asyan.org
добавить свой файл
1
В Україні знижується рівень поширення тютюнопаління, вживання алкоголю та наркотичних речовин серед підлітків

Про це повідомили під час прес-конференції представники Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, що представили результати дослідження опитування учнівської молоді щодо тютюнопаління, вживання алкоголю та наркотиків (ЕSPAD), що здійснювалося протягом 1995-2011 рр. у 36 країнах Європи, у тому числі й в Україні.

«Отримані дані щодо тютюнокуріння, вживання алкоголю та наркотиків хоча й свідчать про деяке зниження рівня поширення цих звичок, порівняно з минулою хвилею опитування, але все ж таки потребують постійного проведення профілактичної роботи щодо їх наслідків у навчальних закладах, незалежно від типів», - сказала Голова Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Юкіе Мокуо.

На думку начальника Управління громадського здоров’я МОЗ України Алли Григоренко, позитивні зміни в результатах дослідження є не випадковістю. Зменшення споживання алкоголю та тютюну серед підлітків є наслідком тих дій, які проводяться владою останніми роками: це і підвищення алкогольних та тютюнових акцизів, і заборона певних видів тютюнової та алкогольної реклами, і обмеження вживання алкоголю і тютюну в громадських місцях.

Міністерство охорони здоров’я через регіональні центри та інші структури проводить постійну велику профілактичну роботу. Значним чином до цього долучається і Громадська рада при МОЗ.

«МОЗ рішуче та планомірно буде продовжувати ті заходи, які довели свою ефективність в Україні, і впроваджувати нові, які виявилися ефективними в інших країнах. В цих діях ми сподіваємося на підтримку Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, інших міжнародних організацій та громадянського суспільства нашої держави», - підсумувала свій виступ Алла Григоренко.

Звіти про пророблену роботу в напрямку профілактичної роботи серед підлітків представили під час прес-конференції також представник Уповноваженого Президента України з прав дитини Інна Савчук та представник відділу захисту прав і свобод дітей Генеральної прокуратури України та Ірина Кучерина.

Довідково

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) представив результати дослідження «Європейське опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотиків» (ESPAD), яке підтверджує легку доступність сигарет, алкоголю та наркотиків для учнівської молоді України, та свідчить про певне зниження рівня зловживання цими речовинами серед молоді за останні чотири роки.

Як свідчать дані дослідження, досвід вживання залишається суттєво високим: 64% дівчат та юнаків віком 15-17 років мають досвід куріння, 87% – вживання алкоголю, 25% вживали наркотичні речовини. Лише 20% підлітків мають правильні знання про шляхи інфікування ВІЛ.

Дослідження, проведене Українським інститутом соціальних досліджень ім. Олександра Яременка, надає дуже корисну інформацію для всіх, хто стурбований збереженням здоров’я молодого покоління України. Також ця інформація адресована тим, хто приймає рішення, батькам, надавачам послуг, молодим людям, недержавним організаціям та представникам ЗМІ.

Тютюнокуріння. Згідно з результатами дослідження, досвід куріння мали 74% хлопців та 61% дівчат. Кожний шостий хлопець та кожна чотирнадцята дівчина за останні 30 днів викурювали більше шести цигарок на день. Вперше спробували куріння у віці до 13 років – 36% учнівської молоді (47% хлопців та 27% дівчат). 15% хлопців та 8% дівчат почали курити щоденно ще до досягнення 15 років. Однією із найвагоміших причин поширеності тютюнокуріння є доступність цигарок: 51% хлопців та 44% дівчат вважають, що зможуть легко дістати цигарки у разі потреби.

Дані свідчать про певну позитивну динаміку: серед 15-16-річних підлітків з 1995 р. по 2011 р. зменшилась частка тих, хто курив протягом останніх 30 днів, серед хлопців з 51% до 35%, і в меншій мірі серед дівчат з 28% до 24%. Аналогічна тенденція спостерігається і серед тих, хто почав курити у віці 13 років чи раніше: з 2003р. по 2011р. частка таких серед хлопців зменшилась з 15% до 9%, а серед дівчат з 5% до 4%.

Алкоголь. Результати дослідження свідчать, що кількість молодих людей у віці 15–17 років, які вживали алкогольні напої хоча б раз протягом життя, сягає 87%. Перша спроба будь-яких алкогольних напоїв відбувається у віці 13 років або раніше. Стан сп’яніння за останній 12 місяців відчували 40% учнів, а кожна дванадцята дитина у віці 13 років або раніше вже відчувала стан «напитися».

