asyan.org
добавить свой файл
1


Описова стаття про документи НАФ, що зберігаються в Миколаївському музеї суднобудування і флоту


 1. Миколаївський музей суднобудування і флоту. Відділ Миколаївського обласного краєзнавчого музею.

 2. Адреса: 54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 4.

Контактні телефони: тел./факс 35-85-35, тел. 35-83-37.

 1. Транспорт:

 • трамвай № 1, зуп. вул. Наваринська,

 • тролейбус №№ 6, 7, зуп. вул. Адміральська.

 1. Час роботи: вівторок – неділя з 8.30 до 17.00.

 2. Єдиний в Україні музей суднобудування і флоту створено в Миколаєві у 1978 році.

Старовинний будинок, у якому розташовано музей, є пам’яткою історії та архітектури кінця ХVIII – першої половини ХІХ ст. Побудований у стилі раннього російського класицизму, він служив канцелярією та помешканням головних командирів Чорноморського флоту протягом 1794-1900 рр.

Свого часу тут проживали та працювали адмірали М.С.Мордвінов, І.І.де-Траверсе, О.С.Грейг, М.П.Лазарєв, Г.І.Бутаков, М.А.Аркас. У службових справах були адмірали Ф.Ф.Ушаков, П.С.Нахімов, В.О.Корнілов, В.І.Істомін, Ф.Ф.Беллінсгаузен та інш.

6. Для зберігання документів НАФ в музеї створений сектор фондів, до якого входять групи зберігання: “Письмові пам’ятки”, Допоміжні документи”, “Образотворчі пам’ятки”, “Допоміжні фотографії”, «Речові пам’ятки».

7. Групи “Письмові пам’ятки” і “Допоміжні документи” (на паперовій основі) вміщують 3136 од.зб. і охоплюють період з середини ХІХ ст. до наших днів.

Групи “Образотворчі пам’ятки” і “Допоміжні фотографії” (фотопапір, фотоплівка) вміщують 2939 од.зб. і охоплюють період з середини ХІХ ст. до наших днів.

У группі “Речові пам’ятки” зберігається 49 грамплатівок. Період –

ХХст.

Загальна кількість документів НАФ в музеї становить 6124 од.зб.

8. Документи НАФ, що зберігаються в музеї відображають історію вітчизняного суднобудування, знайомлять сучасників з заснуванням Інгульської верфі, міста Миколаєва, з досягненнями миколаївських суднобудівників, містять відомості про видатних флотоводців, діяльність яких так чи інакше була пов’язана з Миколаєвом.

З найбільш ранніх офіційних документів зберігся “Регламент про управління адміралтейством і верф’ю” за 1786 рік, донесення про заключення Кучук-Кайнарджійського мирного договору, підписаного з Туреччиною у 1774 році. Маніфест про оголошення російсько-турецької війни 1787-1791 рр., текст Яського мирного договору 1791 р. Цінним є документ, датований червнем 1788 року, в якому повідомляється про закладку так необхідної для Росії корабельної верфі, яка й поклала початок м.Миколаїв. В музеї зберігається рукописна копія ордера Г.О.Потьомкіна про найменування новозаведеної верфі на Інгулі містом Миколаєвом.

Представляють інтерес документи М.С.Мордвінова, віце-президента Адміралтейств-колегії, головного командира Чорноморського флоту і портів: звіти про кораблі, що будуються і ремонтуються Миколаївським адміралтейством, прохання про виділення кредитів Миколаївському адміралтейству, копії багаточисленних листів в Адміралтейств-колегію (кінець ХVІІІ ст. – поч. ХІХ ст.)

Цінним є лист видатного полководця, учасника двох російсько-турецьких війн другої половини ХVІІІ ст. О.В.Суворова, в якому він клопочеться перед імператрицею Катериною ІІ про нагородження мічмана Тимофїєва за мужність, проявлену при взятті фортеці Ізмаїл. Документ датований 30 квітня 1791 року.

Зберігаються документи, в яких є відомості про будівництво на поч. ХХ ст. на заводі “Наваль” перших ескадрених міноносців, землечерпалок, колісних буксирних пароплавів (контракти, креслення, описання, специфікації, рапорти).

