asyan.org
добавить свой файл
1
Профілактика компілобактеріозу
Основні факти

Campylobacter - це бактерії, що мають, в основному, спіралевидну, S-подібну або вигнуту, паличкоподібну форму. В даний час існує 17 видів і 6 підвидів, що належать роду Campylobacter, з яких до захворювань людей найбільш часто призводять C. jejuni (підвид jejuni) і C. coli. Інші види, такі як C. lari і C. upsaliensis, також були ізольовані у пацієнтів з діарейних захворювань, але реєструються рідше. Для зростання більшості видів краще мікроаеробне середовище (містить 3-10% кисню). Деякі види воліють анаеробне середовище (з незначним вмістом кисню або його відсутністю), хоча їх зростання також відбувається в умовах мікроаеробного середовища.
Інфекції Campylobacter протікають, в основному, в легкій формі, але можуть призводити до летального результату серед дітей раннього віку, людей похилого віку та людей з ослабленим імунітетом.
Зазвичай бактерії живуть у кишковому тракті теплокровних тварин, таких як домашні птахи та велика рогата худоба, і часто виявляються в харчових продуктах, отриманих від таких тварин.
Бактерії Campylobacter є однією з основних причин діарейних захворювань харчового походження серед людей і основним видом бактерії, які призводять до розвитку гастроентеритів у світі. Як у розвинених, так і в країнах, що розвиваються вони викликають більше число випадків діареї, ніж Salmonella харчового походження. Висока захворюваність діареєю Campylobacter, а також тривалість захворювання і можливі ускладнення свідчать про її значущості з соціально-економічної точки зору. У країнах, що розвиваються, інфекції Campylobacter особливо часто зустрічаються серед дітей у віці до двох років і іноді призводять до смерті.

Захворювання


Компілобактеріоз - це захворювання, що викликається інфекцією Campylobacter. Симптоми хвороби зазвичай розвиваються через 2-5 днів після інфікування бактерією, але можуть розвиватися і через 1-10 днів.

Найбільш поширеними клінічними симптомами інфекцій Campylobacter є діарея (часто з кров'ю у фекаліях), болі в області живота, підвищена температура, головний біль, нудота і / або блювота. Зазвичай симптоми тривають від 3 до 6 днів.

Компілобактеріоз рідко закінчується летальним результатом, який зазвичай трапляється лише серед дітей раннього віку, літніх людей або людей, вже страждаючих від будь-якої іншої важкої хвороби, такий як СНІД.

Такі ускладнення, як бактеріємії (наявність бактерій в крові), гепатит, панкреатит (інфекції печінки і підшлункової залози, відповідно) і мимовільний аборт, реєструються з різним ступенем частоти. Постінфекційні ускладнення можуть включати реактивний артрит (хворобливе запалення суглобів, яке може тривати кілька місяців) і неврологічні розлади, такі як синдром Гієна-Барре, подібна поліомієліту форма паралічу, яка може призводити до дихальної і важкої неврологічної дисфункції або смерті в незначній кількості випадків.
Джерела та передача інфекції
Види Campylobacter широко зустрічаються в організмі більшості теплокровних тварин. Вони поширені у тварин, продукти яких використовуються в їжу, таких як домашня птиця, велика рогата худоба, свині, вівці, страуси і молюски, а також у кішок і собак.
Вважається, що інфекція передається, в основному, харчовим шляхом, через м'ясо і м'ясні продукти, не приготовлені належним чином, а також через сире або забруднене молоко. Забруднені вода або лід також є джерелом інфекції. Деяка частка випадків відбувається в результаті контакту із забрудненою водою під час рекреаційних заходів.
Компілобактеріоз є зоонозом, хворобою, що передається людині від тварин або продуктів тваринного походження. Найчастіше туші або м'ясо забруднюються Campylobacter з фекалій під час забою. У тварин Campylobacter рідко призводить до захворювань.
Відносний "вклад" кожного з перерахованих вище джерел у загальний тягар хвороби невідомий, але вважається, що основним фактором є споживання зараженої свійської птиці, що пройшла недостатню теплову обробку. На спалах хвороби, пов'язаний з загальним джерелом інфекції, доводиться досить незначна процентна частка випадків захворювання. У переважній більшості реєструються випадки захворювання є окремими за відсутності легко розрізняємо клінічної картини. Тому оцінити значимість всіх відомих джерел надзвичайно складно. Крім того, широка поширеність Campylobacter ускладнює розробку стратегій боротьби з інфекцією протягом всієї продовольчої ланцюга. Однак у країнах, де проводяться особливі стратегії зі зменшення поширеності Campylobacter серед живої свійської птиці, спостерігається аналогічне зменшення випадків захворювання серед людей.

