asyan.org
добавить свой файл
1
Стародавня земля Сіверян


8-9.03; 14-15.06; 24-25.08

1 день
8.00 – відправка. 9.30 – Козелець: собор Різдва Богородиці, споруджений у 1752 р. матір’ю Григорія Розумовського графинею Наталією Розумовською, його будував архітектор Іван Григорович-Барський, я кий досягнув своїми творіннями вершини стилю українське бароко. В нижній церкві, що знаходиться під землею, знаходиться склеп з прахом графині. Історія роду Розумовських дивовижна. Небачений злет від простих збіднілих козаків до придворних осіб. 11.30 – прибуття до Чернігова. Екскурсія починається з  дитинця та Валу: найстаріший в Україні Спасо-Преображенський собор, що був збудований братом і одвічним суперником Ярослава Мудрого князем Мстиславом Хоробрим у 1036 році, колегіум, Борисо-Глібський собор, Катерининська церква. Не можна не відвідати і будинок генерал-губернатора, в якому зараз розміщується історичний музей ім. Василя Тарновського, власника знаменитого маєтку у Качанівці. Сто років тому він подарував свою колекцію Чернігівському земству, яка і стала основою теперішнього музею. Обід. Болдина гора для Чернігова теж саме, що Печерськ для Києва. Завжди це був центр духовного життя. Відвідання Троїцько-Іллінського монастиря з комплексом печер та підземних церков ХІ- ХVІІІ столітть, що були засновані Преподрбним Антонієм Печерським. Колись старець був змушений переховуючись від Ізяслава переселитися до Чернігова. Тут він і заклав другий за значенням і розмірами підземний монастир на Русі. П’ятницька церква – найдосконаліший зразок пізньоруської архітектури. Збудована в останні століття перед загибеллю Київської Русі, церква має дуже гармонійні і пропорційні риси. По закінченню екскурсій поселення до готелю.
2 день
Від’їзд до Новгорода-Сіверського. 11.00 – прибуття. Сьогодні це маленьке містечко з населенням 13 тис. чоловік. Але є три  обставини які виштовхують його з розряду провінційності.  Перше  - це зачарована Десна, – огинає місто майже з усіх боків, утворюючи велетенське плесо, що стає ще більшим під час паводків. По-друге місто деякий час  було центром губернії, а по-третє, є батьківщиною другого президента України. Остання обставина і пояснює чому місто сьогодні виглядає так гарно. Всі пам’ятки відреставровано. Побудовано чотири-зірковий готель. Новий залізничний вокзал, не гірший за Південний у Києві. Екскурсія по місту починається зі Спасо-Преображенський  монастир, який починає свою історію ще з ХІІ ст. можливо цей монастир є найбілшим в Україні: периметр стін досягає 4 км. На його території розташований однойменний собор (1796 р.), який спорудив знаменитий санкт-петербурзький архітектор італійського походження Джакомо Кваренгі. В різні часи були побудовані Палатний корпус з Петропавліською церквою (1693 р.), будинок митрополита з Іллінським храмом, келії, бурса, надбрамна церква (1699 р). Музей «Слова о полку Ігоревім». В трагічній битві на Кальці провідну роль відіграв новгород-сіверський князь Ігор. Під час ІІ Світової війни в монастирі був концтабір, де загинуло від 15 до 20 тис чоловік. При вході встановлено надзвичайно виразний і витриманий в пропорціях пам’ятник жертвам фашизму. Обід. Продовження екскурсії: Замкове городище з середньовічними валами, Успенський собор (1671 р) з рисами архітектури Московської Русі. Тріумфальна арка, побудована на честь приїзду Катерини ІІ, вона прикрашена гербами 10 повітів, що входили до складу Новгород-Сіверської губернії. Пам’ятник князю Ігорю на центральній площі міста, торгові ряди ХVІІ - ХІХ ст, гімназія (1804 р), де свого часу навчались відомий російський терорист М. Кибальчич, педагог К. Ушинський, перший ректор Київського університету М. Максимович. 15.30 – виїзд до Києва.20.00 – повернення.
Вартість: 449 грн (проїзд - автобус, екскурсійне обслуговування з вхідними квитками, проживання: 2-3 місні номери зі зручностями, 2 обіди).