asyan.org
добавить свой файл
1
ПИСАНКА, ЯК РІЗДВЯНИЙ ОБЕРІГ

Прадавня українська традиція розписувати яйця не тільки на Великдень, а й на зимові свята.

Наші предки прикрашали різнокольоровими яйцями власне помешкання не тільки навесні, адже яйце завжди було символом початку життя. І оте добре начало, пов’язане з народженням нового, перед великими святами давні українці намагалися принести в оселю та поставити на почесному місці. Нині цей звичай поховано у товщі віків, і навіть фольклористи та етнографи достеменно тепер нічого не можуть сказати про різдвяні писанки.

Проте на Гуцульщині в окремих високогірних селах, де ще не все полонила цивілізація, писанки за різдвяним столом – звична річ. Про первісне значення мальованих яєць уже ніхто не згадує, бо з приходом християнства вони перестали виконувати роль родових оберегів.

Відроджувати прадавній звичай необхідно розпочинати своїм прикладом, тримаючи в руках писачок – металеву конусоподібну трубочку з дерев’яним держачком, старанно виводити хрестики та ромбики на майбутніх новорічно-різдвяних дивовижах. Не відступаючи від традицій, можна додали й щось своє - писати на яйцях привітання зі всіма зимовими святами та побажаннями миру і процвітання кожній родині, яка отримає такий оберіг.

Фарбувати яйця можна не тільки писачками, але й булавками, голками, шпильками та навіть маленькими цвяшками. Важливою є і форма яйця. На подовгасті наносяться візерунки «сакви», «жабки», «косиці», на круглі – «зірку», «рожу» та «хрести в колі».

Ручний розпис яєць вбирає енергетику людини, тому до роботи не можна братися з поганим настроєм. А найкраще за давньою традицією помолитися. Тоді й писанки виходять не по-зимовому сонячні.

Їх можна дарувати друзям на свята, прикрасити різдвяний стіл, інтер’єр і навіть ялинку. Щоправда, шкаралупка писанки може швидко розбитися, тому для прикрашання ялинки найліпше вибирати розписані дерев’яні чи глиняні яйця. Тоді й свято вдасться, бо за повір’ями наших предків, коли у святкові дні писанки ваблять око в домі, рік буде щасливим.

c:\users\user\desktop\яйця\images.jpeg