asyan.org
добавить свой файл
1 2 ... 5 6


Співомовці


рідної землі

Тальнівська

загальноосвітня школа

І - III ступенів № 1

Черкаської області

« Ми - сини і доньки

прапредка Орія, землі і світла »

(із досвіду роботи зразкового дитячого фольклорного колективу « Веснянка » )

Художній керівник:

Романченко Ніна Іванівна

учителька рідної мови та літератури


2008

МИСТЕЦТВОЗНАВЦІ


МИЦИК

Вадим Федорович
РОМАНЧЕНКО

Ніна Іванівна

Бережімо все своє рідне, бережімо його,

щоб не виродитись, щоб не забути народу,

з якого ми вийшли...

Бережімо свої звичаї, мову, і тим збережемо

національну істоту свою.
Іван Огієнко« Діти, ви прилучитесь до наших українських духовних скарбів, дізнаєтесь багато того чудесного й прекрасного, що було за сімома замками нашого дорослого безпам’ятства, наберетесь сили й мудрості, причастившись із немрущого животворного джерела народної творчості і, дасть Бог, разом з батьками почнете вчитись жити краще, багатше, добріше, повертаючи собі все забуте, знаходячи втрачене… » - так звертаюсь до наймолодших, котрі вперше прийшли на заняття зразкового фольклорного колективу

« Веснянка ».

Вже більше десятка років діти школи залучені до творчого пізнання культурної спадщини нашого народу, до розкриття краси української обрядовості, духовного світу української нації, її фольклору, традицій побуту.

Творчий гурт - учасник і переможець багатьох художніх оглядів - конкурсів, концертів.
- Весна 1997 року - учасник і переможець ( II місце ) обласного
огляду - конкурсу дитячих художніх колективів « Скарбничка
майбуття ».

Колектив названо « Веснянка ».
- 1998 рік - учасник і дипломант обласного огляду художніх колективів « Таланти твої, Черкащино » та переможець обласного конкурсу дитячих художніх колективів « Скарбничка майбуття ».
- 1999 рік - вручено Грамоту за II місце в обласному огляді-конкурсі дитячих художніх колективів « Скарбничка майбуття».
- 2000 рік - « Веснянка » стала переможцем ( І місце ) обласного огляду - конкурсу дитячих художніх колективів « Скарбничка майбуття ». Учасники колективу взяли участь у гала - концерті «Таланти твої, Черкащино ».

- 2001 рік – переможець ( I місце ) Першого обласного огляду – конкурсу « Грайлива веселка ».
- 2002 рік - переможець ( І місце ) та дипломант II обласного конкурсу « Грайлива веселка ».
- 2003 - 2006 роки - учасники фольклорного колективу « Веснянка » - переможці ( III і II місця ) та дипломанти районних і обласних оглядів - конкурсів дитячої творчості « Грайлива веселка ».
- 2007 рік - колектив « Веснянка » зайняв І місце у VII
обласному огляді - конкурсі дитячих художніх колективів

« Грайлива веселка ». Присвоєно високе звання « Зразковий дитячий фольклорний колектив ».
- Травень 2007 року - учасник та дипломант Міжнародного фольклорного дитячо - юнацького фестивалю « Княжа династія », що відбувався у місті Львові.

Фахівці та організатори фестивалю високо оцінили виступ колективу, який підкорив увесь зал глибиною народної творчості. Відомі українські фольклористи відзначили значення великого ритуального дійства - колядування на зажинки.

- Березень 2008 року - зразковий дитячий фольклорний колектив
« Веснянка » став переможцем ( І місце ), дипломантом VIII
обласного огляду - конкурсу творчих дитячих колективів
«Грайлива веселка ».

Свята Сонячного Кола - це віковічний світогляд нашого українського народу, це великий духовний масив народної культури із піснями та дійствами, із хлібом та вбранням, музикою та танцями, рухами та символами, із щирою душею та добрими словами.

Чотири свята Сонячного Кола і три його присвятки становлять світотворчу семичинну величину. Це Коляда, Великдень, Купайло, Калита та присвятки - Колодій, Зелена неділя, Весілля Свічки.
Кожне дійство має свої святощі, відсвічує притаманними йому барвами, видзвонює мелодіями та природними інтонаціями. Через них наші предки входили в ритми Сонця й Землі, пізнавали світ, ріднилися із ними і жили в єдності з його джерелами та виявами.

Така спільність духовно наповнювала їхнє життя, спонукала до творчості, до священних дійств у Храмі Природи.

Здійснює Сонце своє Золоте Коло. Із ним вершить коло своєї творчості наш народ.

Саме про це, тобто про дальше побутування найосновніших свят нашого народу піклується зразковий фольклорний колектив « Веснянка » - дипломант Міжнародного фольклорного дитячо -юнацького фестивалю « Княжа династія ».

Уже більше десятка років він іде духовною дорогою предків і спонукає до цього юних і дорослих глядачів і слухачів.

Натхненник і духовний наставник колективу юних фольклористів - Вадим Федорович Мицик - відомий учений - етнограф, фольклорист, дослідник Трипільської культури, автор багатьох книг, директор Тальнівського музею історії хліборобства, лауреат Премії ім. В. Хвойки з археології та ім. Максимовича з краєзнавства, член Національної спілки народних майстрів, Заслужений працівник культури України. Ще з 1966 року він почав записувати різні зразки народної творчості, особливо обрядової. Уже тоді зайнявся дослідженнями народних свят як основних у світогляді нашого народу. Спочатку це були свята Коляди й Купала. Окрім описів, відродив їх святкування у селах Тальнівщини, описав ритуальні дійства, пісні, танці, виголоси, побажання Свят Сонячного Кола.

