asyan.org
добавить свой файл
1

Захоплення книжкою в поєднанні всього буття дитини має стояти на першому місці. Однією із істин моєї педагогічної віри є безмежна віра в виховну силу книжки.
В.Сухомлинський


Підтримка сімейного читання - спільне завдання фахівців

Роль сім'ї у формуванні ставлення до книги, читання є надзвичайно великою. Якщо читання входить в спосіб життя дорослих членів сім'ї, дитина це вловлює і вбирає. Враження, отримані у власній сім'ї, залишаються певним масштабом для порівняння, для оцінки на все життя і реалізуються вже у власній родині. Склад домашньої бібліотеки, що відбиває смак, рід занять та професійних аматорських інтересів іноді кількох поколінь, багато в чому визначає не тільки ставлення до книги, а й коло читання дитини і підлітка на довгий період.

Завдання відбору книг для читання, методичної та бібліографічної допомоги батькам завжди стояли перед професіоналами: вчителями та бібліотекарями. У співпраці школи та бібліотеки дуже серйозний потенціал.

Наша стратегічне завдання полягає в тому, щоб нас підтримували не тільки батьки - ентузіасти, але батьки - грамотні союзники.

Кожен бібліотекар, вчитель знає яка велика роль сім'ї у формуванні відношення до книги, читання. Адже саме батьки, бабусі й дідусі часто ще до народження дитини починають збирати бібліотечку дитячих книг. А хто співає малюкові перші колискові пісні? Хто починає розглядати з ним малюнки в книжці? Хто вже пізніше під час прогулянок загадує загадки або згадує вірші про квіточки, хмари, білочок? Звичайно, той, хто найближче до дитини в перші роки його життя.

З кого зростаюча людина бере приклад рішуче в усьому: у міміці, інтонаціях, реакціях, заняттях? Звичайно, не часто малюк може бачити маму з книжкою в руках для її власного читання. Це, як правило, відбувається пізно ввечері, коли він вже повинен спати. Але якщо читання входить в спосіб життя дорослих членів сім'ї, дитина це вловлює і вбирає. Пізніше в його життя входять інші дорослі, ще пізніше однолітки як зразки для наслідування. Але дуже довго, а найчастіше назавжди, враження, отримані у власній сім'ї, залишаються певним масштабом для порівняння, для оцінки.

Поговоримо про проблеми, стратегію і тактику роботи з батьками наших учнів навколо книги і читання.

Поки ще цінність дитячого читання в суспільній свідомості досить висока. Навіть підлітки (традиційні бунтарі) в числі своїх достоїнств називають начитаність. А серед школярів - учасників всеукраїнського опитування про відношенні до читання 83% вибрали позитивні відповіді: «Люблю читати. Багато читаю »,« Люблю читати, але не вистачає часу »,« Читаю легке на дозвіллі »,« Читаю зі шкільної програми »,« Віддаю перевагу журналам ».

Але проблеми відбору книг для читання, методичної та бібліографічної допомоги батькам завжди стояли перед професіоналами: вчителями та бібліотекарями. Вчителі спираються, з одного боку, на програми, де містяться списки творів, рекомендованих для текстуального вивчення і списки додаткової літератури для позаурочного читання. З іншого боку, багато хто в співпраці зі шкільною, з дитячою бібліотеками завжди можуть мати інформацію про книжкові новинки, про читацькі інтереси дітей.

У такої співпраці дуже серйозний потенціал. Запрошуйте бібліотекарів на батьківські збори з оглядами нових видань, цікавих для дітей відповідного віку, з повідомленнями про читання дітей конкретного класу. Бібліотекар може підготувати огляд психолого-педагогічної літератури для батьків. Адже батьки часто звертаються з різними питаннями до класного керівника, до шкільного психолога. Когось хвилюють проблеми налагодження спілкування дитини з однолітками, для кого-то актуальні підлітковий нігілізм або стосунки з протилежною статтю. Розібратися в цьому, знайти педагогічно виправдані рішення допоможуть книги досвідчених психологів, педагогів, соціологів. Вони здатні підвищити професійно-батьківський рівень дбайливих мам і тат. Бібліотекарі можуть порадити потрібні в даний момент.

Домашні книжкові зібрання продовжують залишатися одним з основних джерел одержання книг для читання підростаючого покоління. Ядро цих зібрань складають, як правило, придбання бабусь і дідусів. Це класика вітчизняної та зарубіжної художньої літератури (доступна за радянських часів), радянські книги для дітей. Нечисленні тоді енциклопедичні, довідкові та прикладного характеру видання. Свого часу вони відповідали останнім досягненням науки і техніки, готувалися дуже грунтовно. Але зараз вимагають критичного підходу і обов'язково додаткового використання сучасної інформації з того чи іншого питання.