ЛікуванняВ основному лікування не потрібно, за винятком відшкодування електролітів і регідратації. Протимікробне лікування (еритроміцин, тетрациклін, хінолони) рекомендується в інвазійних випадках (коли бактерії проникають у клітини слизової оболонки кишечника і руйнують тканини) або для ліквідації стану носійства (стан людей, які є носіями Campylobacter і виділяють бактерії, але не виявляють симптомів захворювання).

Методи профілактикиПрофілактика заснована на прийнятті контрольних заходів на всіх стадіях продовольчого ланцюга - від сільськогосподарського виробництва на фермі до переробки, виробництва та приготування їжі як у промисловому масштабі, так і в домашніх умовах.
У країнах, що не мають належних систем видалення стічних вод, може бути необхідна дезінфекція фекалій і предметів, забруднених фекаліями, до їх утилізації.
Заходи щодо зменшення поширеності Campylobacter серед свійської птиці включають посилену біобезпеку для запобігання передачі Campylobacter з навколишнього середовища в зграї птахів на фермах. Такий контрольний захід можлива тільки в тих випадках, коли птахи утримуються в закритих умовах.
Належні практичні методики для дотримання гігієни під час забою сприяють зменшенню забруднення туш фекаліями, але не гарантують відсутність Campylobacter в м'ясі і м'ясних продуктах. Для мінімізації забруднення необхідно санітарну освіту працівників боєнь і виробників сирого м'яса в області гігієнічного поводження з харчовими продуктами.
Методи профілактики інфекції на домашніх кухнях аналогічні методам, використовуваним для профілактики інших бактеріальних хвороб харчового походження.

Дезинфікуюча обробка, така як нагрів (наприклад, теплова обробка чи пастеризація) або опромінення, є єдиним ефективним методом знищення Campylobacter в забруднених харчових продуктах.
У партнерстві з іншими зацікавленими сторонами ВООЗ розробляє політику, що сприяє подальшому зміцненню безпеки харчових продуктів. Така політика охоплює всю продовольчу ланцюг - від виробництва до споживання - і використовує різні типи спеціальних знань.
ВООЗ сприяє зміцненню систем безпеки харчових продуктів шляхом просування належних практичних методик виробництва і санітарної освіти роздрібних торговців і споживачів щодо належного поводження з харчовими продуктами і запобігання забруднення. Санітарну освіту споживачів і працівників харчової промисловості та сфери громадського харчування щодо безпечного поводження з харчовими продуктами є однією з найважливіших заходів профілактики хвороб харчового походження.
Рекомендації для населення та осіб, що здійснюють поїздки за рекомендаціями ВООЗ «Керівництво з безпечних харчових продуктів для туристів» містять практичні рекомендації щодо захисту здоров'я під час поїздок.

  • Переконайтеся в тому, що харчові продукти приготовлені належним чином і подані в гарячому вигляді.

  • Уникайте вживання сирого молока і продуктів, приготованих з сирого молока. Пийте тільки пастеризоване або кип'ячене молоко.

  • Вживайте лід тільки в тому випадку, коли він зроблений з безпечної води.

  • У разі невпевненості в безпечності питної води закип'ятіть її або, якщо це неможливо, продезінфікуйте її за допомогою надійного препарату з уповільненим вивільненням (зазвичай доступним в аптеках).

  • Ретельно мийте руки і часто використовуйте мило, зокрема після контакту з домашніми та сільськогосподарськими тваринами або після відвідування туалету.

  • Ретельно мийте фрукти і овочі, особливо якщо вони вживаються в їжу в сирому вигляді. По можливості, овочі та фрукти слід очищати.Рекомендації для людей, що працюють з харчовими продуктами


  • Працівники харчової промисловості та сфери громадського харчування, а також люди, які працюють з харчовими продуктами в домашніх умовах, повинні бути пильні і дотримувати гігієнічні правила під час приготування їжі.

  • Працівники харчової промисловості та сфери громадського харчування, що мають підвищену температуру, діарею, блювоту або видимі інфіковані пошкодження шкіри, повинні негайно повідомляти про це своєму працедавцеві.

Слід пам’ятати! Бактерії роду Campylobacter гинуть під впливом високих температур і при належному приготуванні їжі.

Для профілактики інфекцій Campylobacter необхідно готувати їжу у відповідності з основними практичними методиками харчової гігієни.

Комунальна установа Тернопільської обласної ради “Центр здоров’я”