asyan.org
добавить свой файл
1
Правда

про

алкоголь


Козак Н.С.

практичний психолог

Перерослівської ЗОШ І – ІІІ ст.

Білогірського району

Люди часто вигадують виправдання своїй поведінці, зокрема коли вживають алкоголь. Ти можеш почути від різних людей (своїх дичів, друзів, сусідів) про те, як діє алкоголь на організм людини, що потрібно робити, якщо перепив тощо. Ці люди часто старші за тебе, і тобі хочеться їм вірити. Але в більшості випадків їхні слова НЕПРАВДА. А ми хочемо, щоб ти знав ПРАВДУ,

1. ПРО ПОХМІЛЛЯ.

Багато хто переконаний: в стані похмілля необхідно обов'язково випити ще невелику кількість алкогольного напою, щоб похмелитися. Випиваючи додаткову кількість алкоголю, людина тільки збільшує навантаження на і без того вже «перевантажену» печінку. Ані додатковий алкоголь, ані кава, ані холодний душ, ані свіже повітря не приводять до дійсного протверезіння.

ПРАВДА полягає у тому, що єдиний лікар від похмілля - це час. Алкоголь виводиться з організму тільки за певний чає. Людина в стані похмілля повинна уникати вживання алкоголю протягом 2-х днів, щоб дати своєму ор­ганізму «відпочити» і отямитися.

2. АЛКОГОЛЬ НЕ ПОМІЧНИК У ВИРІШЕННІ ПРОБЛЕМ.

Деякі люди вірять, що алкоголь допомагає забутися і не думати про

проблеми. Однак можна забути про свої проблеми на сьогоднішній вечір, а вранці вони знову нагадають про себе. Якщо весь час повертатися до алкоголю, щоб забути про проблеми і горе, то це - прямий шлях до алко­голізму. І тоді поряд із проблемами, про які хотілося б забути, з'явиться ще одна — проблема алкоголізму.

ПРАВДА полягає у тому, що алкоголь не вирішить твоїх проблем, а спричинить нові: алкоголізм і зневагу оточення.

3. ПРО ПИВО.

Зараз деякі молоді люди вірять, що можна пити пиво в необмежених кількостях без ризику для здоров'я, тому що пиво - слабоалкогольний

напій.

ПРАВДА полягає у тому, що 330 мл пива(це одна банка), 150 мл вина (це один келих) та 40 мл горілки (це одна чарка) містять однакову кількість алкоголю. От і подумай, чи можна пити пиво багато?

Якщо ДОРОСЛА ЛЮДИНА регулярно вживає понад 3 одиниці алкоголю, вона завдає шкоди своєму здоров'ю.

4. ВІД АЛКОГОЛЮ МОЖНА ПОМЕРТИ.

Деякі вважають, що від алкоголю не помреш: пий собі і пий. ПРАВДА полягає у тому, що людина може померти від дози алкоголю, якої не витримає її серце або з якою не впорається її печінка.

5. ПРО МІРУ І ПРО КІЛЬКІСТЬ ВИПИТОГО.

Деякі підлітки щиро вірять, що алкогольні напої не завдадуть шкоди, якщо знати міру у їхньому вживанні. Однак, при цьому вони ніяк не можуть визначити цю міру: ні в грамах, ні в мілілітрах. Деякі говорять, що «міра це коли не напиваєшся до такого стану, що друзі тягнуть тебе на собі додому». Вони також вірять, що ця міра однакова, як для дорослих людей, так і для них самих.

У європейських країнах міру визначають через одиницю алкоголю, що, у свою чергу, визначається в грамах і мілілітрах.

1 одиниця алкоголю = 10 мл чистого алкоголю. У 330 мл банці нива міцністю 4-5% міститься 1,5 одиниці алкоголю. У 150 мл келиху вина міцністю 11-12% міститься 1,5 одиниці алкоголю. У 40 мл чарці горілки міцністю 40% теж міститься 1,5 одиниці алкоголю. Якщо ДОРОСЛА ЛЮДИНА регулярно вживає понад 3 одиниці алкоголю, вона завдає шкоди своєму здоров'ю.

ПРАВДА полягає у тому, що, по-перше, стан, близький до того, коли «друзі тебе тягнуть на собі додому», не може вважатися мірою.

