asyan.org
добавить свой файл
1
З метою підвищення мотивації серед учнів до вивчення іноземної мови в школі проводиться тиждень іноземних мов. В рамках тижня іноземних мов відбуваються такі заходи: конкурс стіннівок « We study English » (5-11 кл.), конкурс « День загадок, прислів’їв, ігор» ( 5-6 кл.), конкурс на найкращого читця віршів англійською мовою (7-11кл.), День драматизації казок (1-4кл), брейн- ринг « Найкмітливіший знавець англійської мови»(8-9 кл.),

Такі заходи підвищують інтерес учнів до уроків англійської мови, виховують повагу до традицій і культури країни, мову якої вивчають, формують соціокультурну компетенцію учнів. Беручи участь у заходах, школярі розвивають творчі здібності, вдосконалюють мовні, мовленнєві навички, виявляють акторську майстерність.
" РУКАВИЧКА"



БРЕЙН-РИНГ




Позакласний захід №1

Назва заходу: «The mitten»

Клас: 3 клас

Форма: театральна вистава

Мета: виховувати та підтримувати у школярів мотивацію до оволодіння іноземною мовою, розвинути в учнів навички слухання та говоріння, розвинути в учнів інтерес до творчості .

Наочність: костюми, декорації, музичний супровід.

Контингент учасників: учні 2-4 класів

Тривалість: 30 хв.

Місце проведення: актовий зал
Хід заходу

1. Етап підготовки

  • підбір казки та дійових осіб;

  • підготовка сценарію та роздача слів;

  • розробка декорацій та костюмів;

  • вибір глядачів - були відібрані учні 2-4 класів, рівень знань яких відповідає рівню складності казки та інтересам учнів.

2. Сценарій проведення заходу:
Teacher: Good morning, dear teachers, pupils and guests! You are welcome to see the fairy tale presented by the pupils of the third form. Let’s see what happened with them…

The ant: Hello, everybody! I am a very nice ant. I live in this forest. Now I’ll tell you a fine fairy-tale. Listen, please.

The grandfather went to the forest and lost his mitten. The mouse saw it and said.

The mouse: Here I’ll live!

The ant: And soon the frog jumps and asks.

The frog: Who lives in this mitten?

The mouse: I do. I am a Mouse, and who are you?

The frog: I am a Frog. May I live with you?

The mouse: Yes, you may! Come in, please!

The ant: And soon the hare runs and asks.

The hare: Who lives in this mitten?

The mouse: We live here! I am a Mouse.

The frog: I am a Frog. And who are you?

The hare: I am a Hare. May I live with you?

The mouse: Yes, you may. Let’s live together.

The ant: And soon the fox runs to the mitten and asks.

The fox: Who, who lives in this mitten?

The mouse: I am a Mouse.

The frog: I am a Frog.

The hare: I am a Hare. And who are you?

The fox: I am a Fox. May I live with you?

The hare: Yes, you may. Come in, please.

The ant: They started to live together. And soon the wolf goes and says.

The wolf: Who, who lives in this mitten?

The mouse: I am a Mouse.

The frog: I am a Frog.

The hare: I am a Hare.

The fox: I am a Fox. And who are you?

The wolf: I am a Wolf. May I live with you?

The fox: Yes, you may. Climb into our mitten!

The ant: Then the wild pig runs and asks.

The wild pig: Who, who lives in this mitten?

The mouse: I am a Mouse.

The frog: I am a Frog.

The hare: I am a Hare.

The fox: I am a Fox.

The wolf: I am a Wolf. And who are you?

The wild pig: I am a Wild Pig. May I live with you?

All together: Okey. Let’s go!

The ant: And soon a bear goes very slowly, sees the mitten and says.

The bear: Who, who lives in this mitten?

The mouse: I am a Mouse.

The frog: I am a Frog.

The hare: I am a Hare.

The fox: I am a Fox.

The wolf: I am a Wolf.

The wild pig: I am a Wild Pig. And who are you?

The bear: And I am a Bear. May I live with you?

The fox: We don’t have any place in the mitten! But okey, let’s live together.

The ant: Suddenly, the grandfather began to look for his mitten and the dog ran, saw it and said “Bark-Bark!” and all the animals were afraid of him and ran away. The grandfather took the mitten and went home, and all the animals stayed to live in the forest.
Teacher: Thank you, the ant, for such a nice tale. Thanks to all our guests and actors, for a nice mood that you give it to us today! Good bye!

