asyan.org
добавить свой файл
1

Проект

«СТРАТЕГІЇ МІЛІЦІЇ З ПОПЕРЕДЖЕННЯ

ПРАВОПОРУШЕНЬ СЕРЕД ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ»

Фаза ІІІ

За підтримки Швейцарської Конфедерації

ПРЕС-РЕЛІЗ

ЗМЕНШИТИ РІВЕНЬ ДИТЯЧОЇ ЗЛОЧИННОСТІ ДОПОМОЖУТЬ ВІДНОВНЕ ПРАВОСУДДЯ І МЕДІАЦІЯ
10% від усіх злочинів скоюють діти. Цифра вражає і змушує шукати альтернативних шляхів до вирішення цієї проблеми. Так, Указом Президента України №597/2011 від 24 травня 2011 р. рекомендовано запровадження інноваційних, сформованих на основі відновного і проактивного підходів методів та форм роботи з дітьми, схильними до правопорушень, а одним із завдань розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх названо сприяння розвитку відновного правосуддя.

Відновне правосуддя і медіація як альтернативні засоби запобігання дитячій злочинності засвідчили свою ефективність у країнах Європи та Америки вже давно, і протягом останніх десяти років активно впроваджуються в Україні силами громадських організацій. Так, за словами Жана Зерматтена, Голови Комітету ООН з прав дитини, перевага відновного правосуддя у роботі з дітьми в тому, що воно дозволяє зберегти соціальні зв’язки, не виключити неповнолітніх правопорушників із суспільства, а дати їм можливість відновитись і бути його повноцінною ланкою. Ініціював і активно впроваджує ці підходи Український Центр Порозуміння (УЦП). На основі багаторічного досвіду застосування відновного правосуддя, заснованого на некаральному підході, УЦП створив комплексну модель запобігання дитячим правопорушенням. Ця модель впроваджувалась завдяки проекту «Стратегії міліції щодо попередження правопорушень серед дітей та молоді», реалізованого в співпраці з органами державної влади, місцевого самоврядування, громадським організаціям та завдяки підтримці Швейцарської Конфедерації.

У рамках цього проекту 19-20 березня 2012 року в Києві проходила міжнародна підсумкова конференція-форум "ТВОРИМО БЕЗПЕЧНУ ГРОМАДУ РАЗОМ", метою якої було згуртувати людей, зацікавлених в активному формуванні безпечного і здорового громадського простору, готових об’єднати для цього зусилля. Експерти Українського Центру Порозуміння представили модель запобігання дитячим правопорушенням, котра переконливо засвідчила на практиці свою ефективність і була впроваджена у різних регіонах України (зокрема на сьогодні успішно функціонує більше 100 шкільних служб порозуміння в 10 областях країни). Учасники форуму представили успішний досвід запобігання підлітковій та молодіжній злочинності, результати впровадження відновного правосуддя й альтернативних практик вирішення конфліктів і досягнення примирення (на основі медіації) у школах, місцевих громадах та в кримінальних справах.

Спеціально в рамках форуму Україну вперше відвідав Голова комітету ООН з прав дитини Жан Зерматтен. Він представив підхід ООН до попередження злочинності серед неповнолітніх і приклади його застосування у Швейцарії та країнах Європейського Союзу. Пан Зерматтен особливо наголосив на важливості превентивних заходів і необхідності прийняття закону про медіацію в Україні. Юрій Павленко, Уповноважений Президента з прав дитини, підкреслив, що базою для законотворчої діяльності в цьому напрямку є результати діяльності громадських організацій – Українського Центру Порозуміння та партнерів – у сфері створення системи профілактики злочинів, медіації і запровадження відновного правосуддя в Україні. Пан Павленко розповів про робочу групу, створену в січні цього року на виконання Концепції кримінальної юстиції щодо неповнолітніх, затвердженої Указом Президента №597/2011 від 24 травня 2011 р. Завдання, яке ставиться перед робочою групою – сформувати пакет законодавчих змін із запровадження кримінальної юстиції та відновного правосуддя комплексно, у всіх сферах.

Про результати впровадження відновних практик як інструменту зміцнення громад розповідали представники організацій-партнерів Українського Центру Порозуміння з міст Пирятина (Полтавська обл..), смт Красногвардійського (АР Крим) та Дрогобича. Досвідом застосування медіації в кримінальних справах ділились представники організацій з Івано-Франківська та Білої Церкви (Київська обл.), а учасники з Жмеринки (Вінницька обл..) та Вінниці розповіли про відновні практики у школах .

