asyan.org
добавить свой файл
1
Психологічна підготовка дошкільнят

Діти ростуть швидко. Здавалося б тільки вчора ви переживали за свого малюка, вперше відводячи його в ясла, на порозі вже нові випробування - школа. Як зробити, щоб дитина швидко і безболісно адаптувався до нових умов? У чому полягає психологічна підготовка першокласників?

Часто батьки вважають, що якщо їх дошкільнята відвідують дитячий садок, то цього цілком достатньо, щоб можна було не турбуватися про його підготовку до школи: мовляв, вихователі в садку і так навчать усього, чого тільки треба навчити. Однак така думка є хибною. Насправді, то освіта, яку дають нашим дітям у средньостатистичних дошкільних освітніх установах, не відповідає фактичним вимогам, що пред’являються до дитини при його вступі до школи.

Що ж робити? Терміново найняти репетитора? Підшукати спеціальні курси? самим посадити малюка за буквар і прописи? Можливо і те, і друге, і третє, проте суть підготовки дитини до школи полягає зовсім не в цьому. Найголовніше - це тренування психологічної готовності майбутнього першокласника до навчання, яка набагато важливіша за вміння читати і писати.

Успіх в навчанні залежить, в першу чергу, від таких важливих якостей, як вміння керувати своєю поведінкою і переступати через миттєві бажання на догоду тому, що дійсно необхідно. До цього варто додати акуратність, допитливість, добре розвинені пам’ять, увагу, мислення і вимову. Психологічна підготовка до школи як раз і полягає в закріпленні цих якостей в характері вашої дитини.

Нижче ми наведемо типові вправи, які допоможуть вашому малюку розвинути увагу, пам’ять і мислення. Всі заняття проводьте в ігровій формі. Гра - природна стихія дитини, і саме в грі дитина краще засвоює інформацію.

Отже вправи на розвиток уваги. Найперша з них - вправу на знаходження відмінностей. Візьміть, наприклад, двох іграшкових зайців або ляльок і попросіть дитину, щоб він знайшов як можна більше відмінностей між ними (розмір, колір, одяг). Також можна знаходити відмінності в кількості, формі, довжині і ширині різних предметів. В якості наочного матеріалу підійдуть картинки з дитячих журналів або будь-які предмети побуту.

Для виконання іншого вправи візьміть групу предметів, попросіть дитину поглянути на них і відвернутися до стіни, а самі в цей час один з предметів приберіть або переставте. Від дитини потрібно обчислити які саме зміни були зроблені вами.

Для розвитку пам’яті чудово підходять вправи на опис предметів. Для цього дайте дитині короткий час покрутити в руках якийсь предмет, а потім сховайте його. Дитина повинна описати захований предмет якомога більш точно.

Ще одна вправа на розвиток пам’яті полягає в наступному. Нехай дитина подивиться на яку-небудь картинку, яку ви потім заховаєте серед інших зображень на ту ж тему. Завдання дитини - відшукати ту картинку, яку ви йому показували спочатку.

Розвитку мислення відмінно сприяє гра «Що тут зайве?». Візьміть кілька картинок і попросіть дитину знайти серед них ту, яка за якою небудь ознакою явно відрізняється від інших. Такою ознакою може бути колір, форма, розмір або клас (наприклад, дикі тварини та домашні тварини).

Нарешті, для розвитку мовлення заучувати з дитиною вірші, просите її переказати вам казки, або складати оповідання за картинками, а найголовніше - якомога більше спілкуйтесь зі своїм сином або дочкою на найрізноманітніші теми.

Після цього вам залишиться тільки купити йому першокласний портфель і підготовку до школи можна вважати завершеною.

Хорошим репетитором для дитини може бути навчальна програма “Першокласний портфель” (інтерактивний навчальний посібник) для дітей 4-7 років та їх батьків. Вона допоможе вирішити проблему підготовки дітей до школи.