asyan.org
добавить свой файл
1


Тема: Карбонатна кислота і карбонати.

Колообіг Карбону в природі.

Мета:

навчальна: використовуючи інтерактивні технології, вивчити склад та властивості карбонатної кислоти, на основі знань про загальні властивості кислот і солей з’ясувати умови взаємного перетворення карбонатів, розширити знання про кислі солі на прикладі гідроген карбонатів, формувати вміння складати рівняння відповідних реакцій ; навчити розпізнавати карбонат – іони в розчині; розглянути кругообіг Карбону в природі; надихати до самостійної науково-дослідницької роботи;

розвивальна: розвивати вміння аналізувати, робити висновки, формувати навички самостійної роботи й самоконтролю; стимулювати творчі здібності учнів, формувати навички екологічно грамотної поведінки в побуті.

виховна: виховувати любов і повагу до природи, до процесів, що відбуваються в ній, формувати ціннісне ставлення до навколишнього середовища.
Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів, зразки карбонатів: крейда, мармур, вапняк, сода, черепашки молюсків, яєчна шкарлупа, перлини, розчин хлоридної кислоти, вапняна вода, газовідвідні трубки; дидактичний роздатковий матеріал.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Формироботи: презентація, робота з опорним конспектом, виконання лабораторної роботи, захист міні-проектів,
Методи та прийоми: словесні: бесіда, розповідь; наочні: демонстрація, комп’ютерна презентація; практичний: лабораторний дослід; інтерактивні технології.Структура уроку

Методичні прийомиІ. Організаційний етап

Привітання.

Повідомлення теми , мети, мотивація:

Добрий день, шановні учні, мене звуть С.В. і сьогодні ми разом опануємо дуже цікаву і важливу тему: Карбонатна кислота і карбонати. Колообіг Карбону в природі.

Цілі: вивчимо склад та властивості карбонатної кислоти, з’ясуємо умови взаємного перетворення карбонатів(солей карбонатної кислоти), розглянемо кругообіг Карбону в природі та з’ясуємо значення цих сполук для людини.
Крім цього, ми сьогодні з вами будемо не тільки хіміками, а й слідчими особової справи. Ми з’ясуємо чи насправді були причетні солі карбонатної кислоти до смерті великої цариці Єгипту Клеопатри. І, хоча, пройшло дуже багато часу, саме сьогодні настав той момент, коли хімія допоможе пролити світло на цю історичну подію, яка довгий час була вкрита оманою.
Що відбулося в ті далекі часи?

«Один раз під час бенкету Клеопатра заявила, що вип'є десять мільйонів сестерцій. Вона вийняла з вуха сергу з перлиною, рівної якої не було в усьому світі, і кинула її в чашу, де та вмить розчинилася. На очах здивованої публіки красуня залпом випила це питво».
Невдовзі після цього Клеопатру знайшли мертвою в її оселі, що ж стало причиною смерті великої богині Єгипту?».

Який напій випила Клеопатра? Що сталося з перлиною? Відповідь на ці запитання і багато інших ми з’ясуємо в процесі уроку.

ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань

Тоді, перейдемо до діла, спочатку ретельно вивчимо «поведінку», тобто хімічні властивості карбонатної кислоти.

Давайте пригадаємо:

1)Який ступінь окиснення виявляє Карбон?(+4,+ 2)

2)які ви знаєте оксиди Карбону?(СО2- оксид карбону (ІV),вуглекислий газ; СО-оксид карбону(ІІ), чадний газ).

3) яка речовина утворюється в результаті взаємодії CO 2 з водою? (СО2+Н2О=Н2СО3) При цьому в хімічну реакцію вступає лише близько 1% розчиненого газу, а решта його залишається у вигляді молекул CO2.

Саме це і є карбонатна кислота.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Карбонатна кислота

Н2СО3- це дуже нестійка кислота, на повітрі вона легко розкладається на карбон диоксид і воду, що є оборотною реакцією. В чистому вигляді ії змогли одержати лише на холоді при температурі -30 *С в атмосфері рідкого естеру.

Будучи двоосновною, вона дисоціює ступінчасто:

Н2СО3= Н+ +НСО3-

НСО3- =Н+ +СО3-

Ця кислота слабка, тому погано реагує з металами, оксидами. солями.

