asyan.org
добавить свой файл
1


СТАВИЩЕНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Київської області


17 сесія шостого скликання

РІШЕННЯВід 05 січня 2012 р. № 306

смт Ставище
Про затвердження Програми сприяння запровадженню автономного опалення в смт Ставище ″Тепло в кожен дім″
Розглянувши, представлений виконкомом селищної ради проект Програми сприяння запровадженню автономного опалення в смт Ставище ″Тепло в кожен дім″, за пропозицією постійної комісії селищної ради з питань розвитку та планування, бюджету і фінансів, регуляторної політики, комунальної власності, керуючись ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, селищна рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму сприяння запровадженню автономного опалення в смт Ставище ″Тепло в кожен дім″,
2. Контроль за виконанням положень Програми покласти на постійну комісію селищної ради з питань стратегічного розвитку та планування, бюджету і фінансів, регуляторної політики, комунальної власності.


Селищний голова О.В.Тертичний

ЗАТВЕРДЖЕНА

рішенням 17 сесії селищної ради

6 скликання від 05.01.2012 р. № 306

ПРОГРАМА

сприяння запровадженню автономного опалення в смт Ставище

Тепло в кожен дім″

Передумови створення Програми

Закони, правила, інструкції, що регламентують можливість установки і експлуатації автономного опалення

1. Закон України ″Про теплопостачання″: Стаття 6. ″Оптимальне поєднання систем централізованого, помірноцентралізованого, децентралізованого та автономного теплопостачання відповідно до затверджених місцевими органами виконавчої влади схем теплопостачання; забезпечення захисту прав та інтересів споживачів; сприяння розвитку конкурентних відносин на ринку теплової енергії ...″. Стаття 24. ″Споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами″.

2. Житловий кодекс Української РСР: Стаття 152. ″Переобладнання і перепланування»: ″Переобладнання і перепланування жилого будинку (квартири), що належить громадянинові на праві приватної власності, провадяться з дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів″. Цивільний кодекс України: Стаття 383. ″Права власника житлового будинку, квартири″: п.2. ″Власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, – за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному будинку″.

3. Постанова Кабінету Міністрів України № 630 від 21.06.2005 р., якою затверджено ″Правила надання послуг с централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення″: п.24. ″Споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води″, п.28. ″Споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, оплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Методика розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення введена в дію Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 31.10.2006 N 359 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2006 р. за N 1237/13111″

п. 29. ″Договір може бути розірваний достроково у разі:

″зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугами виконавця″.

4. Рішення науково-технічної ради Мінбуду України 18.05.2006: ″Про результати натурних обстежень роботи поквартирних систем опалення з використанням газового обладнання багатоквартирних житлових будинків та пропозиції щодо вдосконалення нормативної бази″ зазначено:

″... Ці обстеження не виявили перевищення нормативних показників вмісту чадного газу в приміщеннях квартир, розташованих поруч з квартирами, обладнаними індивідуальними системами″.

5. ДБН В.2.5-20-2001 ″Газопостачання″, правилами передбачено можливість проектування систем поквартирного опалення в Україні:

п.6.34. Для опалення приміщень житлових будинків висотою до 10-ти поверхів включно допускається передбачати газові каміни, конвектори, калорифери та інші типи опалювального газового обладнання заводського виготовлення з відводом продуктів згоряння через зовнішню стіну будинку (за схемою, передбаченою заводом-виготовлювачем).

6. Наказ № 76 Держжитлокомунгоспа України, від 17 травня 2005 року, яким затверджені правила утримання житлових будинків та прибудинкових територій: ″Переобладнання – облаштування в окремих квартирах багатоквартирних будинків індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенос нагрівальних, сантехнічних і газових приладів...″,

І. Існуючий стан опалювальної галузі

В період економічної рецесії енергозбереження стає не просто економічно доцільним кроком, а умовою виживання Ставищенського житлово-комунального підприємства та нашого суспільства в цілому.

Галузь теплопостачання формувалася в смт Ставище в 50-60 роки минулого сторіччя, у час, коли питання ціни на енергоносії не бралася до уваги. Прокладені з великими втратами тепла теплотраси, побудовані з неефективним обладнанням котельні – все це перейшло на баланс житлово-комунального підприємства. На жаль, за період незалежності нам не вдалось суттєво змінити систему постачання тепла споживачу. Коефіцієнт корисної дії коливається на межі доцільності. Втрати тепла в житлових і адміністративних будівлях перевищують європейські норми в 3 і більше разів.