Мета виховного заходу і ступінь її досягнення: головною метою проведення такого позакласного заходу є підвищення мотивації серед учнів до вивчення іноземної мови в школі, розвинути в учнів навички слухання та говоріння іноземною мовою, розвинути в учнів інтерес до творчості, розвинути в учнів логічне мислення та пам'ять.

Мета заходу була досягнута, адже учні отримали естетичне задоволення, поглибили знання іноземної мови та спробували свої сили на сцені. Декілька учнів виявили бажання взяти участь у наступній виставі іноземною мовою.

Структура виховного заходу: Театральна вистава є заходом, спрямованим на розвиток інтересу серед школярів до вивчення іноземної мови.

Методична організація заходу: Захід відбувався без елементів змагання, з художнім виконанням та з перевтіленням дійових осіб у персонажів казки, що відбулася за допомогою яскравих декорацій та костюмів головних героїв.

Проведення заходу: Приміщення, де проводиться захід, оформлено таким чином, що сцена відтворює події казки за допомогою яскравих декорацій. Привнесення емоційного елементу у проведення заходу відбувається завдяки музичному супроводу та костюмів героїв. Учні-дійові особи відмінно підготувалися до виступу (вивчили свої репліки, підготували костюми). Спостерігалася позитивна реакція на діяльність учнів-дійових осіб зі сторони учнів, що не є дійовими особами заходу. Глядачі були зацікавленими у виступі, фотографувалися з героями казки. Зал був заповнений глядачами: відвідати виступ прийшли учні 2-4 класів, вчителі, діти, працівники школи.

Підсумковий період: Учитель відзначає учнів-учасників вистави подяками та дипломами за активну участь у житті школи у рамках тижня англійської мови у школі.

Література:

  • Калініна Л.В. English After Classes. – Харків: Веста. 2003.

  • Полянкова С.Є., Рижих Н.І. English All Year Around. – Д:ТОВ ВКФ „БАО”, 2006.

  • Хрістоєва Л. П. Англійська для початківців : ігри, п'єси, дидакт. матеріали / Л. П. Хрістоєва. - Х. : Основа : Тріада , 2007. - 176 с. - (Б-ка журн. "Англ. мова та л-ра" : сер. засн. в 2003 р. ; вип. 12(60)).

Позакласний захід №2

Назва заходу: «English Traditions»

Форма: Брейн-ринг

Клас: 8-9 клас

Мета: виховувати та підтримувати у школярів мотивацію до оволодіння іноземною мовою; розширити знання учнів про культуру країни, мова якої вивчається; формувати лінгвокраїнознавчу компетенцію школярів, розвинути в учнів навички слухання та говоріння; розвинути в учнів логічне мислення та пам'ять.

Наочність: фотографії, мультимедійний проектор, матеріали для презентації та картинки, атрибути свят.

Контингент учасників: учні 8-9 класи

Тривалість: 1 год 30 хв.

Місце проведення: медіацентр.
Хід заходу

1. Етап підготовки

  • підбір запитань до гри, які відповідають вивченій темі;

  • підготовка сценарію брейн-ринга;

  • розробка наочних матеріалів;

  • вибір учасників - для участі відібрані учні 8-9-го класів, рівень знань яких відповідає рівню складності гри.

2. Сценарій проведення заходу:
Teacher: Good morning, dear pupils, jury, our teams and guests! You are welcome to the intellectual English contest. The aim of our meeting is to show the students’ knowledge not only of English, but about the Literature and Geography as well, to widen the outlook and encourage students to speak. Our topic is English Traditions. Now I’d like to introduce our jury to you…
Teacher: Today two teams take part in our competition: the first team is represented by pupils of the eighth form. Let’s greet them (team names itself and tells their slogan).

Teacher: The second team is the pupils of ninth form. They are … (team names itself and tells their slogan).

Round 1

Teacher: The first contest is “How much do you know about the English Traditions”. You have to answer the questions. For every right answer you will get 1 point to your score.