Ряд документів розповідають про тяжкі умови праці робітників на суднобудівних заводах (прохання робітників про надання їм одноразової допомоги в зв’язку з каліцтвом, скарги на грубе поводження з ними іноземних інженерів та майстрів); про страйкову боротьбу робітників-суднобудівників, повстання на броненосці “Потемкин Таврический», збудованого Миколаївським адміралтейством, забастовку кораблебудівників у 1916 році (заклики до страйку, тексти вимог, відповіді дирекцій заводів на вимоги робітників, доноси жандармів, накази, оголошення про закриття заводів).

Миколаїв – батьківщина видатного вченого, кораблебудівника, відважного моряка, віце-адмірала С.О. Макарова, який вніс великий вклад в розвиток вітчизняного суднобудування. Два його листи – свідчення участі в російсько-турецькій війні 1877-1878 рр. В листі від 28 листопада 1877 року Макаров повідомляв головному командиру Чорноморського флотуі портів, військовому губернатору Миколаєва М.А.Аркасу про хід робіт по переустаткуванню пароплава «Великий князь Константин», командиром якого він був, для збільшення його швидкості. Зберігаються фотознімки будинку в Миколаєві, в якому народився С.О.Макаров, кораблів Тихоокеанської ескадри, командиром якої він був, фотознімки, на яких зображено вибух броненосця «Петропавловск», що трагічно обірвав життя талановитого флотоводця; зберігається карта плавання С.О.Макарова на корветі «Витязь», криголамі «Єрмак», фотографії кораблів, що носять ім'я С.О.Макарова.

Судобудування радянської доби представлене документами про досягнення і вклад корабелів Миколаєва в створення могутнього вітчизняного флоту. Це укази, грамоти Президії Верховної Ради СРСР про нагородження орденами миколаївських суднобудівних заводів – Чорноморського, ім. 61 комунара, «Океан», нагородження орденами і медалями миколаївських корабелів, присвоєння їм високих звань Героїв Соціалістичної Праці за заслуги в розвитку суднобудування, урядові привітальні телеграми з нагоди дострокового завершення будівництва суден, ювілеїв заводів тощо.

Діяльність суднобудівних підприємств відображена в наказах, рапортах, контрактах, сертифікатах, полісах, актах приймання кораблів, рекламних проспектах суднобудівних заводів, програмах та запрошеннях на урочистості з нагоди спуску суден на воду, ювілейних дат тощо.

Багаточислені документи висвітлюють розгортання соціалістичного змагання на суднобудівних підприємствах: плакати, заклики до участі в соцзмаганні, соціалістичні зобов'язання колективів заводів, окремих суднобудівників та інформації про їх виконання, подяки, грамоти про нагородження передовиків соцзмагання.

В ряді документів відображений розвиток раціоналізаторства і винахідництва на суднобудівних підприємствах (авторські свідоцтва, грамоти, фотоальбоми).

Листівки, відозви, зведення Радінформбюро розповідають про діяльність підпільників на Миколаївських суднобудівних заводах в період тимчасової фашистської окупації міста.

Музеєм зібрані особисті документи суднобудівників: посвідчення до медалей, орденські книжки, нагороджувальні листи Героїв Соціалістичної Праці, лауреатів Державних премій, почесні грамоти, пам'ятні та вітальні листи ювілярам, характеристики, атестати, дипломи, паспорти, свідоцтва, спогади, перепустки.

Цінними документальними джерелами являються картографічні матеріали: карти-гідрографічні, навігаційні, карти морських подорожей, карти-схеми, плани міста Миколаєва, адміралтейських поселень І половини ХІХ ст., план Кінбурнського замку, креслення і плани Будинку головного командира Чорноморського флоту і портів, в якому нині розміщений музей.

Документи, які зберігаються в музеї, надійшли від професора, доктора технічних наук Крючкова Ю.С., члена Спілки журналістів України Бабіч В.В., кандидата технічних наук Сацького А.Г., капітана яхти «Ікар» Немирова Б.С., з суднобудівних заводів: «Океан», ім.61 Комунара, Чорноморського, з Укрпошти та ін.