Застаріле котельне устаткування потребує значних коштів на модернізацію. Високі втрати тепла і теплоносіїв в магістралях, в житлових будинках... В сумі це дає ККД теплогенеруючої системи ТКЕ на рівні 20-30%. Різниця між наявним і економічнозумовленим тарифами теплопостачання, в основному, лягає на споживача.

Не зважаючи на нічим не виправдані обмеження на розвиток системи автономного опалення, як єдиної реальної альтернативи централізованому опаленню, селищній раді спільно з житлово-комунальним підприємством вдалось надати можливість близько 45 відсоткам споживачів тепла в смт Ставище перейти на автономне опалення. На жаль, фінансова спроможність інших споживачів тепла невисока. В той же час, селищній раді та державі потрібно потурбуватись про найбільш вразливі верстви населення – дітей, хворих, старих, для яких перебої в теплопостачанні становлять пряму небезпеку для здоров′я, а іноді і для життя. Дошкільні дитячі заклади, школи, лікарня є критично вразливими соціальними об′єктами, забезпечення яких теплом держава має зробити і максимально надійним, і максимально економічним та ефективним.

II. Мета, основні завдання, механізми реалізації Програми

Програма спрямована, на виведення з кризи сфери постачання тепла для жителів смт Ставище, а також на підвищення якості послуг і повсюдне впровадження інноваційних енергозберігаючих технологій у сфері ЖКП.

Впровадження Програми сприятиме ефективному реформуванню ЖКП і покликане стимулювати надання населенню якісних послуг житлово-комунальним підприємством.

Крім того, впровадження Програми має на меті скорочення державних витрат на енергетичні ресурси, оптимізацію державних і комунальних витрат на підтримання комунальної інфраструктури в робочому стані, модернізацію і розбудову інфраструктури.

Результатом має стати об'єктивно виправдана можливість реструктуризації експлуатаційних витрат в комунальній сфері без збільшення тарифів для населення.

Стратегічна мета державної підтримки Програми сприяння запровадженню автономного опалення – забезпечення національної енергетичної безпеки. Зокрема, шляхом зменшення споживання енергоресурсів, в тому числі імпортних, і відповідне зменшення залежності від зовнішніх поставок принаймні найбільш соціально й економічно чутливих галузей.

Так само однією із стратегічних цілей реалізації Програми є збільшення міжнародної економічної конкурентоспроможності України за рахунок зменшення залежності від бюджету і ресурсоємності комунальної сфери.

Основні завдання Програми:

 • надання населенню комунальних послуг з теплопостачання: якісних, економічно виправданих, диференційованих відповідно до економічних запитів кожної соціальної групи;

 • уніфікувати нормативно-правову базу в сфері індивідуального автономного опалення;

 • забезпечити мінімально ресурсоємне, надійне, ефективне і незалежне від решти селищної комунальної інфраструктури теплозабезпечення найбільш критичних соціальних об'єктів – дитсадків, лікарень, шкіл тощо;

 • унормувати фінансові взаємини центрального і місцевих бюджетів з теплотехнічними компаніями щодо надання послуг автономного теплопостачання бюджетним установам, вразливим для перебоїв теплопостачання із загальної мережі ТКЕ;

 • максимально перевести проблему теплозабезпечення (опалення, гаряче водопостачання) економічно незалежних верств населення (база, на якій формується ″середній клас″ України) в сферу суто приватних економічних відносин купівлі-продажу послуги, вивільнивши тим самим бюджетні і комунальні ресурси для малозабезпечених і соціально вразливих верств;

 • за рахунок економічно незалежних соціальних груп, що переходитимуть на автономне опалення, забезпечити додаткові разові надходження до спеціальних комунальних фондів, призначених для субсидування встановлення автономного опалення малозабезпеченими мешканцями;

 • таким чином, забезпечити доступність автономного опалення для незахищених верств населення;

 • найбільш природним шляхом створити нарешті відкрите конкурентне середовище у сфері надання комунальних послуг населенню, для початку – теплозабезпечення;

 • створення нормативно-правової бази, стандартних механізмів і схем переходу на конкурентні ринкові стосунки в комунальній сфері, які стали б орієнтиром для наступних кроків реформування сфери ЖКГ: надання на таких самих відкритих конкурентних ринкових засадах і решти послуг (обслуговування територій, водопостачання і водовідведення, сміттєвивіз тощо).

