asyan.org
добавить свой файл
1
Вчені з'ясували, що знаходиться всередині Місяця.

Японський зонд виявив, що під поверхнею Місяця знаходиться олівін, мінерал, що входить до складу земної мантії.

Місяць складається з олівіну

Японський зонд "Кагуя" виявив на Місяці олівін – мінерал, що містить магній і залізо, який входить до складу мантії Землі.

Стаття дослідників опублікована в журналі Nature Geoscience. Наявність в мантії Місяця олівіну дозволить вченим прояснити питання походження супутника.

Більшість астрономів дотримуються думки, що Місяць утворився близько 4,5 мільярдів років тому (хоча недавно цю подію перенесли на 120 мільйонів років вперед) при зіткненні Землі з великим небесним тілом, яке вибило з молодої планети величезний шматок розплавленої матерії. Майбутній Місяць був покритий океаном лави, на поверхні якої плавали легкі речовини, які затверділи в кору; важкі речовини в свою чергу потонули і згодом сформували місячну мантію (докази існування океану лави також були виявлені зондом "Кагуя").

Вважається, що процеси, які відбувалися при формуванні Місяця, нагадували процеси, що мали місце на Землі. На нашій планеті одним з основних компонентів мантії є олівін, проте на Місяці його виявити не вдавалося - всі свідчення існування цього мінералу були ненадійними.

Зонд "Кагуя" знайшов поклади цього мінералу, що формують кругові структури по краях місячних кратерів, що утворилися при падінні на поверхню супутника астероїдів ще в ті часи, коли місячна кора була тонкою. Автори нової роботи вважають, що олівін разом з іншими речовинами мантії був викинутий нагору через зруйновані астероїдами при падінні ділянки кори.

Колеги вчених позитивно сприйняли їх роботу. Астрономи відзначають, що досі дослідникам не вдавалося виявити на поверхні Місяця породу, яка б походила з мантії, а не з різних частин кори. Втім, як підкреслюють самі автори, для того щоб однозначно "прописати" олівін в мантії, а не в нижній частині кори, необхідні додаткові дослідження.

Нагадаємо, що асторономи нещодавно встановили, що концентрація води в мінералах, які утворюють місячний ґрунт, значно більше, ніж вважалося раніше - від 65 мільярдних часток до 5 мільйонів за масою. За абсолютним значенням ця кількість води на Місяці відповідає кількості води у Великих озерах Північної Америці.