asyan.org
добавить свой файл
1


стр. из
Дата друку 27/2/2008 02:45:00 PM

Сир чи сирний продукт? Назва подібна — різниця величезна
Як вибрати високоякісний твердий сир? Останнім часом цим запитанням переймається дуже багато людей. Особливої актуальності воно набуло на тлі недавнього «сирного конфлікту», який розгорівся між Україною та Росією.

Дивіться що купуєте

Найперше правило, яке варто пам'ятати споживачеві: Потрібно переконатися, що купуєте саме сир, а не сирний продукт. Адже йдеться про дуже істотну різницю в технології виготовлення і велику різницю в ціні.

Відповідно до національного стандарту України — ДСТУ, сир — це білковий молочний продукт, отриманий внаслідок зсідання молочної сировини (молока) під дією молокозсідальних ферментів, закваски (заквашувального препарату), або впливу фізико-хімічних чинників, без повної чи часткової заміни жодної зі складових частин молочної сировини. В якості молочної сировини при виробництві сиру використовують молоко коров'яче незбиране не нижче першого сорту; молоко знежирене й вершки, отримані з молока коров'ячого; молоко знежирене й вершки сухі. Продукт сирний відрізняється від сиру тим, що при його виробництві дозволяється часткова заміна молочної сировини немолочною.

Щоб унеможливити фальсифікування сирів традиційного асортименту, заборонено присвоювати новим видам сирів традиційні назви, а також використовувати їх назви з додаванням окремих слів, наприклад, «Новий», «Екстра», «Прима», «Люкс» тощо. До традиційного асортименту належать загальновідомі назви сирів. Наприклад, «Російський», «Голандський», «Костромський» тощо. Їх виготовляють лише за міждержавними стандартами — ГОСТ та національними стандартами — ДСТУ. Адже, якщо змінити рецептуру цієї продукції, це буде вже зовсім інший сир, ніж очікує покупець — подібне дублювання назви призведе до введення споживачів в оману.

Пальмова олія — не молоко, «СП» — не спільне підприємство

Проте, підприємство може виготовляти тверді сири й за технічними умовами — ТУ. Їх розробляє сам виробник, у випадку якщо на новий вид продукції взагалі не існує державних стандартів, або ж якщо йому потрібно розширити асортимент продукції, запровадити новітні розробки, вдосконалити технологічний процес, пакування і таке інше. Наприклад, якщо виробник має намір випускати сир з новою спецією, розфасувати його у вигляді фігурок чи використати ще якусь новітню технологію виробництва, то йому доведеться розробити власні технічні умови. Але вимоги, які закладають у технічні умови, повинні бути не нижчими, ніж ті, що передбачені державними стандартами.

Що ж стосується продуктів сирних, то вони призначені для споживачів із низькою купівельною спроможністю, адже повинні коштувати значно дешевше, оскільки виготовлені за здешевленою технологією. В якості немолочної сировини, зазвичай, використовують сумно-звісну гідрогенізовану пальмову чи кокосову олію.

На жаль, враховуючи низьку обізнаність споживачів, продукт сирний не завжди продають дешевше, а подекуди всіма можливими способами торгівельники намагаються видати його за сир. Йдеться про продукцію, яка розфасована шматочками. На них, як правило, немає позначки, що це — продукт сирний. В кращому випадку можете побачити абревіатуру «СП», яку чимало покупців розуміють, як «спільне підприємство». Більше того, шматочки розфасованого сирного продукту часто розкладають прямісінько на цілій голівці сиру й покупець думає, що купує сир. Тому, якщо хочете, щоб вас не ошукали, не соромтеся попросити відрізати шматочок від цілої головки сиру, де є відповідне маркування.

«Схімічений» сир визначить лабораторія

Не забудьте подивитися на термін придатності. На розфасованих шматочках, зазвичай, ставлять дату фасування, тому встановити його реальну «свіжість» досить важко. В усякому разі слід переконатися, що продукт не має неприємного запаху та слідів плісняви.

Що стосується інших зовнішніх «ознак» вибору високоякісного сиру, про які можна прочитати в багатьох інтернет-виданнях, то це не більше, ніж вигадка. Справа в тому, що тепер хімічна промисловість досягла таких висот, що навіть досвідчені дегустатори не можуть відрізнити високоякісний сир від фальсифікату лише за смаком та зовнішнім виглядом. Барвники, ароматизатори та смакові добавки дозволяють надати продукту, в якому немає жодної краплини молока, ознак свіжого високоякісного сиру з отворами будь-якого діаметру та «сльозинками». Вивести таких шахраїв на чисту воду можна лише шляхом лабораторних досліджень.

Випробувальна лабораторія державного підприємства «Тернопільстандартметрологія» має технічні можливості визначати вміст рослинних жирів у молоці, сирі, маслі та інших молокопродуктах. Зацікавлені особи можуть звертатися за тел:. 52-23-87 або за адресою: м.Тернопіль, вул. Оболоня,4
Орися ДМИТРЕНКО, прес-секретар ДП «Тернопільстандартметрологія».