Механізми реалізації Програми:

 • Відновлення роботи міжвідомчих комісій при виконкомі Ставищенської селищної ради з розгляду питань, пов'язаних з відмовою споживачів від центрального опалення і гарячого водозабезпечення.

 • Зняття всіх економічно і технологічно невиправданих заборон і обмежень на встановлення автономного опалення.

 • Спрощення процедур переходу на автономне опалення.

 • Створення процедур переходу на автономне опалення соціально значущих об'єктів бюджетного та муніципального фінансування: лікарень, шкіл, дошкільних закладів тощо.

 • Ініціювання активного і ефективного діалогу влади, бізнесу і громадськості для знаходження максимально ефективних і соціально вигідних шляхів роботи із проблематикою надання комунальних послуг.

 • Запровадження програми пільгового дворічного кредитування населення державними банками ″Ощадбанк″ і ″Укрексімбанк″.

 • Сприяння розробці і прийняття Кабінетом Міністрів України спільно з Науково-технічною радою Національної програми сприяння запровадженню автономного опалення, програми створення фондів для забезпечення соціально-незахищених верств населення, і механізми їх наповнення за рахунок тих, хто встановлює в своїй квартирі систему індивідуального опалення.

 • Сприяння розробці і запровадження Кабінетом Міністрів України спільно з Науково-технічною радою програми забезпечення автономним опаленням бюджетних організацій (дитячих садків, шкіл, поліклінік, бібліотек тощо).

 • Запропонувати газопостачальним організаціям підготувати план модернізації газових мереж низького тиску і газорозподільних пунктів у зв′язку з можливим збільшенням вжитку газу побутовими споживачами.

III. Основні напрями Програми

1. Науково-технічна рада Національної програми сприяння запровадженню автономного опалення

Сприяння створенню Науково-технічної ради Національної програми сприяння запровадженню автономного опалення, яка є колегіальним дорадчим органом при Кабінеті Міністрів України, що виконує поточні функції з уточнення конкретних завдань програми, корекції цілей, корекції галузевих чи регіональних пріоритетів впровадження Програми; із розробки рекомендацій для корекції окремих законодавчих актів, а також рекомендацій в процесі підготовки міжнародних заходів відповідного профілю.

В Раді мають бути представлені компанії-постачальники комунальних послуг, незалежно від форми власності, профільні державні міністерства і відомства, профільні структурні підрозділи органів місцевого самоврядування, компанії – виробники і постачальники теплотехнічного обладнання, сервісні теплотехнічні компанії, представники газотранспортної галузі, представники профільних громадських об'єднань.

Кожен нормативний акт щодо економічних взаємин у сфері постачання населенню чи бюджетним установам послуг з опалення має бути схвалений фахівцями Ради.

2. Активізація фінансово-кредитної та інвестиційної підтримки запровадження автономного опалення

Бажання населення, підприємств чи установ запровадити енергозберігаючі технології, систему автономного опалення мають заохочуватись фінансово: в кожному випадку повинна надаватись максимальна кількість варіантів фінансового забезпечення економічних інновацій, вигідна і державі, і кредитно-фінансовій установі, і теплотехнічній компанії, і замовнику послуг автономного опалення.

До того ж, активно залучаючи банківську сферу до проектів в рамках програми сприяння запровадженню автономного опалення, держава сприятиме й відновленню довіри населення до банківської сфери як такої.

3. Пропонуємі функції органів державної влади у реалізації Програми

Органи державної влади, в межах їх компетенції, здійснюють такі функції у процесі реалізації Програми сприяння запровадженню автономного опалення:

 • встановлення стандартів, норм і правил використання систем автономного опалення – через проведення спільної роботи з фахівцями найбільших національних компаній у сфері теплотехніки та систем автономного опалення;

 • встановлення і контроль за дотриманням єдиної державної політики у сфері переходу ЖКГ на конкурентні принципи взаємодії із громадянами як покупцями послуг;

 • забезпечення доступу громадян та їх об'єднань до інформації щодо автономного опалення, його запровадження, специфіки тарифікації та оподаткування;

