asyan.org
добавить свой файл
1

II. ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ І ВЕЛИЧИНИ ТЕМА 5. МНОГОКУТНИКИ: ТРИКУТНИК, КВАДРАТ, ПРЯМОКУТНИК.

МНОГОГРАННИКИ: КУБ, ПРЯМОКУТНИЙ ПАРАЛЕЛЕПІПЕД. ПЛОЩІ ТА ОБ'ЄМИ

УРОК 51

Тема: Квадрат. Прямокутник. Периметр квадрата і прямокутника.

Мета: Вивчення властивостей квадрата і прямокутника, формул периметрів квадрата і прямокутника; роз­виток логічного мислення учнів.

План уроку

  1. Актуалізація опорних знань

  2. Вивчення нового матеріалу

  3. Закріплення матеріалу

  4. Підсумок уроку

  5. Домашнє завдання

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Фронтальне опитування

Зошити з домашнім завданням учитель збирає для перевірки. Для опитування учитель заздалегідь готує рисунки (на дошці, кодоплівці, плакаті).

  1. Спираючись на рисунок, назвіть ла­мані, кінцями яких є точки В і С.

  2. Серед ламаних, зображених на рисунках, знайдіть замкнену. Назвіть її. Який многокутник вона визначає? Назвіть верши­ни та сторони цього многокутника.



  1. Знайдіть на рисунку шість ламаних, кінцями яких є точки D і N.

  2. Назвіть зображені на рисунках многокутники. Як називаються відрізки MS, MT, МК для многокутника (рис. б)? Які трикут­ники утворилися? Які чотирикутники? Які п'ятикутники?



  1. Кімната має форму чотирикутника. Як поставити два стільці в кімнаті, щоб біля кожної стіни стояв стілець?

(Відповідь для учителя: стільці слід поставити у протилежних кутах кімнати.)
ІІ. Вивчення нового матеріалу

Робота з підручником

Учитель пропонує учням розглянути в підручнику матеріал про прямокутник і квадрат. [1]: с. 96. [2]: с. 112.

Фронтальне опитування

(Для завдань № 1 і 2 учитель має підготувати рисунки.)

  1. Серед чотирикутників, зображених на рисунках, знайдіть прямокутники.



  1. Скільки прямокутників на рисунках?



  1. Якої довжини треба взяти кусок дротини, щоб зробити з нього:

а) квадрат зі стороною 3 см?

б) прямокутник зі сторонами 15 см і 4 см?

  1. Чи можна з куска дротини завдовжки 21 см зробити квадрат зі стороною 5 см? Чи можна з куска дротини завдовжки 15 см зробити квадрат зі стороною 4 см?

  2. Периметр квадрата 36 м. Яка його сторона?

  3. Периметр прямокутника 36 см, довжина — 11 см. Знайдіть ширину прямокутника.


III. Закріплення матеріалу

Розв'язування вправ

Учні роблять побудови у зошитах, відповідають з місць.

  1. Побудуйте та зафарбуйте різними кольорами:

а) прямокутник зі сторонами 3 см і 5 см;

б) квадрат зі стороною 4 см.

  1. Накресліть квадрат і проведіть його діагональ. Виміряйте діа­гональ і порівняйте її довжину зі стороною квадрата. Зробіть висновок.

  2. На рисунку, який було зроблено для питання № 2, проведіть Другу діагональ. Порівняйте довжини обох діагоналей, а та­кож відрізки діагоналей від точки їх перетину до вершин квадрата. Зробіть висновок.

  3. На рисунку, який було зроблено для питання № 2, виміряйте кут перетину діагоналей квадрата. Який висновок можна зробити?

  4. На рисунку, який було зроблено для питання № 2, виміряйте кут між стороною квадрата і діагоналлю.

Після цього завдання учитель пропонує учням узагальнити свої висновки і записати їх під назвою «Властивості квадрата».

У зошитах учнів має бути побудова, наведена на рисунку, і висновки до неї: АС = BD; AO = BO = CO = DO; BD AC; ВАС = DAC = ABD = =CBD = 45°.

  1. Знайдіть периметр прямокутника, довжина якого 6 см, а ши­рина 5 см. Накресліть цей прямокутник та інший, периметр якого дорівнює периметру даного прямокутника. Чи може серед накреслених вами прямокутників бути квадрат?

  2. Розмітили дві земельні ділянки прямокутної форми. Розміри однієї ділянки — 210 м х 190 м, а другої — 160 м х230 м. У якої ділянки довжина огорожі буде більшою?

  3. Із шести однакових квадратів треба скласти прямокутник. Скільки різних прямокутників можна скласти?

Відповідь для учителя:

Можна скласти два прямокутники (див. рисунки).



  1. Периметр прямокутника дорівнює 42 м. Які довжина і шири­на прямокутника, якщо ширина вдвічі менша за довжину?

  2. Як зміниться периметр прямокутника, якщо:

а) його довжину збільшити на 2 см?

б) його довжину збільшити на 5 см, а ширину збільшити на 3 см?

в) довжину і ширину збільшити у 3 рази?

  1. Яким має бути прямокутник, щоб його можна було розбити прямою на два квадрати?


IV. Підсумок уроку

Учитель звертає увагу учнів на те, що формули Ркв = 4а , Рпрям = 2(a + b), а також a = Ркв : 4 , а + b = Рпрям : 2 треба знати, щоб швидко розв'язувати задачі. Учитель наводить приклади від­повідних задач і разом з учнями розглядає, яким чином здійс­нюються їх розв'язування.

  1. Сторона квадрата дорівнює пі. Складіть вираз для обчислення периметра квадрата та знайдіть його значення при m = 3 м 50 см; m = 4 км 300 м; m = 25 мм.

  2. Заповніть таблицю для прямокутників.

а

23 см

125 м




b

17 см




1250 км

Р




1000 м

5000 км


V. Домашнє завдання

[1]: № 362, 367, 369, 379, 382, 383.

[2]: № 508, 510, 513, 515, 516, 517.



Л.Г.Стадник. Математика 5 клас