asyan.org
добавить свой файл
1
Розділ. Соціальна складова здоров’я

Тема . Убережи себе від ВІЛ  

6 клас

Ващенко О.І,

учитель основ здоров’я Бахмацької гімназії Чернігівської області

Мета.

Навчити учнів розрізняти поняття ВІЛ, СНІД. Надати інформацію про шляхи зараження ВІЛ, а також шляхи якими ВІЛ не передається. Пояснити як ВІЛ впливає на роботу організму.Виховувати в учнів відповідальне ставлення до власного здоров`я, а також стурбованості за долю людства; подолання безпідставного страху щодо можливості ВІЛ-інфікування побутовим шляхом; розуміння необхідності виявляти співчуття до тих людей, які живуть з ВІЛ.

Обладнання: презентація Power Point, картки з написами «грип», «ВІЛ», «пневмонія», сигнальні картки зеленого і червоного кольорів, папірці двох кольорів, відповіді на анкету «Як би ти вчинив ?»

 

Хід уроку

 

І. Вступна частина.

Погляньте один на одного, посміхніться. Подумайте, що кожен з вас унікальний, неповторний. У всіх вас є свої бажання, мрії, притаманні тільки вам. Назвіть будь-ласка.

Але життя інколи може внести корективи у ваші плани. Назвіть причини, які можуть стати на заваді здійснення вашої мрії.

Дійсно, хвороба може перешкодити, завадити, перекреслити ваше майбутнє. Історія знає немало фактів, коли грип, віспа, чума знищували цілі країни. Достатньо пригадати: грип після 1 світової війни опустошив Європу, загинули до 100 мільйонів людей. Внаслідок Чорної смерти ( чуми) населення Європи скоротилося на на 30 - 60 %

З часом люди навчилися боротися з даними хворобами за допомогою ліків. Але наприкінці XXст. з’явився невідомий вірус, який приніс небезпечну хворобу, «чуму XX ст..» або СНІД. Занепокоєння викликає той факт, що в епіцентрі епідемії опинилася молодь. Одна із причин - це брак знань про шляхи передачі вірусу СНІД і методи захисту від нього.

І тому завдання нашого уроку ознайомитися зі шляхами передачі ВІЛ-інфекції , розглянути методи захисту від ВІЛ-інфекції, переконатися в тому, що ВІЛ-інфіковані люди не становлять загрози для нас, якщо ми будемо дотримуватися правил безпечної поведінки.

(запис в зошиті теми уроку)


ІІ.Основна частина

Напередодні я попросила дівчаток - дослідниць, з"ясувати, яка склалася ситуація в світі та в нашій країні з інфікуванням ВІЛ.

Надаємо їм слово.

Виступ 1 учениці (слайд 2,3,4. Хроніка епідемії. Додаток 1).

Виступ 2 учениці (слайд 5,6. Ситуація в Україні. Додаток 2)

Отже ворог № 1 в сучасному світі - вірус ВІЛ. Для боротьби з ним, ми повинні мати уяву, що він собою представляє .

Чому так небезпечний вірус ?

Пригадаємо і розшифруємо абревіатуру ВІЛ, СНІД.

напис на дошці ВІЛ і СНІД;
В - вірус С - синдром

І- імунодефіциту Н- набутого

Л- людини І- імунного

Д- дефіциту


Викликає хворобу
Яку роль відіграє імунна система в організмі людини?

Розглянемо, що відбувається в організмі, якщо до нього потрапляє вірус ВІЛ.

Чому імунна система не в змозі нас захистити?.

Гра «Як ВІЛ руйнує імунітет»

Один учень грає роль організму. Навколо нього стають колом декілька учнів, вони грають роль клітин імунної системи. Учень в ролі грипу намагається прорватися в коло, клітини імунної системи розпізнають ворога. Учень в ролі ВІЛ, підходить до кола і клітини імунної системи його пропускають, оскільки не можуть розпізнати. Вірус руйнує клітини, організм оточують віруси грипу, пневмонії. Організм падає, гине.

Ця гра ілюструє, як ВІЛ руйнує імунну систему.

Скажіть за якими ознаками ми можемо визначити , що людина захворіла на грип?

Зверніть увагу на екран. Слайд 7. Перед вами фотографії людей. Чи можна вказати на конкретну людину і сказати , що вона ВІЛ-інфікована?

Ознак ВІЛ-інфікування не видно, от в чому підступність захворювання.

Отже, якщо імунна система не здатна нас захистити, то що може нас врятувати?

Пропоную вам пограти в гру «Автограф»

(ручка і папірець для кожного учасника. Папірці двох кольорів. На одному з рожевих папірців поставлений учителем автограф.)

Роздати кожному папірці.

Уявіть останній день нашого з вами перебування в літньому таборі. Ви маєте фото ваших друзів і бажаєте обмінятися з ними адресами.

За одну хвилину кожен учасник має зібрати найбільшу кількість автографів.