Questions:

  • When do we celebrate New Year? (31 of December)

  • Does Christmas in Ukraine and England coincide? (no)

  • What are the most popular holidays in Great Britain? Name them. (Halloween, Thanksgiving, Easter, Christmas, New year)

  • What traditions are connected with Christmas in Ukraine? (singing carols)

  • When do we celebrate Christmas? (7 of January)

  • Could you please translate the word “carols” into Ukrainian? (колядки)

  • How do English families prepare for Christmas holiday? (buy presents, decorate New Year Tree, bake turkey, prepare pudding)

  • What is the symbol of England? (the red Rose)

  • What is the symbol of Scotland? (the tristle)

  • What is the symbol of Wales? (the daffodil)

  • What is the symbol of Northern Ireland? (the shamrock)

  • What is the national costume of Scotland? (the kilt)

  • What is the emblem of Easter? (the rabbit)

  • What is the British national drink? (tea)

  • What is the national dish of the Britain? (pudding)

Round 2

Teacher: The second contest is to make up a puzzle. You will be given the puzzles of flags of English-speaking countries. Please, make up the pieces of puzzles. You have 3 minutes for it. Every flag is a point for your team.

Round 3

Teacher: Now, let us relax a little bit and listen to the song. Teams, your task is to write down the missing words on your papers. We will hear it for 2 times, be attentive, please.

JINGLE BELLS

Dashing (1) … the snow

(2) … a one horse open sleigh

(3) … the fields we go

Laughing all the way
Bells (4) … bob tails ring

Making spirits bright

What fun it is (5) … laugh and sing

A sleighing song tonight
Oh, jingle bells, jingle bells

Jingle all the way

Oh, what fun it is (6) … ride

(7) … a one horse open sleigh
Jingle bells, jingle bells

Jingle all the way

Oh, what fun it is to ride

In a one horse open sleigh
A day or two ago

I thought I'd take a ride

And soon Miss Fanny Bright

Was seated (8) … my side
The horse was lean and lank

Misfortune seemed his lot

We got (9) … a drifted bank

And then we got upset
Oh, jingle bells, jingle bells

Jingle all the way

Oh, what fun it is to ride

In a one horse open sleigh
Jingle bells, jingle bells

Jingle all the way

Oh, what fun it is to ride

In a one horse open sleigh yeah
Jingle bells, jingle bells

Jingle all the way

Oh, what fun it is to ride

In a one horse open sleigh [13].

Answers

1. Through

2. In

3. Over

4. On

5. To

6. To

7. In

8. By

9. Into
Teachers: Now our guests have a chance to get extra points for their team. Your task is to listen to the riddle and answer it.

The riddles:

  • Clean, but not water,

White, but not snow,

Sweet, but not ice-cream,

What is it? (sugar)

  • The moon is my father,

Sea is my sister,

I have a billion brothers,

I die when I reach land. ( A wave on the ocean)

  • At night they come without being fetched,

And by day they are lost without being stolen. (Stars)

  • What gets wetter as it dries? (A towel)

  • What is white when it is dirty and black when it is clean? (A blackboard)

  • I am not inside a house,

But no house is complete without me.

What am I? (A window)

  • Which room has no doors, no windows? (A mushroom)

  • What is always coming, but never arrives? (Tomorrow)

  • What walks around all day and lies under the bed at night with its tongue hanging out? (Our shoes)

Round 4

Teacher: the forth contest is to guess the holiday. You will be shown some photos and your task is to tell me what is the name of the holiday. Every right answer will give you one point.










Round 5

Teacher: The next contest for you is a test. You have only 3 minutes to do it.

Questions:

  • What is the most important festival of Welsh poetry and music?

  • The Edinburgh Festival

  • The Rock festival in Liverpool

  • Eisteddfod 

  • Eurovision

  • What is the Scottish national costume for men?

  • the tuxedo 

  • the black uniform 

  • the kilt 

  • the bearskin

  • What is the most popular drink in Britain?

  • apple juice  

  • tea

  • milk

  • coffee

  • What is the name for New Year’s Eve in Scotland?

  • Cocney 

  • Hogmanay

  • Christmas 

  • the evening before New Year

  • What do the children usually do at Halloween?

  • trick or treat”

  • “sing or dance”

  • “give or take”

  • “cry or laugh”

  • Which holiday is usually celebrated on the 5th of November in the UK?

  • Easter 

  • Guy Fawkes Day 

  • Halloween

  • New Year

  • What is a “bank holiday”?

  • the holiday on the bank of the river 

  • week-end

  • public holiday 

  • summer holiday

  • What is the traditional Christmas song called in Britain?