Можна сказати, що «Хімічний портрет» цієї речовини на перший погляд непоказний. Та, як не дивно, для живої та неживої природи карбонатна кислота має виняткове значення. Кожен з вас, особливо влітку, часто зустрічається з нею у такому вигляді:

Демонстрація пляшки мінеральної води. Чому під час відкривання пляшки спостерігаємо, як вуглекислий газ у вигляді бульбашок виходить з води?(газовану воду під тиском насичують вуглекислим газом. Коли пляшку відкривають, тиск усередині її зменшується і вуглекислий газ у вигляді бульбашок виходить з води, тобто відбувається реакція:

Н2СО3=Н2О+СО2

Цікаво

Для плазми крові найважливіша буферна система - це карбонатна (вона складається з гідрокарбонату натрію NaHCO3 і вугільної кислоти H2CO3).

Карбонатна буферна система добре справляється з регулюванням кислотності крові. Якщо в кров надходить підвищена кількість молочної кислоти, що утвориться в м'язах із глюкози при напруженій фізичній роботі, то вона нейтралізується. Виходить надлишок карбонатної кислоти у вигляді СО2 , що йде з подихом через легені.
2. солі карбонатної кислоти

Крім карбонатної кислоти у природі широко розповсюджені Ії солі. Солі значно стійкіші за кислоту і можуть існувати в чистому вигляді..
Запитання:

1)Яка основність карбонатної кислоти?(двоосновна)

2)Скільки видів солей вона утворює?(середні-карбонати:СаСО3, Na2CO3,K2СО3; кислі - гідрогенкарбонати: Са(НСО3)2, NaНСО3 та ін..).

При нагріванні відбувається взаємне перетворення цих солей:

MgCO3 MgO + CO2 Mg(HCO3)2 MgCO3+CO2+H2O

Це дуже розповсюджені солі, з якими ми часто зустрічаємося:

  • NaНСО3(натрій гідроген карбонат)-це питна сода, застосовується в медицині (інгаляції, полоскання, для зниження кислотності в шлунку), побуті, харчовій промисловості;

  • Na2 CO3 — кальцинована сода — застосовується у виробництві скла, мила, барвників, мийних засобів;

  • K2СО3-поташ, який використовується у виробництві скла, мила, фотографії

  • СаСО3-застосовують у будівництві,є у складі черепашок молюсків, кісток, дентину, входить до складу мармуру та перлин.(Саме ця речовини пов’язана зі смертю Клеопатри, але спочатку треба доказати її наявніст в розчині! Яку якісну реакцію на карбонат-іон можна використати?

3. Лабораторна робота

«Якісна реакція на карбонат-іони»

Мета: навчитися визначати в розчині карбонат-іони

Обладнання: штатив з пробірками, газовідвідна трубка, хімічний стакан.

Реактиви: кристалічні солі – натрій карбонат, кальцій карбонат, кальцій гідроксид(вапняна вода), розведена хлорид на кислота.

Повторити: Загальні правила поводження з кислотами.
Проведення досліду (демонстрація)

Висновки: т.ч, якісною реакцією на карбонат-іони є виділення СО2.
І знову ми поринемо в ті далекі часи, і самостійно приготуємо розчин, що з задоволенням випила Клеопатра. Зануримо перлину в кислоту. Що спостерігаемо? Розчинення і виділення СО2.

Ми можемо з певність сказати, що та дивовижна перлина не була повинна в смерті цариці. Кажуть, так королі розчиняли перли в вині, в яких є органічні кислоти. Зараз ми трошки відчули себе справжніми королями, але повернемося знов до роботи і з’ясуємо, чи можуть все ж таки карбонові кислоти та її солі приносити шкоду людині і як з ними треба поводитися в побуті.

мета: дослідити дію «Calgon» і «Cillit BANG», з’ясувати, які реакції відбуваються під час їх використання.

«Cillit BANG» видаляє вапняні відкладення. Чому? (тому що до його складу входять дві кислоти, одна з яких ортофосфатна).
«Calgon» містить у своєму складі соду Na2 CO3 і фосфати, що усувають твердість води.

