asyan.org
добавить свой файл
1 2 3Звіт про результати діяльності

Державного агентства з інвестицій та управління

національними проектами України

за І півріччя 2012 року
З метою формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері інвестиційної діяльності та управління національними проектами України, сприяння залученню інвестицій, забезпечення підвищення вітчизняного потенціалу з експорту продукції, що виробляється на підприємствах галузей національної економіки, стимулювання вітчизняного виробництва продукції, імпорт якої становить значну частку на ринку України, Державним агентством з інвестицій та управління національними проектами України (далі – Держінвестпроект України) протягом І півріччя 2012 року здійснено наступне.

Відповідно до Указу Президента України від 08.09.2010 № 895/2010 «Про заходи щодо визначення і реалізації проектів із пріоритетних напрямів соціально-економічного та культурного розвитку» здійснюється підготовка та реалізація національних проектів.

Національний проект «LNG-термінал» – передбачає будівництво морського терміналу з прийому зрідженого природного газу. Локацією LNG-терміналу обрано ділянку на відкритому узбережжі неподалік від входу до порту "Южний" (Одеська область). Проводяться консультації стосовно виділення необхідних для будівництва терміналу земельної ділянки та морської акваторії. ДП «Національний проект «LNG-термінал» розпочало збір необхідних вихідних даних та визначення технічних вимог для проектування LNG-терміналу. Проводиться пошук та переговори з потенційними інвесторами проекту – можливими учасниками міжнародного консорціуму з реалізації вказаного проекту. В рамках реалізації проекту розроблено техніко-економічне обґрунтування проекту, презентація якого відбулась 30.03.2012. Наразі продовжуються консультації щодо створення спільного підприємства між Україною та Азербайджаном, яке здійснить транспортування скрапленого газу на Чорноморське узбережжя України.

Станом на 01.07.2012 доопрацьований проект постанови Кабінету Міністрів України про затвердження попереднього техніко-економічне обґрунтування проекту направлено на погодження до профільних міністерств та відомств.

Національний проект «Повітряний експрес» – передбачає залізничне пасажирське сполучення м. Київ – міжнародний аеропорт "Бориспіль" і будівництво інших інфраструктурних об'єктів Київського регіону. В рамках реалізації проекту визначено переможця конкурсних торгів на закупівлю «74.20.3 Інженерні послуги (послуги з розробки техніко-економічного обґрунтування складової Національного проекту «Повітряний експрес» - залізничне пасажирське сполучення м. Київ – міжнародний аеропорт «Бориспіль» і будівництво інших інфраструктурних об’єктів Київського регіону»: міська кільцева автомобільна дорога навколо м. Києва від вул. Столичне шосе до автомобільної дороги М-03 Київ – Харків - Довжанський на ділянці Київ-Бориспіль)» компанію «Загопе-Конштрусоеш і Енженярія, S.A.», якій в рамках реалізації складової проекту - добудова міської окружної дороги національного проекту «Повітряний експрес» замовлено техніко-економічного обґрунтування. За результатами техніко-економічного обґрунтування буде прийнято рішення щодо будівництва першої в Україні концесійної дороги. На даний час 3 всесвітньовідомі компанії у сфері концесійних доріг висловили своє зацікавлення щодо своєї участі у її будівництві в Україні.

Національний проект «Відкритий світ» – передбачає створення інформаційно-комунікаційної (4G) освітньої мережі національного рівня. Станом на 01.07.2012 завершено пілот-проект у 704 школах України. Підбито підсумки загальнонаціонального конкурсу зі створення електронних загальноосвітніх ресурсів. 17-18.04.2012 проведено Міжнародну конференцію «Відкритий світ – міжнародний досвід як запорука успіху» із залученням представників державних та закордонних установ, основних та потенційних партнерів. Під час конференції проведено показовий відкритий урок із залученням учнів та вчителів загальноосвітніх навчальних закладів м. Києва. Проведено пілотний проект з використанням електронних загальноосвітніх ресурсів у навчальних закладах м. Києва. Проведено погодження з управліннями освіти переліку шкіл, які плануються залучити до І етапу проекту з 01.09.2012. Визначено вчителів погоджених шкіл І етапу, які здійснюватимуть навчання у 7 класах з 01.09.12. Визначено перелік вчителів-методистів, які мають пройти підвищення кваліфікації для подальшого навчання вчителів шкіл І етапу проекту. Розроблено технічне завдання для оголошення конкурсу на електронний підручник, портал та мультимедійні модулі. Ведеться робота по залученню інвесторів. Зацікавлення у інвестуванні в проект письмово задекларували такі відомі у світі компанії як Cisco та Huawei. З 01.09.2012. планується повноцінний запуск проекту в пілотних школах різних регіонів України та проведення відкритого «уроку майбутнього».

