asyan.org
добавить свой файл
1
Психологічний супровід навчального предмету Захист Вітчизни
Заняття з учнями 10-11кл.

Тема:Переважаючий тип темпераменту:”Плюси” та “мінуси”.

Мета:допомогти юнакам визначити переважаючий тип темпераменту, ознайомити з характеристиками кожного типу, показати, що не буває хориших чи поганих типів темпераменту, навчити використовувати “плюси” та приховувати “мінуси” кожного типу.
Хід заняття

Слово психолога. В старших класах поряд з алгеброю, українською мовою ви вивчаєте предмет “Захист Вітчизни.” Яке основне завдання даного предмету, на вашу думку.(Відповіді учнів) Звичайно підготувати юнаків до служби в Українській армії. Курсом передбачено формувати у юнаків навички виконання стройових прийомів зі зброєю та без неї, службового військового спілкування, виконання вправ з вогневої підготовки, дії в обороні, бою та інше. А також юнаки повинні зрозуміти психологічні особливості воїна, військового колективу, військової діяльності та вимоги, які вона ставить до особистості.

Ви всі,напевно, любите дивитись фільми, читати пресу, де описуються військові дії, розповідається про подвиги військових, про їх мужність, фізичну силу, винахідливість, витримку. Ви також спілкуєтесь з своїми старшими товаришами, з тими хто вже відслужив в Збройних силах України. І у вас, у вашій уяві,склався ідеал сучасного воїна. Які асоціації виникають у вас коли мова їде про солдата сучасної армії. Запишемо їх на дошці.

Вправа витривалий надійний розумний

Асоціаціїсильний зразковий солдат надійний

товариський чесний рішучий

вміє знайти спільну мову

(Учні озвучують свої асоціації, які записуються на дошці).

Слово психолога. Записані нами асоціації давайте спробуємо об'єднати в дві групи. В першу групу запишемо фізичні властивості сучасного солдата, а в другу – психологічні. В цьому нам допоможе табличка. “Готовність до служби в армії”.(Табличка підготовлена заздалегідь.) Учні розподіляють і записують асоціації у відповідну колонку таблички)

Готовність до служби в Армії

Фізична

Психологічна

сильний

витривалий

надійний

розумний і т.д.

Отже,проаналізувавши табличку, ми бачимо, що готовність до служби в армії, це готовність і фізична, і психологічна. І якщо на уроках «Захисту Вітчизни» ви більше уваги приділяєте фізичній підготовці, то сьогодні ми говоритимемо про підготовку психологічну.

Вправа ”Мух краще ловити на мед”.

Об’єднайтеся в пари. Один з пари затискує руку в кулак, а другий

пробує кулак відкрити.(Робити це потрібно обережно не застосовуючи надмірну фізичну силу).Через деякий час хлопці в парах міняються ролями. (Психолог не пояснює яким чином можна діяти, тобто застосовувати не тільки фізичну силу, а й хитрість, умовляння і т.д.)

Обговорення. - Чи вдалося вам відкрити кулак свого напарника.

- Яким чином ви це зробили? (Застосовували силу, просили, умовляли і т.д.)

- Як ви почували себе, які відчуття виникали коли до вас застосовували фізичну силу?

Отже,як бачите, діяти і досягати бажаного не завжди вдається за допомогою лише фізичної сили. Напевно,і готуватись до служби в армії юнак повинен і фізично, і психологічно.

Слово психолога. Одному вдається бути більш рішучим, інший приймає рішення повільніше,одному вдається володіти собою в конфліктній ситуації, а для іншого це завдання виявляється надто важким. Як ви думаєте від чого залежить яскравість (вираженість) тих чи інших психологічних характеристик(Від характеру, від темпераменту. Відповіді учнів)Якщо характер, темперамент це так важливо, то давайте зупинимось на цьому більш детально.

Сьогодні ми поговоримо про темперамент. Пригадайте уроки біології. Що ви можете розповісти про темперамент, які типи темпераменту вам відомі? Що можемо сказати стосовно однієї людини і її темпераменту? (Що дин із типів темпераменту в даної особи є переважаючим).

Давайте з’ясуємо який тип темпераменту переважає у кожного з вас.

Тест “Переважаючий тип темпераменту” Учні отримують листки з 12 твердженнями і віссю координат (див. додаток №1)

Інструкція: перед вами 12 тверджень. Уважно прочитайте кожне з них і вирішіть чи відноситься воно до вас особисто. Якщо відноситься ставте “ТАК” якщо не відноситься – “НІ”. Довго не роздумуйте. Найправильніша та відповідь яка прийде в голову одразу. Порахуйте та відкладіть кількість відповідей “ТАК” на всі твердження з непарними номерами на осі координат по горизонталі вправо, відповідей “НІ” – вниз Для тверджень з парними номерами – кількість відповідей “ТАК” - вверх, “НІ” – вниз. Проведіть через отримані координати лінії, які паралельні осям. Площа отриманого прямокутника відображає ваш

темперамент. Розподіл площі по секторах вказує на пріоритетність типів темпераменту у вашому характері: Сектор 1 – холерик; сектор 2 – сангвінік сектор 3 – флегматик; сектор 4 – меланхолік.

Отже, виконавши даний тест, ви визначили кожен свій переважаючий тип темпераменту.

Слово психолога Ви повинні пам’ятати,що не буває “добрих” чи “поганих” типів темпераменту. Кожен тип має свої “плюси” і “мінуси”. Наше завдання навчитися використовувати “плюси” і приховувати “мінуси”. Зараз ми,будемо радити нашим одноліткам, що потрібно щоб з тим чи іншим переважаючим типом темпераменту служба в армії була успішною

Вправа Порада” Учні отримують характеристики всіх типів темпераменту знайомляться з ними і стараються скласти порадник солдату з конкретним типом темпераменту. Учнів можна об'єднати в 4 групи і кожна група буде працювати над порадами, для солдата з певним типом темпераменту Поради зачитуються, обговорюються доповнюються.

Обговорення:

- Чи бувають “добрі” та “погані” типи темпераменту?

- Що потрібно знати, щоб з тим чи іншим типом темпераменту досягти успіху?

Слово психолога. Сьогоднішня наша зустріч підійшла до кінця. Чи була вона, на вашу думку, корисною для вас? Чим?

Вправа Телеграма” Учням пропонується скласти телеграму з 11 слів. Зміст телеграми повинен виражати ваше ставлення до заняття. Телеграми зачитуються.

Література

1.Томчук М.І. Допризовна підготовка.-Київ “Веселка”, 1996р.

.Кримська Л.А.Психологія менеджменту. Практичні тести керівника. Запоріжжя “АУРУМ”, 1993р.

Додаток№1

1.Як правило, здійснюєте свою діяльність без попереднього планування

2.Буває, що почуваю себе то щасливим, то нещасним без певних на це причин.

3.Почуваєте себе щасливим, коли займаєтесь справою, яка вимагає швидких дій.

4.Схильні до перепадів настрою від поганого до хорошого без видимих причин.

5.При зав'язуванні нових знайомств першим проявляєте ініціативу.

6.Часто буваєте в поганому настрої.

7.Схильні діяти швидко та рішуче.

8.Буває, що потрібно на чомусь сконцентруватись, а ви не можете.

9.Є емоційною людиною.

10.Часто буває так, що в розмові з іншими ви присутні тільки фізично, а ваші думки далеко.

11.Почуваєте себе не затишно, коли не маєте можливості спілкуватися.

12.Часом переповнені енергією, а часом дуже пасивні.


4 1


3 2