На ранок з’ясувалося, що ті діти, які мали мій автограф заразилися від мене синдромом невпинного сміху. Також цей вірус отримали і ті, кому дані учні поставили свій автограф. Ті, хто мали мій автограф на зеленому папірці не заразилися, оскільки вміло захищалися від інфекції

Ця гра ілюструє, як легко поширюється ВІЛ, якщо не вміти захищатися.

Для того щоб захищатися, ми з вами повинні знати звідки чекати небезпеку. А отже, пригадаємо шляхи передачі ВІЛ.

(слайд 8)

У нас в державі шлях передачі найбільше – через кров.
Давайте пригадаємо коли може бути контакт з кров’ю іншої людини.
Так, лікарня, перукарня, салон краси . Тому ми всі повинні вимагати ,щоб нам маніпуляції проводили або ж одноразовими інструментами , або ж ви повинні точно знати ,що їх дезинфікували.
Серед українців дуже багато ВІЛ-інфікованих серед наркоманів.
Чому? Часто при введенні наркотику одним шприцом користуються декілька наркоманів, які можуть мати в крові ВІЛ або хворіють на СНІД. Покинуті наркоманом шприци є прихованою загрозою для багатьох людей. Ними можна випадково вколотися гуляючи парком. Якщо це трапилося негайно зверніться до лікаря. Нині створена спеціальна противірусна вакцина. Якщо ввести її до організму людини в перші години зараження, то людина може не захворіти.
Наступне завдання дасть змогу кожному з вас примінити отримані знання і з’ясувати, чи все ви правильно зрозуміли. У кожного з вас на парті лежать сигнальні картки червоного - зеленого кольорів. Я зачитую ситуацію, а ви червоною карткою вказуєте на високий ризик інфікування,зеленою - на відсутність такого.

Ситуації:

 1. гратись у «кроваве братання»

 2. проколювати вуха однією голкою

 3. вживати ін’єкційні наркотики

 4. лікувати   зуби нестерильними інструментами

 5. робити перев’язку без латексних рукавиць

 6. користуватись чужою бритвою

 7. плавати в одному басейні

 8. користуватися спільним посудом

 9. обмінюватися одягом,взуттям

 10. бути покусаним комаром

 11. сидіти за одною партою

 12. користуватися спільним шкільним приладдям

 13. їздити в переповненому транспортному засобі

 14. робити уколи нестерильним  шприцом

 15. дружні обійми, рукостискання

 16. вживання їжі

 17. дружній поцілунок

 18. користуватися спільним туалетом

 19. через монети, паперові грошіІІІ. Заключна частина

Не виключено, що вулицями нашого містечка ходять ВІЛ-інфіковані люди. Хтось з них ходить в дитячий садок або до школи. Хворіти можуть як дорослі ,так і діти І ніхто не може сказати: « Ні! Мене це не стосується!» . кожна людина може бути інфікована. Чи становить така людина загрозу для оточуючих? Як навколишнім поводитися з нею?

Я вибірково провела анонімне опитування серед учнів нашої гімназії. Потрібно було дати відповідь на запитання « Чи будеш ти товаришувати з ВІЛ-інфікованим учнем твого класу?» Відповіді я вам роздам. Опрацюйте в парі. Прокоментуйте.

Як ви думаєте, що відчуває дитина інфікована ВІЛ? Послухайте будь-ласка вірш , який склала Катя Гурин (учениця 6 б класу)
На жаль, не сон…

Палати тиша, співчутливі погляди.

І безпорадність в голубих очах.

Хіба ж такою мала бути молодість?

Ні, не такою марилась вона.
Веселою, стрімкою, стоголосою

Звучала б дзвінко піснею в полях.

Та слово-жах «ВІЛ- інфікована»

Вселило вічний страх в її очах.
Вже не світитиме так ясно сонце,

Пташиний спів притихне у гаях…

Примара – слово «СНІД» - і згасла молодість…

Тривога й біль у голубих очах….
Які почуття викликали у вас рядки вірша?

Страх перед ВІЛ-інфікованими у тих людей у яких відсутні знання з цієї проблеми. Ви отримавши знання можете розповісти про ВІЛ \СНІД своїм товаришам, батькам. Пам’ятайте, тільки ваша поведінка убереже вас від небезпеки. І найкращою оцінкою для вас буде ваше міцне здоров’я і довге щасливе життя без хвороб.

Подаруйте присутнім напам’ять червону стрічку, яка є символом пам’яті про померлих від СНІДу, є символом підтримки ВІЛ - інфікованих та хворих на СНІД, є символом надії, що недалекому майбутньому будуть винайдені ліки та вакцина проти ВІЛ/СНІДу.
ІV. Домашнє завдання

Вивч.&14. За бажанням, написати твір-мініатюру на тему: “Якщо я дізнаюсь, що мій друг ВІЛ-інфікований.