Слабоалкогольні напої та пиво є одними із найдоступніших для учнівської молоді України: 68% підлітків вказали, що їм легко дістати слабоалкогольні напої, а 61% - зазначив теж саме про пиво.

У порівнянні з результатами попередніх досліджень, відбувається поступове зменшення вживання алкогольних напоїв серед учнівської молоді 15-16 років. Протягом останніх 12-ти місяців алкогольні напої вживали 78% підлітків (проти 84% в 2007р.), а протягом останніх 30 днів – 52% (проти 61% в 2007р.).

Зросла популярність слабоалкогольних напоїв: 32% підлітків 15-17 років вживали їх під час останньої випивки у 2011р. Дівчата більше відзначали про вживання шампанського, слабоалкогольних напоїв та вина, а хлопці виявилися прихильниками пива та міцних алкогольних напоїв.

Проте, результати дослідження показують, що суттєво збільшився обсяг чистого алкоголю, що вживається. Так під час останньої випивки вміст чистого алкоголю у споживаних напоях склав 44 г (55 г для хлопців та 35 г для дівчат) серед підлітків 15-17 років.

Динаміка цього показника серед 15-16-річних підтверджує зростання в 1,5 рази: з 28 г у 2007р. до 42 г 100% алкоголю під час останнього вживання.

10% підлітків повідомили, що внаслідок вживання алкоголю з ними стався нещасний випадок або травма (7% у 2007р.), а 8% (11% серед хлопців та 6% серед дівчат) вказали на незахищені статеві контакти (3% у 2007 р.).

Наркотичні речовини. 25% серед учнівської молоді мають досвід вживання заборонених наркотичних речовин. Найбільш вживаними наркотиками залишаються марихуана чи гашиш: 12% учнівської молоді вживали марихуану хоча б один раз. 3% опитаних вживали екстазі та мали досвід вживання «курильних» сумішей. Перша спроба марихуани або гашишу відбулася для 2% у 13 років або раніше, а для 5% - до 15 років.

Важливо, що 11% підлітків вважають, що можна легко дістати марихуану або гашиш (серед хлопців – 15%, серед дівчат – 8%). 16% серед хлопців та 12% серед дівчат повідомили про те, що 1-2 рази мали можливість спробувати марихуану або гашиш, але не скористалися нею (у 2007р. таких було 34% серед хлопців та 23% серед дівчат).

Дослідження виявило, що основними місцями де можна придбати марихуану та гашишу є дискотеки та бари, на другому місці – «точки» на вулиці або в парках, на третьому місці – вдома у торговців наркотиками, на четвертому – замовити через Інтернет, на п’ятому – навчальний заклад.

Результати свідчать, що рівень поширення вживання марихуани або гашишу серед учнівської молоді віком 15-16 років, після періоду зростання з 1995р. по 2003р. змінив своє спрямування на зниження, яке було зафіксовано в 2007р. та закріплено за даними 2011р. Якщо у 2003 році 29% хлопців і 12% дівчат повідомили про вживання будь-якого наркотику протягом життя, то у 2011р. ці частки зменшилися відповідно до 18% та 8%.

Про дослідження ESPAD: Соціологічне опитування 5-ї хвилі (попередні пройшли в Україні в 1995, 1999, 2003, 2007 та 2011 роках) в межах проекту «Європейське опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотиків» (ESPAD) було проведене серед 7702 учнів/студентів (3355 хлопців та 4157 дівчат) віком 15–17 років сільських та міських загальноосвітніх середніх шкіл, ПТНЗ та ВНЗ I–II та ІІІ–ІV рівнів акредитації.

Дослідження було проведено Українським інститутом соціальних досліджень ім. Олександра Яременка за підтримки ЮНІСЕФ в Україні, в рамках відповідного міжнародного проекту, здійсненного у 36 країнах Європи.

У порівнянні із даними щодо поведінки молоді інших країн-учасниць дослідження, то немає показників за якими б українські підлітки займали позиції лідерів. Мають досвід вживання алкоголю серед українських підлітків – 85% (середній показник 36-ти країн становить 87%). Поширеність тютюнокуріння за останні 30 днів складає 29% серед української молоді 15-16 років, що відображає середній показник 36-ти країн (28%). Спостерігається тенденція до зниження відсотків щодо поширення вживання наркотичних речовин серед українських підлітків.

Прес-служба ГУОЗ ОДА

за інформацією прес-служби МОЗ України