 • визначення пріоритетних напрямів запровадження автономного опалення з метою подальшої його підтримки шляхом державного фінансування та пільгового оподаткування;

 • запровадження за рахунок бюджету автономного опалення в соціально-значущих галузях та на критично важливих для життєдіяльності суспільства об'єктах (пологові будинки, дитсадки, школи, лікарні, тощо);

 • підтримка вітчизняного виробництва систем автономного опалення;

 • забезпечення підготовки спеціалістів з питань запровадження систем автономного опалення та розробки, встановлення, обслуговування, ремонту, сертифікації теплотехніки в системах автономного опалення;

 • організація сертифікації технічних засобів функціонування автономного опалення;

 • державне регулювання цін і тарифів на використання теплокомунікаційних та газотранспортних мереж для потреб запровадження автономного опалення у бюджетній сфері;

 • забезпечення енергетичної безпеки держави.

IV. Фінансове забезпечення та економічне стимулювання виконання програми сприяння запровадженню автономного опалення в смт Ставище.

Фінансове забезпечення Програми здійснюється за рахунок селищного бюджету, Державного бюджету, коштів споживачів та Ставищенського ЖКП.

Запропонований обсяг щорічних асигнувань, спрямованих на державну підтримку запровадження автономного опалення, визначається у видатковій частині Державного бюджету України окремим рядком, відповідно до Закону України "Про державну підтримку запровадження автономного опалення", який слід розробити фахівцям Кабміну за участі Науково-технічної ради.

№ з/п

Джерела фінансування

Всього, млн.грн.

По роках, тис.грн.

2012

2013

1.

Селищний бюджет

0,007

20

50

2.

Ставищенське ЖКП

0,007

20

50

3.

Державний бюджет

0,3

100

200

4.

Власні кошти споживачів тепла

1,5

600

900

5.

Позабюджетні кошти

0,2

50

150

V. Реалізація Програми та очікувані результати

Заходи щодо реалізації Програми проводити відповідно до Положення про порядок надання цільової одноразової адресної грошової допомоги малозабезпеченим жителям селища Ставище для облаштування автономного опалення у їх оселях

Очікуваними результатами реалізації Програми є прискорення впровадження альтернативних схем теплопостачання.

Самофінансування галузі автономного опалення:

 • Реалізація профільної програми впровадження автономного опалення населенням не потребуватиме від держави значних інвестицій.

 • Пересічні громадяни за свій рахунок готові підтримати впровадження тих інноваційних енергозберігаючих технологій

 • При цьому прогнозується серйозна економія енергоносіїв, ціни на які зараз встановлені на європейському рівні.

Зменшення заборгованості за раніше отримані послуги:

При знятті всіх заборон і обмежень на встановлення автономного поквартирного опалення споживачі намагатимуться скористатися цим правом. Але без погашення всіх існуючих заборгованостей по оплаті раніше отриманих послуг ЖКП споживачам не буде надана можливість отримати дозвіл від селищної ради на встановлення автономного опалення. Це дозволить зменшити заборгованість населення за отримані раніше комунальні послуги і вирішить проблеми з безнадійною заборгованістю населення.

Платіжна дисципліна:

Мешканці селища, що встановили в своїх квартирах автономне опалення, будуть дисциплінованими платниками за комунальні послуги, і це підтверджено статистикою нашої країни. Така категорія жителів не має заборгованості перед ЖКП і не допускає її виникнення. Газові господарства отримають дисциплінованого платника в особі користувача автономного опалення.

Економія родинних бюджетів споживачів теплової енергії в смт Ставище:

Один з мотивів встановлення автономного опалення – вартість його експлуатації, яка набагато нижча за аналогічні послуги централізованого опалення від ЖКП. Так, витрати на газ при автономному опаленні і гарячому водопостачанні для квартири площею 100 м2, складуть 100 гривень в місяць. В той же час, ЖКП виставить рахунок за ті ж послуги опалення за місяць 600 гривень. Економія сімейного бюджету за рік може становити 6000 гривень, при використанні автономного опалення, у порівнянні з послугами централізованого опалення від ЖКП

Порівняння витрат на опалення та гаряче водопостачання для різних видів енергоносіїв

Порівняємо три різні способи обігріву та гарячого водопостачання наших квартир:

 1. централізоване опалення та ГВП;

 2. електричний котел та електричний накопичувальний бойлер;

 3. газовий 2-х контурний котел

Візьмемо за приклад тарифи усередненні по Україні, діючі на квітень місяць.

