asyan.org
добавить свой файл
1
Запали свічку 28 листопада в День пам’яті жертв голодоморів в Україні, щоб вшанувати невинно загиблих земляків.
В листопаді і грудні 1932 року забрали все зерно, картоплю, все забрали, включно квасолю і все, що було на горищі. Які дрібні були сушені груші, яблука, вишні – все забрали…”

З
гідно з даними демографічної статистики можна зробити висновок, що голод 1932 року в Україні був причиною смерті 144 тисяч людей. Цей голод був наслідком конфіскації зерна для хлібозаготівлі з урожаю 1931 року. Він припинився влітку 1932 року, тобто з новим урожаєм. Голод 1933 року став наслідком чергової конфіскації, з урожаю 1932 року. На відміну від 1931 року, у 1932-ому, у разі відсутності у селян зерна, проводилася конфіскація їхніх незернових запасів продовольства. В результаті цього перевага смертності над народжуваністю в українських селах почалася вже з жовтня 1932 року. Апогей голодомору припав на червень 1933 року, коли статистичні органи реєстрували десятикратно більшу, ніж звичайно, смертність у селах (тепер також відомо, що насправді було зареєстровано не більше половини смертних випадків). Аналіз статистичних даних вказує на те, що у 1933 році від голоду померло 3 мільйони 238 тисяч людей. Або, беручи до уваги неточність статистики, цифри в діапазоні від 3 до 3,5 мільйонів людей.


Жертви голоду на вулицях Харкова,1933 рік
...Із тридцять третім голим роком,

Голодно-голим та німим,

Та тричі пухлим. Хай би з ним

Поїли б кору і комору,

Траву і шкуру, цвіль і міль,

Та мерли б жовті, як з похміль,

Без трун понесені із двору.

Нізащо. Просто. Без вини.

(Андрій Малишко)
За даними інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук України, в роки Голодомору в містах загинуло 940 тисяч працездатного населення (віком від 15 до 60 років), 262 тисячі людей похилого віку і 800 тисяч дітей. Серед сільського населення загинуло 660 тисяч людей працездатного віку, 242 тисячі осіб похилого віку і 594 тисячі дітей. За п’ять місяців 1933 року (з березня до липня) в Україні загинуло стільки ж людей, скільки померло за п’ять попередніх років. Найбільше українців загинуло у Київській (майже 15 % населення) та Харківській областях, Молдовській Автономній Республіці, що входила до складу УРСР, а також у Вінницькій, Чернігівській та Одеській областях. Найменше українців загинуло в Донецькій області.

Зріз загальносоюзної картини голоду визначається лідерством УРСР і, до певної міри, – Північно-Кавказького краю. Якби можна було б виділити Кубанський округ, то його показники наблизилися б до українських. Проте, розглядаючи загальну картину, кубанські показники „розчиняються” в показниках п’яти інших округів Північно-Кавказького краю.



З темою Голодомору 1932-1933 рр. як геноциду української нації можна ознайомитися, переглянувши наступні фільми: 
«Хлібна гільйотина», 2008 рік. Документальний фільм. Автор сценарію і режисер Ігор Кобрін

«Голод - 33», 1991 рік. Повнометражний художній фільм за мотивами повісті Василя Барки «Жовтий князь». Автори сценарію - Сергій Дяченко, Лесь Танюк, режисер – Лесь Янчук http://my-hit.ru/film/10054/online

«Свіча Джеймса Ернеста Мейса», 2007 рік.

Документальний фільм. Автор сценарію - Ігор Каблак, режисер Наталія Сущева

"Живі", 2008 р. Автор ідеї фільму Президент України Віктор Ющенко. Режисер - Сергій Буковський.

«Великий злам» з циклу «Невідома Україна», 1993 рік. Автор сценарію і режисер - Сергій Лисенко

«Ой горе, це ж гості до мене», 1989 рік. Документальний фільм. Автори сценарію - Павло Фаренюк, Олександр Коваль,   Федір Зубанич, режисер - Павло Фаренюк

"Жити заборонено"

"Голодомор: технологія геноциду", 2006-2007 рр. Режисер - Віктор Дерюгін.