Запитання для обговорення

Про які правила техніки безпеки слід пам’ятати, працюючи з «Cillit BANG»і«Calgon»? (Поводження з кислотами) Чому засіб не можна використовувати для поверхонь з мармуру? написати рівняння реакцій (руйнується поверхня).

2Н3РО4+3СаСО3=3Н2СО3+Са3(РО4)2
4. Кругообіг Карбону в природі

Групова робота( метод проектів)

Ігрупа.

З’ясувати як відбувається кругообіг Карбону в природі за матеріалами підручника Н. М. Буринської, а також підготувати особисту схему, що зображує кругообіг Карбону. Запитання для обговорення: Як відбувається кругообіг Карбону в природі? Яку роль у цьому процесі відіграє фотосинтез?

ІІ група.

Схема парникового ефекту. Запитання для обговорення: Які заходи протидії «парниковому ефекту» ви можете запропонувати?

Захист проектів.

ІV. Узагальнення та систематизація знань

Т.Ч, ми сьогодні з вами дослідили хімічні властивості карбонатної кислоти та іі солей, відчули себе в ролі не тільки хіміків, а й в ролі екологів, слідчих і навіть в ролі царів, які вживають дивовижні напої. Підведіть підсумки своєї роботи, визначте свій статус.

Скажіть будь ласка, що вам сподобалось, запам’яталось, що нового і корисного ви винесете з цього уроку?

V. Домашнє завдання:

Дякую вам за плідну роботу, але на цьому ваша дослідницька діяльність не закінчується.

Запишіть д/з:

1)Опрацювати параграфи 22,23.

2)З’ясувати, з чим пов’язане утворення накипу всередині чайника, запропонувати способи його усунення.
Слово вчителя

відстрочена відгадка

Запитання до класу

В картках запишіть формули оксидів і утворення карбонатної кислоти

В своїх картках напишіть дисоціацію

Демонстрація пляшки мінеральної води
Запитання до класу

В картках-р.р


Запитання до класу

демонстрація зразків: крейда, черепашки молюсків, яйце, сода(взаємодія з кислотами)

Запитання до класу

Записати в картки

Робота в групах

Записати в картку

Групова робота


Гра «Мікрофон»
Записати в щоденник


Додаток

Методичні розробки використання прийомів активізації пізнавальної діяльності
Інтерактивні технології, використані на уроці
1. «Відстрочена відгадка»

Учням пропонується завдання, відповідь на яке здобувається в процесі вивчення нового матеріалу. Відповідь треба обґрунтувати. Обговорення завдань проводиться під час закріплення нового матеріалу.
2. «Мозкова атака»

Колективна творча робота з розв’язанням певної проблеми. Загальновідома технологія, суть якої полягає в тому, що всі учні по черзі висловлюють абсолютно всі, навіть алогічні думки з приводу проблеми. Висловлене не критикується і не обговорюється до закінчення висловлювань.

3. Метод проектів

Створення власної схеми чи моделі при вирішенні певної проблеми, захист проекту.
4. «Мікрофон»

Учні передають уявний мікрофон і висловлюють власну думку щодо певних запитань. Метод був задіяний в кінці уроку при закріпленні нового матеріалу, висловлювання побажань.


Інтерактивна картка

Запитання і завдання:

Макс. кількість балів

Само-оцінювання

1.Написати формули оксидів Карбону:5
2.Добування Н2СО3:5
3.Дисоціація Н2СО3:10
4.Дослід з мінеральною водою(причини виникнення бульбашок):10
5.Якісна реакція на карбонат-іони:10
6.Чому «Cillit BANG» не можна використовувати для поверхонь з мармуру? написати рівняння реакцій.


15
Профі-55б, науковець-45б, дослідник-35б, лаборант-25б.Інтерактивна картка

Запитання і завдання:

Макс. кількість балів

Само-оцінювання

1.Написати формули оксидів Карбону:5
2.Добування Н2СО3:5
3.Дисоціація Н2СО3:10
4.Дослід з мінеральною водою(причини виникнення бульбашок):10
5.Якісна реакція на карбонат-іони:10
6.Чому «Cillit BANG» не можна використовувати для поверхонь з мармуру? написати рівняння реакцій.


15
Профі-55б, науковець-45б, дослідник-35б, лаборант-25б.