Національний проект «Доступне житло» – передбачає створення системи проектів комплексного будівництва доступного житла. В рамках реалізації проекту листом Держінвестпроекту України від 07.06.2012 проект постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання підготовки до реалізації національного проекту «Доступне житло» - система проектів комплексного будівництва доступного житла» направлено до Міністерства юстиції України для проведення правової експертизи. Наразі Держінвестпроект України спільно з Мінрегіоном України в рамках виконання соціальних ініціатив Президента України веде роботу щодо пошуку найбільш оптимальної форми реалізації поставленої задачі.

Національний проект «Енергія природи» – передбачає будівництво комплексу вітрових, сонячних та малих гідроелектростанцій, виробництво твердого альтернативного палива. В рамках реалізації проекту відбулись переговори з представниками корейської компанії «CX solar Korea», яка працює в галузі сонячної енергетики. За результатами зустрічі підписано протокол про співпрацю між вказаною компанією та Держінвестпроектом України. З метою пошуку можливостей фінансування складових проекту «Енергія природи», а саме будівництва вітроелектростанцій в Україні, проведено тристоронню зустріч керівництва Держінвестпроекту України, НП «Енергія природи» та представників іноземних інвесторів з Польщі та Португалії. За результатами зустрічі підписано протокол про наміри.

Відбулось засідання Міжвідомчої робочої групи з відбору складових НП «Енергія природи». На засіданні розглядалось питання включення до переліку пілотних проектів в рамках складової «Теплий дім» міста Жовкви, Львівської області. За результатами засідання дане місто було рекомендоване до затвердження для участі в реалізації проекту «Теплий дім».

Розроблено попереднє техніко-економічного обґрунтування проекту «Енергія біомаси» як складової національного проекту «Енергія природи», яке наразі проходить перевірку щодо його відповідності технічному завданню, а також проект постанови Кабінету Міністрів України щодо його затвердження.

Національний проект «Чисте місто» – передбачає будівництво сучасних комплексів з переробки твердих побутових відходів. З метою реалізації проекту розроблено попереднє техніко-економічне обґрунтування проекту. Листом Держінвестпроекту України від 08.06.2012 проект постанови Кабінету Міністрів України про затвердження попереднього техніко-економічне обґрунтування проекту направлено на погодження до профільних міністерств та відомств.

В рамках реалізації національного проекту «Чисте місто» підготовлено та внесено до Верховної Ради України наступні законопроекти:

проект Закону України «Про внесення деяких змін до ряду законодавчих актів України щодо поводження з відходами», реєстр. № 10499 від 21.05.2012, який 21.05.2012 прийнято за основу;

проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перероблення та захоронення побутових відходів», реєстр. № 10501 від 21.05.2012.

Прийняття зазначених законопроектів забезпечить подальший структурний розвиток в Україні сфери поводження з відходами, запровадження новітніх технологій утилізації твердих побутових відходів, їх максимального повторного залучення у господарський обіг вторинних ресурсів та альтернативних джерел енергії, а також стимулюватиме залучення екологічних інвестицій.

22.05.2012 національний проект «Чисте місто» було презентовано на 2 -му Міжнародному форумі чистих технологій ECOSMART-2012, який відбувся у місті Києві.

01.06.2012 в Національному інформаційному агентстві «Укрінформ» відбулась публічна презентація попереднього техніко-економічного обґрунтування проекту.

Національний проект «Олімпійська надія 2022» – передбачає створення спортивно-туристичної інфраструктури. З метою вирішення питань щодо транспортної інфраструктури та розміщення необхідної спортивної інфраструктури робочою групою, до якої увійшли представники Держінвестпроекту України, Міністерства інфраструктури України, Національного олімпійського комітету України, голови Федерацій зимових видів спорту, міжнародні експерти з проектування Зимових Олімпійських ігор, з підготовки до Зимових Олімпійських Ігор в 2022 році, здійснено поїздку в регіони Західної України. В рамках роботи експертів проектна група здійснила огляд гірського кластеру для надання висновків щодо визначення територій під проведення змагань по окремим видам спорту.