Співпраця з цією талановитою людиною принесла великі успіхи - ми відтворили усі ці свята в їхній первісній основі, показали у дійствах цю величну красу, повернули її в духовний ужиток нашим людям.

Фольклорний колектив « Веснянка » постійно виступає із новими та оригінальними програмами, широко використовує старожитності, елементи давніх ремесел: серпи, вила - трійчата, рублі, макітри, глечики, триколоси та ін. У сценарії народних свят вводимо ритуальні дійства з хлібом. Доносимо глядачеві, що хлібопечення в Україні являється високим витвором народного мистецтва. А тому у руках юних аматорів бачимо калиту, весільні короваї, великодні пироги, калачі, богачі, книші, шишки, духмяні паски та інше. Після виступів діти роздають хліб людям. Цим ми підносимо його до найвищої святості українського народу, котра всебічно визначає і підтримує його життя.

Короваю, короваю,

Без кінця і краю,

Як світ ясний,

Усім красний

Від краю й до краю.
Часто на сцені звучать пісні та виголоси про величний хліб:
Нам Бога не вчить,

Як хліб родить.

Хліб на столі, як сонце в небі.

Добра хата хлібом багата.

Паляниця - хлібові сестриця:

як пух, як дух, як милеє щастя.

Житній хліб пшеничному калачеві дід.

Щоб день вівся та хліб ївся.

Дай вам Боже з семи печей

хліба їсти.

Щоб вас завжди святії

приймали хлібом.


Кожне заняття колективу розпочинається молитвою до хліба:
Хліб наш насущний,

Ти наша міць і сила,

Ти наша праця і думка,

Наше щастя й здоров'я.

Ти - держитель нас на Землі,

Наші крила й підпора.

Тобі наша праця й пісня,

Вседенні труди і всеночні думи,

Ти нам найпотрібніший і найсмачніший.

Хвала тобі,

Що держиш нас на світі,

Що з кожною зернинкою

Вливаєш у наші жили краплинки Сонця,

Дух неба і соки Землі!

Хвала тобі,

Що єднаєш нас із предками,

Вселяєш надію,

Даєш спожиток і вічність!

Хвала тобі,

Що звеличуєш нас і сьогодні,

І завтра, навіки вічні!

Хлібе святий!

Додай нам здоров'я і щастя,

Душі радості, а думці силу.

Дай росту, зваги, єдності і спільності,

Поєднай і укріпи для добра, честі і слави

В ім'я рідної України!

Слава тобі,

Бо ти - наша міць!

Бо ти - наше життя!

Бо ти - наше сонце!Готуючись до показу народних свят та обрядів, діти шиють сценічні костюми, виготовляють ритуальні предмети: віху на Зелену неділю, купайлицю на Купайла, шумові ворота на зустріч весни, сплітають тин, розмальовують піч, збирають старовинні рушники та інші обереги, сплітають вінки, в'яжуть стрічки, розписують писанки, вчаться випікати хліб та паски. Особливо зацікавила учнів та батьків виставка великодніх виробів.

Добра слава завжди швидко лине. Дійшла вона до Черкас, Києва, Львова. Юні артисти з пізнавальною народознавчою програмою виходять на сцену, несуть нашу щиру українську пісню до людей, одухотворяються самі, розкривають красу й силу звичаїв та обрядів народу, возвеличуються і відчувають велику гордість за Україну.

Діти - наше майбутнє, надія батьків, квітуча поросль, продовжувачі роду і його справ. Хай же з'являються у школах ентузіасти народної культури та оживлять і облагородять дитячі душі світлом пісень і звичаїв, краси і добра.
Дослідник і збирач народних перлин Вадим Мицик та зразковий фольклорний колектив « Веснянка » пропонує вам сценарії свят Сонячного Кола, народних обрядів, ритуальних дійств.

Візьміть разом із своїми вихованцями в душу сонячне світло, і тоді кожен ваш день буде оспіваний піснею, уславлений щирим словом, розквітлий радістю.


Віночок мій зелений

( Благословенно Зеленим Вір'ям )

Ритуальне дійство у Зелену Неділю ( Трійцю )
Будьте здорові, добрі люди, із Зеленими Святками! Вшанування розквіту рідної землі, усього сущого в ній, тих духів, що населяють її поля, води і ліси, оберігання від усього того, що несе згубу, поминання померлих - усе це становить основу цього пресвітлого свята, становить величну картину життя наших людей у любові й добрі до всього, що є на небі та на землі, величає та опоетизовує його.Зустрічаються Весна і Літо
Весна. Передаю тобі, брате Літо, свою зелену корону і всі зелені шати. До цього пишного цвіту додай красного плоду, врожаю і статків.
Літо. Дякую тобі, сестро - весно, з надією і вдячністю беру я ці дари і позолочу їх стиглістю й дорідністю, надам доброго смаку й поживності задля життя статного,

Весна одягає вінок Літу. Одне одному кланяються.

Виходять хлопці. У них у руках квітуча тичка, обмаяна від низу до верху із трави та квітів. На верху обмаяне колесо.
Олексій. Хай наша віха вихається від землі до неба!

Микола. Такої гарної віхи вже давно не було на нашій вулиці.

Ярослав. Щоб кругом неї не тільки дівчата, а й уся вулиця крутилась.
Василь. Зраділи ми літу, Зеленій Неділі та не бачили, які дівчата вінки сплели.

З'являються дівчата, одна одній на голови одягають вінки.

Співають пісні.

Зав'ю вінки та на всі святки,

На всі святки, на всі празники.

Ой рано - рано, на всі празники.

В бору сосна колихалась,

Дочка батенька дожидалася.

Ой рано – рано дожидалася

« Мій батеньку, мій голубонько,

Прибудь до мене хоч на одне літо,

Ой рано - рано, на одне літо ».следующая страница >>