Зараз можливості для створення сімейних бібліотек кардинально змінилися. Видається дуже багато назв, типів і видів книжкової продукції. Функціонують книжкові інтернет-магазини, діє розвинена система замовлень за каталогами, прайс-листів і т.п. Але, з іншого боку, книги дуже дорогі (не в порівнянні із західними країнами, а в співвідношенні з нашими гаманцями), тиражі різко скоротилися, зникла мережа книжкових магазинів. А, головне, інформація про книги, які готуються до друку, випущених, що є у продажу мало доступна для більшості населення.

Тим не менше, книги для дітей купують. Які? Все ті ж! Казки, класику, книги за шкільною програмою (ту ж класику), енциклопедії, довідники. Для подарунків купують альбоми, багато ілюстровані збірки казок, томи енциклопедій. І ... книги тих авторів, які знайомі покупцеві за враженнями власного дитинства.

А як же нові автори, нові теми, нові погляди, нові реалії сучасної життя?!

Інформація ж про книжки, про книжкову культуру, про культуру читання має накопичуватися крапля по краплі, як вітаміни в живому організмі. Тоді через деякий час ці накопичення стануть життєво важливими, тобто почнуть робити благотворний вплив на суспільний організм.

Поки ж єдино реальне джерело інформації про те, що краще почитати в тому чи іншому віці, навіть взимку або влітку, навіть якщо сумуєш чи злишся, це - бібліотека. У дитячій бібліотеці створено і «золоте ядро» книг для дітей і підлітків, і представлені кращі з книжкових новинок. Всі ми розуміємо, що без підтримки сім'ї у виховній і освітній роботі не обійтися. Але стратегічне наше завдання в тому, щоб допомагали нам не тільки ентузіасти. Ми хочемо допомогти батькам сформуватися в грамотних союзників.

Великим успіхом і у дорослих, і у юних читачів зазвичай користуються виставки «Улюблена книга мойого дитинства». «Що читали наші батьки?». На таку виставку будь-яка людина може принести і поставити книгу або номер журналу, пам'ятний для нього з дитячих років. Така експозиція може послужити матеріалом для глибоко змістовного і педагогічно ефективного розмови про традиції, про взаєморозуміння, про ідеали, про загальнолюдські цінності, про зв'язок поколінь і т.п.

Адже книга може дуже багато чого. На матеріалі книг для дітей можна вибудувати, розвинути і зміцнити взаємини дорослих і дітей у сім'ї. На це не потрібно ніяких додаткових витрат часу.

Як вплинути на формування кола читання дітей? Як зацікавити дітей читанням?

У шість років малюк переступає поріг школи, а прощається з нею в юності. Як важливо, щоб ці роки були для кожної дитини радісними, незалежно від того, які в неї обдарування і здібності. Джерелом такої радості можуть і повинні бути книги.

Основне завдання бібліотеки сьогодні — навчити дітей цінувати книгу, відчувати в ній щоденну потребу. Багато труднощів на цьому шляху чекає і батьків, і педагогів, і бібліотекарів. Але й велика нагорода. Прекрасна книга, прочитана в дитинстві, може залишити слід на все життя.

Деякі батьки кажуть, що це справа бібліотекарів і вчителів. Так, але хто краще за батьків знає свою дитину? Як часто вразлива дитяча пам'ять роками зберігає влучно сказане батьківське слово!

Плідна співпраця бібліотекарів з батьками є важливим фактором, який впливає на результативність роботи шкільної бібліотеки з розвитку читацьких інтересів учнів, формує їх бібліотечну грамотність і культуру.

Основою роботи бібліотеки з батьками юних читачів є глибоке вивчення ролі сім'ї в читанні дітей. У цьому шкільному бібліотекарю допомагають і вчителі, і самі діти. Батьків запрошують відвідати бібліотеку — ознайомитись з приміщенням, з розташуванням книжкового фонду, з великою кількістю дитячої літератури. Більш тісний зв'язок виявляється з батьками учнів початкових класів. Батьки у бібліотеці допомагають своїм малюкам у виборі літератури. Часто це стається тоді, коли батьки відвідують масові заходи в яких учні беруть участь. На таких заходах  ведуться бесіди про дитяче читання та його особливості, даються конкретні поради щодо керівництва читання, організації домашньої бібліотеки.

d:\мои документы\рисунки крижко\rodiha.gif
Щоб дитина полюбили книжку, процес читання, бібліотекарю повинні допомагати батьки, учителі, потрібно   задуматися над тим, як зробити книжку другом для дітей і помічником у їх вихованні. Це довга і клопітка праця, щоб досягнути успіху, доведиться діяти вдумливо і терпляче.

