asyan.org
добавить свой файл
1

ТЕМА: Захворювання органiв дихання та їх профiлактика.


МЕТА: Розширити, систематизувати і узагальнити знання про захворювання дихальних шляхiв; в ходi дослiдження виявити причини виникнення хвороб, способи їх розповсюдження, протiкання, наслiдки, засоби профілактики i першу медичну допомогу; розвивати спостережливість, увагу, умiння робити висновки; виховувати гігієнічні навички, толерантне вiдношення до людей, уміння вислуховувати думку iнших.



ОБЛАДНАННЯ: таблиця «Органи дихання», роздатковий матерiал, «кошик народного цілителя», стiкери, підручники, зошити.


ДЕВІЗ УРОКУ: «Здоров' я дитини — багатство родини. Здоров' я народу - багатство країни».


ТИП УРОКУ: Вивчення нового матерiалу шляхом дослiдження.


ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.

Привітання. Побажання успіхiв в отриманні нових знань, в подальшому їх застосуванні.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.


1.Вправа на перевірку готовності учнів до сприйняття нового матеріалу.

На дошці 10 слів, які учні повинні прочитати, а потiм вiдтворити.


ЗДОРОВ' Я
ДИХАННЯ
ГОЛОС
ЗВ' ЯЗКИ
РЕФЛЕКС

ОБЄ'М

ХВОРОБИ
ПОВ'ЯЗКА
БРОНХІТ
ВІРУСИ


Читаю 10 слів. Учнi вiдтворюють письмово.


ПОВІТРЯ

БРОНХИ


НІС

НОСОГЛОТКА
ГОРТАНЬ
ТРАХЕЯ
БРОНХІОЛИ
ЛЕГЕНІ

КРОВ

КЛІТИНА

2. Питання: - Яка функція дихальної системи? - Яким чином дихальна система виконує захисну функцію?



ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Сьогодні ви станете дослідниками, у нас урок дослідження. Ми будемо досліджувати захворювання дихальної системи, причини їх виникнення. Обговоримо профілактику захворювань органів дихальної системи.

Девіз нашого уроку: «Здоров'я дитини — багатство родини. Здоров'я народу — багатство країни».

Як ви розумієте ці слова? На скільки вони актуальні в наш час?
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Проблема: Чи може дихальна система на 100% захистити себе від шкідливих факторів?



V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Дослідження захворювань органів дихання.

Самостійна робота учнів з підручником і роздатковим матеріалом.

Завдання для учнів:

1) Дослідити грип як захворювання, яке викликають віруси.

2) Дослідити туберкульоз, ангіну, дифтерію, бронхіт та запалення легень як захворювання, які

викликають бактерії.

3) Дослідити бронхіальну астму, алергічний реніт як захворювання, які викликають алергени.

Простим олівцем в тексті поставити позначки:

V — нова інформація;

+ - відома інформація.

Свою відповідь будувати за планом:

1. Що викликає захворювання?

2. Де знаходяться збудники?

3. Як передається захворювання?

4. Ознаки хвороби.

5. Ускладнення.

б. Профілактика.



2. Складання буклету «Профілактика захворювань органів дихання»
На основі досліджень учні складають профілактичні заходи. Один учень записує їх в буклет.


3. Заповнення «Кошика народного цілителя» рецептами народної медицини лікування хвороб органів дихання"


4. Повідомлення вчителя про значення гірчичників і банок в лікуванні хвороб дихальних шляхів.
VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ.

1. Вправа «Якщо — то».

Якщо в організм людини потрапляють стрептококи — то...

Якщо туберкульозна паличка потрапляє в легені — то...

Якщо у людини часті напади кашлю, задишки, порушується бронхіальне проходження — то...

2. Розв'язок проблемного питання мотивації: Чи може дихальна система на 100% захистити себе від шкідливих факторів?

3. Вправа «Вільний мікрофон». — Вам надається можливість висловити свою думку про шкоду хвороб дихальних шляхів.

4. Складання сенканів. Сенкан — французький вірш, слова в якому не рифмуються. На першому місці стоїть іменник який визначають, далі прикметники, які його визначають, потім дієслова, які визначають дію.