Розроблено попереднє техніко-економічне обґрунтування проекту. Листом Держінвестпроекту України від 09.06.2012 проект постанови Кабінету Міністрів України про затвердження попереднього техніко-економічне обґрунтування проекту направлено на погодження до профільних міністерств та відомств.

Національний проект «Нове життя» – затверджено як пріоритетний напрямок державної політики щодо охорони материнства та дитинства. Його реалізація здійснюється під патронатом Президента України. Відкрито перинатальні центри у містах: 31.01.12 – Кіровоград, 10.02.12 – Київ, 02.03.12 – Харків, 14.05.12 – Донецьк, 21.06.12 – Дніпропетровськ. Наразі здійснюються опрацювання експертами робочої групи додаткових матеріалів до проектно-кошторисної документації створення Одеського перинатального центру. Продовжується відпрацювання експертами технічного завдання на закупівлю обладнання для Тернопільського регіонального перинатального центру та Республіканського перинатального центру у АР Крим.

За пропозиціями обласних державних адміністрацій підготовлено та листом від 11.05.2012 направлено до Комітету з економічних реформ попередній зведений план-графік створення і відкриття регіональних перинатальних центрів у 2012 році щодо його погодження та прийняття подальших рішень у відповідності до фінансування, визначеного змінами до Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік».

Національний проект «Якісна вода» – передбачає встановлення близько 700 пунктів очистки води, в першу чергу, в закладах соціальної сфери. Розроблено попереднє техніко-економічне обґрунтування проекту. Листом Держінвестпроекту України від 25.05.2012 проект постанови Кабінету Міністрів України про затвердження попереднього техніко-економічне обґрунтування проекту направлено на погодження до профільних міністерств та відомств. Впродовж 2012 року планується реалізація проекту в перших 3-х пілотних містах: Луганську, Маріуполі та Одесі.

Національний проект «Вчасна допомога» – передбачає створення єдиних регіональних оперативно-диспетчерських служб з використанням сучасних GPS-технологій для зменшення часу прибуття бригад швидкої медичної допомоги до пацієнта. З метою реалізації проекту листом Держінвестпроекту України від 10.04.2012 направлено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на заходи щодо створення єдиних регіональних оперативно-диспетчерських служб з використанням сучасних GPS-технологій» на погодження до профільних міністерств.

Проведено переговори з відомими компаніями, такими як Кодак та Беніш GPS щодо участі у реалізації цього національного проекту. Наразі триває робота з підготовки до тендерних процедур по визначенню розробника проектно-кошторисної документації.

З метою індивідуального супроводу інвестора в Україні функціонує новий сервіс InvestUkraine, який діє за принципом «єдиного інвестиційного вікна». За цим механізмом інвестор може отримати інформаційні, аналітичні, юридичні послуги, підтримку в організації візитів, послуги з вибору майданчиків для інвестицій, допомогу у взаємодії з місцевою владою та пост-інвестиційну підтримку. Станом на 01.07.2012 між InvestUkraine та потенційними інвесторами укладено 17 меморандумів про взаєморозуміння, у результаті чого задекларовано близько 5 млрд. дол. США як суму майбутніх інвестицій. Найбільш цікавими для інвестора галузями є сільське господарство, інформаційні технології, автомобілебудування, харчова промисловість, хімічна та видобувна галузі. Географія походження інвестицій – країни Західної Європи, Азії та Північної Америки.

За І півріччя 2012 року отримано 78 запитів від потенційних інвесторів, а також звернень від іноземних компаній, що вже ведуть операційну діяльність на території України. З отриманих запитів – 30 стосувались питань, пов’язаних з можливістю інвестувати в Україну. Окрім відповідного опрацювання запитів потенційних інвесторів, отримані запити було проаналізовано на предмет найбільш розповсюджених проблем іноземних інвесторів з метою складання відповідного рейтингу (зведену аналітику щодо проблем інвесторів заплановано підготувати на кінець року). З метою ведення обліку запитів та звернень потенційних інвесторів створено маркетингову базу даних, здійснюється регулярне наповнення згаданої бази.

