asyan.org
добавить свой файл
1

пам’ятка


населенню щодо дій у надзвичайних ситуаціях

УВАГА! АЗОТНА КИСЛОТА

У промисловості азотну кислоту отримують каталітичним окиснем аміаку до оксиду азоту окиснем повітря, а потім NO окислюють в оксид азоту, який, взаємодіючи з водою, утворює кислоту:

4NO2 + 2H2O + O2 = 4HNO3.

Азотна кислота - безбарвна рідина з різким запахом, легко кипить, частково розкладаючись, при 86°С. З водою вона змішується у всіх відношеннях, не стійка і під впливом світла чи нагрівання розкладається у напрямі, зворотному наведеному рівнянню. Азотна кислота належить до сильних кислот. Вона також є сильним окисником. Якщо міцна азотна кислота потрапляє на горючий матеріал (тирса, стружки і т.п.), то він може загорітися (самозагорання). Коли краплина міцної азотної кислоти попадає на шкіру, то утворюється виразка або залишається незмивна жовта пляма в результаті її взаємодії з білками. Цей же розчин кислоти випалює дірки в одязі.
При попаданні кислоти на тіло її потрібно змивати великою кількістю води, а потім нейтралізувати розчином питної соди.
Пам`ятайте! З азотною кислотою треба поводитись дуже обережно!

Перша медична допомога при отруєнні азотною кислотою: в разі отруєння цією кислотою категорично забороняється промивати шлунок. Це може тільки підвисити рвоту і посприяти попаданню кислоти в дихальні шляхи. Шлунок промивають за допомогою спеціального зонду. Із шкіри, очей, губ кислоту змивають великою кількістю води (1 - 2 л).

Дуже небезпечним є отруєння парою кислоти і оксидами азоту (нітрогазами). Воно приводить до катарів верхніх дихальних шляхів, бронхітів, руйнування зубів. У потерпілих при хронічному отруєнні спостерігається порушення обміну речовин, м’язова серцева слабкість, нервові розлади, пониження кров`яного тиску, набрякання кінцівок. При гострих отруєннях картина захворювання ускладнюється.

Незважаючи на значну небезпеку, азотна кислота незамінна при виробництві багатьох барвників, лікарських препаратів, пластичних мас, вибухових речовин тощо. У зв`язку із великою окислювальною здатністю вона застосовується як окисник замість кисню у реактивних двигунах, забезпечуючи ефективне згорання ракетного палива.
Відділ з питань надзвичайних ситуацій, НКП міста