asyan.org
добавить свой файл
1
Інформаційне повідомлення для керівників і медичних

працівників ЛПЗ та СЕС.

Шановні колеги!

Увага, сезонні ГРВІ!

Щорічно за медичною допомогою з приводу захворювань на грип та ГРВІ в Україні звертається близько 10 млн. чоловік.

Епідемія грипу, що пройшла в Україні взимку 2007-2008 рр. була помірної інтенсивності і тривала 7 тижнів. Лише половина областей повідомили про перевищення епідемічного порогу в зимовий період. Всього за епідемію в країні перехворіло близько 1,3 млн. чоловік, з яких 55% були діти до 14 років.

Під час епідемічного сезону 2007-2008 рр. в країні офіційно зареєстровано 3 летальних випадки від грипу в 3 областях. Ці статистичні дані не враховують летальні випадки серед осіб похилого віку від хронічних захворювань, що загострилися після захворювання на грип.

Епідемія грипу в Україні 2007-2008 рр. була спричинена переважно вірусами грипу А, зокрема підтипом А(H1N1), штамом А/Брізбен/59/07. Другим збудником, що прийняв активну участь в епідемії був штам В/Флорида/4/06, який належить до генетичної гілки В/Ямагата/16/99. Щодо участі вірусу грипу А(Н3N3) у минулій епідемії - то в епідемічному сезоні грипу 2007 - 2008 рр. не було виділено жодного вірусу цього підтипу в Україні.

Пік захворюваності у сезоні 2009/2010 рр. було зареєстровано раніше звичайного для України термінів – на 45-52 тижнях, тоді як у попередні сезони максимум захворюваності реєструвався не раніше 4-6 тижнів (у 1999/2000рр.- на 4 тижні, 2006/2007рр.- на 8 тижні, 2007/2008рр.- 7 тижні). Інтенсивність епідемічного процесу грипу та ГРВІ у сезоні 2009/2010рр. була вищою, ніж у попередні роки, останній підйом захворюваності був зареєстрований у сезоні 1999/2010рр. була вищою, ніж у попередні роки, останнього разу такий значний підйом захворюваності був зареєстрований у сезоні 1999/2000рр. (За даними ДУ” Український Центр грипу і гострих респіраторних захворювань” МОЗ України).

За даними ВООЗ для епідсезону 2009-2010 рр. прогнозована циркуляція вірусів А/Брисбен (Н1N1), А/Брисбен (Н3N2), В/Брисбен та нового пандемічного вірусу А(Н1N1)Каліфорнія.

За прогнозами ДУ ”Український Центр грипу і гострих респіраторних захворювань” МОЗ України починаючи з третього тижня вересня в Україні очікується спалах захворюваності на ГРВІ. Збільшення кількості інфікованих вірусологи називають традиційним для даного сезону.

Головними причинами сезонного захворювання на ГРВІ медичні експерти називають повернення людей з відпусток та масові контакти дітей, підлітків та молоді після початку навчального року. Один носій вірусу спроможний інфікувати 10-15 осіб.

Значне зниження середньої добової температури повітря також сприяє росту захворюваності. Переохолодження, невміння одягатись по сезону ставлять під удар захисні сили організму.

Негода збирає дорослих і дітей з вулиці в закриті приміщення - торгові та ігрові центри, кінотеатри, транспорт, заклади громадського харчування. Такі місця є найбільш сприятливими для передачі вірусів повітряно-крапельним шляхом.

За даними спеціалістів Українського Центру грипу і гострих респіраторних захворювань на сьогодення розповсюдженими серед збудників хвороб є парагрип та аденовірус, вони спроможні викликати певні ускладнення.

Комунальна установа Тернопільської обласної ради „Центр здоров’я” рекомендує ЛПЗ та СЕС області постійно проводити серед населення інформаційно- роз’яснювальну роботу з питань профілактики ГРВІ та грипу.

Комунальна установа Тернопільської обласної ради „Центр здоров’я” пропонує Вам провести цілий комплекс освітньо - пропагандистських заходів:

  • Широко інформувати населення з питань профілактики та лікування грипу та ГРВІ через засоби масової інформації (газети, радіо, телебачення).

  • Розробити план проведення пропагандистських заходів на випадок виникнення епідемії ГРВІ та грипу.

  • Забезпечити необхідними санітарно - освітніми матеріалами по профілактиці грипу та ГРВІ ЛПЗ, освітні заклади, бібліотеки, супермаркети, вокзали та інші місця масового скупчення людей.

  • Постійно інформувати населення області про дотримання правил особистої гігієни, зокрема, ретельне миття рук та обличчя після перебування у громадських місцях. Особиста гігієна - правило номер один у профілактиці інфекційних захворювань.

  • Обов’язково інформувати населення щодо правил вакцинації. Щеплення захистить як від пандемічного грипу, так і від інших збудників, які за прогнозами ВООЗ, будуть циркулювати в цьому сезоні. Найбільш актуальна пора для вакцинації від грипу - вересень, жовтень, листопад, грудень і навіть січень. Вже через 2 тижні після щеплення вакцинований стає захищеним від грипу. До складу вакцини входять 3 штами (Н1N1, А і В), отже щеплення захистить від усіх трьох збудників.

  • Вакцинувати потрібно всіх членів сім’ї, що мешкають в одній квартирі (будинку), особливо особам групи ризику:

*діти і люди похилого віку;

*особи із захворюваннями бронхів та легень;

*особи із захворюваннями серцево-судинної системи;

*особи з ожирінням та цукровим діабетом.

  • З настанням холодів активізується пандемічний грип, тому питання профілактики грипу А(Н1N1) залишаються актуальними.


Комунальна установа

Тернопільської обласної ради

«Центр здоров’я»