InvestUkraine веде роботу з розширення партнерської мережі: підписано меморандуми про співпрацю зі всесвітньо відомими компаніями - лідерами у сфері надання юридичних та консалтингових послуг, а саме Baker & McKenzie, BDO LLC, CMS Cameron McKenna LLC, Rödl & Partner, інвестиційним фондом SigmaBleyzer та іншими. Завдяки партнерській підтримці InvestUkraine планує збільшити кількість інвестиційних запитів та покращити якість обслуговування потенційних та існуючих інвесторів.

Одним із практичних результатів плідної співпраці InvestUkraine з партнерами за короткий період часу свого існування є розробка якісної, необхідної для потенційних інвесторів, першої юридичної інформації щодо умов ведення бізнесу в Україні – «Довідник інвестора: юридичний огляд». На сьогодні вказаний довідник складається із восьми тематичних брошур:

«Foreign investment in Ukraine»;

«Setting up business in Ukraine»;

«Taxation in Ukraine»;

«Real estate and construction in Ukraine»;

«Employment in Ukraine»;

«Intellectual property rights in Ukraine»;

«Customs regulations in Ukraine»;

«Financial services and insurance».

На потреби інвесторів «Довідник інвестора» розширено актуальними для часу темами. Зокрема, у зв’язку з внесенням змін до законодавства було оновлено 2 брошури, а саме Taxation in Ukraine та Customs regulations in Ukraine.

Також до переліку маркетингових матеріалів, розроблених спільно з однією з консалтингових компаній «великої четвірки», належать і огляди галузей економіки України, зведені у «Довідник інвестора: галузеві огляди», що надають загальну інформацію про стан та перспективи галузі, її інвестиційну привабливість, конкурентоспроможність України у тій чи іншій галузі тощо.

Окрім того, з метою доведення інформації до уваги потенційних інвесторів, всі розроблені матеріали публікуються на веб-порталі www.investukraine.com, у розділі «Довідник інвестора».

На сьогодні опубліковано перші розроблені галузеві огляди, а саме: «Інформаційні технології», «Сільське господарство», «Сміттєпереробна галузь», «Будівництво та будівельні матеріали», «Харчова промисловість», «Нафто - газова промисловість». Наразі у розробці знаходяться ще 11 галузевих оглядів.

Окрім публікації матеріалів на веб-сайті, ведеться робота з підготовки інформаційних повідомлень та передача їх разом із презентаційними матеріалами відповідній аудиторії шляхом цільової розсилки.

Впродовж звітного періоду з метою представлення послуг «єдиного інвестиційного вікна» щодо персонального супроводу інвесторів, обговорення інвестиційного потенціалу пріоритетних галузей економіки України, а також розгляду проблемних питань інвесторів, що вже ведуть свою операційну діяльність на території України, InvestUkraine проведно ряд тематичних та галузевих заходів, зокрема, круглий стіл «Проблемні питання представництв іноземних компаній в Україні», практичний семінар «Залучення ПІІ в Україну. Роль Регіональних центрів Держінвестпроекту», практичний семінар «Центральноєвропейський автомобільний кластер: досвід розвитку автопрому для України», звітну прес-конференцію «Перші підсумки піврічної діяльності InvestUkraine», практичний семінар «Значення об’єктів власності в економічному розвитку та залученні ПІІ, круглий стіл «Перспективи розвитку автомобілебудівної галузі України», публічну презентацію «Формування інвестиційного іміджу України: перші підсумки діяльності InvestUkraine». Окрім того, взято учать у конференції Ukrainian Investment Summit та у Міжнародній конференції «Україна – Техас. Шляхи майбутньої співпраці».

З метою удосконалення нормативно-правової бази в сфері інвестиційної діяльності та управління національними проектами України Держінвестпроектом України розроблено проекти нормативно-правових актів з питань, що належать до компетенції Держінвестпроекту України, а саме:

проект Закону України «Про внесення зміни до статті 1 Декрету Кабінету Міністрів України «Про впорядкування діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, створених за участю державних підприємств»;

проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Статуту Державної інноваційної фінансово-кредитної установи»;

проект постанови Кабінету Міністрів України «Питання реалізації національного проекту «Повітряний експрес» - залізничне пасажирське сполучення м. Київ – міжнародний аеропорт «Бориспіль» і будівництво інших інфраструктурних об’єктів Київського регіону»;

проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Питання Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами» (щодо виконання функцій новоствореної структури).

