі переварювання їжа перетворюється в чотири вологи в тілі, які послідовно трансформуються в сім дхату тіла. Кінцевий продукт трансформації їжі через дхату тіла – це відтворююча тканина (сперматозоїди і яйцеклітини). Статева енергія, якщо вона не викидається під час оргазму, перетвориться у творчу й духовну енергії. Чим сильніша статева енергія, тим сильніша імунна система. І тим менше хвороб з'являється в нашому тонкому й грубому тілах. Секс скорочує тривалість нашого життя, особливо він шкідливий людям похилого віку, тому що викид сімені супроводжується сильною напругою й найчастіше разом з сіменем викидається й життя, тому що від сильної хтивості серце повністю викидає кров, і це відразу вбиває серце.

Крім того, ті, хто надмірно захоплюється сексом, викидаючи, таким чином, свою життєву силу, одержують кволе хворобливе тіло з ослабленим імунітетом у наступному втіленні, і все своє життя вони будуть страждати від хвороб тіла, тому що імунна система, або життєва сила витрачені в минулому житті, і не в змозі захистити тіло. Це божевілля породжує й психічні розлади, тому що божевільні бажання приводять до шаленості розуму.
Питання для перевірки знань:
7.1. Дхату – основа фізіологічної діяльності організму.

7.2. Характеристика сіми дхату та їх функції.

7.3. Допоміжні та побічні продукти, що з’являються у процесі трансформації дхату.

7.4. Хвороби, які виникають у процесі порушення функцій дхату.

7.5. Оджас – прояв імунної системи і сутність дхату.

7.6. Баланс засвоєної їжі (раса) та відходів, що виводиться з організму (мала).

7.7. Залежність емоційного стану людини від фізичного.
Тестові завдання для перевірки знань:
7.1. Покажіть послідовність трансформації однієї тканини тіла (дхату) в іншу (поставте цифри 1-2-3-4-5-6-7):

1 Плазма (раса)

Кістки (астхі)

М’язи (мамса)

Кістковий мозок

(маджджа)

Кров (ракта)

Жир (медас)

Сім’я (шукра)
7.2. Які основні функції тканин тіла (дхату) (оберіть відповідні варіанти):

1 Плазма (раса)

Продовжує існування організму, є похідним раси й ракти

2 Кров (ракта)

Змочувати й змазувати суглоби, захист мамси й астхі, розвиток здатності любити

3 М’язи (мамса)

Підтримка мамси й меди, не обновляються

4 Жир (медас)

Похідна астхі, змазує тіло

5 Кістки (астхі)

Почуттєве задоволення, любов і вагітність, виробляється відповідно до місячного циклу, породжує нове життя

6 Кістковий мозок

(маджджа)

Підживлення, тобто живить всі тканини організму, циркулює по каналах тіла за допомогою вати

7 Сім’яна рідина

(шукра)

Дає тканинам силу, тілу колір і блиск, складається з раси й пітти


7.3. Які вторинні (допоміжні) тканини тіла (дхату) утворюються у процесі трансформації (оберіть відповідні варіанти):

1 Плазма (раса)

Жирові відкладення на животі

2 Кров (ракта)

Зуби

3 М’язи (мамса)

Волосся на голові

4 Жир (медас)

Творча енергія

5 Кістки (астхі)

Грудне молоко, менструальна кров у жінок

6 Кістковий мозок

(маджджа)
7 Сім’яна рідина

(шукра)

7.4. Які вторинні продукти тіла (дхату) утворюються у процесі трансформації (оберіть відповідні варіанти):

1 Плазма (раса)

Волосся на тілі, нігті

2 Кров (ракта)

Сльози і блиск в очах

3 М’язи (мамса)

Слиз

4 Жир (медас)

Жовч, що входить в кал

5 Кістки (астхі)

Відходи, які утворюються в різних отворах

6 Кістковий мозок

(маджджа)

Піт

7 Сім’яна рідина

(шукра)
7.5. Залежність засвоєння їжі від виведення відходів (оберіть відповідні варіанти):

1 Ожиріння й інші порушення

Недостатнє харчування → засвоєння їжі менше → виведення відходів більше

2 Слабість і втрата ваги

Надлишкове харчування → засвоєння їжі більше → виведення відходів меншеВедичні знання про здоров’я