  • “Anthem” 

  • Auld Lang Syne” 

  • “Imagine” 

  • “Jingle Bells”

9. When is Halloween celebrated in the UK?

a) on 31st October 

b) on 31st November

c) on 31st September 

d) on 31st January

10. Scottish surnames begin with…..

a) O

b) Mac or Mc 

c) de 

d) La

Results:

Teacher: Our competition has come to the end and we are thankful to our teams, participants and jury. Please, tell me who is the winner? Thank you for the game, we wish you a Merry Christmas and a Happy New Year!

Мета виховного заходу і ступінь її досягнення: головною метою проведення такого позакласного заходу є підвищення мотивації серед учнів до вивчення іноземної мови в школі, розширити знання учнів про культуру країни, мова якої вивчається, формувати лінгвокраїнознавчу компетенцію школярів, розвинути в учнів навички слухання та говоріння; розвинути в учнів логічне мислення та пам'ять.

Крім того, учні навчаться співпрацювати в командах для досягнення спільної мети, а також конкурентоспроможності та впевненості у своїх силах та знаннях. Мета заходу була максимально досягнутою.

Структура виховного заходу: Брейн-ринг є заходом, спрямованим на розвиток інтересу серед школярів до вивчення іноземної мови. Захід можна охарактеризувати як одиничний, груповий.

Методична організація заходу: основною характеристикою проведеного позакласного заходу є елемент змагання, в ході якого учні активізують свої здібності іншомовного спілкування для здобуття перемоги. Елементи художнього виконання та перевтілення дійових осіб відсутні у структурі заходу.

Зміст позакласної роботи. Підготовчий період: умови завдань для конкурсів готуються практикантом вчителемі вивченого учнями матеріалу. Під час підготовчого періоду відбувається відбір учасників гри. Дійовими учасниками заходу є ведучий (практикант) та учні, з яких по 5 учнів з класу беруть активну участь у заході, решта є спостерігачами та вболівальниками. Загальна кількість залучених дійових учасників-школярів складає приблизно 25% від загальної кількості учнів у класах. Під час проведення заходу в учнів активізується мислення та англомовна мовленнєва діяльність, що сприяє концентрації та поглибленню їхніх знань. Учні показали хороші знання англійської мови під час вікторини.

Проведення заходу: приміщення, де проводиться захід, оформлено таким чином, що посередині класу знаходяться два стола для команд учасників, навколо - місця для вболівальників. Ліворуч знаходиться стіл для журі. Перед глядачами знаходиться оформлена дошка та дошка для проектора. Конкурентний характер гри, прагнення до перемоги вносить емоційний елемент, що посилює зацікавленість учнів в участі та спонукає до сумлінної підготовки. Внесенню емоційного елементу у проведення заходу сприяють яскраві декорації та фонова музика, що створюють атмосферу святковості. Варто також відзначити і підготовку учнів-учасників команд: учні ґрунтовно підготувалися до вікторини, повторили вивчений матеріал та відчувається додаткова підготовка з інших джерел літератури. Залучення глядачів до діяльності відбувалося за допомогою конкурсу, підготовленого для глядачів, що могли покращити результати гри їх команд. Глядачі позитивно реагували на те, що відбувалося у залі та підтримували своїх фаворитів речівками та плакатами. Усі місця для глядачів були заповненими. На вікторині також були присутні і вчителі англійської мови, що виконували роль журі.

Підсумковий період: підсумки змагання підбиваються відповідно до кількості здобутих командою балів за правильні відповіді. Журі проголошує команду-переможця. Після підбиття підсумків вікторини, відбувається нагородження переможців дипломами за знання англійської мови та культури святкування англійських свят, а також відзначаються учні, що допомагали командам у підготовці до вікторини. Команда переможених нагороджується дипломами-заохоченнями до кращого вивчення англійських традицій. Подяка усім гостям та присутнім.

Література:

  • Калініна Л.В. English After Classes. – Харків: Веста. 2003.

  • Полянкова С.Є., Рижих Н.І. English All Year Around. – Д:ТОВ ВКФ „БАО”, 2006.

  • Хрістоєва Л. П. Англійська для початківців : ігри, п'єси, дидакт. матеріали / Л. П. Хрістоєва. - Х. : Основа : Тріада , 2007. - 176 с. - (Б-ка журн. "Англ. мова та л-ра" : сер. засн. в 2003 р. ; вип. 12(60)).