Наразі зазначені вище проекти нормативно-правових актів знаходяться на опрацюванні у заінтересованих органів виконавчої влади.

На виконання доручень Президента України та Прем’єр-міністра України Держінвестпроектом України розроблено та супроводжується, у тому числі погоджується із заінтересованими органами, наступні проекти нормативно-правових актів:

проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у Державному бюджеті для надання державної підтримки з метою реалізації національних проектів на умовах співфінансування» – розроблено з метою уточнення умов та удосконалення механізму співфінансування реалізації національних проектів та їх складових за рахунок бюджетних коштів, забезпечення та прискорення виконання заходів Програми економічних реформ на 2010 -2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава». Вказаний проект постанови прийнято на засіданні Уряду 21 грудня 2011 року за № 1414 та доручено Держінвестпроекту України перепогодити його з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України. Вказаний проект постанови із врахуванням зауважень Міністерства економічного розвитку і торгівлі України листом Держінвестпроекту України від 15.05.2012 подано на розгляд до Кабінету Міністрів України.

проект постанови Кабінету Міністрів України «Про передачу в 2012 році деяких бюджетних призначень та внесення зміни в додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 08.12.2010 № 1256» — розроблено з метою створення умов для поліпшення медичного обслуговування громадян у рамках реалізації проектів за пріоритетним напрямом соціально-економічного та культурного розвитку «Нова якість життя». Відповідну постанову прийнято на засіданні Уряду 20 лютого 2012 року (постанова Кабінету Міністрів України від 20.02.2012 № 134).

проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження попереднього техніко-економічного обґрунтування національного проекту «Відкритий світ» - створення інформаційно-комунікаційної освітньої мережі національного рівня на базі технологій радіозв’язку четвертого покоління (4G)» - розроблено з метою створення інформаційно-комунікаційної освітньої мережі національного рівня. Вказане розпорядження прийняте на засіданні Уряду 23 листопада 2011 року за № 1374-р та доручено Держінвестпроекту України доопрацювати та погодити із низкою заінтересованих органів виконавчої влади. Листом Держінвестпроекту України від 15.05.2012 вказаний проект розпорядження подано на розгляд Уряду.

проект наказу Держінвестпроекту України «Про затвердження Порядку конкурсного відбору суб’єктів господарювання, що беруть участь у здійсненні заходів з реалізації таких проектів (їх складових) за рахунок власних та/або залучених коштів, для надання державної підтримки на умовах співфінансування, у тому числі шляхом надання кредитів, позик та інвестицій», який листом Держінвестпроекту України від 07.06.2012 направлено на погодження до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

З метою забезпечення єдиного державного обліку національних проектів і їх складових Держінвестпроектом України ведеться Державний реєстр національних проектів (далі – Реєстр) згідно із Положенням про Державний реєстр національних проектів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2011 № 999.

На даний час до Реєстру включено 12 проектів із пріоритетних напрямків соціально-економічного та культурного розвитку, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2010 № 1256, та 11 складових національних проектів, які затвердженні наказами Держінвестпроекту України.

Відповідно до пункту 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2010 № 1900-р Держінвестпроектом України розроблено проект Державної цільової економічної програми розвитку інвестиційної діяльності на 2012–2015 роки (далі – Програма), метою якої є створення умов для активізації інвестиційної діяльності, спрямованої на модернізацію реального сектору економіки та забезпечення сталого економічного розвитку.

Очікується, що виконання Програми сприятиме досягненню основних макроекономічних показників розвитку України та дозволить зміцнити її позиції на світових інвестиційних ринках. Планується залучити кошти в реалізацію інвестиційних та інфраструктурних проектів, а також сприяти зростанню інвестицій в основний капітал та нематеріальні активи, притоку приватних, в тому числі прямих іноземних інвестицій в економіку України.

Наразі триває узгодження окремих положень Програми з Міністерством економічного розвитку та торгівлі України.следующая страница >>