А по-друге, вплив алкоголю на організм людини залежить від ваги і зросту людини. Діти і підлітки важать значно менше, ніж:

дорослі, і на зріст вони, як правило, нижчі, ніж: дорослі. Отже, молоді

люди, що не досягли фізичної зрілості, не можуть вживати стільки ж алкоголю, скільки дорослі»

6. ПРО ЗМІШУВАННЯ АЛКОГОЛЬНИХ НАПОЇВ І ВЖИВАННЯ АЛКОГОЛЮ З ІНШИМИ НАРКОТИКАМИ.

Дехто вірить, що можна змішувати різні алкогольні напої, а також

вживати алкоголь із будь-якими іншими наркотиками.

Можна стати посміховиськом в очах оточення: На вечірках і дискотеках, щоб відчути себе впевненіше, молоді люди спочатку випивають і лише після цього починають спілкуватися. Вони вважають, що так вони виглядають привабливими й іншим із ними цікаво, не помічаючи, що п'яна поведінка часто викликає глузування і навіть огиду в оточуючих. А дівчина чи хлопець, які їм подобаються, втрачають до них усілякий інтерес.

Можна втратити контроль над собою і зробити вчинки, яких у тверезому стані ніколи б не зробив.

Втрата контролю над собою у результаті алкогольного сп'яніння може спричинити випадкові зв'язки, а це, у свою чергу, може мати такі наслідки, як незапланована вагітність, венеричні хвороби та СНІД.

Що відбувається у результаті тривалого зловживання алкоголем

Тривале зловживання алкоголем веде до таких захворювань:

До підвищеного артеріального тиску, серцево-судинних захворювань, інфаркту міокарда й інсульту, до виразки шлунку, цирозу печінки.

До раку губи і горла.

Медичні дослідження засвідчують: у людей, які зловживають алкоголем, може розвиватися рак губи і горла. Ризик значно збільшується, якщо той, хто зловживає алкоголем, ще й курить.

До психологічних проблем і розвитку депресії.

Багато з тих, хто регулярно зловживає алкоголем, стають нервовими і дратівливими. Цей психологічний стан позначається на їхній роботі, на їхніх стосунках з оточенням і на їхній родині. Часто страждають діти. Якщо розви­вається депресія, людина стає байдужою і втрачає сенс життя»

Як алкоголь впливає на фізичну форму і заняття спортом

Якщо ти захоплюєшся спортом і якщо ти хочеш зберегти гарну фізичну форму на довгі роки, тобі обовязково потрібно знати таке. У наших м'язах є червоні та білі волокна. Червоні волокна м'язів регулюють фізичну витри­валість людини. Білі волокна м'язів регулюють те, як добре ти бігаєш і стрибаєш. Зловживання алкоголем руйнує і червоні, і білі волокна м'язів.

Чим більше ти вживаєш алкоголю, тим менш витривалим і адаптованим до спортивних навантажень стають твої м'язи, а отже, і ти сам.

ПРАВДА полягає у тому, що, змішувати різні алкогольні напої між собою*

а також: вживати алкоголь із будь-якими інтими наркотиками

дуже небезпечно для життя.

7. ЛИШЕ НЕЗНАЧНА КІЛЬКІСТЬ ПІДЛІТКІВ ВЖИВАЄ АЛКОГОЛЬНІ НАПОЇ.

Деякі підлітки вірять, що більшість однолітків уже вживають алкоголь. А отже, вони також неодмінно повинні вживати алкоголь.

ПРАВДА полягає у тому, що насправді

далеко не всі підлітки у віці від 13 до 15 років вживають алкоголь.

Що робити підлітку

♦ ПЕРШЕ - потрібно знати всю правду про алкоголь. Наша стаття допоможе тобі в цьому,

ДРУГЕ - спробуй відстрочити вживання алкоголю, включаючи пиво, до настання фізичної зрілості. Вважається, що людина досягає фізичної зрілості тоді, коли вона стає повнолітньою, тобто у 18 років. Почекай, не поспішай, ще встигнеш.

ТРЕТЄ - займися фізичними вправами, або улюбленим видом спорту або спортивними танцями. Від цього потрійна користь: 1 - користь для здоров'я, 2 - чудово проводитимеш вільний час, 3-ти знайдеш друзів, із якими в тебе будуть спільні інтереси, наприклад, спорт.

ЧЕТВЕРТЕ - якщо мучить спрага, випий що-небудь безалкогольне, навіть якщо воно коштує дорожче від пива, пам'ятай: алкоголь виводить воду з організму, тому не може втамовувати спрагу.