Поради батькам "Допоможіть дитині стати читачем"

1.Починаючи від народження дитини, постійно купуйте книги.

2.Як тільки ваша дитина навчиться читати, познайомте її з першою книжкою для самостійного читання.
3.Поцікавтесь, чи зрозуміла дитина прочитане.
4.Обговорить з нею книжечку.
5.При обговорені прочитаного не наполягайте на своїй думці.
6.Поясніть незнайомі слова і розкажіть про словники.
7.Контролюйте тематику читання. 

8.Вчіть переказувати прочитаний твір.

9.Вчіть дитину вибирати книгу за її уподобаннями.

10.Виховуйте бібліотечну культуру дитини.

11.Коли радите дитині прочитати якусь книгу, то знайдіть час прочитати її самим.
12.Прищепляйте дитині любов до книги. Вчіть дитину бережливого ставлення до книги, як до безцінного скарбу.
1
3.Створіть власну бібліотеку. 

14.Поповнюйте періодично домашню бібліотеку літературою, відповідно до віку вашої дитини.

 З чого почати? Насамперед потрібно ознайомитися зі змістом багатьох дитячих книжок. Це допоможе краще зрозуміти дитячий світ, порівняти   дитину з ровесниками, іноді навіть знайти якийсь педагогічний прийом   Книжки пояснюють дітям світ, розвивають їхнє мислення, пам'ять, усне мовлення. Завдання   полягає в тому, щоб дитина правильно налаштувалася   на роботу з книгою,   зрозуміла, для чого потрібна книга, яка користь від неї. Дитяча література має перед собою мету — виховувати учнів книгою. Уже змалечку  треба готувати дитину до майбутньої професії,   виявляти зацікавленість дитини тією чи іншою професією і розвивати це захоплення. Виховуючи у дитині читача,  треба дбати, щоб змалку в неї створювався читацький досвід. А для цього школяреві треба ознайомитися з різноманітною літературою: читати казки, пригодницькі, науково-фантастичні твори, вірші, оповідання, байки, фольклор  

Добираючи книжки дітям, треба добре знати дитячу літературу, її виховні можливості, щоб дитина читала їх у тому віці, коли книжкові образи дійсно впливають на формування дитячого характеру.

На ефективний результат можна сподіватися тільки в випадку об'єднаних зусиль, цілеспрямованих дій з трьох сторін: сім'ї, вчителів, бібліотеки.

Бібліотеки усіх типів, що працюють для дітей та керівників дитячого читання - батьків, вихователів, педагогів, фахівців в області видання і розповсюдження книги та інших, завжди можуть бути грамотними і ефективними помічниками, союзниками і партнерами для всіх тих, хто переймається проблемами дитячого читання. І наше головне завдання сьогодні - поставитися до цих проблем серйозно і вирішувати їх спільно, об'єднуючи наші зусилля.


    Дитина розпочинає своє знайомство зі світом у колі своєї родини. І звісно, батьки посідають головне місце у вихованні та формуванні ціннісних орієнтацій, світогляду, знайомлять з нормами поведінки, трудовими навичками.       Тож, шановні батьки, саме від вас залежить формування читацьких інтересів та культури читання вашої дитини. 

Шановні батьки, пам’ятайте!

Діти повинні користуватися бібліотеками. Це корисно навіть тим, у кого вдома є багато книг. Дізнатися, що читають їхні товариші, поцікавитися новинками літератури, вибрати і прочитати книгу, яка тільки-но надійшла до бібліотеки, стати першим її читачем – все це приносить радість! І ви повинні постійно підтримувати це в дітях.

Як зацікавити дитину читанням?

 • Сприяйте і постійно контролюйте читання своїх дітей.

 • Подавайте добрий приклад своїй дитині, показуючи, як вам подобається читати книжки.

 • Купуйте своїй дитині книжки, які задовольнять її індивідуальні потреби.

 • Перегляньте книги, анотацію, звернення до читача, перш ніж купити дитині.

 • Дбайте, щоб змалку в дитині створювався читацький досвід. Для цього знайомте її з різноманітною літературою.

 • Привчайте свою дитину працювати з книжкою систематично, а не час від часу.