Свої пропозиції з подальшого розвитку напрямку регіональні громадські організації представили під час Ярмарку проектів відновного правосуддя, а окрему сесію форуму було присвячено обговоренню перспективних завдань розвитку відновного правосуддя в громадах. Мер міста Пирятина Олексій Рябоконь наголосив на важливості фінансової підтримки програм впровадження відновних практик і роботи організацій іноземними донорами, що забезпечить відсутність тиску ,а отже, й більшу ефективність таких програм. Роман Коваль, президент Українського Центру Порозуміння, говорив про важливість комплексної роботи та ініціативи на місцевому рівні – на сьогодні модель безпечної громади як інструмент профілактики правопорушень готова до впровадження в будь-якій громаді, і Український Центр Порозуміння готовий надавати експертну підтримку в її реалізації всім зацікавленим громадам.

У конференці-форумі також взяли участь Крістіан Шьоненберг – Надзвичайний та Повноважний Посол Швейцарії в Україні, Андрій Кавакін - Національний координатор програм Швейцарської агенції розвитку та співробітництва, Віктор Лобач - начальник управління Генеральної прокуратури України, Уляна Котлярова – Начальник управління профілактичної роботи серед дітей, МВС України, Людмила Мороз – професор Національної академії внутрішніх справ, Юрій Микитин – Заступник директора юридичного інституту Прикарпатського університету ім.. Стефаника (м. Івано-Франківськ) та інші.

На час конференці-форуму припало й десятиріччя Українського Центру Порозуміння, і до цієї річниці УЦП провів урочисту церемонію вручення відзнак і нагород за успіхи в просуванні ідей відновного правосуддя.

БО Український Центр Порозуміння

Контактна особа: Сніжана Пушкар, PR-менеджер, тeл.: (+38 063) 720 0755; е-mail: snizhana@uccg.org.ua, snizhanap@ukr.netДОВІДКОВО:

Український Центр Порозуміння з 2002 року є ініціатором розвитку відновного правосуддя в Україні й упровадження медіації як способу вирішення конфліктів у різних сферах суспільного життя. Спираючись на багаторічний досвід, Український Центр Порозуміння розробив та успішно впроваджує Модель побудови безпечного середовища в різних громадах України через застосування інноваційної, комплексної системи запобігання дитячій злочинності.

У Моделі застосовуються некаральні (відновні) методи реагування на правопорушення, які дозволяють виховувати відповідальне ставлення дітей та молоді до своїх вчинків, зрозуміти їхні наслідки для себе й оточення. Такий підхід допомагає усвідомити цінність людських стосунків і сприяє формуванню здорового та безпечного суспільства і розвитку дитинства.

За словами мера м. Пирятина Олексія Рябоконя, впровадження Трирівневої моделі профілактики дало змогу не тільки змінити ставлення мешканців громади до самого явища правопорушень, але і допомогти їм прийняте нове відчуття відповідальності за все, що відбувається в місті. Олексій Рябоконь ініціював запровадження відновних практик у свої громаді, і в 2010 році Районна рада прийняла рішення про створення Центру порозуміння в громаді м. Пирятина, який проводить сімейні медіації, медіації з дітьми та медіації у кримінальних справах. Модель сприяє формуванню не тільки безпечної, але й міцної та відповідальної громади, яка може подолати як проблеми злочинності, так і багато інших труднощів, яких чимало в сьогоденному житті.

Створення такої моделі профілактики стало можливим завдяки проекту «Стратегії міліції щодо попередження правопорушень серед дітей та молоді». Робота в проекті розпочалася у 2005 році, нині триває третя фаза проекту, завершення якої заплановано на травень 2012 року.

Проект реалізується у співпраці з: Міністерством юстиції, Генеральною прокуратурою, Міністерством внутрішніх справ, Верховним Судом України, Національною академією прокуратури та Національною академією внутрішніх справ, Міністерством освіти, науки, молоді та спорту, партнерами з громадських організацій, Школою соціальної роботи Національного університету «Києво-Могилянська академія», та завдяки підтримці Швейцарської Конфедерації.

Успішний досвід впровадження моделі мають сім громад України: міст Пирятина, Дрогобича та Івано-Франківська, Жмеринки та Вінниці, Красногвардійського, а також громада Дарницького району міста Києва. У цих громадах налагоджена комплексна співпраця державних органів та громадських організацій, саме це забезпечує ефективне функціонування Моделі.