П'ЯТЕ - не витрачай гроші на пиво або інші алкогольні напої. Краще збери гроші і придбай за них що-небудь пінне, наприклад, модний одяг, нову

комп'ютерну гру, або черговий похід в Інтернет-кафе, або на дискотеку.

ШОСТЕ - пам'ятай, як поводитися там, де ти можеш зіштовхнутися з алкоголем.

Якщо ти йтимеш туди, де інші вживатимуть алкогольні напої, пам'ятай: ти маєш повне право не вживати алкоголь, якщо ти цього не хочеш. Твої друзі, а також родичі повинні поважати це право. Якщо тебе попросять пояснити, чому ти не хочеш пити, заздалегідь подумай про відповідь (якщо не хочеш, щоб це було зненацька).

Наприклад, ти можеш сказати:

- Мені не подобається смак алкоголю, або

- Мені не подобається, як я почуваюся після алкоголю, або

- Тверезий я більш веселий, або я краще повеселюся на тверезу голову, або

- Я знаю, що алкоголь тільки ускладнить мої проблеми, або

- Пити - це проти моїх переконань, або

- Не хочу ризикувати здоров'ям, або мені шкода свого здоров'я, або

- Похмілля - це мерзотна справа, або

- Я не хочу втрачати контроль над собою, або мені подобається контролювати себе, або

- Та я просто не хочу.

Непогані відповіді, чи не так? Таким відповідям буде досить складно щось протиставити.

Причину відмови потрібно називати впевнено, тоді вона звучатиме правдиво і переконливо.

ПАМ'ЯТАЙ:

- Якщо ти будеш твердо дотримуватися свого рішення, то незабаром переконаєшся, що Інші стануть поважати твій вибір.

- Справжні друзі не будуть примушувати тебе робити те, що ти робити не хочеш.

- Тусуйся з тими, хто поділяє твоє бажання веселитися без алкоголю і вміє це робити. Приєднайся до спортивної команди, ансамблю, молодіжної організації, таким чином у тебе з'являться нові друзі, з якими в тебе будуть спільні інтереси.

Не думай, що ти єдиний, хто не хоче вживати алкоголь. На будь-якій вечірці завжди знайдеться кілька людей, що теж не захочуть вживати алкоголь. Ось тобі і компанія!

Завжди роби вибір на користь здоров'я!Анкета на визначення алкоголізації
Питання:

1. Перше в житті вживання алкоголю залишило у вас приємні спогади?

2. Алкоголь для Вас-засіб забрати вільний час?

3. Ваші друзі випивають частіше, ніж двічі на місяць?

4. Розмови про випивку викликають у Вас бажання випити?

5. Чи приходила Вам коли-небудь думка про необхідність скоротити вживання алкоголю?

6. З'являлося у Вас коли-небудь почуття провини у зв'язку з уживанням алкоголю?

7. Чи вважають деякі знайомі, що Ви багато п'єте?

8. Чи вважають Ваші рідні і близькі, що Ви багато п'єте?

9. Чи можна весело провести свято, день народження, не вживаючи алкоголь?

10. Чи буває Вам важко втриматися від вживання алкоголю?

11. Чи були у Вас коли-небудь неприємності у навчанні через уживання алкоголю?

12. Чи затримувалися Ви міліцією у стані сп'яніння?

13. Чи забували Ви частину минулого вечора після вживання алкоголю?

14. Чи траплялося Вам вживати алкоголь ранком натще серце, щоб поліпшити свій стан?

Значення відповідей для юнаків:

Питання
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

Відповідь, бали

ні

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

так

2

3

6

7

1

6

3

5

0

6

2

10

1

7


Значення відповідей для дівчат:


Питання
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

Відповідь, бали

НІ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

так

5

5

7

1

2

8

5

8

0

5

10

5

7

5


Інтерпретація
Для юнаків:

Нульовий-другий рівні(0-20балів)

Третій-четвертий рівні(21 -58балів)

Усі, хто набирає більш 20 балів, потребують підвищеної уваги, і їх доцільно відправити на консультацію до нарколога (у першу чергу тих, що набрали більш 30 балів)
Для дівчат:

Нульовий-другий рівні(0-15балів)

Третій-четвертий рівні( 16-78балів)

Підвищеної уваги потребують ті, хто набрав більше 15 балів, а першочергової-ті, що одержали понад 35 бали.