Як правильно обговорити з дитиною прочитане?

 • З’ясуйте перед читанням чи під час читання незрозумілі слова.

 • Запитайте, чи сподобалося дитині прочитане.

 • Поцікавтеся, що нового вона довідалась.

 • Попросіть дитину розповісти про головного героя, найцікавіші епізоди.

 • Які слова і вирази запам’яталися?

 • Чого навчилась книжка?

 • Запропонуйте дитині намалювати малюнок до епізоду, який їй найбільше сподобався, вивчити уривок, якщо це вірш.

Побажання

Батьки виховують дітей особистим прикладом.

Тому:

 • Вдома повинні бути власні книги у дорослих та дітей;

 • Збирайте не рідкісні книги, а необхідні цікаві вам і вашим дітям.

Вдумайтеся у ці слова:

«На землі існує три головні цінності, три чуда: хліб, щоб народ завжди був здоровий і сильний; жінка, щоб не обривалася нитка життя; книга, щоб не обривався зв'язок часів».

Було б надзвичайно добре, щоб одне із чудес – книга, зайняла в кожній родині чільне місце.

Шановні батьки!

Держава витрачає багато коштів для того, щоб діти мали підручники. Тож нагадайте своїм дітям про Єдині вимоги до учнів щодо використання та збереження підручників.


/files/images/parentchildreading.jpg

1. Учні зобов'язані дбайливо ставитися до підручників і книг як бібліотечних так і власних.
2. При отриманні підручників з бібліотеки слід переглянути їх і при виявленні дефектів повідомити бібліотекаря; якщо підручник має незначні пошкодження, відремонутвати його.
3. Якщо учень втратив чи пошкодив підручник, він повинен повернути до бібліотеки такий само або замінити його іншим, який бібліотекар визначить рівноцінним за змістом і вартістю.
4. До учнів, які недбайливо ставитимуться до підручників, застосовувати заходи громадського впливу.
5. Стан підручників під час оглядів і конкурсів, а токож при отриманні з бібліотеки оцінюватимуться таким чином:

10-12 балів - "Відмінно" - підручником користувались, ушкоджень, брудних місць та креслень немає.
7-9 балів - "Добре" - стан добрий, але є незначні ушкодження, забруднення та інше.
4-6 балів - "Задовільно" - підручник має суттєві пошкодження, багато брудних місць, але придатний для використання.
1-3 бали - "Незадовільно" - підручник у незадовільному стані, має суттєві пошкодження, непридатний до використання

Джерело: http://school-first.at.ua/news/2011-04-03-2

Як продовжити життя книжки
Якщо книжка потрапила у воду
Швидше поставте мокру книгу у сухому, теплому приміщенні, що добре провітрюється. 
Склеєні аркуші, перш ніж розгорнути їх, обережно перегинайте то в один, то в другий бік. Якщо вони не розклеюються, потримайте над парою. Вологі аркуші перекладіть фільтрувальним або цигарковим папером і наступного дня праскою доведіть їх до повного висихання.

Якщо забруднилась обкладинка 
Ледеринову обкладинку книжки можна протерти вологим ватним тампоном, змоченим у розчині прального порошку. 
Коленкорову обкладинку протирають чорнильною гумкою. 
Паперову обкладинку не слід чіпати. Вона боїться чищення. Краще її обклеїти новою гарною обгорткою.

Якщо забруднилися сторінки 
Сліди від пальців чи олівця витирають м'якою гумкою. Чорнильні плями найкраще виводити лимонною кислотою. Якщо плями не зникають, то застосовують щавлеву кислоту, розбавлену одеколоном: одна частина кислоти на чотири одеколону.

Сторінки зім'ялися 
Зім'яту сторінку книжки кладуть між чистими аркушами і прогладжують сторінки, інакше вони стануть ламкими.

Сторінки порвалися 
Надірвану сторінку підклеюють так: 
намазану клеєм смужку цигаркового паперу кладуть під надрив, 
загинають по краю книжкової сторінки, наклеюють на сторінку. Пошарпаний край сторінки обклеюють папером схожого кольору.
Джерело: http://teacher.at.ua/publ/poradi_korolevi_knig/18-1-0-8293

  Кількість комп’ютерів, для яких встановлюється з’єднання з мережею Інтернет, зростає кожного дня. Водночас як серед корпоративних, так і серед домашніх користувачів  дедалі поширенішим стає підключення до високошвидкісних каналів. Це означає, що все більше дітей отримують можливість працювати в Інтернеті, а отже, надзвичайно актуальною стає проблема безпеки наших дітей у Всесвітній мережі. Оскільки від самого початку мережа Інтернет розвивалася неконтрольовано, тепер у ній міститься величезний обсяг інформації, серед якої багато небезпечної. У зв’язку з цим, а також тому, що вік, в якому людина починає працювати з Інтернетом, стає дедалі молодшим, постає проблема захисту дітей.  А хто їм у цьому допоможе, як не їхні батьки?

