asyan.org
добавить свой файл
1



Конспект інтегрованого заняття для дітей сьомого року життя
Підготувала:

Яценко Ірина Андріївна,

вихователь ДНЗ№ 590

Оболонського району

Тема: Предмети найближчого оточення. Годинник

Програмовий зміст:

Продовжувати знайомити дітей з предметами найближчого оточення та їхнім функціональним призначенням, матеріалами, з яких вони виготовлені. Формувати бережливе ставлення до речей.

Вчити орієнтуватися в часі, у просторі, користуватися годинником. Чітко визначати час на годиннику, розпізнавати види годинників: сонячний, пісковий, водяний, квітковий, механічний, електронний. Розмірковувати, обґрунтовувати і обстоювати правильність свого міркування.

Правильно вживати вирази, що означають положення предметів у просторі, вказують напрямки за годинниковою стрілкою, проти годинникової стрілки.

Вчити дітей виділяти основні ознаки годинника, порівнювати, класифікувати, знаходити однакові, розмірковувати, доводити правильність свого міркування.

Вчити визначати напрямок за годинниковою стрілкою та проти.

Формувати в дітей просторові уявлення, уміння орієнтуватися за годинниковою стрілкою та проти. Вчити дітей самостійно виставляти час на циферблаті, домальовуючи стрілки годинника. Розвивати дрібну моторику рук.

Вчити розмірковувати, обґрунтовувати свою думку.

Вчити дітей орієнтуватися на циферблаті годинника, визначати час. Закріпити цифри в межах 10. Розвивати пам'ять, кмітливість.

Обладнання: піскові годинники; малюнок баштового годинника; годинники у міні-музеї; аркуші паперу, фломастери або маркери; матеріали для роботи у групах.

Попередня робота:

  • знайомство із водяним годинником, природними годинниками (квітковий, півень, сонце); читання казок І. Заворотько «Чому посварились стрілки годинника», І. Мацко «Тік-так»;

  • проведення дидактичних ігор «Знайди однакові годинники», «Якої цифри не вистачає», «Вистав час на годиннику», «Веселий циферблат», «Хто лікує годинники?», «Сонячний годинник: добре чи погано?»;

  • виготовлення аплікації із зображенням годинників різної геометричної форми, годинника на платівці (матеріали: доміно, ґудзики, пластилін); годинників із ґудзиків; годинників на одноразових тарілках способом ліплення;

  • гра – імітація:

Спливають хвилини,

Години минають.

А як мені бути,

Я все ще не знаю.

Не знаю, що краще:

Стрибати чи мчати,

Щоб йти в ногу з часом,

Усюди встигати

  • сюжетно-рольова гра «Магазин годинників»; «Ми будуємо вежу для годинника» (блоки);

  • знайомство з прислів’ям «Усякій квітці свій час»;

  • спостереження за неживою природою - Сонцем: Чи є сонце? Чи можна скористатися сонячним годинником?

  • обмін думками за темами «Що відбудеться, якщо зупиниться час?», «Чи можна обійтися без годинників?».

Хід заняття

Заняття проводять вихователь та музичний керівник.

Вихователь: Сьогодні ми продовжимо нашу подорож країною Годинників та поповнимо новим експонатом наш міні-музей годинників.

Музичний керівник: Чуєте? З нами хочуть привітатися наші знайомі годинники. Давайте їх назвемо.

Награє мелодію баштового годинника.

Діти відповідають, що це баштовий годинник.

Вихователь:

  • Як ви здогадалися, що це баштовий годинник?

  • Відчуйте, яким великим, поважним, мудрим є цей годинник. Надміть щоки і відчуйте, як це - бути головним годинником країни чи міста.

Діти разом із вихователем імітують рухи баштового годинника під музику

.(Ноги на ширині плечей, руки вздовж тулуба. Під, повільну музику діти розхитують руками,

як маятник годинника, повільно промовляючи «Тік-так»)

Музичний керівник: Привітайтеся з наступним годинником.

Музичний керівник награє звуки настінного годинника.

Діти відповідають, що це настінний годинник.

(Якщо діти не можуть відповісти, вихователь їм підказує.)

Вихователь:

  • Як ви здогадалися, що це баштовий годинник?

  • Уявіть себе настінним годинником: невеликий; діловий, серйозний…

Діти разом з вихователем імітують настінний годинник.

(Руки зігнуті в ліктях, долоні дивляться одна на одну, руки хитаються ритмічно вліво та вправо

під швидшу музику та на тон вище, діти швидше промовляють «тік-так» Вихователь стежить за поставою.)

Музичний керівник награє звуки наручного годинника.

Вихователь: Покажіть наручний годинник. (Маленький, хоче все знати і тому поспішає.)

Діти імітують ручний годинник.

(Вказівним пальцем правої руки вказують на зап'ясток лівої руки і швидко відбивають ритм і промовляють

«Тік-так, тікі - такі» ).

Вихователь: А зараз - реклама для телевізійного каналу. Сьогодні нам прорекламує свій годинник… (Сашко, Надійка…)

Діти беруть свої малюнки з годинниками і розповідають кожний про свій. Вихователь дає позитивну оцінку виступам дітей: (Наприклад: Сашко, ти таку цікаву рекламу придумав своєму годиннику, що всі захочуть такий мати…)

Вихователь: Тепер моя черга прорекламувати свій годинник.