Наприклад. Грип — небезпечний, вірусний, респіраторний. Уражає, зараджує, ускладнює. Інфекція.
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ.

Що досліджували на уроці?

Яке завдання викликало ускладнення?

Яке було легким?

Над розвитком яких компетенцій працювали. (Інформаційними, соціальними, саморозвитку)



VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Параграф підручника, заповнити таблицю в зошиті.

Туберкульозну паличку відкрив Роберт Кох. Її так і назвали — паличкою Коха. На першій стадії

захворювання збудники потрапляють в оболонку легень. На цій стадії захворювання можна
вилікувати повністю, без наслідків.

На другій стадії мікроби туберкульозу потрапляють в область грудної клітини. В більшості випадків
лікування є ефективним, але залишаються рубці на поверхні легень. Але все-таки частина мікробів
продовжує жити в організмі, при цьому вони не шкідливі.

На третій стадії мікроби туберкульозу пошкоджують не лише легені, утворюючи там своєрідне
дірки, від яких можливо позбавитися лише хірургічним шляхом, а й проникають в крав та інші органи,
пошкоджуючи нирки, сустави, лімфатичні вузли. Це веде до руйнування тіла. У хворого спостерігається висока температура, підвищена пітливість, поганий апетит, людина худне, слабшає.

Зменшити кількість хворих можна за рахунок вакцинації БЦЖ, щорічних оглядів лікарів,
рентгеноскопії легенів, пастеризації молока, ізоляції хворих та інтенсивності лікування. Є інформація,
що в деяких містах 59% всіх дітей до 10 років перенесли туберкульоз в легкій формі. Активна форма
туберкульозу виліковується при правильному догляді за два роки.

На туберкульоз хворіли багато видатних людей, деякі були лікарями.

Серед них був Антон Чехов. Він заразився від хворого пацієнта.

Дружина біолога Іл'ї Мечникова померла від туберкульозу. Після її смерті Мечников все життя
присвятив пошукам ліків від інфекційних хвороб.

Українська поетеса Леся Українка в 12 років захворіла на цю хворобу. Їй довелася багато страждати й мучитися. Але завдяки своїй мужності, наполегливості вона жила, боролася з хворобою. В години таких нелюдських страждань вона знаходила спасіння в поезії:

Геть-те думи, ви хмарні осінні!

Тож тепера весна золота,

Чи то так у жалю, голосінні

Проминуть молодії літа?

Ні, я хочу крізь сльози сміятись,

Серед лиха співати пісні.

Без надії таки сподіватись,

Жити хочу! Геть думи сумнє!

Я на гору круту, кам'яную

Буду камінь важкий піднімать

І, несучи вагу ту страшную,

Буду пісню веселу співать!

Так, я буду крізь сльози сміятись,

Серед лиха співати пісні,

Без надії таки сподіватись,

Буду жити! Геть думи сумні!

Бронхіт — одне з розповсюджених хвороб. Найчастіше розвивається після запалення трахей, ангіни, є одним із симптомів гострої респіраторної інфекції. Коли захворювання тільки розпочинається, спрацьовує захисний механізм — слизова оболонка виробляє багата слизу, яка подразнює рецептори носової порожнини, гортані та інших органів дихання. Виникає кашель, за допомогою якого виводяться мокроти, а з ними — мікроорганізми. Це запобігає потрапляння їх в інші органи дихання: бронхи, легені.

Але захисні можливості організму, ще й послабленого вірусною інфекцією чи курінням, не
безмежні. Якщо хворобу не лікувати, то в міру й заглиблення послаблюється сприйняття рецепторами подразнення. Слиз не виводиться з організму, а накопичується в бронхах, закупорюючи їх. Повітря в достатній кількості не потрапляє в легені. Виникає кисневе голодування, яке веде до головних болей, слабкості, до ускладнень — пневмонії.

Людина, яка своєчасна не лікує нежить, гострі вірусні інфекції, трахеїт, не уникне бронхіту. А люди, які зловживають курінням, викурюючи по 10-12 цигарок в день — в сім разів частіше вмирають від бронхіту, ніж ті, що не палять.