1.Розмістіть комп’ютер у кімнаті, яку використовують усі члени родини. 
    Іноді діти тримають у секреті те, що вони користуються Інтернетом. Вони можуть не бажати того, аби їх батьки були у курсі їх дій в мережі. Важливо не реагувати досить емоційно, а зробити все можливе, аби зняти цю психологічну напругу.
    Обговорювати можливі труднощі легше, коли комп’ютер знаходиться у спільній кімнаті. Крім того, ви можете використовувати Інтернет разом із дитиною. Таким чином, розмови про Інтернет та контроль за його використанням стануть повсякденною частиною вашого родинного життя.


http://www.odb.te.ua/userfiles/%d0%9d%d0%be%d0%b2%d1%8b%d0%b9%20%d1%82%d0%be%d1%87%d0%b5%d1%87%d0%bd%d1%8b%d0%b9%20%d1%80%d0%b8%d1%81%d1%83%d0%bd%d0%be%d0%ba.jpg

2. Використовуйте будильник для обмеження часу, якій дитина проводить вІнтернеті.
    Заздалегідь погодьте тривалість перебування вІнтернеті. 
    Бажано визначити час перебування дітей в он-лайні. Час, проведений за комп’ютером, необхідно обмежити для того, аби не нанести шкоду стану здоров’я дитини. Ігрова комп’ютерна залежність стала великою проблемоюувсьомусвіті.
    Обговоріть час перебування дитини в Інтернеті та домовтесь про використання будильника. Таким чином ви уникнете можливих конфліктних ситуацій.

3. Використовуйте технічні засоби захисту: функції батьківського контролю в операційній системі, антивірус та спам-фільтр. 
    Для роботи за комп’ютером зовсім необов’язково знати всі його функціональні можливості. Запросіть спеціаліста, якій налаштує операційну систему вашого комп’ютера та покаже, як працювати із батьківським контролем. Краще один раз побачити, аніж багато разів почути. Не використовуйте у себе вдома комп’ютер, якій технічно є незахищененим.
    Також ви можете пройти он-лайн навчання та навчитись найбільш ефективно використовувати функції безпеки браузера та самостійно налаштовувати батьківський контроль.
    Встановіть Microsoft Security Essentials зараз, і ваш комп’ютер буде захищеним у реальному часі від вірусів, програм-шпигунів та інших зловмисних програм.

4. Створіть «Сімейні інтернет-правила», що містять правила онлайн-безпеки для дітей. 
    Діти навчаються шляхом експериментування. Якщо ви зацікавлені у тому, аби ваша дитина навчалась не на своїх власних помилках — якомога частіше обговорюйте теми, пов’язані із Інтернетом. Ви можете розказати, наприклад, про достовірність інформації, розташованої в мережі. Так ви невимушено створите свої «родинні правила» Інтернет-безпеки. Традиції, норми та правила, які закріпились у родині — довговічні.

5. Проводьте більше часу із дитиною. Всіляко заохочуйте обговорення тем, пов’язаних з Інтернетом.
    В житті кожного трапляються помилки. Немає потреби сприймати помилки дітей як життєву проблему. Будуйте довірливі стосунки задля того, аби бути впевненими, що у будь-якій ситуації дитина звернеться за допомогою саме до вас. Щоб не сталось, ваша дитина повинна бути впевненою, що у будь якій ситуації вона може розраховувати на вашу підтримку та прийняття. Гарний рецепт побудови довірливих відносин — щоденне спілкування та спільне проведення вільного часу. В невимушеній ситуації набагато легше обговорювати «складні» питання.

6. Навчайте дітей критично ставитися до інформації в Інтернеті і не повідомляти конфіденційні дані он-лайн. 
    Повідомте дитині, що практично кожен може створити свій сайт, і при цьому ніхто не може проконтролювати достовірність інформації, розташованої на такому сайті. Навчіть дитину використовувати інформацію із різних перевірених джерелhttp://www.odb.te.ua/userfiles/boywithcomputer1.jpghttp://www.odb.te.ua/userfiles/internet-pb.jpg

Джерело: http://onlandia.org.ua