(Вихователь показує годинник, накритий серветкою,

описує його і пропонує дітям відгадати, що це за годинник).

  • Такі годинники з'явилися дуже - дуже давно, близько 1500 років тому. Він складається з прозорої скляної колби, у середині якої можна побачити те, з чим ви граєтеся щодня на вулиці. Ця речовина знаходиться у скляній колбі та сиплеться зверху вниз.

Вихователь цікавиться думками дітей.

Діти здогадуються, що це пісковий годинник.

Вихователь пропонує дітям подумати, як би вони зобразили пісковий годинник.

Інформація для вихователя:

Пісковий годинник — пристрій для вимірювання часу, що складається з двох (зазвичай скляних) посудин, сполучених вузькою горло подібною трубкою. Трубка пропускає певний об'єм піску за певний проміжок часу. Час, за який пісок пересипається з однієї половини годинника в іншу, може становити від кількох секунд до доби. Є дані, що конструкція піскового годинника була відома ще 1500 років до н. е. З часів Середньовіччя піскові годинники набувають дедалі більшого поширення в мореплавстві, богослужіннях та інших видах людської діяльності.

  • Як ви думаєте, чи зручно користуватися пісковим годинником?

  • Давайте пограємо у гру «Добре чи погано».

Діти кажуть, що в пісковому годиннику добре (пісок заспокійливо сиплеться, не шумить, не тікає, не заважає, цікаво за ним спостерігати…), а що – погано ( вночі не видно, може розбитися, не зручно носити з собою...)

Вихователь: У кожному з наших піскових годинників «живе» різний час. У цьому пісковому годиннику живе одна хвилина, а є годинники на 10 хвилин, навіть на цілу годину.

- Як ви думаєте. Скільки піску в такому годиннику? Чому?

- Отже, чим більший проміжок часу, який годинник вимірює, тим більше піску може бути в такому годиннику. Або ж кількість піску в різних годинниках може бути однаковою, а отвір, через який пісок потрапляє у другу колбу, менший або більший, тому пісок швидше або повільніше переміщається.

- 1 хвилина – це багато часу чи мало? Як ви думаєте, що можна зробити за 1 хвилину?

- Давайте перевіримо, що ви встигнете зробити за 1 хвилину. Поділіться на три команди. Подивіться, які геометричні фігури у вас намальовані? Починаємо за сигналом. Чия команда за 1 хв. більше намалює геометричних фігур, та і виграла.

Увага! 1,2, 3, почали!

Гра «Геометрія за хвилину».

Вихователь ставить пісковий годинник, коментує: правильно, швидше, бо пісочок висипається швидко, ще трошки-трошки і висиплеться, наша хвилинка закінчиться.

У кінці гри діти підраховують кількість геометричних фігур і вирішують, чия команда перемогла.

Робота у міні – музеї.

- Чи є у нашому міні – музеї годинників пісковий годинник? (Ні)

- Давайте доповнимо експозицію нашого міні-музею. Підійдемо до нього не просто так, а за годинниковою стрілкою під музику, як маленький наручний годинник: Тікі – такі, тікі - такі….

- Назвіть, які годинники є експонатами нашого міні музею? (Сонячний, квітковий, водяний, механічний, електронний)

- Чим вони схожі? (всі для того, щоб вимірювати час)

- Чим відрізняються? (різні конструкції)

Вихователь (здивовано): О, хтось помилився і поставив сюди картини із зображенням півника і сонця. Це правильно чи ні?

Діти висловлюють свою думку, обґрунтовують її.

Вихователь:

- Попрацювали, а тепер відпочинемо, ставайте в коло, пограємо в гру. Ви будете цифрами на циферблаті годинника, а я буду годинниковою стрілкою.

Гра «Ходять стрілочки по колу».

Я годинник тихохід,

В мене завжди вірний хід.

Стрілки-подружки кружляють,



Одна одну доганяють.
Стрі
лки – стрілки, не спішить
Ви нам час підкажіть.

На останні слова діти присідають, а вихователь називає час: «5 годин покажіть». Діти піднімаються на цифрах 5 і 12. (Гра повторюється 2-3 рази). Добре, розумнички!

- Давайте поділимося на три команди. Вихователь роздає дітям годиннички різного кольору (Годиннички намальовані на кольоровому картоні. На кожному столі розташований один годинник певного кольору.)

- Підійдіть до стола із годинником вашого кольору. На столах знаходяться букви, з яких потрібно скласти слово (Слова: «година», «ранок», «вечір»)

Гра «Букви, шикуйтесь!»

Вихователь:

  • Ви правильно склали слова. Сідайте за столи. Для вас я підготувала цікаві завдання.

Завдання для роботи у групах.

1. Зафарбувати мишок, які рухаються за годинниковою стрілкою, у червоний колір.

Мишок, які рухаються проти годинникової стрілки, – у синій колір.

2. Скласти годинники з окремих частин.

3.Намалювати на годиннику стрілки, які показують заданий час.

Діти виконують вправи, вихователь допомагає, підтримує, дає позитивну оцінку.