Таблиця 1. Тарифи

Вид послуг

Позначення

Вартість

Тариф на централізоване опалення

Грн/м2 місяць

5,45

Тариф на централізоване ГВП

(+водовідведення)

Грн/м3

12,01

Тариф на ХВП (+водовідведення)

Грн/м3

2,9

Тариф на електроенергію

Грн/ кВт год

0,2436

Природний газ

Грн/м3

0,48

Для прикладу візьмемо стандартну 2-х кімнатну квартиру площею 50 м2. При кількості мешканців 3 особи, середнє споживання гарячої води становитиме 5 м3/місяць. Розрахунок втрат тепла приймемо за спрощеною схемою. Візьмемо середнє питоме навантаження для квартири на проміжному поверсі 70 Вт/м2. У нижче наведеній таблиці є розрахунок необхідної кількості теплової енергії для вибраної квартири.

Таблиця 2. Спрощений розрахунок споживання тепла

Вид послуг

Позначення

Показники

Тривалість опалювального сезону

діб

187

Питоме розрахункове навантаження

Вт/м2

70

Площа квартири

М2

50

Розрахункова потужність

Вт

3500

Усереднена потужність протягом опалювального сезону (по Іср протягом опалювального періоду)

Вт

1700

Кількість тепла за опалювальний сезон

кВт год/МДж

7480/26930

Обсяг газу еквівалентний вказаній кількості тепла (враховуючи ККД котла 90% і калорійність газу 31Мдж/м3)

М3

970

Варіант 1. Централізоване опалення і ГВП

Річні витрати:

Вид послуг

Формула

Значення

Опалення:

50 м2 х 5,45 грн х 12 міс

3270 грн

Гаряче водопостачання

5 м3х 12,01 грн х 12 міс

721 грн

Загалом
3991 грн

Варіант 2. Використання електричної енергії

Мається на увазі встановлення електрокотла, 3-х сталевих панельних радіаторів і окремого електричного бойлера об'ємом 100 л для потреб ГВП.

Тут потрібно зробити невеликий уточнюючий розрахунок кількості енергії затрачуваної на підігрів 1 м3 води у бойлері. Приймемо нагрівання води на dТ = 30оС. Тобто, якщо на вході вода має температуру +10оС, то на виході з водонагрівача ми отримаємо вже воду з температурою 40оС.

1 кВт/год = 1000 Вт * 3600с = 3,6 МДж

Q=М*Ср*dТ = 1000л * 4187 * 30 = 125,6 МДж = 35 кВт/год

(чи 4,5 м3 газу з калорійністю 31 МДж/м3 и ККД нагрівача 90%)

Річні витрати:Вид послуг

Формула

Значення

Опалення

7480 кВт/год х 0,2436 грн

1822 грн

Підігрів води

5 м3 х 35 кВт/год х 0,2436 грн х 12 міс

512 грн

Холодна вода

5 м3 х 2,9 грн х 12 міс

174 грн

Загалом
2508 грн

Варіант 3. Газовий 2-х контурний котел

Мається на увазі система опалення на базі бюджетного котла з бітермічним теплообмінником і 3-х сталевих панельних радіаторів.

Річні витрати:Вид послуг

Формула

Значення

Опалення

970 м3 х 0,48 грн

466 грн

Підігрів води

5 м3 х 4,5 м3 (газу) х0,48 грн х 12 міс

130 грн

Холодна вода

5 м3 х 2,9 грн х 12 міс

174 грн

Загалом
770 грн

Економія природного газу:

Оскільки високотехнологічні котли, що встановлюються при автономному опаленні, досить економічні, і їх ККД може досягати 98%, можна з упевненістю стверджувати, що об'єм вжитку природного газу в цілому по селищу зменшиться. Це підтверджується навіть тим, що при автономному опаленні, порівняно з централізованим, виключаються втрати тепла при його виробництві і транспортуванні.

Нові робочі місця в галузі:

Існує великий відкладений попит на автономне опалення, що виник за останні 2 роки дії законодавчої заборони. Даний сегмент будівельного ринку оживе, і для задоволення всього одномоментного попиту буде потрібно збільшення кількості фахівців.