Фотодокументи, зібрані музеєм, - одне й найважливіших джерел, що яскраво висвітлює історію суднобудування та Чорноморського флоту. Це, насамперед, фотографії та фотонегативи кораблів, моделей, приладів, зокрема, першого 44-гарматного фрегата «Святой Николай», побудованого на Інгульській верфі, зберігаються оригінали фотозйомки моменту спуску зі стапеля броненосця «Потемкин Таврический» 26 вересня 1900 р., побудованого Миколаївським адміралтейством, будівництво перших броненосців «поповок» (1870-і роки), перших турбінних міноносців в передвоєнні та повоєнні роки. Зокрема в фотодокументах відображений розвиток рибопромислового флоту (китобази «Советская Украина» и «Советская Россия»), будівництво серійних суден, унікального науково-дослідного судна для зв'язку з космосом «Академик Сергей Королев», авіанесучих кораблів; фотографії першого в світі мінного загороджувача «Краб», побудованого у 1915 р. на заводі «Наваль», зберігаються фотознімки суднобудівних заводів Миколаєва (серед них є фотознімки з видами зруйнованих фашистами заводів), групові фотографії колективів заводів, урочистих мітингів з нагоди нагороджень колективів суднобудівних підприємств міста, оригінали фотозйомок, що відображають створення яхт-клубу в Миколаєві.

Індивідуальні фотодокументи – це фотопортрети видатних флотоводців – адміралів Д.М.Сенявіна, Ф.Ф.Ушакова, П.С.Нахімова, Ф.Ф.Беллінсгаузена, О.В.Корнілова, Г.І.Бутакова, які в різні часи проживали, працювали або побували в справах служби в Миколаєві; фотопортрети відомого російського архітектора І.Є.Старова, який розробив план міста і багатьох його будов; члена-кореспондента Петербурзької академії наук, першого директора Миколаївської морської обсерваторії, вченого-астронома К.Х.Кнорре.

Фотодокументи радянського періоду – це фотографії суднобудівників – Героїв Соціалістичної Праці, передовиків виробництва, лауреатів Державних премій СРСР і УРСР, делегатів з'їздів КПУ та КПРС, героїв-десантників та ін.

Музей зберігає грамплатівки з записами пісень на морську та краєзнавчу тематику.

Зберігаються в музеї кінофільм та діафільм з історії суднобудування.

Копії документів, які знаходяться у фондах музею, зроблені з оригіналів, що зберігаються у Російському державному архіві Військово-Морського Флоту, Російському Військово-Морському музеї, Державному архіві Миколаївської області та ін.

9. Внутрішній довідковий апарат:

 • книга надходжень,

 • інвентарні книги,

 • каталоги: предметний, тематичний, іменний.

10. Бази даних на документи НАФ не створювались.

11. Бібліотека музею створена у 1995 року. В неї зібрана література з військово-морської тематики. Зараз фонди бібліотеки налічують 3000 примірників книг кінця ХІХ ст. по теперішній час, з них 79 книг видання до 1900 року, 55 комплектів газет: «Південна правда», «Рідне Прибужжя», «Вечірній Миколаїв», «Флот України», «Січ» за 1995-2006 р.р., більш 200 примірників журналів: «Морській збірник», «Суднобудування і ремонт», «Морська держава», «Музеї України», «Батьківщина», «Судноплавство» за 1967-2006 р.р.

12. –

13. Друковані довідкові видання:

 • А.Петраш. Музеи Николаева. Путеводитель. Одесса, издательство «Маяк», 1979, 56 с.

 • Музей судостроения и флота. Путеводитель. Одесса, издательство «Маяк», 1983, 93 с.

 • Музей судостроения и флота. Путеводитель. Издание второе, переработанное и дополненное. Одесса, издательство «Маяк», 1986, 93 с.

 • Музей суднобудування і флоту – візитна картка Миколаєва. Буклет. Миколаїв, видавництво “Атол”, 2003, 8 с.

 • Музей суднобудування і флоту – візитна картка Миколаєва. Буклет. Миколаїв, видавництво «Атол», 2006, 8 с.

 • Л.Д.Хлопинская. Книга «Дворец-музей на Адмиральской». Миколаїв, видавництво «Можливості Кімерії», 2004, 111 с.

 • Кораблі-герої. Буклет. Миколаїв, видавництво «Атол», 2004. 3 с.

Головний спеціаліст відділу зберігання,

обліку та ДА держархіву Миколаївської

області В.В.Нечитайло
06.10.2006