Активізація роботи навчальних і сертифікаційних закладів:

Якщо галузь автономного опалення отримає друге дихання, з моменту зняття заборон почне реанімуватися система ліцензування учасників ринку. Монтажники, сервісні інженери, проектні організації – всім їм будуть потрібні державні ліцензії на право доступу до робіт.

Зростання виробництва:

Вітчизняні виробники котельного устаткування для автономного опалення реанімуватимуть свої виробництва, заморожені на час дії заборон. З'являться нові робочі місця, запрацюють ринкові механізми у постачальників комплектуючих, підуть відрахування податків до місцевих бюджетів. Додаткові прибутки, що з'являться, виробники котельного устаткування почнуть інвестувати в нові виробництва, в нові технології, у тому числі і затребувані ринком енергозберігаючі.

За даними української асоціації, яка об'єднує вітчизняних виробників котельного обладнання, з 2007 року у зв'язку з різким падінням попиту на котельне обладнання для автономного опалення, підприємства були вимушено закрити багато інвестиційних програм розвитку, зупинити роботу виробничих ліній настінних котлів, скоротити персонал.

Запровадження ефективної системи обліку і зменшення затрат енергоносіїв:

У зв'язку з тим, що для автономного опалення обов'язковою умовою буде встановлення лічильника газу, можна розраховувати на те, що і вітчизняні виробники цієї продукції отримають додаткові бонуси від зняття урядових заборон. Окрім цього, установка приладів обліку дозволить додатково зменшити витрати природного газу.

Активізація зростання роздрібного будівельного ринку:

Попит на котельне устаткування з моменту зняття заборон на автономне опалювання активізує роздрібний будівельний ринок, який сьогодні переживає не кращі часи. Сотні тисяч українців в роздрібному сегменті завдяки цьому зможуть поліпшити свій фінансовий стан.

Виведення з експлуатації зношеного котельного обладнання:

З моменту початку переходу мешканців селища на автономне опалення навантаження на котельне господарство ТКЕ почне зменшуватися. Це приведе до того, що котельні, кожна з яких укомплектована двома і більш котлами, почнуть поступово відключати їх. Почнеться ефект зменшення вжитку природного газу, та з′явиться можливість встановлення обладнання для отримання електроенергії від котлів, які вивільнились.

Оздоровлення і модернізація ТКЕ:

Зменшиться кількість працюючих котлів в системі ТКЕ. Не буде потрібно виділення фінансування на їх планові,( позапланові і капітальні ремонти, які завжди були «важкою» статтею в бюджеті селища. Засоби, що вивільняться, можна буде спрямовувати на модернізацію старого парку котлів. Поповнення новими, сучасними і високотехнологічними котлами також призведе до зменшення вжитку природного газу.

Зменшення обсягів дотацій з місцевих бюджетів:

Із зменшенням кількості абонентів в ТКЕ зменшиться кількість послуг, що надаються. Що, відповідно, призведе до зменшення об'ємів необхідних фінансових дотацій з боку бюджету селища. Селищна рада зможе раціональніше розпорядитися заощадженими грошима – направити їх на ремонти і модернізацію, впровадження енергозберігаючих технологій, допомогу малозабезпеченим і багатодітним сім'ям.

Наповнення фондів підтримки соціально незахищених прошарків населення:

Селищна рада має створити фонд, з якого дотуватимуть встановлення автономного опалення для малозабезпечених і багатодітних сімей. Цей фонд буде поповнюватись у тому числі і споживачами, які хочуть встановити в своїх квартирах автономне опалення. При отриманні технічних умов і дозволу міжвідомчої комісії на автономне опалення, споживач зобов'язаний буде зробити платіж до фонду селища. За попередніми розрахунками, в такий спосіб можна буде отримувати не менше 70% грошових коштів, необхідних для цільової програми безкоштовної установки автономного опалення для малозабезпечених і багатодітних сімей. Решта 30% дотуватимуться держбюджетом або бюджетом селища.

Стимулювання до інновацій:

З появою ринку автономного опалення з'явиться конкурент, який мотивує монополію ТКЕ знайти засоби для модернізації свого господарства і спробувати вже в ринкових умовах поборотися за клієнта. Споживач швидко оцінить якість послуг і вирішить для себе – чи залишатися йому на централізованому опалюванні або переходити на автономне.